حجاریان: خطر سلاطین از غم نان بیشتر است
۸۶۰۶۰۴
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
۱۳۵۱۵ 
سعید حجاریان، تئوریسین جریان اصلاحات نوشت: تکیدگی علاوه بر معیشت و سبک زندگی سیاست را هم نشانه می‌رود. تکیدگی، سیاست را از زندگی مردم حذف می‌کند تا حدی که مردم آن را امری فانتزی می‌خوانند و درآوردن یک تکه نان را بر همه امور ترجیح می‌دهند.

اعتمادآنلاین: سعید حجاریان، تئوریسین جریان اصلاحات در یادداشتی با عنوان تکیدگی در جامعه ایران نوشت: تکیدگی (Shrinkage) از جمله واژه‌های تأویل‌پذیر است و کلمات و ترکیب‌هایی از جمله چروکیدگی، خورد‌گی، لاغری و ناتوانی و نحیف شدن را از جمله معانی آن برشمرده‌اند.

این واژه را همچنین می‌توان با خشکیدگی قیاس کرد؛ خشکیدگی بر خلاف خشکسالی امری است دائمی و پیامدهای طولانی به‌دنبال دارد و گذر فصل و سال تأثیر چندانی بر آن نمی‌گذارد. من، در حدود ده یا یازده سالگی، در محله‌مان به چشم خود، تکیدگی را لمس می‌کردم.

نوروز سال جاری، برای رفتن به بیمارستان،‌ درخواست آمبولانس کردم. در راه از پرستار پرسیدم، امسال و پارسال آمبولانس در خیابان‌ها کمتر نشده است؟ گفت: بله، درست است؛ مردم آمبولانس نمی‌گیرند، می‌گویند گران است و خودشان مریض را با هر وضعیتی که شده در ماشین سواری به بیمارستان می‌رسانند.

حجاریان: خطر سلاطین از غم نان بیشتر است

مشاهدات شخصی‌ام حاکی از این است، ماشین عروس هم در خیابان‌ها بسیار کم شده است؛ در یک پرس‌وجو متوجه شدم، زوج‌ها پس از محضر مستقیما به خانه بخت می‌روند و قید مراسم عروسی را می‌زنند. این‌ قبیل موارد فارغ از کمیت‌شان، نشانه‌های خوشی نیستند و به‌نظر می‌رسد ما در حال حرکت به سمت تکیدگی یا به‌تعبیر علمی‌، فلاکت هستیم. در مناظره‌های انتخابات ریاست‌ جمهوری دوره دهم، یکی از بحث‌های جدی اقتصادی، شاخص فلاکت بود و یکی از کاندیداها در مقابل رئیس دولت نهم از وضعیت این شاخص گفت. شاخص فلاکت حاصل جمع نرخ بیکاری و تورم است و در اوج درآمدهای نفتی به عدد 40 رسید و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است این شاخص در سال جاری به 42٫2 افزایش یافته است.

زیستن در دوره تکیدگی تبعاتی به‌دنبال دارد که در سطح خرد، می‌توان به چند نمونه اشاره کرد. اولین آن‌ها، گرایش به دفن در قبرستان‌های محلی است. بدین معنا که خانواده متوفی، فارغ از وابستگی‌های منطقه‌ای، جنازه‌ها را در قبرستان‌های حاشیه‌ شهرها دفن می‌کنند. همچنین باید به کوچک شدن سفره‌ها اشاره کرد؛ چنین شرایطی ضمن تأثیر بر سفره‌های خانگی، مستقیما بر کسب‌و‌کار رستوران‌ها تأثیر گذاشته است. چنانکه گفته می‌شود 70 درصد رستوران‌های جنوب شهر و 50 درصد رستوران‌های شمال شهر تهران به‌صورت موقت یا دائم فعالیت‌‌شان را متوقف کرده‌اند. بازگشت بیش از اندازه به طب سنتی نیز از جمله عوارض تکیدگی است.

چنانکه شنیده می‌شود بعضی از مردم شکسته‌بند را به ارتوپد‌ و داروهای گیاهی را به داروهای شیمیایی ترجیح می‌دهند. افزایش بی‌رویه نرخ اجاره املاک نیز از جمله آسیب‌های تکیدگی است.این امر، فارغ از فشارهای کوتاه‌مدت بر خانواده‌ها به‌ مرکز‌گریزی، حاشیه‌نشینی و نهایتا تشکیل جمعیت ناهمگن منجر می‌شود و جمعیت ناهمگن دعواهای منطقه‌ای و… را به‌دنبال دارد. سیل و تحریم در سال جاری، به این فلاکت دامن خواهد زد و احیانا هجوم ملخ‌ها هم مزید بر علت خواهد شد. به‌قول سعدی در داستان قحطی دمشق، « نه در کوه سبزی نه در باغ شخ/ ملخ بوستان خورده مردم ملخ»!

باری، این روند یقینا به تکیدگی بیشتر می‌انجامد و احتمالا آثار آن در امنیت غذایی، رشد بزهکاری و کاهش رشد جمعیت متجلی خواهد شد. متاسفانه در این میان، سرمایه‌داری دولتی هم چون بختکی بر روی اقتصاد ایران افتاده و خون آن را می‌مکد و به‌مرور حیات اقتصادی مردم را به خطر می‌اندازد و وضعیت پیش گفته را بیش از پیش شدت می‌بخشد.

اما تکیدگی علاوه بر معیشت و سبک زندگی سیاست را هم نشانه می‌رود. تکیدگی، سیاست را از زندگی مردم حذف می‌کند تا حدی که مردم آن را امری فانتزی می‌خوانند و درآوردن یک تکه نان را بر همه امور ترجیح می‌دهند. لذا کسانیکه از تحریم‌های امریکا استقبال کرده و آن را مهم‌ترین فرصت برای براندازی می‌خوانند، باید آگاه باشند، مردم در تکاپوی نان، به سراغ جنبش اجتماعی نمی‌روند؛ هر چند ترامپ همچنان گمان دارد، تحریم‌ها نهایتا به جنبش سراسری در ایران ختم می‌شود! البته باید توجه داشت، افزایش «سلطان»‌ها اعم از قیر و سکه و… ممکن است مردم را از رخوت خارج کند و آن‌ها را به اقدامات نابهنجار و مقطعی وادارد.

 در گذشته، افراد معمولا پس از مستعمل شدن کت، به‌منظور اینکه طرف دوم پارچه را استفاده و کت را نو کنند، آن را پشت و رو می‌کردند. بعد از این کار، جیب دستمالی (یا جیب پوشت) از سمت چپ به راست منتقل می‌شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1398/02/17
فقط ادعا داشتین همتون مدیریت و خدمت واقعی به مردم تو اروپا امریکا به درستی اتفاق می افته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
خیلی نامردیه که با تکرارتون گند بزنید بعد بخوای زیرش بزنی
Netherlands
14:15 - 1398/02/17
دو كلمه هم از ننه عروس شنيديم
پاسخ ها
بی بصیرت
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
به نظرت صحبتهاش بی ربطه؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
برای چی از واقعیت فرار میکنید
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1398/02/17
وقتی بی پولی بیکاری فساد و ریا ورانت مدیریتی رو رها میکنند میچسبن به افشار و ساسی تو مدارس همین میشه
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1398/02/17
تو دو خط آخر یه دنیا حرف هست !!!! البته واسه کسی که بفهمه !!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
متوجهش نشدم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
آینده بزودی این پیش بینی رو محقق خواهد کرد و خواهی فهمید.
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1398/02/17
اصلاح طلب اصولگرا خدا بدادتون برسه اگر بدست مردم بیفتید
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
آقای حجاریان وعده راست رو داد !!!!!!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
یعنی میشه یه روز
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1398/02/17
شما كه تئورسين اصلاح طلب ها هستي كشور و جامعه رو به اين سمت و سو سوق داديد از تئورسين اصول گراها هم انتظار بهتر از شما نميرود ... جاي تعجب داره به كي داريد انتقاد ميكنيد ؟
United Arab Emirates
14:48 - 1398/02/17
یعنی شما درد مردمو می فهمی؟
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1398/02/17
اطلاح طلب و اصول گرا دو روی یک سکه هستند....
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
گل گفتی . متشکرم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
اگر دقت می کردین حجاریان هم همین رو گفته
البته دو روی یک سکه نه دو روی یک کت مستعمل...
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1398/02/17
آیا این حرف ها کوچکترین تاثیری در زندگی مردم داره؟
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1398/02/17
همین را می خواهند و همچنان میتازند
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1398/02/17
سلطان تو این خراب شده زیاد داریم منتها بجای تاج یک چیز دیگه دارند البته درتمام طول تاریخ سلطان به دزدی این سلاطین وجود نداشته
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1398/02/17
هدف همینه ِ لقمه نانی و دیگر هیچ !
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1398/02/17
مملکت دست مدیران بی سوادونالایق ازهمان اول بوده ومردم را به همان راهی که خودشان میروند مکشانند که این ره به ترکسان میرسد
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1398/02/17
یک نفر جای خشم شب سویل حرف میزد اونا را فراری داد باعث شد از این سایت برن با اسم من تو صفحه ها نظر میزاره بچه پانزده ساله از حرف زدنش معلوم مشکل داره من تو بعضی صفحه ها حرف میزنم حرفها خوب میزنم اون تو صفحه ها حرفها بی ربط میزنه فحش میدن به اون میدن اون من نیستم مریض دست خودش نیست مشکل داره با اسم علیرضا ناصری نظر میزاره از این به بعد نظر نمیزارم علیرضا ناصری نظر اون من نیستم باعث شد از سایت میرم با تشکر از سایت خوب برترینها دست شما درد نکند
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1398/02/17
آیا به زودی جامعه ایران از شدت گرانی و تورم و فقر متلاشی خواهد شد یا مردم پوست کلفت تر از همیشه زندگی فلاکت بارشونو ادامه می دهند بدون هیچ اعتراضی??????
Iran, Islamic Republic of
03:37 - 1398/02/18
به کی انتقاد میکنی جناب حجاریان؟ شما قطعا خودت نوک پیکانی!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
ایشون که انتقاد نکردن
چشم انداز سیاسی و اجتماعی و اقتصادی مملکت رو به تکیدگی و عواقبش بیان کردند. تو اگه می خوای سعید عسگر دیگری باشی بسم اله...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج