بستن تنگه هرمز تنها گزینه ایران نیست
۸۵۸۴۱۲
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱
۸۷۶۷ 
نشریه آمریکایی "فارن پالسی" در مطلبی به قلم " ایلان برمن" -نایب رییس شورای غیر دولتی روابط خارجی آمریکا- از توانایی جمهوری اسلامی ایران برای بالا بردن قیمت جهانی نفت بدون ایجاد بهانه کافی برای درگیری نظامی با ایالات متحده آمریکا خبر داده است.

عصر ایران: نشریه آمریکایی "فارن پالسی" در مطلبی به قلم " ایلان برمن" -نایب رییس شورای غیر دولتی روابط خارجی آمریکا- از توانایی جمهوری اسلامی ایران برای بالا بردن قیمت جهانی نفت بدون ایجاد بهانه کافی برای درگیری نظامی با ایالات متحده آمریکا خبر داده است.

 در پی تشدید تنش لفظی بین مقامات جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا بر سر عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران و تاکید دولت واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفتی ایران، برخی مقامات نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران طی روزهای گذشته تاکید کرده‌اند که در صورت عدم صدور نفت ایران از تنگه هرمز، نفت دیگر کشورهای منطقه نیز از این آبراه استراتژیک عبور نخواهد کرد.

نشریه "فارن پالسی" در مطلبی به بررسی این تهدید تلویحی جمهوری اسلامی ایران پرداخته و آن را در افزایش قیمت نفت حتی بدون درگیری نظامی بین ایران و آمریکا موثر دانسته است.

بر اساس این گزارش: "دولت ایران می‌تواند اقتصاد جهانی را با افزایش قیمت نفت به دردسر بیندازد، راه آن نیز تنها محدود به بستن تنگه هرمز نیست بلکه می‌تواند از طریق محدود کردن ترافیک کشتی‌های نفتکش از این آبراه مهم باشد که در این صورت ایالات متحده آمریکا هم بهانه کافی برای مداخله نظامی نخواهد داشت."

این گزارش افزوده: "حکومت ایران می‌تواند مثلا با برپایی تمرینات و رزمایش‌های نظامی ترافیک تجاری تنگه هرمز را به همین بهانه محدود کند و در این صورت قیمت نفت به شکلی انفجاری در بازار جهانی افزایش خواهد یافت و ایالات متحده آمریکا هم توجیه کافی و لازم را برای مداخله نظامی علیه ایران نخواهد داشت.

از سوی دیگر به دلیل منتفع شدن کشورهای نفت‌خیز عربی حاشیه خلیج فارس از افزایش قیمت نفت، این اقدام ایران در عمل هم به نفع آنها و هم به نفع افزایش درآمدهای نفتی ایران هم خواهد بود و آنها احتمالا در برابر این اقدام ایران سکات بمانند. این سکوت کشورهای نفت‌خیز عربی تا جایی است که ایران همچنان نگاهبانی مسئول در تامین امنیت آبراه هرمز باشد و از بستن این تنگه اجتناب کند.

به نظر می‌رسد بستن تنگه هرمز گزینه‌ای نیست که ایران به آن فکر می‌کند بلکه آن چیزی که در فکر مسئولان و مقامات سیاسی و نظامی ایران است، محدود کردن ترافیک تجاری این آبراه است. اخیرا اعلام شد قرار است رزمایش مشترکی بین نیروی دریایی ایران و روسیه در نزدیکی تنگه هرمز برگزار شود. این اقدام می‌تواند یک سیگنال نه چندان ظریف به کشورهای غربی (ایالات متحده آمریکا و متحدان آن) باشد که اگر بخواهند تحرکاتی نظامی داشته باشند هم اراده و هم ابزار کافی برای محدود ساختن ترافیک تجاری تنگه هرمز وجود دارد.

مقامات دولت ترامپ پس از اعلام عدم تمدید معافیت‌های خریداران نفت ایران ادعا کرده اند که این اقدام تاثیری در قیمت‌ها و ثبات بازار جهانی نفت نخواهد داشت. اما عواقب احتمالی این سیاست ترامپ بازار را تحت تاثیر قرار داده و قیمت نفت روند صعودی به خود گرفته است.ایران هم اکنون می‌تواند با تحرکات نظامی خود در تنگه هرمز، وضعیت قیمت‌ نقت را از این هم بدتر کند."

گفتنی است جمهوری اسلامی ایران بارها به اشکال آشکار و سربسته به همکاری دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی در پروژه تشدید فشار اقتصادی دولت ترامپ علیه ایران هشدار داده و به آنها تاکید کرده در صورت تشدید تنش در منطقه ، این دو کشور در آتش آن خواهند سوخت.

برخی ناظران بین‌المللی معتقدند محدود کردن عبور و مرور کشتی‌های نفتکش عربستان سعودی و امارات متحده عربی از تنگه هرمز یکی از گزینه‌های در دست ایران برای مقابله به مثل با سیاست‌های خصمانه این دو دولت علیه ایران است. با این حال برخی نیز معتقدند این اقدام بسیار تحریک‌آمیز بوده و ممکن است جرقه یک درگیری نظامی گسترده در منطقه را شعله‌ور سازد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1398/02/11
مگه عربستان درحال جنگ با یمن نیست؟پس چرا بعد از چهارسال پیروز نشده؟
پاسخ ها
A
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
به لطف کمک های بشر دوستانه ی ایران و تسلیحات ایران عربستان هیچ غلطی نتونسته بکنه
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1398/02/11
تو اگه مردی دست امثال خاوری رو ببند تنگه هرمز پیشکش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
لایک
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1398/02/11
امریکا بدون بهانه جنگ میکنه.
امریکا برای بقای خود نگران است
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1398/02/11
ایران جرات بستن تنگه هرمز را ندارد ایران شجاعی مثل احمدی نژاد میخوتد نه روحانی
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1398/02/11
تنها راه حل ممکن بستن تنگه هرمز و جنگ با آمریکا است
فقط جنگ
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1398/02/11
همه گوزینه روی میزه
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1398/02/11
ببندید تنگه هرمز آمریکا ترسوتر از این حرفاست درگیر نظامی بشه تاکی حرف عمل باید کرد.هیهات من الذله
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1398/02/11
ان شاءالله که مسئولین بی بخار ایران جرات عمل کردن به حرفاشون زو داشته باشن و فقط جنگ زرگری نباشه
مرد باشن مثل ترامپ الدین و به چیزی که میگن عمل کنن
Iran, Islamic Republic of
18:34 - 1398/02/11
درخصوص تنگه هرمز که میگن تنها گزینه ایران نیست اقایان ما لرها یک ضرب المثلی داریم میگیم بز که قضائئ اش گشت یا بختش برگ
شت میرود نون چوپان را میخورد تورا بخدا اینقدر لاف نزنید جنگ ویرانی وبدبختی به بار میآورد یادتون رفت درجنگ عراق وامریکا موشکهای کروز امریکا ارخلیج فارس شلیک
می شد وکل خوزستان میچرخید بعدش هدفش راتوی عراق میزد یا خوزستان راشما منطقه ازدست رفته میدانید که با این افکار باز میخواهید محل غرش هواپیماها وموشکهای ناتو شود تو راخدا دست بردارید بابا برگردید مملکتتون رابسازید نگاه کنید به چین وژاپن ووووو
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1398/02/11
بستن تنگه هرمز بزرگترین اشتباه ایران خواهد بود . ضررش بیشتر برای ایران خواهد بود. بعدش در خلیج فارس ایا ایران میتواند کشتیهای روسی یا چینی را هم اجازه تردد ندهد .معلوم است که نمی تواند . بعدش همین چین پوستی از ایران بکنه خخخخخخخخ
پاسخ ها
Fireman
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
ایران کافیه فقط تنگه هرمز رو محدود کند و از یمن باب المندب و دریای عدن رو،در نتیجه آمریکا و عربستان ب التماس میفتن
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1398/02/11
بستن تنگه هرمز یعنی جنگ با آمریکا. اگه از پسش بر میایید بسم الله. وگرنه حرف نزنید......
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1398/02/11
بله تنها تنگه هرمز نیست تنگه هراز را هم میبنده ایران ترامپ حواستو جمع کن فقط ایران نمیتونه سیل بند بسازه
Iran, Islamic Republic of
19:12 - 1398/02/11
اصلا تنگه هرمز گزینه نیست فقط لاف هستش اونم در حد المپیک
Iran, Islamic Republic of
20:16 - 1398/02/11
ایران جرات بستن تنگه هرمز را ندارد
Iran, Islamic Republic of
21:20 - 1398/02/11
سلام بسیار شبکه خبر خوبی ست عالی دستون درد نکن اولین شبکه می بینم خبرهای ست
United Arab Emirates
22:59 - 1398/02/11
از این حرفا زیاد شنیدیم.
Finland
19:46 - 1398/02/12
الان چهل ساله قراره با روسیه مانور مشترک بزارین
Finland
19:56 - 1398/02/12
تنگه ببند حالشو ببر ...عنوان یک برنامه تلویزیونی زنده همراه با جوایز ارزشمند... تلویزیون انجامش بده
پاسخ ها
م
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
دمت گرم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج