بیانیه دانشجویان درباره اتفاقات دانشگاه تهران
۸۶۳۰۳۰
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۹
۷۸۴۳ 
تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران ظهر امروز در اعتراض به آنچه که آن را استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه می‌نامیدند، تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند. در ادامه دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی در بین دانشجویان حاضر شد، اما تعدادی از دانشجویان ضمن برخورد فیزیکی با وی، از سخنرانی‌اش در جمع دانشجویان معترض ممانعت کردند.

ایسنا: تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران ظهر امروز در اعتراض به آنچه که آن را استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه می‌نامیدند، تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند. در ادامه دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی در بین دانشجویان حاضر شد، اما تعدادی از دانشجویان ضمن برخورد فیزیکی با وی، از سخنرانی‌اش در جمع دانشجویان معترض ممانعت کردند.

بیانیه درباره اتفاقات امروز دانشگاه تهران

در پایان این تجمع یکی از دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان معترض دانشگاه تهران اقدام به قرائت بیانیه‌ای کرد که در بخشی از آن ادعا شده است: "دانشجویان دانشگاه تهران در روزهای گذشته شاهد حضور و استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه، به منظور دخالت در امر پوشش خود بوده‌اند. این اتفاق ناخوشایند با سخت‌گیری در ورود بانوان به دانشگاه به علت نوع پوشش‌شان و تهدیدِ احضار به کمیته‌ی انضباطی و برخوردهای قهریِ این‌چنینی همراه شده که مایه‌ی تأسف است. "

در بخشی از این بیانیه، خطاب به معاون فرهنگی دانشگاه تهران آمده است: "جناب آقای دکتر سرسنگی، برخوردهای انضباطی و حراستی با دانشجویان این دانشگاه با هدف تغییر اجباری پوشش، حتی اگر در لفافه‌ای به اسم نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای دانشجویان هم پیچیده شود، امری خارج از شأن و جایگاه این دانشگاه و دانشجویان آن است. "

این دانشجویان در بیانیه خود ادعا کردند: "طرح‌هایی مثل نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای دانشجویان باعث به وجود آمدن چُنین دست‌درازی‌هایی به حریم دانشجویان شده و همان‌گونه که مستحضر هستید، این نوع برخوردهای قهری هیچ‌گاه جواب نخواهد داد چرا که دانشجویان بهتر از هر شخص دیگری به عرف دانشگاه و جامعه‌ی خود آگاه هستند. "

در بخش‌های از این بیانیه دانشجویان معترض دانشگاه تهران مدعی شدند: "اجبار و تحمیل نوع خاصی از پوشش به دانشجویان، شکل واضحی از تعرض آشکار به حریم خصوصی دانشجویان و نقض مستقیم حقوق انسانی آنان است که مورد اعتراض جمع‌ها و محافل دانشجویی است. چنین برخوردهایی تنها موجب ایجاد تنش در فضای دانشگاه و برهم‌زدن بسترهای عقلانیت می‌شوند، آن هم در روزهایی که دانشگاه بیش از همیشه به آرامش و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز طیف‌های مختلف عقیدتی و سبک‌های مختلف زندگی نیاز دارد. "

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: "بدین‌وسیله ما دانشجویان خواستار توقف برخوردهای دانشگاه در خصوص پوشش و عدم تداوم برخوردهای حراست در این رابطه هستیم. "

دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران نیز ضمن شرح ماجرای تجمع امروز در گفت و گو با ایسنا، تصریح کرد: هیچ نیرویی امنیتی یا "گشت ارشاد" در دانشگاه تهران حضور نداشته و ندارد. متأسفانه عده‌ای جاهلانه و یا عامدانه اخباری را منتشر می‌کنند که موجب تشنج فضای دانشجویی می‌شود و من صراحتاً اعلام می‌کنم اگر دانشجویی به دلیل پوشش حجاب به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شده است، موضوع را اعلام کند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود در دانشگاه تهران "گشت ارشاد" ورود پیدا کرده و به دانشجویان تذکر می‌دهند یک شوخی کاملاً غیر واقعی است و چنین چیزی اتفاق نیفتاده. تنها چیزی که وجود دارد این است که هر ساله به مناسبت ماه مبارک رمضان و با هدف حفظ حرمت این ماه تاکید شد که مظاهر روزه‌خواری در سطح دانشگاه دیده نشود و وضع پوشش هم نباید به گونه‌ای باشد که حرمت ماه رمضان نادیده گرفته شود. در همین راستا نیروهای انتظامات در محوطه دانشگاه تهران حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه‌داری را حفظ نمی‌کنند تذکر داده شود.

دکتر سرسنگی خاطرنشان کرد: آنچه که امروز دانشجویان به آن اعتراض کردند این بود که برخورد انتظامات دانشگاه در حوزه حفظ حرمت روزه‌داری شدید بوده و نباید به این شکل برخورد شود اما من صراحتاً این را اعلام می‌کنم اگر دانشجویی به این دلیل به کمیته انضباطی احضار شده است را اعلام کنند. در واقع هیچ دانشجویی به دلیل روزه‌خواری یا بی‌حجابی به کمیته انضباطی معرفی نشده و اگر هم اتفاقی افتاده تنها در حد تذکر به دانشجویان بی‌حجاب یا روزه‌خوار بوده است.

وی تاکید کرد: دانشجویان اگر مواردی جز تذکر از سوی نیروهای انتظامات در حوزه عدم رعایت حجاب یا روزه‌خواری مشاهده کردند را اعلام نمایند. متأسفانه همانطور که عنوان شد عده‌ای جاهلانه یا عامدانه می‌خواهند اتفاقات را به گونه‌ای دیگر جلوه دهند.


علی طلوعی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با اتفاقات امروز این دانشگاه و تجمع تعدادی از دانشجویان گفت: انجمن دانشکده فنی دانشگاه تهران در روزهای اخیر با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود را با طرحی در رابطه با اجرای قانون پوشش اعلام کرد.

وی افزود: در ادامه کانالی هم توسط تعدادی از دانشجویان با عنوان « نه به گشت در دانشگاه» تشکیل شد و طی آن فراخوان‌هایی داده شد و قرار شد ساعت ۱۲ امروز مخالفان اجرای قانون در دانشکده فنی تجمعی برگزار کنند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: ظهر امروز همانطور که وعده داده بودند تعدادی از دانشجویان در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه جمع شدند و در مخالفت با اجرای قانون پوشش و رعایت حجاب و عفاف در دانشگاه، شعارهایی سر دادند و پس از آن در محوطه دانشگاه راهپیمایی کردند.

طلوعی تاکید کرد: در ادامه تعداد گسترده‌ای از دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران به برگزاری چنین تجمعی اعتراض کرده و در نتیجه دانشجویان تجمع کننده به همراه تعدادی از دانشجویان دانشگاه در تالار پردیس‌های هنرهای زیبا جمع شدند و دقایقی با معاون فرهنگی دانشگاه گفت‌وگو کردند، چنین بیانیه‌ای هم توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی قرائت شد که این بیانیه مضحک نشان داد این افراد با اسلام مشکل دارند.

وی خاطرنشان کرد: باید منطق اجرای این قانون توضیح داده می‌شد و اگر اینطور بود کار به برگزاری تجمع نمی‌رسید. مسلما مسئولیت این ماجرا برعهده مدیران دانشگاه تهران است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 58
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1398/02/23
اگر کسی تااین سن هنوز چهارچوب حجاب را نفهمیده باید تحمل هربرخورد را داشته باشه
پاسخ ها
پویا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
شما که فهمیدی کجا رو گرفتی؟؟!
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1398/02/23
دانشجو؟؟؟؟مگه داریم اگه داشتیم حال وروزمون این بود؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1398/02/23
برای سرگرم کردن مردمه فقط
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1398/02/23
دانشجوی بدبخت باید درس بخونه بدون امید به کار واینده همین به اندازه کافی سنگین هست دیگه شرایطو بدتر نکنید
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1398/02/23
هنوز بایدصدتاتراکت وپیام و مسابقه ودرد و کوفت بزاریم که نماز بخون یاحجاب داشته باش
Iran, Islamic Republic of
17:57 - 1398/02/23
محدودیتی که به زن ها تحمیل میشه، آن ها رو مجبور به خانه نشینی و تبدیل به قشر مصرفی جامعه می کنه،و بار اقتصادی رو بیشتر روی دوش مردها می اندازد،زن ها رو آزاد بگذارید تا راهشان رو برا پیشرفت ایران به پیش ببرن
Netherlands
17:59 - 1398/02/23
لطفا گشت ارشاد مستقر در دانشگاه راه اندازی شود !
Iran, Islamic Republic of
17:59 - 1398/02/23
اتفاقا بعضی دانشجو نیستند برای تبلیغ فرهنگ غرب به دانشگاه امدند وباید به شددت باهاشان برخورد شود .چونکه شورش در اوردنند
پاسخ ها
پویا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
شما چطور؟؟!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
فرهنگ غرب چشه مگه
France
18:03 - 1398/02/23
اینم خوب یاد گرفته از مدیراش که همه چی رو درجا انکار کنه!
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1398/02/23
یعنی دانشجوی دانشگاه تهران که با پول بیتالمال تحصیل میکنه مجاز هر طوری دلش میخواد باشه. بابا واسه این مملکت صدها هزار شهید جانباز و اسیر دادیم.بی حرمتی تا کی
پاسخ ها
پویا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
خسته نباشید
United Arab Emirates
18:14 - 1398/02/23
مرگ بر دانشجو. ما هر چه میکشیم از دانشگاه است
Iran, Islamic Republic of
18:16 - 1398/02/23
این قیافشون که به دانشجو نمیخوره
Iran, Islamic Republic of
18:31 - 1398/02/23
وقتی تو دانشگاه دختر پسر دستشون انداختن دور کمر هم دل میدن قلوه میگیرن ودانشگاه رو با لات خونه اشتباه گرفتن حقتونه که آزادی را ازتون بگیرن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
با توصیفی که کردی لات خونه نمیشه یچیز دیگس!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دلم دانشگاه تهران خاست
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1398/02/23
گذشت زمانی که دانشجویان الگو بودند . جامعه همه چیز را می بیند وبهترین قصاوت را نسبت به رفتار دانشجویان دارد .البته حساب دانشجویان واقعی که هم اهل علم هستند ودارای معرفت وشخصیت اجتماعی ونه داشجویی که مدافع روزه خواری در دانشگاه است .
United States
18:41 - 1398/02/23
اینقدر مردم به ستوه نیارید
France
18:50 - 1398/02/23
دانشگاه تهرانیا فقط لب و دهنن هیچ فایده ای هم برای مملکت نداشتن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
معلوم نیست دانشگاه آزاد کدوم یالغوز آبادی درس خوندی که اینقدر عقده ....دانشگاه تهرانو داری ....حسود
پویا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
آفرین بر شما که با این اظهار فضایل، تماماً فایده بودی برای این مملکت
Iran, Islamic Republic of
18:51 - 1398/02/23
حالا از عرف جامعه مطلعید وضعتون اینه.وای به اینکه مطلع هم نبودید!!! کسی که جنسیتش رو با آرایش ها و زرق و برق های عجق وجق پررنگ میکنه حق نداره از برخورد جنسیتی شاکی باشه
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1398/02/23
اگر دانشجویی به دلیل پوشش حجاب به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شده است، موضوع را اعلام کند... خخ یه اگه جرات داره موضوع را اعلام کنه
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1398/02/23
یه مشت دانشجوی احمق بیسواد، بد نیست به قوانین پوشش دانشگاه های بزرگ دنبا یه نگاه بندازن، دانشگاه جای فاحشه گری نیست
Germany
19:14 - 1398/02/23
مملکت عقب مانده همه چیش عقب مانده است..
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1398/02/23
واقعا جای تاسف داره دانشجوی ما اینقد پر رو وبی فکر آینده سازان ما رو باش.گیرم گشت ازشاد هم بود و تذکر داد این چه وضع برخورده عین بچه ها رفتار میکنن از قدیم گفتن حقیقت تلخه حتما روزه خواری کردید وبی حجابی راه انداختید برخورد شده تو این وضع و اوضاع باید بیایم لیلی به لا لای دانشجوا هم بزاریم متاسفم برا کسانی که درک ندارن یه کم بفکر خانواده وپدر مادرتون و وضعیت جامع باشید همش حاشیه... حالا بینم به دوست دختر کی بر خورد شده آقا به رگ غیرتش برخورده جنجال راه انداخته جزءتاسف چی میشه گفت
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1398/02/23
چقدر دانشجویان بیکار و دانشگاه بیفکری داریم ، بجای سعی در تولید دانش مفید و تکنولوژی فقط چسبیدن به پوشش و مسائل سیاسی و ... چقدر خوب مارو درگیر موارد بی ارزش کردن و امریکا چین ژاپن المان سوییس دارن پیشرفت میکنن
United Arab Emirates
19:25 - 1398/02/23
همیشه دانشگاه های ما با مشکل های جدی روبرو بوده است و متاسفانه افکار سنت گرا و پوچ هر چند هرازگاهی باعث شده که به حواشی بیشتر سوق پیدا کنیم تا عزت و بها دادن به علم و استاد و دانشجویان!!! و تمام اینها بر می گردد به دخالت های بیش حد برخی احزاب و نهادها و سازمانها در امور روزمره دانشگاهی و انتخاب اشتباه افراد در جایگاهی که هیچ ربطی به رشته تحصیلی و یا تجربه قبلی وی نداشته است واقعا قوانین ما باعث تناقض و بوجود آورنده بیشتر مشکلات کنونی در تمام سطوح ملی و کشوری را به دنبال داشته است و دارد!!!
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1398/02/23
این ها با اسلام مشکل ندارند شما ها مشکل دارید

کجای قران از لزوم پوشاندن مو و دست گفته که شما میگید؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
آیه ۷ سوره مبارکه حشر/آیه ۳۰ سوره مبارکه نور /آیه ۵۹ سوره احزاب/آیه ۳۲ و ۳۳ سوره احزاب
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1398/02/23
برخی دانشجویان زن در نوع پوشش، دانشگاه را با مجلس عروسی اشتباه میگیرند،در دانشگاههای بزرگ و معتبر خارج از ایران پوشش تعریف میشود.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
اره فقط زنها ...مردها هم که همیشه از هفتاد دولت آزادن
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1398/02/23
اينها کساني هستن که ميخواهند آينده مملکت را بدست بگيرند مجسم کنيد خواهان چه چيزي هستن ..
Iran, Islamic Republic of
20:00 - 1398/02/23
دانشگاههای مختلط پسر و دختر مرکز فساد و بی بند و باریه و باید این افراد ولنگار از ریشه خشکیده بشن و الا اگر دغدغه این افراد بی ارزش تحصیل علم و دانشه چه لزومی داره که با هم مختلط بشن و زمینه بی بند و باری ها و فسادهای بعدی ایجاد بشه؟
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1398/02/23
درووووودبردانشجویان دانشگاه تهران
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1398/02/23
تو رو خدا اینقدر مردم رو ازار ندید توی این شرایط فشارها بیشتر همه رو عصبانی میکنه
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1398/02/23
دیکه با بلوز شلوار هم میخوان نرن دانشگاه؟با وقاحت تمام میگن کسی خق نداره به پوشش ما و هر غلطی دلشون ميخواد انجام بدن گیر نده. این نتیجه برخورد ذلیلانه دانشگاهها تو چند سال اخیر و ول شدن کل فضای جامعه است. لعنت بر این مسئولان ذلیل
Iran, Islamic Republic of
22:00 - 1398/02/23
این ها اگر عقل داشتن این وضع جامعه نبود دانشگاه جای کسب علم و ،دانش است نه بی حجابی و بی بندو باری
Iran, Islamic Republic of
22:08 - 1398/02/23
اون همه دانشجوی خشمگین دروغ می گن و فقط جناب دکتر راست می گه.
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1398/02/23
دانشجوی بی بند و بار را باید لگد کوب کرد دانشجو باید به فکر پیشرفت و درس باشد نه بی بند وباری بعدشم دانشگاه ظرف حداکثر 6 و 7 سال تمام میشه دانشجو پسر معتاد و دختر هم عفافش رو از دست داده پس برو خرما بخور
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
خرما رو تو بخور که اعصابت آروم بشه
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1398/02/23
چرا نظرها رونمیزاری برترینها!!!؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
چرا میذاره..نظرهای یک عده خاص رو خیلی هم خوب میذاره...
Iran, Islamic Republic of
22:58 - 1398/02/23
دانشجو فقط تحصیل و علم.ما به این جیزا نیاز داریم.عدم رعایت حجاب و پوشش خلاف شرع مقدسه و در کشور ما رعایت ان بر همه واجب.درماه رمضان هم جای خود دارد.
پاسخ ها
پویا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
آفرین بر شما مسلمان روزه دار
طاعات قبول حاج آقا
Iran, Islamic Republic of
01:26 - 1398/02/24
چه بیانیه مضحکی داشتن انجمنی های معترض!
تو کل دنیا برا دانشگاه و دانشجوها قانون پوشش تعریف شده و اتفاقا دانشگاههای مطرح اروپا و آمربکا خیلی جدی تر و سخت تر از ایران با ظاهر بی بند و بار دانشجوها برخورد میکنن تا دانشگاه از فضای علمی دور نشه
حالا اینجا یکسری مسئول ترسو داریم که با تجمع یکسری غیر دانشجو بی خیال محیط سالم علمی دانشگاه میشن
Iran, Islamic Republic of
02:00 - 1398/02/24
دانشگاه برای علم آموزی افرادی که جویای دانش هستن ساخته شده، یه عده میان دانشگاه برا خوشگذرانی و چشم چرانی و هوس بازی و محیط دانشگاه رو هم آلوده میکنن که این آدمها اصلا لیاقت دانشجویی ندارن
مسئولین همه دانشگاه های ایران باید خیلی محکم جلوی اینا بایستن و اگر لازمه از دانشگاه بیرونشون کنن تا محیط برا بقیه سالم بمونه
Iran, Islamic Republic of
04:05 - 1398/02/24
اینها خیال می‌کنند حالا که چهار تا کتاب دانشگاهی را خوانده اند همه چیز را میدانند و همه باید تابع سلایق آنها باشند. اگر در مملکت اسلامی ایران زندگی میکنم باید راه و روش اسلامی هم داشته باشیم. چرا که برای بقای این نظام و انقلاب چندین هزار شهید را تقدیم کرده ایم. و کاری نکنیم که مدیون خون شهدا باشیم. حتی آنهائی که جزئ اقلیت‌های مذهبی هستند هم احترام و حرمت قائل هستند تا چه رسد به ما که مسلمان هستیم
پاسخ ها
پویا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
خدا عوضتون کنه انشاالله
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1398/02/24
برترینها حالا فهمیدم چرا بهت میگن سانسورچی .
البته یکم بهت حق میدم ترس یک عامل بازدارندست
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1398/02/25
باید گشت ارشاد باشه مگه روزه خواری تو ملا عام جرم نیست غلط کردن که اعتراض کردن قانون نباید کوتاه بیاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
حالا تو خودتو ناراحت نکن ...آب یخ بخور
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج