زیباکلام: وضعیت اصلاح‌طلبان تقصیر خاتمی است
۸۶۰۹۱۲
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
۸۶۱۱ 
صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران حال نداشتن موضعی واحد در قبال دولت روحانی را یکی از ضعف‌های بزرگ جبهه اصلاحات می داند. او درباره این موضوع به گفت: «اصلاح‌طلبان هیچگاه سیاست منسجم، پخته و یکپارچه‌ای در مواجهه با روحانی در پيش نگرفتند. از ارديبهشت سال96 به تدريج شاهد به‌راه‌افتادن پشيمانی‌ها از انتخاب روحانی بوديم و اصلاح‌طلبان در تمام اين ايام نتوانستند به يک موضع معقول دست‌ يابند.

نامه‌نیوز: علی صوفی، وزیر دولت اصلاحات و فعال سیاسی در گفت‌وگویی سخن از استعفای روحانی به میان آورده است. علی صوفی در این مصاحبه پا را فراتر از انتقادهای عادی اصلاح‌طلبان به دولت گذاشته و گفته است: «ما همچنان به آقای روحانی توصیه استعفا را داریم چرا که اگر شرایط طوری است که به آقای روحانی اجازه ادامه کار نمی‌دهد باید فکری کنند یعنی ساختار را درست کرده و تغییرات لازم را ایجاد کنند و اگر نمی‌توانند نیز با مقام معظم رهبری در میان گذاشته شود». این سخن درحالی است که معلوم نیست او از جانب خودش چنین سخنی را مطرح کرده یا آنکه دیگر اصلاح‌طلبان نیز با این نظر همراهند.

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران باور دارد که چنین سخنی مورد تأیید رهبر اصلاحات نیست اما در عین حال نداشتن موضعی واحد در قبال دولت روحانی را یکی از ضعف‌های بزرگ جبهه اصلاحات می داند. او درباره این موضوع به گفت: «اصلاح‌طلبان هیچگاه سیاست منسجم، پخته و یکپارچه‌ای در مواجهه با روحانی در پيش نگرفتند. از ارديبهشت سال96 به تدريج شاهد به‌راه‌افتادن پشيمانی‌ها از انتخاب روحانی بوديم و اصلاح‌طلبان در تمام اين ايام نتوانستند به يک موضع معقول دست‌ يابند.

وقتی به جلوتر که آمديم برخی از آنها بر موضع اوليه خود يعنی حمايت از روحانی ايستادند و برخی ديگر گفتند كه ديگر با او و حزب متبوعش يعنی اعتدال و توسعه همراهی نمی‌كنيم و از اين پس ائتلافی با روحانی نخواهيم داشت. چنين شرایطی در حالی است كه ضرورت داشت اصلاح‌طلبان با رويكردی مشخص با دولت حسن روحانی رو‌به‌رو شوند. می‌دانيم كه بخش گسترده‌ای از آراء انتخاباتی به واسطه دعوت اصلاح‌طلبان از .مردم بود. اصلاح‌طلبان بخشی از مردم را پای صندوق رأی آوردند اما بعد از انتخابات ديگر كاری به مردم نداشتد».

اصلاح‌طلبان دربرابر تمام نقدها يا سكوت می‌كنند يا هرچندوقت يک‌بار برخی از آنها اظهاراتی انفرادی و نه تشكيلاتی اظهار می‌كنند. سرنوشت فعلی اصلاح‌طلبان تقصیر رهبر اصلاحات است که نتوانسته یک سیاست واحد را برای جریان اصلاحات تبیین کند؛ رهبر اصلاحات به‌معنی تمام شخصیت‌هایی است که از جانب جبهه اصلاحات سخن می‌گويند اعم از آقای خاتمی و دیگران.زیباکلام گفت : سرنوشتی که امروز جریان اصلاحات به آن چار شده است و بخش عمده ای از اعتبار سیاسی و اجتماعی اش را از دست داده است مقصر فقط رهبری اصلاحات است . نه می توانیم بگوییم اصولگرایان مقصر هستند و نه شورای نگهبان و نه صدا و سیما.

زیباکلام درباره اظهارات اخیر صوفی اظهار کرد: «آنچه آقای صوفی گفته است سخن رهبر اصلاحات نيست و مشكل از همينجا آغاز می‌شود؛ يعنی بعد از 6سال اصلاح‌طلبان دور هم جمع نمی‌شوند تا يک‌رويه واحد درباره روحانی در پيش بگيرند. اصلاح‌طلبان اهل كارهای فكری و تشكيلاتی نيستند و هر كدام نظر خود را می‌دهند و می‌بينيم كه كرباسچی، عارف، مرعشی، صوفی و... هركدام یک‌نظر خود را ارائه می‌دهند. پس از آنكه آقای خاتمی گفت ديگر درخواست ما برای رأی‌دادن موثر نخواهد بود يک‌نامه ‌سرگشاده نوشتم و گفتم كه مشكل اصلی اصلاح‌طلبان غفلت از آزادی و دموكراسی‌خواهی است. اصلاح‌طلبان دربرابر تمام چنين نقدهایی يا سكوت می‌كنند يا هرچندوقت يک‌بار برخی از آنها اظهاراتی انفرادی و نه تشكيلاتی اظهار می‌كنند. سرنوشت فعلی اصلاح‌طلبان تقصیر رهبر اصلاحات است که نتوانسته یک سیاست واحد را برای جریان اصلاحات تبیین کند. رهبر اصلاحات به معنی تمام شخصیت‌هایی است که از جانب جبهه اصلاحات سخن می‌گويند اعم از آقای خاتمی و دیگران».

این استاد دانشگاه درباره میزان تقصیر دولت در به‌وجود آمدن بحران‌ها و نابسمانی‌های اخیر کشور گفت: «اکنون تورم نزدیک به 50درصد رسیده است که در تاریخ معاصر کم‌نظیر است و گفته می‌شود رشد اقتصادی در سال96 به منفی 6درصد سقوط خواهد کرد. باید بررسی کرد و دید که آیا مسئولیت چنین بحران‌هایی سراسر بر دوش ترامپ است؟ ».

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1398/02/18
خاتمی حزب غربگرا و دوچهره اصلاحطلبان جاه طلب را بوجود آورد که موفق شدند در این چند سال قیمتها را به چندین برابر زمان احمدی نژاد برسانند و گرانی ها ادامه دارد تا ۱۴۰۰ !؟؟؟؟؟!!!!؟؟؟؟؟!!/!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ضد امریکا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
این افزایش قیمت توسط دولت عمدی است
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1398/02/18
حرفهای شما کسل کننده است برای اینکه در حد روزنامه خونی اطلاعات داری هیچ تحقیقی از طرف شما استاد تمام انجام نگرفته فقز مفت حرف مطرنی وبی فایده..
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1398/02/18
خیرتقصیر عروسک خیمه شب بازی آقایی بنام زیباغلام است که خودفروخته اونها وشیفته خدمت دربار ملوکانه کاخ نشینان دولت روحانی بودی چون بوقلمون رنگ عوض کرده ای
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1398/02/18
واقعا که اصلاح طلبان بی جنبه بودن پشیمانان کردند و
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1398/02/18
روحانی ابروباس اصلاحطلبان نزاشت به قول دوستان خودش کمتراز۹درصدمحبوبیت ورای دارهه وزودتراستعفایابرکنارکنیدایران نابودکشوندحسن کلیدسازکلیدت کو
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
جناب رییس جمهور محترم وظیفه ای داشت و عمل کرد! و آن بدبین کردن مردم به روحانیت، نابودی صنعت هسته ای ، نان مردم را آجر کردن و در آخر باز گشایی سفارت کدخدا. طفلک در مرحله آخر گیر کرده.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج