قیمت‌گذاری مسکن سر و سامان می‌گیرد
۸۶۴۰۳۴
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۹
۸۴۵۶ 
ساماندهی بازار آشفته خودرو و مسکن چند وقتی است که در دستور کار تمام دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط قرار گرفته است. از وزارت صنعت گرفته که تزریق خودرو به بازار را بر عهده دارد تا دادستانی که اخیرا با تحت نظر قراردادن فعالیت دلالان سعی در آرام‌کردن بازار دارد.

روزنامه آرمان نوشت: ساماندهی بازار آشفته خودرو و مسکن چند وقتی است که در دستور کار تمام دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط قرار گرفته است. از وزارت صنعت گرفته که تزریق خودرو به بازار را بر عهده دارد تا دادستانی که اخیرا با تحت نظر قراردادن فعالیت دلالان سعی در آرام‌کردن بازار دارد.

به‌ویژه افرادی که با ورود به سایت‌های خرید و فروش اینترنتی سعی در سودجویی‌ها کلان دارند مدتی دستشان از قیمت‌گذاری‌های صوری کوتاه شد، اما به نظر می‌رسد اکنون بار دیگر توانسته‌اند خودرو خود را در سایت‌های فروش با قیمت‌های خارج از عرف به فروش بگذارند.

قیمت‌گذاری مسکن سر و سامان می‌گیرد

حال به دنبال بازگشت قیمت‌ها به آگهی‌های خرید و فروش خودرو در سایت‌های اینترنتی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران از بازگشت دوباره دلالان به این فضا خبر داد و تاکید کرد که قیمت‌های فعلی درج‌شده در این سایت‌ها غیرواقعی است.

در این زمینه سعید موتمنی گفت: از روز سه‌شنبه که قیمت‌ها دوباره در آگهی‌های خرید و فروش خودرو در فضای مجازی درج شد، دوباره شاهد اعلام قیمت‌های غیرواقعی و بالا در آگهی‌ها هستیم. او با بیان اینکه دلالان خودرو دوباره به فضای مجازی بازگشته‌اند، اظهار کرد: قاطعانه می‌گویم که به قیمت‌هایی که هم‌اکنون در این سایت‌ها برای خودروها اعلام می‌شود، مشتری وجود ندارد و در عمل هیچ معامله‌ای با این قیمت‌ها صورت نمی‌گیرد. موتمنی ادامه داد: ما فهرست قیمت خودروهای داخلی را به این سایت‌ها اعلام کردیم، اما مشکل این است که نظارتی بر قیمت‌های درج‌شده در آگهی‌ها نداریم و درعمل همچون گذشته قیمت‌های غیرواقعی و بالا درج می‌شود.

وقتی تعدادی دلال و سودجو به طور دسته‌جمعی قیمت غیرواقعی را برای یک خودرو در فضای مجازی اعلام می‌کنند قیمت‌سازی اتفاق افتاده و افراد عادی نیز برای فروش خودرو خود از این قیمت‌ها تبعیت می‌کنند. در این شرایط توصیه ما این است که به طور کلی قیمت از آگهی‌های خرید و فروش خودرو در سایت‌های اینترنتی حذف شود تا به طور ریشه‌ای امکان قیمت‌سازی دسته‌جمعی دلالان از بین برود. البته شاید این پیشنهاد به صورت مقطعی بتواند یکی از شکاف‌های نفوذ دلالان برای قیمت‌سازی را ببندد، اما باید توجه داشت که سال‌هاست دلالان به طرق مختلف اقدام به سودجویی می‌کنند و فعالیت آنها به سایت‌های خرید و فروش اینترنتی محدود نمی‌شود.

حال اگر قیمت‌گذاری در این سایت‌ها به شکلی ساماندهی شود که گویای نرخ‌های واقعی باشند، خریداران نیز می‌توانند با دسترسی به آن، کالا را بالاتر از قیمت واقعی نخرند. در قانون اساسی کشور نیز قانون‌گذار، حق مالکیت را محترم و مطلق شمرده و بر اساس آن مالک اختیار و حق هرگونه بهره‌برداری و انتفاع را از مال خود دارد. حال تفاوتی ندارد که این مال خودرو باشد یا مسکن. درنتیجه می‌توان با نظارت دقیق، دلالان را که در پی سوداگری از بازار هستند را از مالکان اصلی جدا کرد و با انتشار اطلاعات، از خریداران مقابل فروشندگان مال حمایت کرد.

تفکیک دلالان مسکن، از فروشندگان واقعی

با اینکه مسئولان هنوز تصمیم نهایی درباره قیمت‌گذاری خودرو اتخاذ نکرده‌اند، اما طبق آخرین تصمیمات اخذشده برای نحوه انتشار آگهی‌های فروش مسکن در سایت‌های اینترنتی، قیمت آخرین معاملات ثبت‌شده در سامانه «سابا» وزارت راه و شهرسازی منبع تعیین قیمت آگهی‌ها شد. حال قرار براین است که قیمت آگهی‌های مسکن با قیمت‌های معاملات محقق‌شده و ثبت‌شده در سایت وزارت راه و شهرسازی به آدرس http://hmi.mrud.ir/sabaa/ مطابقت داده شود و اگر یک آگهی قیمت نامتعارفی نسبت به آخرین معامله ثبت‌شده در این سایت داشته باشد، مدیران سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها از انتشار آن آگهی خودداری کنند.

به گفته یکی از مدیران اجرایی این سایت‌ها، اگر آگهی‌دهنده‌ها از مشاوران املاک باشند تمام استعلام‌های مورد نیاز انجام می‌گیرد و اگر اشخاص حقیقی باشند، اطلاعات افراد و کدپستی واحد معرفی‌شده دریافت می‌شود. از سوی دیگر کارشناسان هم به صورت اتفاقی با آگهی‌دهنده‌ها تماس می‌گیرند تا از هویت او و صحت شماره تماس داده‌شده اطمینان حاصل شود.

همچنین تعداد سفارش آگهی‌ها با یک شماره تماس هم مورد بررسی قرار می‌گیرد و تمرکز بر افرادی که با یک شماره تماس نسبت به انتشار چندین آگهی اقدام کنند، بیشتر می‌شود. حال امید می‌رود تا این شکل از نظارت تا حدودی کارساز شود و دلالان را از فروشندگان واقعی جدا سازد. البته باید دید در زمان اجرا آیا دلالان از مالکان اصلی جدا می‌شوند یا ممکن است راه‌های گریزی پیدا شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:46 - 1398/02/26
سر می گیره. ولی سامان نمی گیره
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1398/02/26
آیا قیمتی که کارخانجات روی اجناس خود درج می‌کنند واقعی و معقول است؟ چرا فساد را از ریشه خشک نمی‌کنید؟ چرا شعور مردم رابه سخره گرفته اید؟ این بازی‌های بی سرانجام راه به جایی نمی‌برد جزآنکه نارضایتی‌ها تا حد انفجار افزایش یابد.
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1398/02/26
آیا قیمتی که کارخانجات روی اجناس خود درج می‌کنند واقعی و معقول است؟ چرا فساد را از ریشه خشک نمی‌کنید؟ چرا شعور مردم رابه سخره گرفته اید؟ این بازی‌های بی سرانجام راه به جایی نمی‌برد جزآنکه نارضایتی‌ها تا حد انفجار افزایش یابد.
Iran, Islamic Republic of
08:15 - 1398/02/26
درج دوباره قیمت ها خیانت آشکار وکمک به سوداگری وایجاد التهاب در بازار مسکن وخودرو است .
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1398/02/26
بایداگهی مسکن وخودرودرسایت برداشته شود
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1398/02/26
قیمت های خودتان بیستر از دلالهاست . خود کارخانه عامل گرانی است . بی جهت تقصیر دیوار و .... نندازید. برید خودتون و درست کنید.
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/02/26
مگر اینکه خداوند عزوجل کاری در رابطه با گرانی مسکن واجاره مسکن وگرانی خودرو نظری بکند ودر غیر این صورت افق روشنی از دست این دلال بازی ها دیده نخواهد شد و السلام
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
احسنت انشاالله به زودی طومار زالوصفتان در هم پیچیده خواهد شد. به یاری حق علیه باطل. قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا.
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1398/02/26
قیمت مصالح ساختمانی اجر اهن وو چنده قیمت گوشت و قند وشکر وو قیمت لوازم خانگی وو قیمت لوازم یدکی خودرو . کدام یک ارزون هستند . جانم فدای محمود احمدی نژاد کی میایی
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1398/02/26
از اون بالا بالاها باید قیمتها درست بشه .والا برخورد با خورده دلالان هیچ دردی رو دوا نمکنه.این همه اعلام کردند سلطان سکه ودلار اعدام شده چه اتفاق خاصی افتاد. هیچ فایده که نداشت هیچ بلکه همه چیز گرانتر از قبل شده.آب از سرچشمه گندیده
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1398/02/26
از شما مسئولین بعید به نظر میرسد خدا از شما قبول کند
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1398/02/26
خودتون رو مسخره کنین مسئولین بی کفایت
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1398/02/26
این دلالان ادمهای خودشان هستند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج