افزایش خودسرانه کرایه تاکسی‌ها تا ۳۵درصد!
۸۵۸۱۸۲
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۶
۶۹۹۲ 
از دو روز پیش، افزایش 20 درصدی نرخ کرایه حمل و نقل عمومی به طور رسمی و غیر رسمی کلید خورده است. مترو سواران «بدون کارت بلیت مترو» باید از این پس به جای هزار تومان، هزار و 200 تومان بپردازند. اتوبوس سواران هم بسته به خطی که سوار شده و طول مسیری که می‌پیمایند، کرایه‌ای با 20 درصد افزایش می‌پردازند.

روزنامه ایران نوشت: از دو روز پیش، افزایش 20 درصدی نرخ کرایه حمل و نقل عمومی به طور رسمی و غیر رسمی کلید خورده است. مترو سواران «بدون کارت بلیت مترو» باید از این پس به جای هزار تومان، هزار و 200 تومان بپردازند. اتوبوس سواران هم بسته به خطی که سوار شده و طول مسیری که می‌پیمایند، کرایه‌ای با 20 درصد افزایش می‌پردازند.

تاکسی‌سوارها اما بر خلاف آنها، با یک روز تأخیر طعم افزایش کرایه‌ها را چشیده‌اند. با اینهمه این یک روز تأخیر با افزایش عجیب و غریب کرایه برخی خطوط و تاکسی‌ها، ظاهراً برایشان چندان لذت‌بخش نبوده است. برخلاف آنکه مصوبه شورا افزایش 20 درصدی نرخ کرایه‌ها را تصویب کرده و مسئولان تاکسیرانی هم بارها بر همین عدد تکیه کرده‌اند، اما برخی مسافران تاکسی، دیروز با افزایش خیره‌کننده قیمت‌ها در برخی خطوط مواجه شدند.

در تهران اما نصب دیرهنگام برچسب‌ها بعد از افزایش کرایه‌ها مشکل ساز شده است. اگرچه مهدی ابراهیمی، معاون نظارت و امور مناطق سازمان تاکسیرانی می‌گوید که کار نصب برچسب‌ها از دیروز آغاز شده و تا پایان هفته نیز 70 درصد آن به پایان می‌رسد، اما سؤال اصلی اینجاست که چرا این کار پیش از افزایش نرخ‌ها انجام نشده تا مردم در بلاتکلیفی و سردرگمی قرار نگیرند. حالا سؤال مهم دیگری که مسئولان باید به آن جواب بدهند اینست.

« اگر مصوبه شورا و با تأیید فرمانداری افزایش 20 درصدی است، پس چرا برخی خطوط، عامدانه نرخ‌ها را حتی تا 35 درصد هم بالا برده‌اند و آیا این کار تخلف محسوب نمی‌شود؟!» علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان مدیریت ونظارت بر تاکسیرانی تهران صراحتاً اعلام کرده است که نرخ کرایه تاکسی به تأیید هیأت دولت رسیده و میزان افزایش آن هم 20 درصد بوده است.

حالا اما ابراهیمی، معاون نظارت و امور مناطق تاکسیرانی حرف دیگری می‌زند. او معتقد است که این افزایش کرایه‌ها به طور متوسط 20 درصد تعیین شده است! حرفی که زود با تکذیب محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران رد می‌شود. هاشمی می‌گوید که مصوبه شورا حداکثر 20 درصد تعیین شده است و این به معنای افزایش 20 درصدی در همه خطوط نیست.

درواقع براساس هرخط، یک نرخ تعیین شده و ممکن است در برخی خطوط این افزایش قیمت 15 درصد باشد و در خطی دیگر 10 درصد! اما امکان ندارد که راننده‌ای بتواند بالای 20 درصد کرایه‌ها را افزایش دهد. البته طبق جدولی، افزایش خطوط مشخص است و بر مبنای آن هم محاسبه انجام می‌شود. هاشمی البته منکر افزایش کرایه تاکسی‌ها در برخی خطوط نمی‌شود. اما آن را مصداق بارز تخلف می‌داند و تأکید می‌کند که سازمان تاکسیرانی باید با جدیت با این افراد برخورد کند.

او می‌گوید که احتمالاً زمزمه‌های افزایش سوخت باعث افزایش خودسرانه نرخ‌ها در برخی خطوط شده است که بالاتر از این نرخ حتماً غیر قانونی است. مهدی ابراهیمی تأکید می‌کند که تا زمانی‌که برچسب‌ها به طور کامل روی شیشه تاکسی‌ها نصب نشده باشد، رانندگان حق دریافت کرایه‌ای بالاتر را ندارند. مگر اینکه در ایستگاه‌های تاکسی نرخ‌های جدید اعلام شده باشد و مسافران بتوانند آن رامشاهده کنند.

البته مردم می‌توانند به سایت سازمان تاکسیرانی هم مراجعه کرده و قیمت‌های اصلاح شده را ببینند. به گقته او، هم‌اکنون نرخ افزایشی حدود 23 هزار تاکسی در تهران روی سامانه پرداخت الکترونیکی بارگذاری شده است و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

ابراهیمی درباره افزایش بی‌سابقه برخی نرخ‌ها در خطوط تاکسی هم این‌طور توضیح می‌دهد: نرخ‌های جدید با توجه به طول مسیر و شیب و ترافیک تعیین شده است و طبیعی است که وقتی خطی طول مسیرش بیش از 10 کیلومتر باشد، نرخ آن هم منطقی افزایش یابد. متأسفانه خطوطی که طول مسیرشان بالای 10 کیلومتر باشد، خط‌های به صرفه‌ای نیستند و ما هم مشغول بازنگری و مهندسی خطوط هستیم تا برخی خطوط در دو مسیر مسافرگیری کنند.

وی همچنین به مشکلات رانندگان تاکسی اشاره کرده و می‌گوید: هم‌اکنون قیمت خودرو به دو و نیم برابر افزایش یافته، از طرفی نرخ قطعات یدکی هم بشدت بالا رفته و این درحالی است که رانندگان تاکسی باید هر 6 ماه یکبار صفحه کلاچ و جلوبندی خودرو را عوض کنند و هر 3 ماه یکبار هم حدود 500 هزار تومان برای دریافت برگه معاینه فنی هزینه کنند.

با این توصیف افزایش نرخ‌ها چندان هم برای رانندگان به صرفه نیست و آنها هم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. درعین حال مردم می‌توانند شکایات خود را به سازمان تاکسیرانی اعلام کنند و ما هم تیم‌های نظارتی خود را در سطح شهر فعال کرده‌ایم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1398/02/11
تو این مملکت خراب شده همه چیز گران میشود پیاز سیب‌زمینی 500تومانی 10000تومان میشود لبنیات هر روز گران میشود کسی اعتراض نمیکند ولی تا کرایه گران میشود همه صداشون درد می آید مگر راننده تو این مملکت زندگی نمیکند کمی عادل باشیم
Iran, Islamic Republic of
08:02 - 1398/02/11
وقتی نظارتی نباشد و مسولین بجای حل مشکلات مردم فقط رجز خانی بلدن وضع همین میشه.
Iran, Islamic Republic of
08:02 - 1398/02/11
وقتی نظارتی نباشد و مسولین بجای حل مشکلات مردم فقط رجز خانی بلدن وضع همین میشه.
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1398/02/11
خخخخخ فعلا جا داره .اولشه .هرکی واسه خودشه شده شهربی کلانتر.نظارت نیست
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1398/02/11
همه چی گرون شده کسی هم کاری نداره فقط بیچاره رانندگان تاکسی .جلو این تورم با اون کرایه چیکارکنند
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1398/02/11
دیروز از پونک به مقصد ونک سوار تاکسی خطی شدم -قبلا 2900 تومن کرایه بود - اما دیروز 3700 تومن میگرفتند و در برابر سوال مردم میگفتند که این قیمت جدیده و هیچ برچسبی هم نداشتند . یعنی افزایش 28 درصدی - کجایند - مسئولین محترم شهرداری - چرا به این تخلفات اشکار رسیدگی نمیشه
Romania
08:48 - 1398/02/11
امروز گرایه را دو هزار تومان گران کردن رسیدگی کنید شهریار رجایی
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1398/02/11
ایادر تعیین نرخ یک نماینده از رانندگان حضور داشت یا فقط،مدیران تصمیم گرفتند مگر تورم فقط 20درصد بوده !!!.من خواهش میکنم سر زده به زندگی یک راننده سر بزنید ببینید چقدر سختی میکشه سر زده در یخچال فریزر رابازکنید اگه 100گرم گوشت پیدا کردین فقط یخ و شربت سرماخوردگی و نون همین بخدا بزرگنمایی نیست من خواهش میکنم یک چالش در یخچالتورو باز کن بگذارید و مقایسه کنید یخچال قشر ضعیف رانندگان و مدیران رو وتصویرش. و پخش کنید متشکرم
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1398/02/11
رانندگان تاکسی خیلی طماع وبیوجدان هستن
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/02/11
در کرج تا ساعت ۲۱ افزایش کرایه ۳۳٪ و بعد از ان ۶۶٪ افزایش پیدا کرده است و از ساعت ۲۰/۳۰ تا ۲۱ عملا تاکسی وجود ندارد ،قانون فقط روی کاغذه .
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1398/02/11
بر جد آباد این مردم لعنت همه چیز 100درصد گرون شده حقوق کارگر کارمند حداقل 35درصد زیاد شده آیا این راننده ها هم وطن شما نیستند هزینه های زندگی راننده مثل بقیه مردم زیاد نشده در کنار هزینه های روزمره هزینه نگهداری خودرو قطعات سه برابر شده چقدر این مردم ظالمن من یکی حاضرم جای خودمو با کارگر کارمند عوض کنم اگه مرد پیدا میشه بیاد لبنیات پیاز گوشت وغیره چند برابر شده کسی جرات نداره اعتراض کنه کرایه که نسبت به تورم پائینتر بوده به این اعتراض میکنید ماهم زنو بچه داریم نامردی درحق قشر ضعیف نکنید
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/02/11
بدلیل عدم نظارت در دولت اصلاحطلب ........،، ,
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/02/11
بدلیل عدم نظارت در دولت اصلاحطلب ........،، ,
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1398/02/11
..کاربری که توهین میکنی...همه رانندگان تاکسی بد نیستند..همه رو جمع نبند،وحرصت رو جای دیگه خالی کن...انسانیت تو بعضی از رانندگانی پیدا میشه..که خیلی ها از دانستنش عاجزند..وممکنه که حتی نصف کار روزشون رو خیرات کنند..
Iran, Islamic Republic of
11:03 - 1398/02/11
پس رانندگان فلک زده اسنپ چی
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1398/02/11
به نظرم دولت به طور مداوم در رادیو و تلوزیون و نصب پارچه نویسی در مورد هر چیز به مدت طولانی به مردم اطلاع رسانی کند
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1398/02/11
اگر کرایه تاکسی بیست درصد هم بالا رفته باشد چرا آبونمان بیست و هفت و چهار دهم درصد بالا رفته؟ چرا آبونمان افزایشی را از اول فروردین می‌گیرند در صورتی که تا این تاریخ که یازدهم اردیبهشت هست کرایه تغییری نکرده. معلوم می‌شود کسانی که در راس هستند چیزی بنام مغز وشعور ندارند رک گفتم
پاسخ ها
دادستان
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
دمت گرم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج