۳۲۷ میلیون دلار خرج موز شد!
۸۶۲۰۸۲
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
۹۳۱۹ 
تا پایان ۱۱ ماهه پارسال، ۱۹۵ هزار و ۶۹۲ تن سیب‌زمینی که در صدر آب‌برترین محصولات کشاورزی قرار دارد و بازار داخلی آن طی مدت اخیر با افزایش قیمت مواجه شده، صادر شده است. همچنین در این مدت نزدیک به ۳۲۷ میلیون دلار برای واردات موز ارز از کشور رفته است.

خبرگزاری ایسنا: تا پایان ۱۱ ماهه پارسال، ۱۹۵ هزار و ۶۹۲ تن سیب‌زمینی که در صدر آب‌برترین محصولات کشاورزی قرار دارد و بازار داخلی آن طی مدت اخیر با افزایش قیمت مواجه شده، صادر شده است. همچنین در این مدت نزدیک به ۳۲۷ میلیون دلار برای واردات موز ارز از کشور رفته است.

در ماه‌های گذشته کمبود برخی کالاهای اساسی در بازار و افزایش ناگهانی قیمت آنها مسأله‌ای بوده که به کرات شاهد آن بوده‌ایم، مسأله‌ای که به گفته برخی فعالان اقتصادی ناشی از صادرات این محصولات بوده است.

اهمیت این مساله در این نکته است که اقلامی اساسی چون سیب‌زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و امثال آنها بخش عمده‌ای از سفره طبقات ضعیف‌تر را تشکیل می‌دهند که در صورت صادرات گسترده آنها قیمت این محصولات در بازار داخلی رو به افزایش می‌گذارد. از سوی دیگر این گونه اقلام، محصولاتی کشاورزی هستند که با توجه به اقلیم خشک ایران آب زیادی مصرف می‌کنند و به دلیل خام بودن، صادرات آنها ارزآوری و افتخار چندانی نصیب کشور نمی‌کند.

صادرات ۴۹ میلیون دلاری بادمجان

مطابق آمارهای گمرک ایران، تا ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ معادل ۱۹۵ هزار و ۶۹۲ تن سیب‌زمینی از گمرکات ایران خارج شده است. این حجم ۲۰۲ میلیون و ۹۱۳ هزار دلار معادل ۱,۳۲۶ میلیارد تومان بوده است.

همچنین میزان صادرات بادمجان در این مدت حدود ۱۴۰ هزار و ۸۴۱ تن معادل ۴۹ میلیون و ۳۶۱ هزار دلار، برابر با ۳۸۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.

صادرات گوجه‌فرنگی تازه یا سرد کرده نیز در همین مدت ۵۷۲ هزار و ۸۵۵ تن بوده که معادل ۲۴۴ میلیون دلار به ارزش ریالی ۱۳۶۹ میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان است.

صادرات ۳۴۲ هزار تن پیاز!

تا بهمن ماه سال گذشته همچنین ۵۸ هزار تن "کاهو کروی" به ارزش ۲۰ میلیون و ۱۲۵ هزار دلار معادل ۱۱۸ میلیارد تومان صادر شده است. "کاهو تازه یا سرد کرده" نیز به میزان ۶۵ هزار تن معادل ۱۷ میلیون و ۳۱۴ هزار دلار به ارزش ریالی ۸۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان صادر شده است.

اما صادرات گروه کالایی "پیاز و موسیر" که در ماه‌های بعد از عید دچار افزایش قیمت در بازار شده است تا پایان بهمن ماه سال گذشته معادل ۱۲۴ میلیون دلار و به میزان ۳۴۲ هزار و ۶۷۱ تن بوده است.

۳۲ میلیون دلار پول برای واردات کاکائو

اما در کنار آمار صادرات این اقلام که برخی از آنها جزو اقلام اساسی در سفره طبقات پایین‌تر به آمار برخی محصولات کشاورزی وارداتی نیز اشاره می‌کنیم. برابر با آمارهای گمرک ایران، میزان واردات موز تا پایان بهمن ماه سال گذشته ۳۹۰ هزار و ۲۷۸ تن معادل ۱۳۶۶ میلیارد و ۶۱۸ میلیون تومان و به ارزش دلاری ۳۲۶ میلیون و ۷۸۳ هزار دلار بوده است.

تا پایان بهمن‌ماه پارسال ۸۱۵۲ تن "دانه کاکائو کامل یا خرد شده، خام یا بو داده" نیز به ارزش ۳۲ میلیون و ۷۶۳ هزار دلار معادل ۱۳۶ میلیارد تومان به کشور وارد شده است.

واردات ۱۳.۵ میلیون دلاری پوره موز، پشن فروت، لیپی و آناناس

در این مدت همچنین "پوره موز، انبه، پشن فروت، لیپی و آناناس و آب میوه تغلیظ شده، انبه، گواوا و…" به میزان ۱۰ هزار و ۸۰۴ تن و به ارزش ۱۳ میلیون و ۵۲۶ هزار دلار معادل ۵۷ میلیارد و ۳۲۶ میلیون تومان وارد شده است.

در همین طیف از اقلام غیرضروری می‌توان به "آب پرتقال یخ زده و یخ نزده تخمیر نشده و اسانس‌ها" اشاره کرد که به میزان ۳۳۹۵ تن معادل هفت میلیون و ۴۷۱ هزار دلار به ارزش ریالی ۳۱ میلیارد و ۲۸۱ میلیون تومان وارد شده است.

 این صادرات و واردات در حالی است که وزیر اقتصاد اواخر سال گذشته با بیان اینکه تنها حدود هشت میلیارد دلار از ارزهای صادراتی به کشور بازگشته است، گفت که " از این رقم ۶.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پتروشیمی‌ها و عرصه‌های فولادی است". این یعنی بخش عمده‌ای از فرارهای ارزی صادرکنندگان در حوزه‌هایی غیر از حوزه‌های پتروشیمی و فولادی اتفاق می‌افتد و ارز حاصل از صادرات این محصولات علاوه بر مصرف منابع کشور و آب گران‌بها، هنوز به درستی به کشور بازنگشته است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1398/02/21
ملت نادان===== مدیران نادان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
به خاطر همینه جهان سومیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
نویسنده نادان = جملات تکراری احمقانه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
15:32 ایا تو دانایی و یا ??
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
15:32===نادان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
15:32=مدیر نادان
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1398/02/21
اهای مردم موزنخورید تا اقایان راضی باشن
مثل حکایت پنیر گذاشت تو شیشه به بچه ها ش گفت نون روی شیشه بمالید فکر کنید پنیر میخورید
مردم تو تخیلات خودتون موز بخورید
ماشین نخرید فکرکنید توماشین نشسته اید دارید میرید شیراز مثل فیلم مادر که اکبر عبدی توفکرش رفته شمال
United Arab Emirates
16:20 - 1398/02/21
پول موز را سوبله از مردم گرفتین ، سود کردین ، مگه مفتی به ملت دادین که ضر ضر میکنین؟
پاسخ ها
وانک علا خلق عظیم
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
بخدا 80 در صد ملت غیور وصبور ایران میوه نخوردن امسال از گرانی وبدبختی این همه ملیارد دلار کجا فرستادین عمو جان حتما پشت سر خاوری کانادا
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1398/02/21
بغیر از واردات موز وارادات بقیه میوه ها ابلهانست.
Iran, Islamic Republic of
18:14 - 1398/02/21
بگیرین گل خونه بزنین داخل تولید کنید خب
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1398/02/21
بفرماید چقدرسودکردید؟
Iran, Islamic Republic of
20:45 - 1398/02/21
خدالعنتشون کنه هرچی دلاله....پیاز و سیب زمینی رو صادرکردن و داخل کشور قطره چکونی توزیع کردن وگرونی انداختن توسفره ملت فقط بخاطر سودشون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج