بانک مرکزی: دریافت ارز ۴۲۰۰تومانی حق نیست
۸۶۴۱۳۵
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
۳۰۰۴ 
روابط عمومی بانک مرکزی درباره انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی، شش نکته را به منظور شفافیت اذهان عمومی و آگاهی عموم اعلام کرد.

انتخاب: روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: اقدام این باک بنا به تکلیف دولت در راستای ایجاد شفافیت به عنوان یک اصل اساسی در مبارزه و پیشگیری از فساد است و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

فرآیند قانونی واردات کالا به کشور به این طریق است که واردکننده در آغاز با ثبت سفارش نزد وزارت صمت که با ارزیابی اهلیت وارد کننده از تمام جوانب و نیز ضرورت و ارزیابی ظرفیت و نیاز کشور به کالای وارداتی مجوز‌های لازم را اخذ می‌کند، در مرحله دوم به بانک عامل مراجعه کرده، وثایق و اعتبار سنجی لازم توسط بانک صورت می‌گیرد، سپس بانک عامل به نیابت از واردکننده به بانک مرکزی برای اخذ تخصیص ارز و تامین ارز مراجعه می‌کند، بنابراین در این فرآیند بانک مرکزی، تنها تخصیص و تامین ارز را بر عهده دارد.

باتوجه به سیاست‌های اقتصادی و ارزی جاری کشور، تخصیص ارز توسط بانک مرکزی و شبکه بانکی به واردکنندگان کالا‌ها و خدمات، امتیازی است که به طور صرف به شرط وارد کردن کالا‌ها و خدمات به اشخاص اعطا می‌شود و تمام افراد و شرکت‌هایی که از بانک مرکزی و نظام بانکی ارز دریافت می‌کنند، براساس مقررات موجود و قرارداد‌های منعقده با بانک‌ها، متعهد می‌شوند که به میزان ارز دریافتی، اقدام به وارد کردن کالا‌ها و خدمات به کشور کنند.

از این رو، دریافت ارز از سیستم بانکی یک حق نیست، بلکه امتیازی است که در مقابل تکلیف مشخصی به واردکنندگان کالا‌ها و خدمات اعطا می‌شود و واردکنندگان مکلف به رعایت دقیق تکلیف مزبور هستند؛ بنابراین انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز، نقض اصل محرمانگی و رازداری بانکی محسوب نمی‌شود و دولت نیز برهمین اساس، بانک مرکزی را موظف به انتشار مداوم فهرست مورد اشاره کرده است.

فهرست انتشار یافته از سوی بانک مرکزی، به طور صرف بیانگر مشخصات کسانی هستند که اقدام به دریافت ارز برای موارد واردات کالا، واردات خدمت یا بازپرداخت اقساط و بدهی‌های ارزی کرده‌اند و اطلاعات مربوط به اینکه آیا واردکنندگان نسبت به انجام دقیق تکالیف قانونی خود (وارد کردن کالا‌ها و خدمات یا استرداد عین ارز) اقدام کرده اند یا خیر، در این فهرست‌ها قابل مشاهده نیست؛ بنابراین صرف وجود نام شخص یا شرکتی در فهرست انتشار یافته از سوی این بانک بیانگر انتساب هیچ تخلفی به آن‌ها نیست.

ذکر این نکته ضروری است که فروش ارز به واردکنندگان، پس از اخذ تعهد ارزی از آن‌ها توسط بانک‌ها و با رعایت تمام مقررات و بررسی‌ها اعم از شناسایی مشتری، اخذ وثایق، حصول اطمینان از رعایت مقررات صادرات و واردات و سایر الزامات و مقررات جاری کشور انجام می‌گیرد و بانک‌ها مکلف هستند که در صورت عدم ایفای تعهد توسط واردکنندگان، نسبت به پیگیری حقوقی موضوع تا حصول اطمینان از ایفای تعهدات اقدام کنند.

بانک مرکزی در راستای انجام وظایف قانونی خود اقدام به ایجاد سامانه‌های تخصصی برای رصد ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان کرده است و آمار ایفای تعهدات مزبور به طور منظم و مستمر تحت نظارت و پایش قرار دارد، در مواردی که واردکنندگان، به تعهدات ارزی خود عمل نکنند، بانک مرکزی و بانک‌ها مکلفند با معرفی واردکننده به مراجع ذی‌صلاح قضایی، از تمام اهرم‌های قانونی موجود برای الزام واردکنندگان به انجام تکلیف خود استفاده کنند.

به تازگی بانک مرکزی برای آگاهی عموم مردم، اقدام به انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی کرده بود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1398/02/26
بعد اینکه کل سرمایه مملکت رو دادید به یک سری خواص حالا به این نتیجه رسیدید؟
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1398/02/26
دلار كرديد 15000 تومان يعني 4 برابر بعد ميگيد پرداخت دلار 4200 توماني حق نيست...!!!
ملت با دلار 15000 نميتونند زندگي كنند
Iran, Islamic Republic of
12:25 - 1398/02/26
جدا"؟ خوب الان متولی این امر مگر کسی غیر از خود شما هست؟ دلار در بانک مرکزیست. چرا دلار 4200 تومانی به نور چشمیهاتان میدهید مفسدین؟ دلار از جیب کسی که خارج نمیشود بلکه ذخایر ان در خود بانک است. اگر فساد اتفاق میافتد سر منشا آن در خود بانک مرکزیست.
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1398/02/26
خوب دلار 4200 از کیسه ملت در بنک مرکزی ندهید. اگر قدرت کنترل ندارید و نمیتوانید در مقابل خواست مفسدین و فشار وزیر وزرا و رانت خوارها بایستید عذر بدتر از گناه نیاورید کنار بروید و مسئولیت را به ادم با عرضه ای بسپارید و پای خود را از باتلاق خیانت به این ملت بیرون بکشید.
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1398/02/26
به بیان دیگر میفرمایید عرضه نداریم. خوب کنار بروید آدم عرضه داری که بتواند جلوی رانت بایستد جایتان را بگیرد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج