عراقچی: از حرفم درباره افغان‌ها، سوء‌برداشت شد
۸۶۱۹۴۱
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱
۳۶۵۰ 
معاون سیاسی وزیر خارجه با تاکید بر این‌که کشورهای اروپایی باید به وظایف خود در ارتباط با مهاجران از جمله مهاجران افغانی در ایران عمل کنند، اظهار کرد: آنها دو راه پیش‌رو دارند یا این‌که در تامین هزینه‌های مربوط به این مهاجران به ایران کمک کنند و یا این‌که بخشی از این مهاجران را به خاک خود راه دهند و آنها را در خاک خود بپذیرند.

خبرگزاری ایسنا: معاون سیاسی وزیر خارجه با تاکید بر این‌که کشورهای اروپایی باید به وظایف خود در ارتباط با مهاجران از جمله مهاجران افغانی در ایران عمل کنند، اظهار کرد: آنها دو راه پیش‌رو دارند یا این‌که در تامین هزینه‌های مربوط به این مهاجران به ایران کمک کنند و یا این‌که بخشی از این مهاجران را به خاک خود راه دهند و آنها را در خاک خود بپذیرند.

سید عباس عراقچی صبح روز شنبه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در ارتباط با صحبت‌های روز چهارشنبه خود در مورد موضوع مهاجران افغانی در ایران و برداشت‌هایی که از صحبت‌های وی در این ارتباط شده بود، تاکید کرد: از صحبت‌های من در آن گفت‌وگوی تلویزیونی سوء‌برداشت شد و یک سوء‌تفاهمی نسبت به این سخنان صورت گرفت.

وی خطاب به مجری برنامه گفت: آنچه که شما به نقل از من گفتید یک سوء‌برداشت است و من چنین چیزی نگفته‌ام که اگر تحریم‌ها فشار آورد با خواهران و برادران افغانی خود خداحافظی می‌کنیم. این تعبیر من نیست و چنین برنامه‌ای نداریم. چنین نظراتی در کشور و در وزارت خارجه وجود ندارد و بحث اخراج و یا بازگرداندن مهاجران افغانی مطرح نیست.

این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار کرد: مساله‌ی ما این است که دیگرانی که خود سبب ایجاد مشکلات در افغانستان از جمله آوارگی مردم این کشور شده‌اند باید به مسئولیت‌های خود در این زمینه عمل کنند. روی صحبت ما با افغانستان و افغانی‌های مقیم ایران نبود. روی صحبت ما با غربی هاست. ما تاکید داریم که آنها باید به مسئولیت‌های خود در این زمینه عمل کنند. ما 40 سال است که در کنار برادران و خواهران افغانی خود در ایران زندگی می‌کنیم. شاهد حضور آنها در جبهه‌های جنگ در زمان صدام و دفاع از حرم بودیم. رشادت‌های زیادی آنها انجام دادند. آنها در جامعه ما حضور دارند و روابط خواهرانه و برادرانه‌ای با آنها برقرار است. بحث ما این است که به این عزیزان کمک شود و دیگران نیز مسئولیت‌های خود در این زمینه را انجام دهند. ما تا آنجایی که توانسته‌ایم در طول 40 سال گذشته به آنها کمک کرده‌ایم و کمک خواهیم کرد مشکلی با این موضوع نداریم، ولی تاکید داریم که غربی‌ها نمی‌توانند از یک طرف مشکلات اقتصادی برای ما به بار بیاورند و خودشان که مسبب مشکلات مردم افغانستان هستند مسئولیتی در این زمینه انجام ندهند.

معاون سیاسی وزیر خارجه ادامه داد: این آمریکایی‌ها و غربی‌ها هستند که گروه‌های تروریستی را آنجا ایجاد کرده‌اند، جنگ راه انداخته‌اند و مسبب آوارگی مردم این کشور شده‌اند، بنابراین نباید انتظار داشته باشند که ایران فقط هزینه این مهاجران را بپردازند. آنها توقع دارند که از یک طرف ایران هزینه این مهاجران را بپردازد و از دیگر سو ایران را تحریم می‌کنند و فشار می‌آورند. ما اعلام کردیم که در کنار ادامه‌ی حمایت‌های خود از برادران و خواهران مهاجر افغانی در ایران، اروپایی‌ها نیز به وظایف خود عمل کنند. ما درواقع گزینه جدیدی را در برابر این مهاجران قرار دادیم مهم این است که اروپایی‌ها به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند. آنها در این زمینه دو راه در پیش‌رو دارند راه اول این است که در تامین هزینه‌های این مهاجران با ما همراهی کنند و راه دوم این است که بخشی از این مهاجران را در خاک خود راه بدهند. بحث بازگشت این مهاجران به افغانستان و یا خداحافظی نیست بلکه گزینه‌های جدیدی در برابر آنها گذاشته شده است.

عراقچی در ادامه‌ی گفت‌وگوی خود تاکید کرد: ما به مسئولیت خود در مورد مهاجران افغانی بیش از حد توان‌مان عمل کرده‌ایم و اروپایی‌ها نیز باید به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند. دوستانی که در داخل کشور در ارتباط با این موضوع مقاله یا مطلبی می‌نویسند به این نکته توجه کنند که مواضع آنها اروپاپسند نباشد نکاتی را مطرح نکنند که فشار و مسئولیت در این زمینه از دوش اروپایی‌ها بردارند این موضوع را درک کنند، چرا که یک بحث جدی است. اروپایی‌ها باید به وظایف خود عمل کنند و مواضع داخلی ما در این زمینه همان‌طور که اشاره شد نباید اروپاپسند باشد به نحوی که بار و مسئولیت از دوش اروپایی‌ها برداشته شود.

وی در پاسخ به این سوال که ما سالانه به چه میزان هزینه در ارتباط با مهاجران افغانی پرداخت می‌کنیم، اظهار کرد: آقای رییس جمهور در روز چهارشنبه در مطالبی که در این زمینه مطرح کردند این رقم را حدود هشت میلیارد یورو در سال عنوان کردند. مسلماً پرداخت این هزینه‌ها فقط بر دوش ایران نیست. این یک مسئولیت بین‌المللی است مسئولیت پرداخت این هزینه‌ها برعهده کسانی است که باعث آوارگی مردم افغانستان شده‌اند. آنها باید مسئولیت این هزینه‌ها را برعهده بگیرند و یا در تامین بخشی از آن کمک کنند.

معاون سیاسی وزیر خارجه بار دیگر با تاکید بر این‌که مخاطب حرف‌های من در روز چهارشنبه کشورهای غربی و جامعه بین‌المللی بودند که سبب آوارگی مردم افغانستان شده‌اند، ادامه داد: دوستانی که در داخل کشور مطالبی در این زمینه می‌نویسند بی‌راهه نروند و صحبتی مطرح نکنند که مخالف سیاست‌های اصولی کشور باشد.

وی در پاسخ به این سوال آیا در طول تحصیل خود با دانش‌آموزان و یا دانشجویان افغانی همکلاس بوده است، تصریح کرد: همه ما در طول سال‌های گذشته با افغانی‌های زیادی سروکار داشته‌ایم در دانشگاه، دبیرستان و یا دیگر عرصه‌ها. البته من در دبیرستان و دانشگاه دوست افغانی نداشته‌ام، ولی ماشاالله در کشور ما افغانی‌های بسیاری حضور دارند که شرافتمندانه در حال تلاش هستند. من معتقد هستم که افغانی‌ها یکی از شریف‌ترین مردمان هستند و میزان تخلفاتی که بعضاً از آنها گزارش می‌شود نسبت به جمعیت آنها کم است. آنها مردمی مومن و معتقد هستند که شرافتمندانه کار می‌کنند دستمزد می‌گیرند و هزینه دستمزد خود را برای خانواده‌هایشان می‌فرستند گرچه این موضوع نیز هزینه‌هایی را برای ما دارد.

معاون سیاسی وزیر خارجه همچنین در مورد بحث مبارزه با مواد مخدر و هشداری که ایران در این زمینه به اروپایی‌ها داده است، ادامه داد: در مورد بحث مواد مخدر همین تذکر به اروپایی‌ها داده شده است. مقابله با مواد مخدر یک مسئولیت انسانی و سیاسی است که ایران در این زمینه در طی این سال‌ها هزینه‌های زیادی را پرداخت کرده است. بیش از ۴۰۰۰ نیروی ما در بحث مواد مخدر به شهادت رسیده‌اند صدها میلیارد دلار در کشور در طی ۴۰ سال گذشته خرج مقابله با قاچاق مواد مخدر شده است مواد مخدری که مسیر آن از افغانستان به سمت اروپاست و ما در راستای مقابله با این موضوع جانفشانی‌های زیادی کرده‌ایم، بنابراین وقتی که ما تحریم می‌شویم طبیعی است که توان اقتصادی ما مطلوب به چیزهایی شود که برای ما در اولویت بالاتری قرار دارد.

عراقچی در پایان صحبت‌های خود بار دیگر تاکید کرد: ما تاکید بر آن داریم که اروپایی‌ها باید به وظایف خود در مورد پناهندگان، بحث مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم عمل کنند و این طور نیست که ما فقط با گروه‌های تروریستی که آنها در منطقه به وجود آورده‌اند، مبارزه کنیم. آنها نیز باید به وظایف خود در این ارتباط عمل کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 42
در انتظار بررسی:0
Germany
09:33 - 1398/02/21
هرچی گفتی یک حقیقت تلخ بود دمت گرم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
هر چی گفت درسته افغانا دو میلیون شغل گرفتند هشت میلیارد دلار ارز خارج میکنند همین مبلغ هم خرج زندگیشون میشه اینجا
علیرضا
France
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
افغانستان هیچ وقت از ایران جدا نبوده اینقدر حرف بی معنی نزنید . افغانها برن کی میخواد کار اونهارو انجام بده ؟؟؟
عراقچی هم میخواست تهدید کنه که اروپا میفرستیمشون بیان حرف زدنشو نفهمید
A 21
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
اون کسی که می‌خواهد افغانها تو ایران نباشن مطمئن باشید که یه وطن پرست واقعیه و از جنس مردمه، ولی کسانی که ساز مخالف میزنن اینها همون دلال های دولتی هستن و مردم رو به ستوه آوردن درود بر عراقچی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
عاقلم نیستی که بگم چرا عاقل کند کاری
ایران دخت
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
وطن پرست بودن نه هنره نه شغل انسان بودن باارزشه. اگه عرضه داری انسان باش. من همه ی مردم ایران بزرگ رو دوست دارم مخصوصا مردم خراسان بزرگ رو
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
آقای عراقچی توبه کن! سرنوشت یک ملت را با حرف های بی سر و ته به بازی گرفته ای!
همه این ساختمانهایی که در این شهرها سربه اسمان بلند کرده در سایه تلاش افغانی ها بوده، امثال تو که مفت دلارهای نفت را می مکید و می برید!
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1398/02/21
خجالت بکش شماازاینهاهرماه پول میگیریدحتی ازبیوه ویتیم جزیه مگیریدنتیجه ظلم شماهمین سیل ویرانگرهست اتش سوزی هست ملخ هست زلزله هست بدترین قانون برای مهاجرین انهم کشوربرای شیعه. ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
تو خجالت بکش. خیلی ناراحتن برگردن کشور خودشون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
تو خجالت بکش. خیلی ناراحتن برگردن کشور خودشون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
تو و هموطنانت میتونستید قبل از ورود به ایران قوانین مهاجرتی رو بخونید بعدا بیاید خودتم ایرانی جا نزن خود شما افغانها که مثل بختک ۴۰ ساله افتادید رو ایران از هر بلایی بیشترید پروژه افغان سازی خراسان با ادعای خراسانی بودنتون و ادعای ارضیتون روی مشهد هم بر کسی پوشیده نیست
علی
Pakistan
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
احسنت ماشاالله
واقعیت همین است
بدون نام
Canada
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
اقای عراقچی .ایا اگه روزی کارگران‌ افاغنه از کشور اخراج شدند .و بازار صنعت مسکن دچار مشگل شد..ایا خود شما به تنهایی میتوانی برای ساختمان سازی کار افغانه را انجام وکارگری نمایی.؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
۱۵:۴۵
بازار مسکن به لطف سیاستهای چهل ساله خودش دچار مشکل شده حضور مهاجران افغان فقط باعث شد کار و بیمه برای کارگرا‌ن ایران از بین بره کیفیت ساخت خانه ها رو هم می بینیم به لطف اینا در چه وضعه بی کیفیت ترین ساختمانها در ایرانه و عمرمفید ساختمانها در ایران کمتر از همه جای دنیاست
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1398/02/21
آفرین به آقای عراقچی والا به نظر من حرف بی رفتی هم نزده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
باباح رفت خوب بود دیگه. نیازی به توضیح بیشتر نیست
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1398/02/21
جناب آقای عراقچی یک عده فقط بدنبال گرفتن ماهی از آب گل آلود هستند والا مسئله دلسوزی و حس احساس همدردی بهانه ای بیش نیست ، کافی بود شما صحبت عکس اظهارات فعلی بود ، آنوقت انتقادات شکل دیگری
داشت در کشور ما این گونه تفکر امری طبیعی است.
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1398/02/21
مهمان نوازی تاکی اقابرگردن کشورخودشون هزاران جوان بیکارداریم ازدولت سرهمین افغانها همه معتادشدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
وقتی پیر مردها هشتاد ساله تان معتاد است که معتاد کرده
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1398/02/21
آقای عراقچی واقیعت تلخه وبعضی افراد نفهم مثل کبک سرشونوکردن زیر برف شما حقیقت راگفتی !؟
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1398/02/21
کاملا صحیح است برداشت غلط حق الناس است
United Arab Emirates
10:01 - 1398/02/21
بزبان دیپلماسی واقعیت راگفتی.
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/02/21
شماها بر علیه تمام اقوام وملل حرف میزنید بعد میگید سوء برداشت شده.
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1398/02/21
اقایراقچی اگر تا حالا یحرف خوب زدباشی همینه بود دستت دردنکنه نخودنخود هرکی رود خانه خود بسمونه دیگه دلسوزی بی جا واسه هربی خاصیتی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
نمی دونم این مهاجران افغانستان چرا توی ایران مانده اند ماملتی هستیم که هیچ نزاد ومذهبی را غیر از خودمان قبول نداریم چقدراین بندگان مورد هجوم توهین ایرانیها قرار گرفتن چرا مانده اند شاید چون یک قرابت زبانی وفرهنگی باما دارن جایی که هر ایرانی بتواند ازاين مملکت فرار می کند جای تعجب است که چرا اینها در کنار ما هنوز زندگی می کنند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
حالا ماتواین۵سال منتظرهمین حرف بودیم وبهترین حرفی که تواین ۵سال زددولت همین بوده ماچرابایدباج بدیم به اینهاتواین چندساله وازلطف هم گذشته وخوداینهاما۴۰سال خرجشون دادیم۱سال خرج مارومیدن واینکه عراقچی گفته درسته وحرف حق جواب نداروحالا اینتعدادمقداری که گفته نصف کمترگفته چندبرابراین تعدادشون وحالا اقای عراقچی ۳تااز۳۰تاضررشون گفته وهزینشون اب وبرق گاز نان بنزین حمل ونقل کل زیرساختهها ...نگفته ملت فهمیدن فاجعس و ومملکت خودمون بیشترلازم داریم بیکاری وفقرنجومی کم بودجگی وپاکستان هم پیارسال ۹ملیون افغانی اخراج کردگفت به صررمملکت و
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
۱۰:۵۴
چون مرزهای ایران بی در وپیکره و راحت تر از هررجای دیگه میتونن اینجا وارد بشن وگزنه قرابت افغانها با تاجیکستان خیلی بیشتر از ایرانه ضمنا افغانهایی که وارد ایران میشن اکثرا بیسواد یا کم سوادن نسلهای دوم و سومشون تو ایران مدرسه رفتن و دانشکاه رفتن هیچ کشوری این حجم مهاجر بیسواد و کم سواد و قبول نمیکنه و خودشون میدونن جایی تو هیچ جا ندارن واسه همین میان ایران
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1398/02/21
حرفت درست مرررررررررد.دمت گرم اونایی که میخواستند بفهمند فهمیدند.رجل سیاسی یعنی این.ماباکسی خورده برده نداریم.
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1398/02/21
واسه افغانها تلخه! ولی واسه ما شیرینه شیرینه!!
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1398/02/21
خوداینهامیدونن حرف عراقچی درست وحالا خیلی کم گفته تعدادشون وضررشون بیشترولی به خاطرکارهای سیاسی حرف مفت میزنید منطقی انصافی سیاسی اجتماعی اقتصادی امنیتی بایدبرن بس اینقدرخدماتی که دادیم ازلطف هم اون ورتر
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1398/02/21
سلام مردم ایران توجه فرماید وقت خود را ابطال نکنید توهین به هیج کس نکنید افغان ها باید به کشور خود برگردند باید کشور خودشان را اباد کنند ودر مقابل طالبان و امریکا با یستند ما طاوانش را داریم میدهیم
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1398/02/21
زود جازدی یا ظاهرا پول مهاجرین رو میگرفتید هزینه شون رو دوش ملت بوده ؟!
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1398/02/21
کلا به همه توهین میکنید بعد منکرش میشید اون از انواع توهین ها به اقوام ساکن ایران اون از مگس خطاب کردن بحرین! و این هم از این، کلا جامعه ایرانی دچار یک نوع بیماری روانی شده!
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1398/02/21
ناراحت نباش حرفت حق و درست بود
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1398/02/21
بابا دعوا نکنید از اون موقع که ارزش ریال پایین اومده خودشون دارن میرن
Chile
20:47 - 1398/02/21
خب دوستان اینکه با نظر عراقچی موافق هستید رو لطفا تو صفحه ی اینستاگرامشون هم اعلام کنید چون یه عده رفتن تو پیجش و دارن از افغان ها پیامبر و امام میسازن.
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1398/02/22
ذره ای اهمیت نداره که منظورت چه بوده و چگونه برداشت شده. منِ ایرانی تحت هر شرایطی از حقوق انسانی هموطنان افغانستانی خودم حمایت میکنم اما نمیگم که آنها را به مراتب ایرانیتر از تو و همپالکیهات میدانم چون شاید عده ای از افغانستانیها ایرانی باشند اما تو و امثال تو اصلا ایرانی نیستید پس نمیتوان گفت که کسی از شماها ایرانیتر هست یا نیست. دشمنترین دشمنان در حق ایران و ایرانی دقیقا خود تو و تفاله های مشابه خودت هستید.
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1398/02/22
بیهوده میکوشی که رد گم کنی. آنکه مشکلات اقتصادی ایجاد کرده نه افغانستانیها بوده اند نه اروپاییها نه امریکاییها نه روسها نه چینیها نه هیچکس دیگر بلکه خود شما دزدان و غارتگران بوده و هستید. بیخود رد گم نکن. مزدورانتان هرچه بگویند، من همچنان پای حرفم هستم: عامل این فلاکت فعلی، خودتان هستید. با پولهای این کشور چه کردید بیشرمهای بی آبرو.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج