برنامه دولت برای کاهش التهاب بازار اجاره‌بها
۸۶۱۶۶۰
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
۵۹۰۷ 
مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که برای حمایت از مستاجران برنامه داریم و در این راستا اواخر هفته آینده چند برنامه که التهاب بازار اجاره را کاهش می‌دهد، نهایی می‌شود،‌گفت:‌ نرخ اجاره‌بها هیچ ارتباطی به قیمت مسکن ندارد.

خبرگزاری تسنیم: عباس فرهادیه اظهار کرد: مشکلی برای بازار اجاره بهای مسکن به وجود آمده است؛ فصل اجاره از حدود 1.5ماه آینده آغاز می‌شود، الان کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که امکان جابجایی را در این بازار داشته باشد.

وی تاکید کرد:‌اصولا الان خانه خالی نداریم، خانه‌ها از خرداد و تیرماه شروع به خالی شدن می‌کند مگر این‌که واحد مسکونی نوساز باشد که طبیعی است.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون حجم قابل توجهی از واحدهای مسکونی کلید نخورده است؛ یعنی هنوز خانه نوساز است و فقط دست به دست می‌شود. این خانه‌ها با پول هم دست به دست نمی‌شود و در بازار تهاتر این کار انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن در این باره توضیح داد: فردی واحد 500 دارد و آنرا به فرد دیگری می‌فروشد و دو واحد 250 متری را خریداری می‌کند. می‌خواستیم در یک شرکت ملکی را 230 میلیارد تومان بفروشیم اعلام کردیم هر کسی بیاید 30 درصد آنرا نقد پرداخت کند و مابقی را تهاتر کند. اما همین 30 درصد نقد نیز وجود ندارد.

فرهادیه با بیان این‌که بنابراین پول در این داستان جابجا نمی‌شود، اظهار کرد:‌از 45 روز دیگر تازه فصل جابجایی‌ها آغاز می‌شود، اما متاسفانه یک جو روانی ایجاد شده مبنی بر این قیمت مسکن 2 برابر شده و به تبع آن نرخ اجاره مسکن نیز دو برابر شود.

وی ادامه داد: برخی دوستان دارند به این موضوع دامن می‌زنند و بنده هم نمی‌دانیم اینها چه کسانی هستند. آمار 27 ساله نشان می‌دهد هیچگاه این اتفاق نیفتاده یعنی هیچ‌وقت یک به یک افزایش نرخ اجاره با افزایش قیمت مسکن روی نداده است.

وی بیان کرد:‌این موضوع یک دلیل بزرگ دارد؛ آیا در سال‌هایی که قیمت مسکن ثابت بود، نرخ اجاره رشد نمی‌کرد؟ یک منحنی داریم که برخی وقت‌ها ثابت است و برخی وقت‌ها جهش دارد. نرخ اجاره همواره تابع نرخ تورم عمومی بوده است.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که قیمت مسکن هیچ ارتباطی به میزان نرخ اجاره‌بها ندارد، گفت: باید در این زمینه هم مسئولان و هم رسانه‌ها به درستی روشنگری کنند. وقتی مستاجر می‌داند قیمت مسکن هیچ ارتباطی به نرخ اجاره‌بها ندارد وقتی وارد بنگاه املاک می‌شود مشاور می گویند فلان واحد مسکونی یک میلیارد تومان بود الان ارزش آن 2 میلیارد شده و نرخ اجاره بها نیز دو برابر می‌شود. این یک مثال است.

فرهادیه با بیان این‌که شفاف‌سازی در این رابطه منجر به شکستن جو کنونی می‌شود، افزود: این جو روانی متاسفانه توسط عده‌ای که منافع آنها در این قضیه است در حال رقم خوردن است. نمی‌خواهیم کسی را به این داستان متهم کنیم. تجربه نشان داده است که در سال‌های اخیر اکثر موجران (مالکان) بیشتر از یک سال مستاجران را نگه نمی‌دارند. چرا؟ چه کسانی از این قراردادهای مکرر منتفع می‌شود؟

وی با بیان« چه کسی می‌آید به مالک می‌گوید " می‌خواهی 100 هزار تومان به من بدهی، من بابت 12 ماه اجاره 5 میلیون تومان توی جیبت می‌کنم"» اظهار کرد: این یک کار نادرست است. در این داستان مردم ضربه می‌خورند عده‌ای نفع می‌برند. معتقدم کسب حلال، رزق حلال حق همه آدم‌هاست. این هم حلال است بالاخره می‌گوید من دارم کاسبی می‌کنم. ولی ممکن است غشی در آن باشد.

وی گفت: معتقدیم چه بخش اجاره اصولا تا الان نشان می‌دهد از تورم عمومی پیروی کرده و امروز هم اعتقاد داریم نرخ اجاره از تورم عمومی تبعیت می‌کند و این جهش‌های قیمتی مسکن در خصوص بازار اجاره صدق نمی‌کند.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن یادآور شد:‌ ما به عنوان دولت باید در این زمینه چه کنیم و چه ابزاری در این رابطه در اختیار داریم. فردی می‌خواهد قرارداد اجاره امضا کند آیا دولت می‌تواند برای موجر و مستاجر تعیین تکلیف کند؟

فرهادیه با طرح این پرسش که دولت درکجای این داستان قرار دارد، ادامه داد: ما می‌ توانیم در این روند تاثیر بگذاریم؛ دو بحث داریم ورود و تاثیر. به ضرص قاطع می‌گویم ورود دولت و وزارت راه و شهرسازی به بحث اجاره و مبلغ آن درست نیست. هر جا وارد شده‌ایم حتما در اکثر موارد نتیجه آن خوب نشده است. وظیفه دولت ورود به این قضیه نیست، بالاخره بازار در جایی به تعادل می‌رسد.

وی بیان کرد: اما کجا می‌توانیم کمک کنیم که این مهم است. در این رابطه قانون داریم؛ قانون اجاره، اجاره به شرط تملیک، اجاره‌داری 10 ساله و 5 ساله داریم. این قوانین دو سال اجرا شده اما به دلیل رانت و فساد ناشی از آن متوقف شده است.

وی تاکید کرد: برای دهک‌های یک و دو که خیلی ضعیف هستند و با اجاره‌بها خیلی درگیر هستند، سیستم‌های حمایت را دنبال کنیم. اما برای اقشار دیگر جامعه چند برنامه را در حال پیگیری هستیم. چند برنامه داریم که می‌تواند التهاب را در بازار اجاره بها کاهش می‌دهد که تا اواخر هفته آینده نهایی شده و درباره آن اطلاع‌رسانی لازم را انجام خواهیم داد. از رسانه‌ها می‌خواهیم به این موضوع کمک کرده و سینرژی (هم‌افزایی) ایجاد کنند.

وی با اشاره به این‌که این برنامه‌های نیازمند حمایت است و مصوبه‌ای را می‌خواهد، اظهار کرد: احساس می‌کنم همه کسانیکه دلشان برای این مردم می‌سوزد دنبال آن هستند که راه‌حلی را پیدا کنند.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن تاکید کرد: راهی جز نوآوری در بازار مسکن نداریم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1398/02/20
گردوغبارسیل تموم میشه زلزله میا دبعدش چرا هرچی بااین سرمردم بدبخت میاد بدبختی پشت سرهم
پاسخ ها
عامو
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
جناب فرهادیه امروز بیستم اردیبهشت نودوهشت به شما عرض کنم همین اسم آوردن بدون شک اجاره خونه ها را بالا برد، زمان همه چیز را ثابت میکند فقط تا چهار ماه دیگه حاصل این صحبت ها را خواهد برداشت بعد نگویید که عامو نگفت،!!!منظورم اینه که افزایش حتمی شد،!!!
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/02/20
دولت هیچ راهکاری نداره جز خرابکاری .اقا نکنید
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1398/02/20
خوب مرد حسابی وقتی خود شما تو تریبون ها میگید تورم ۵۲درصد شده نرخ مصالح ساختمانی ۵۰درصد گران شده چطور انتظار دارید مردم اجاره کمتر بگیرند دولت ۲۰درصد به حقوق اضافه میکنه ا۱۵۰درصد می کشه روتولیدات خودش نمونه اون پراید که قیمتش ۱۵ میلیونه میده ۵۵ میلیون تومان وبعد چه توقعی از مردم دارید عامل گرونی خوده دولته
France
12:05 - 1398/02/20
دولت هیچ برنامه ای ندارد حداقل در ماه مبارک دروغ نگو:
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
من نمی دونم این مسئولین نالایق برای چی سق شون سیاه ست تا نام چیزی را میبرند مثل اجاره خونه سر به فلک میکشد، چرا؟؟!
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1398/02/20
سلام من یک مغازه اجاره دارم یکی ازاملاکیها محل خودش یکی ازمغازهایش رااجاره خواست بده قیمت رادوبرابر کردومانیزچوب آنرا خورده وکرایه مارانیز مالک دوبرابر کرد خدواند محو کند مصببین گرانی را انشاالله
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1398/02/20
همه چیز 3برابر شده مثلا سیب زمینی چرا باید کیلو 7000تومان شده باشد پارسال کیلو 1000تومان بود .اجاره ملک چرا باید مستثنا باشد ...حمایت از مستاجرین راه های دیگری دارد مثال آن پرداخت دستمزد واقعی به نیروی کار ...
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1398/02/20
امیدواریم فوری مجلس وارد این همه نا به سامانی شود و مردم را ازدست این همه گرانی بوجود آمده نجات دهد
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1398/02/20
تازمانی که فرمول دریافت کمیسیون اصلاح نشود(کمیسیون دریافتی برابر ده روز اجاره از طرفین) وضع اجاره هاراصلاح نمیشود چون هرچقدر اجاره بها بیشتر باشد املاکیها پول بیشتری بابت کارمزد یا کمیسیون دریافت میکنند!پس طبیعی است که املاکیها در دامن زدن به بالارفتن نرخ اجاره سهیم هستند،باید این فرنول تغییر کندوکارشناسان فرمول جدیدی ارائه دهند.
Iran, Islamic Republic of
00:20 - 1398/02/21
فقط دروغ بعد ادعای مسلمانی میکنن
Iran, Islamic Republic of
01:17 - 1398/02/21
همش زیر سر دلالا هست،خدا ازشون نگذره
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1398/02/21
تا سود سپرده های بانکی به نسبت تورم بالا نره هر روز بعد تر از دیروز است و دودش فقط به چشم قشر متوسط و ضعیف جامعه می ره با پایین بودن سود سپرده بانکی نقدینگی از بانک خارج و به طرف بازار طلا ارز مسکن و دیگر بازارهای موازی می رود و حتی رو کرایه خانه ها هم اثر گذاشته و برای یک واحد ۵۰ متری ماهی دو ونیم میلیون کرایه پرداخت می کنم با ۴۰ میلیون پیش پس آنقدر نگیید تقصیر آمریکاست همش مقصر آقای روحانی و مشاوران تیم اقتصادی و رییس بانک مرکزی است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج