قیمت برنج وارداتی ثابت ماند، داخلی گران شد
۸۶۲۴۶۳
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
۵۰۶۹ 
قیمت برنج وارداتی به دلیل وفور در بازار ثابت مانده و اکنون با نرخ های 6500 تا 10 هزار تومان عرضه می شود؛ در عین حال، قیمت برنج داخلی از مرز 28 هزار تومان گذشت.

خبرگزاری ایرنا: قیمت برنج وارداتی به دلیل وفور در بازار ثابت مانده و اکنون با نرخ های 6500 تا 10 هزار تومان عرضه می شود؛ در عین حال، قیمت برنج داخلی از مرز 28 هزار تومان گذشت.

گزارش میدانی حاکی از این است که هر کیلوگرم برنج خارجی هندی متناسب با برندهای مختلف از هر کیلوگرم 6 هزار و 800 تومان تا هشت هزار تومان و حتی در برخی از خرده فروشی ها به قیمت هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد.

همچنین قیمت انواع برنج ایرانی در فروشگاه های بزرگ از کیلویی ۱۵ هزار تومان تا کیلویی 24 هزارتومان و در سطح خرده فروشی ها به قیمت های بین 25 تا 28 هزارتومان نیز عرضه می شود.

قیمت هر کیلوگرم برنج تایلندی بین ۵۶۰۰ تا هفت هزار تومان و برنج اروگوئه ۴۵۰۰ تا پنج هزار تومان نیز به فروش می رسد.

طبق آمارها مصرف سالیانه برنج در کشور نزدیک 3.2 میلیون تن است که از این رو سالیانه 1.7 تا 2 میلیون تن برنج مورد نیاز کشور از محل تولیدات داخلی و 1.2 تا 1.5 میلیون تن از محل واردات تامین می شود.

«مسیح کشاورز» دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور، در این ارتباط به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: برنج وارداتی مورد نیاز کشور تامین است و از ابتدای سال تاکنون، بر اساس نیاز بازار 250 هزارتن برنج وارد شد.

وی درباره این که برخی مدعی هستند کمبود برنج وارداتی منجر به گرانی برنج ایرانی شده است، افزود: برنج وارداتی به وفور در بازار دیده می شود و کمبودی در این زمینه نداریم.

کشاورز اظهارداشت: برنج وارداتی با ارز رسمی 4200 تومان طبق روال هر سال در حال تامین و واردات است و حجم واردات برنج در فروردین و اردیبهشت ماه امسال همانند مدت مشابه سال گذشته تغییر نداشته است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور افزود: در بحث قیمت گذاری این محصول، به دلیل وفور برنج وارداتی در بازار گاهی این محصول با نرخ های مصوب و حتی در مواردی کمتر از قیمت مصوب نیز به فروش می رسد؛ به طور مثال براساس مصوبه سال گذشته قیمت هر کیلوگرم برنج وارداتی هشت هزارتومان بود که حتی اکنون در برخی فروشگاه های زنجیره ای به قیمت هفت هزار و 500 تومان نیز عرضه می شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور گفت: البته به دلیل مشکلاتی در نقل و انتقال پول با پاکستان در واردات برنج سفید پاکستانی که مشابه برنج ایرانی است اندکی با مشکل مواجه هستیم به طوری که باعث کاهش واردات این برنج شده است اما حتی این موضوع نیز نمی تواند در افزایش قیمت برنج ایرانی موثر باشد.

وی با بیان این که در برنج وارداتی کمبود نداریم که باعث گرانی برنج ایرانی شود، افزود: برنج ایرانی به دلیل کشت سنتی و بالا بودن هزینه های تولید و عدم نظارت دستگاه های متولی دچار افزایش قیمت بالایی شده است.

کشاورز ادامه داد: پیش از این مسئولان با ایجاد ممنوعیت واردات در فصل برداشت برنج داخلی، به دنبال حمایت از تولید کنندگان داخلی این محصول بودند که به نظر می رسد این محصول به اندازه کافی رونق پیدا کرده تاجایی که ادامه گرانی قیمت برنج داخلی می تواند منجر به حذف این محصول از سبد خانوار شود.

وی افزود: در این شرایط اقتصادی ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت محصول تولید داخل نیز می تواند از لحاظ روانی بازار را تحت تاثیر قراردهد تا شرایط برای سوء استفاده برخی برای افزایش قیمت برنج وارداتی را نیز فراهم کند.

این مقام صنفی تصریح کرد: بنابراین برای جلوگیری از این موضوع نیاز است که مسئولان امر، با تامین به موقع ارز مورد نیاز و حتی جلوگیری از ممنوعیت واردات در فصل برداشت برنج داخلی مانع بروز تنش در بازار برنج شوند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:25 - 1398/02/22
اگر امکان دارد این قیمتهای کاذب را اعلام نکنید.شما با این کاربه گرانیها کمک میکنید.میدانم که مدیر خیرهای داغ نوشته مرا پخش نمی کنه.چون برنجهایش روی دستش می ماند.البته به در میگم که دیوار گوش کنه
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1398/02/22
بله هر چی ظلمه از داخل کشوره
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1398/02/22
دیگه حالم بهم میخوره از دولت وازاین خبرهای زپرتی از ماله دنیا بزارم مثل مردم ایران ودولتش
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1398/02/22
آنقدر واردات برنج را زیاد کنید که برنج داخلی هم ارزان شود............
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1398/02/22
برنج هندی غذای فقیر جامعه است
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1398/02/22
خیلی وقته از سبد خانوار برنج ایرانی خارج شده .یه نفس کشیدن مانده آن را هم دارید با پیغام جنگ میگیرید. نگاه به خط فقر و حقوق کارگر که از نصف هم کمتر است مبین این آن است
United Kingdom
13:33 - 1398/02/22
اگر چنانچه همون برنج اروگوئه رو درست و کامل وارد بازار ایران کنید هم برنج داخلی به قیمت اولیه اش برمیگرده و هم اشغالهای زرد هندی و پاکستانی . پس این رو ما میدونیم که ما مردم ایران شدیم برای شما عروسک خیمه شب بازی و کیسه بوکس و موش آزمایشگاهی از لحاظ وزارت بهداشت
United Kingdom
13:33 - 1398/02/22
اگر چنانچه همون برنج اروگوئه رو درست و کامل وارد بازار ایران کنید هم برنج داخلی به قیمت اولیه اش برمیگرده و هم اشغالهای زرد هندی و پاکستانی . پس این رو ما میدونیم که ما مردم ایران شدیم برای شما عروسک خیمه شب بازی و کیسه بوکس و موش آزمایشگاهی از لحاظ وزارت بهداشت
Iran, Islamic Republic of
17:27 - 1398/02/22
برنج ک تحریم نیست اینقد وارد کنید تا تا پدر گرون فروش در بیاد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج