بارکیندو: درباره تمدید توافق اوپک پاسخگو نیستم
۸۵۸۶۶۸
۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
۴۱۷۵ 
دبیر کل اوپک درباره تمدید توافق اوپک بیان کرد: من در این باره پاسخگو نیستم و اعضا باید در این زمینه تصمیم بگیرند. اما مهم این است که ما به شرایط آشوب قبل از توافق برنگردیم.

خبرگزاری فارس: محمد سانوسی بارکیندو امروز در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی حضور یافت و در یک نشست خبری با خبرنگاران با تاکید بر اینکه مهم نیست در آینده با چه چالش هایی مواجه شویم، گفت: در اوپک تلاش خواهیم کرد که نفت را غیر سیاسی کنیم؛ در همین راستا نیز به همه همکارانم اعلام کرده‌ام که وقتی وارد این سازمان شدید، پاسپورت‌هایتان را باید در خانه بگذارید.

وی با بیان این که در شرایطی که برخی از کشورهای اوپک به نفت وابسته هستند، ایران برای مقابله با فقر انرژی پیشتاز بوده است، اظهار کرد: علاوه بر این در زمینه تنوع بخشی منابع انرژی ایران را باید یک قهرمان دانست.

دبیر کل اوپک با اشاره به این که سهم نفت در تولید ناخالص داخلی ایران به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است که دستاورد بزرگی برای ایران به حساب می اید تصریح کرد: ایران هیچ گاه مردم خود را فراموش نکرده و گاز در سراسر این کشور توزیع شده است. همچنین CNG که در جهان یک سوخت پاک محسوب می‌شود در بخش حمل و نقل این کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

بارکیندو با تاکید بر اینکه ایران یکی از مراکز مهم انرژی در جهان و دارنده بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان است، ادامه‌ داد: زنگنه با سابقه‌ترین وزیر نفت در اوپک است که به خاطر تجربیاتش بارها با او دیدار داشتم. علاوه بر این او حامی و طرفدار اوپک در دهه‌های متمادی بوده و همچنین نقش مهمی در همکاری اوپک ایفا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه قبل از بیانیه تاریخی ۲۰۱۶ مبنی بر کاهش تولید نفت اوپک، با وزیر نفت ایران در این زمینه مشورت کردم، تصریح کرد: ایران از بینانگذاران اوپک است و اکنون حدود ۶۰ سال است که از همکاری ایران با اوپک می گذرد. من بیست و هشتمین دبیر کل اوپک هستم و نخستین دبیر کل این سازمان نیز ایرانی بوده است.

بارکیندو گفت: زنگنه باسابقه‌ترین وزیر نفت در اوپک است که بخاطر تجربیاتش بارها با او دیدار داشتم. زنگنه حامی و طرفدار اوپک در دهه‌های متمادی بوده است و همچنین نقش مهمی در همکاری اوپک و غیراوپک ایفا می‌کند. قبل از بیانیه تاریخی ۲۰۱۶ مبنی بر کاهش تولید نفت اوپک با آقای زنگنه در این زمینه مشورت کردم.

وی ادامه داد: از کمک سایر کارشناسان ایرانی مستقر در اوپک با هدایت حسین کاظم‌پور اردبیلی استفاده می‌کنیم. چرا که ایران یکی از مراکز مهم انرژی در جهان است و دارنده بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان است.

دبیر کل اوپک، گفت‌: به مردم شجاع ایران تبریک می‌گویم که در مقابل چالش سیل همبستگی خود را نشان دادند و زنان و کودکان در مناطق مختلف جمع شدند تا به سیل زدگان کمک کنند و من امیدوارم که این کشور در مقابل چالش زیست محیطی نیز موفق باشد.

محمد بارکیندو در جمع خبرنگاران گفت: برخی اعضای اوپک دچار چالش هستند که می‌توان از جنگ داخلی و چالش سیاسی نام برد؛ بنابراین اعضا باید با هم هماهنگ باشند‌.

وی درباره تمدید توافق اوپک بیان کرد: من در این باره پاسخگو نیستم و اعضا باید در این زمینه تصمیم بگیرند. اما مهم این است که ما به شرایط آشوب قبل از توافق برنگردیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1398/02/12
دروغ میگه جیره خوره عربهاست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج