نخستین اعتصاب های مدنی جهان از رم شروع شد
۸۶۱۷۷۶
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
۷۷۳۵ 
اعتصاب کردن نسبت به یک موضوع مشخص در سراسر جهان موضوعی رایج است. از اعتصاب بدانش آموزانی که نمره های خود را قبول ندارند تا اعتصاب برخی گروه های شغلی یا خدماتی به خاطر حقوق و مزایای دریافتی. با این وجود شاید برایتان جالب باشد بدانید که نخستین نسخه های اعتصاب های مدنی جهان از رم باستان آغاز شده است.

انتخاب: اعتصاب کردن نسبت به یک موضوع مشخص در سراسر جهان موضوعی رایج است. از اعتصاب بدانش آموزانی که نمره های خود را قبول ندارند تا اعتصاب برخی گروه های شغلی یا خدماتی به خاطر حقوق و مزایای دریافتی. با این وجود شاید برایتان جالب باشد بدانید که نخستین نسخه های اعتصاب های مدنی جهان از رم باستان آغاز شده است.

شهر رم یکی از مهمترین شهرهای جهان در طول تاریخ محسوب شده است. با این وجود شاید بسیاری از افراد مطلع نباشند که شهر رم پایه گذار برخی از اعتصابات امروزی محسوب می شود.

نخستین اعتصاب های مدنی جهان از رم شروع شد

اعتصاب رمی های باستان نه سر و صدا داشته نه جنگ و خونریزی بلکه به سادگی و تنها در عرض یک شب رخ می داده است. بر اساس این نوع اعتراض، معترضین به شرایط در عرض یک شب کنار یکدیگر جمع می شدند و تصمیم می گرفتند شهر را تخلیه کنند. این موضوع را تصور کنید که صدها یا هزاران کارگر یک شب شهر را ترک کنند و فردا صبح هیچ اثری از مستخدمان، رفتگران، پیشه وران و... نباشد.

وقتی این اتفاق می افتاد، تمام مغازه ها بسته می شد، معاملات تجاری به حالت تعلیق در می آمد و حتی تهیه خوراکی نیز بسیار سخت می شد. جالب است بدانید که از 494 پیش از میلاد تا 287 سال قبل از میلاد، حداقل پنج اعتصاب مشابه در رم به راه افتاد.

هدف اصلی این اعتصاب ها نشان دادن این موضوع به سران و ثروتمندان شهر بود که شهروندان را نخریده اند و حق ندارند به شهروندان فشار بیاورند. نکته جالب تر این که گاهی این فشارها واقع جواب می داد و برای مثال 494 سال پیش از میلاد، زمانی که شهروندان شهر اعتصاب کردند، بسیاری از ثروتمندان بدهی های آنان را بخشیدند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
19:00 - 1398/02/20
شعور وفهم مردم اون دوران باستانی از الان مردم ایران بیشتر بوده.بی لیاقتا هربلایی سرشون میاد عین خیالشون نیست همش توی صفن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج