هر کیلوگرم کاغذ ۱۵هزار تومان!
۸۶۲۵۹۲
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
۳۴۸۸ 
مشکلات تأمین کاغذ پس از روزنامه‌های خصوصی، حالا گریبان‌گیر روزنامه‌های دولتی نیز شده است. بر همین اساس دیروز ۲۱ اردیبهشت، تعداد صفحات روزنامه «ایران» با کاهش ۸ صفحه‌ای روبه‌رو بود و امروز نیز نوبت به روزنامه «همشهری» رسید تا از تعداد صفحات خود بکاهد.

ایسنا: مشکلات تأمین کاغذ پس از روزنامه‌های خصوصی، حالا گریبان‌گیر روزنامه‌های دولتی نیز شده است. بر همین اساس دیروز ۲۱ اردیبهشت، تعداد صفحات روزنامه «ایران» با کاهش ۸ صفحه‌ای روبه‌رو بود و امروز نیز نوبت به روزنامه «همشهری» رسید تا از تعداد صفحات خود بکاهد.

هر کیلوگرم کاغذ ۱۵هزار تومان!

 روزنامه «همشهری» از امروز ۱۶ صفحه‌ای شد. گرانی و نبود کاغذ باعث شده که تعدادی از روزنامه‌ها از جمله همشهری، ایران، آرمان و دنیای اقتصاد تعداد صفحات خود را کاهش دهند و مدیران برخی از روزنامه‌ها از جمله جهان صنعت از عدم انتشار سخن به میان بیاورند.

همشهری در بخشی از سرمقاله‌ای درباره دلایل ۱۶ صفحه‌ای شدنش توضیح داده است: «متأسفانه امروز شرایط اقتصادی کشور و بالا رفتن قیمت نهاده‌های مطبوعاتی از جمله کاغذ، زینک، مرکب و … شرایطی را برای مطبوعات رقم زده که پیش از این بارها در گزارش‌های روزنامه‌های کثیرالانتشار و از جمله چندین گزارش روزنامه همشهری درباره وقوع آنها هشدار داده شده بود. مدتی است که نفس همشهری در کنار دیگر رسانه‌های چاپی به شماره افتاده است.»

در این سرمقاله آمده است، «همشهری مجبور شده از تیراژ خود بکاهد تا بتواند لااقل به انتشار ادامه دهد و قیمت قبلی را حفظ کند.»

در بخشی از سرمقاله این روزنامه نوشته شده، «همشهری بارها بحران کاغذ را فریاد زده اما ظاهراً دست‌هایی در کار است تا کاغذ به دست صاحبان واقعی آن نرسد. مدت‌ها مجبور شدیم کاغذ را به قیمت بسیار بالاتر از قیمت رسمی از دلالان و واسطه‌ها تهیه کنیم. امروز حتی با قیمت بالا هم کاغذ مانند خرما بر نخیل است و دست مطبوعات کوتاه. ظاهراً انبارهای دلالان امروز جای مطمئن‌تری برای کاغذ است تا چاپخانه‌ها، به این چشم‌داشت که فردا روز باز هم به چند برابر قیمت به دست مصرف کنندگان واقعی برسد.»

این روزنامه همچنین درباره وضعیت نا به سامان مطبوعات با بیان تیتر «مطبوعات در اغما» نوشت: «بحرانی که از ماه‌ها پیش با گرانی کاغذ گریبانگیر مطبوعات شده دیگر یک زنگ خطر نیست، شمارش معکوس تعطیلی و عدم انتشار مطبوعات شروع شده است. دیروز هر کیلوگرم کاغذ به ۱۵ هزار تومان رسید (یعنی دست کم ۴ برابر قیمت سال گذشته) و در بازار نایاب شد. متأسفانه درخت وعده‌های مسئولان در حمایت و چاره‌سازی برای حل مشکلات کاغذ مطبوعات، میوه نداد و امروز شوربختانه برخی روزنامه‌های کشور به علت نداشتن کاغذ چاپ نشدند و روزنامه‌ه‌های دیگر نیز با کاهش صفحات و تیراژ روی دکه آمدند.»

در همین راستا ذکر شده: «مطبوعات کشور با سرعت سرسام آوری به خاطر گرانی کاغذ و عملکرد ضعیف کمیته ساماندهی کاغذ در سراشیبی افول و تعطیلی هستند. از سوی دیگر کاغذی که از قبل با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه شده و قرار بوده سهم مطبوعات و نشریات شود، به دلایل نامشخصی در گمرک خاک می‌خورد. کاغذها در گمرک خاک می‌خورند و در کشور چراغ چاپخانه‌ها و روزنامه‌ها یکی پس از دیگری خاموش می‌شود. مدیران مسئول در گفت‌وگو با همشهری خبر دادند که متأسفانه فاجعه بزرگ‌تری در راه است؛ اگر این روند تنها یک هفته دیگر ادامه پیدا کند شاهد تعطیلی بزرگ‌ترین روزنامه‌های کشور خواهیم بود.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1398/02/22
ایراد نداره شیبش ملایم است!
به کی رای دادید!؟
بی عرضه ترین رئیس جمهوریاپادشاه درطول تاریخ ایران دربرابر قوی ترین ریاست جمهورتاریخ آمریکا!؟
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1398/02/22
مردم کاغذهای باطله را به ضایعاتی ها بفروشند :::: بازیافت
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1398/02/22
هنوز جا دارد به قیمت گوشت خرما برسد
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1398/02/22
به غیر از روزنامه فروشی ها متاسفانه کتابفروشی ها هم با مشکل مواجه شدن چون دستگاه کپی دارند ولی وقتی میگیم کپی داریم میگن کاغذ پیدا نمیشه یا گرونه نمیتونیم دانشجویی بزنیم با این همه هزینه دانشجوها هم نمیتونن از پس هزینه تکثیر بربیان لطفاً یه فکری بکنید آقایان مسئول فصل امتحاناته
Iran, Islamic Republic of
19:19 - 1398/02/22
تقصیر خود احمقتونه با رای تون ... یه احمق بی تجربه ...
Iran, Islamic Republic of
21:35 - 1398/02/22
یک کیلو ضایعات چوب حدود هشتصدتومنه طبیعیه
Iran, Islamic Republic of
01:22 - 1398/02/24
لاستیک خودرو جفتی چند؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج