حضور هیأت ۵۴نفره ایران در اجلاس بین‌المجالس؟
۸۵۴۳۶۸
۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
۷۲۶۸ 
اتحادیه بین‌المجالس (IPU) مؤسسه بین پارلمانی است که در سال ۱۸۸۹ توسط فردریک پسی فرانسوی و رندال کرمر انگلیسی تأسیس شد. این نخستین نهاد انجمن ثابت برای مذاکرات چندجانبه سیاسی بود.

تابناک: اتحادیه بین‌المجالس (IPU) مؤسسه بین پارلمانی است که در سال ۱۸۸۹ توسط فردریک پسی فرانسوی و رندال کرمر انگلیسی تأسیس شد. این نخستین نهاد انجمن ثابت برای مذاکرات چندجانبه سیاسی بود.

در آغاز این نهاد مختص نمایندگان پارلمان بود، ولی بعدها به یک سازمان بین‌المللی برای مجالس کشورهای مختلف تبدیل شد. مجالس ملی ۱۷۸ کشور (سه کشور آخر ترکمنستان، ازبکستان و وانواتو هستند که عضویت آنها در کنفرانس 137 اعطا شد) عضو آی پی یو و دوازده مجمع پارلمانی منطقه ای اعضای وابسته هستند. این نهاد یک عضو ناظر ثابت نیز در مجمع عمومی سازمان ملل دارد.

به گزارش «تابناک»؛ چند وقت پیش صد و چهلمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس در قطر برگزار شد. ابتدا قرار بود این اجلاس در بوئنوس آیرس آرژانتین برگزار شود، ولی به گفته جمالی نوبندگانی، رئیس هیأت پارلمانی ایران در اجلاس، با تلاش جمهوری اسلامی ایران به دوحه قطر منتقل شد.

بنا بر این گزارش، هیأت پارلمانى جمهورى اسلامى ایران، پانزدهم فروردین به منظور شرکت در اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانى (IPU) وارد دوحه قطر شد و در آغاز ورود مورد استقبال محمدعلی سبحانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر و یکی از اعضای کمیسیون سیاست خارجی پارلمان قطر قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز برای شرکت در این اجلاس در هفدهم فروردین جاری، راهی قطر شد و پیش از عزیمت در جمع خبرنگاران گفت: «این اجلاس که نزدیک دویست تن از رؤسای مجالس و هیأت های پارلمانی کشورها شرکت می کنند، شبیه به مجمع عمومی سازمان ملل است که دولت ها در آن حضور می یابند.»

اما اکنون پس از یک هفته از برگزاری این نشست در دوحه، برخی حاشیه های سیاسی و اقتصادی در رسانه ها و فضای مجازی ایجاد شده است، به گونه ای که بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار اقتصادی و اجتماعی با انتشار پستی در فضای مجازی، ادعای عجیبی در این باره مطرح کرده است.

این روزنامه نگار در پست خود نوشته است: مجلس ايران با ٥٤ نفر، بزرگترين هيأت در بين‌المجالس بود که البته از ۵۴ شرکت کننده، تنها ده نفرشان نماینده مجلس بودند! این در حالی است که بنا بر ادعای وی، حق مأموریت روزی ۱۳۰ یورو در یک هفته برای اعضای هیأت پارلمانی در نظر گرفته شده بود، حال آنکه بقيه هيأت های ديگر حداكثر ده تن بودند.

وی در پایان با محکوم کردن هیأت ایرانی به فساد گفته است: فساد در همه جا نفوذ كرده است؛ حتی نهادهای نظارتی.

برای روشن شدن موضوع، تابناک با چند تن از نمایندگان و مدیران مجلس شورای اسلامی صحبت کرد. یکی از مدیران مجلس که نخواست نامش فاش شود، در این باره گفت: جمالی نوبندگانی، رئیس هیأت ایرانی در این نشست بوده که به همراه 9 تا 10 نماینده در اجلاس حاضر بوده است.

وی ادامه داد: هیأت ایرانی حدود چهار یا پنج روز هم در قطر اقامت داشته اند که البته برخی نمایندگان از جمله علی لاریجانی، تنها سه روز در این سفر با نمایندگان بوده است. اولاد قباد، ذوالقدر، نوبندگانی، زاهدی، حسینی، کاظم جلالی، فاطمه حسینی از نماینده هایی بودند که در این سفر حضور داشته اند.

وی در توضیح این مطلب افزود: کاظم جلالی و حسینی جزو هیأت ایرانی به شمار نمی آیند، چون این دو، کرسی بین المللی در این اجلاس داشتند. در واقع خانم حسینی، حسب عنوان عضو کمیسیون زنان و حقوق بشر سازمان و کاظم جلالی، عضو هیأت رئیسه اجلاس در این نشست حاضر بودند.

وی درباره حق مأموریت اشخاص هم گفت: حدود حق مأموریت همین میزان است و حتی افرادی که نماینده مجلس نیز نبودند، حق مأموریت خود را دریافت می کنند، به طوری که حتی به خبرنگارها هم حق مأموریت پرداخت شده است.

امام محمد جمالی نوبندگانی، رئیس هیأت پارلمانی ایران در گفت‌وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: شمار نمایندگان در این اجلاس شش تا هفت نفر بوده، ولی کاظم جلایی، نماینده ثابت در هیأت اجرایی (IPU) هستند و خانم حسینی که کرسی دارند.

وی گفت: آقای ذوالقدر، رئیس هیأت دوستی بودند که به همراه لاریجانی به اجلاس آمدند، ولی لایجانی به دعوت دولت قطر در آنجا حضور داشت و حدود سه روز ـ از ظهر شنبه تا عصر دوشنبه ـ در اجلاس حاضر بود؛ بنابراین، ایشان هم جزو هیأت به حساب نمی آیند.
سه کارشناس از وزارت خارجه، سه مترجم نیز به دلیل وجود کمیته های مختلف در این هیأت همراه ما بودند؛ علاوه بر این، نیز خود لاریجانی یک مترجم لازم داشتند و یک نفر خبرنگار از خانه ملت و یک کارشناس از معاونت بین الملل مجلس نیز در آنجا بود.

نوبندگانی همچنین یادآور شد: از گروه (IPU) حدود دوازده تن در این اجلاس بودند. وی در پاسخ به این که ادعا شده هیأت ایرانی، بزرگترین هیأت پارلمانی در دوحه بوده و حدود 54 عضو داشته، گفت: این گونه نیست. موضوع رئیس مجلس که دو روز حضور داشته اند به ما ارتباطی ندارد، چون آنها به هر حال چند محافظ دارند یا افراد دیگری همراه آنهاست که ما تعداد آنها را نمی دانیم. گروه لایجانی با هیأت در یک هتل مستقر نبودند و مکان های جداگانه برای ما در نظر گرفته شده بود. از سوی دیگر، ما از آغاز تا پایان بودیم، ولی لایجانی به دعوت رئیس مجلس قطر در آنجا بود و کار جداگانه ای داشتند.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1398/01/31
این از یک جلسه شان بقیه کارهایشان هم همین طوره.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
تعداد تون کم بوده زن بجه تون می بردید تازه این یه گوشه ای از گروه سفرها خارجی
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1398/01/31
تو پول بیت المال دارند شنا می کنند.و بیت المال رو به بیت الحال تبدیل کردن.لعنت الله علیهم جمیعا.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
آمین یا رب العالمین
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1398/01/31
میگن پول نداریم چادرهای سیل زدگان رو میگیرند اونوقت طوری ریخت وپاش میکنن انگارمردم ما خیلی ثروتمندن البته مملکت ثروپمند هست ولی کل دارایی های مملکت بین دویست خانواده توزیع شده وبقیه مردم فقیرن لین ادم های اضافه باید با خرج خودشون میرفتنن نه باپول ملت
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1398/01/31
اینها احمدی نژادو مسخره میکردن که صدنفره رفته سازمان ملل .بخور بخور از هر سوراخ ممکن
Iran, Islamic Republic of
20:07 - 1398/01/31
سلام، کشور پرچم دار حکومت اسلامی و این همه حدیث و روایت در مورد اصراف نکردن و حفظ بیت المال،،، بعد میگن پول خسارت سیل زده ها از کجا قراره تامین بشه،، نان خشک بخورید و لنگ بپوشید البته برای مردم نه مسئولین، خدا قبول کنه انشاءالله،،،
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/02/01
تو این بی پولی اینا میرن اونجا چکار کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج