وضعیت اسفبار؛ ایرانی‌ها به درد دندان نمی‌رسند!
۸۶۴۶۹۲
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴
۳۱۰۰ 
بسیاری از ایرانیان نسبت به بهداشت دهان و دندان خود بی‌توجه هستند. آمارها نیز به این بی‌توجهی صحه می‌گذارد. بر اساس آمارها بیش از 90 درصد از مردم کشور بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند و هر فرد ایرانى حداقل دو دندان پوسیده، ترمیم شده یا کشیده شده در دهان دارد.

روزنامه همدلی نوشت: بسیاری از ایرانیان نسبت به بهداشت دهان و دندان خود بی‌توجه هستند. آمارها نیز به این بی‌توجهی صحه می‌گذارد. بر اساس آمارها بیش از 90 درصد از مردم کشور بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند و هر فرد ایرانى حداقل دو دندان پوسیده، ترمیم شده یا کشیده شده در دهان دارد.

طرح پایش بهداشت دندان دانش‌آموزان نیز نشان می‌دهد که بر طبق آمار‌ها دندان پوسیده دانش آموزان از 5 به 6 دندان رسیده است.

بی‌توجهی بسیاری از ایرانیان به سلامت دهان و دندان دلایل متعددی دارد که باید آسیب‌شناسی و درمان شود. بسیاری از مردم مراجعه به دندانپزشک و هزینه برای دهان و دندان را کاری لوکس و غیرضروری می‌دانند و در سبد هزینه‌های خود اولویتی برای آن قائل نیستند، به نحوی که تا دندانشان درد نگیرد و به قول معروف وقت کشیدنش نرسد سراغ دکتر و درمانگاه نمی‌روند.

از سوی دیگر بخش قابل توجهی از افراد تمایلی به مسواک زدن نداشته و حتی روش صحیح مسواک زدن را نمی‌دانند. این در حالی است که هزینه‌های دندانپزشکی در کشور هم یکی از گران‌ترین هزینه‌های پزشکی محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد بی‌توجهی به بهداشت دهان و دندان در میان ایرانیان ریشه فرهنگی دارد، جوری که در این زمینه ضرب‌المثل‌های نیز شکل گرفته است. این ضرب‌المثل «دندانی را که درد می‌کند باید کشید »، یا مواردی شبیه به این نشان‌ دهنده نوع فرهنگ غالب در زمینه بهداشت دهان و دندان است.

هزینه درمان دندان که تنها با مسواک زدن قابل پیشگیری است هزینه بالایی است. با این حال اغلب بیمه‌ها از خدمات درمانی دندانپزشکی حمایت نمی‌کنند و تمام بار مالی این بیماری بر دوش بیمار می‌افتتد. بنابراین در حال حاضر و در شرایط نامطلوب اقتصادی کشور که مشکلات اقتصادی و معیشتی تقریبا تمام اقشار جامعه را متاثر کرده است، طبیعی است که دهک‌های پایین و متوسط جامعه توانایی پرداخت هزینه‌های گران دندانپزشکی را نداشته باشند.

به همین دلیل تعداد دندان‌های پوسیده و کشیده در بین طبقات مختلف جامعه به وضوح مشاهده می‌شود و این امر در بین قشر فقیر از فراوانی بیشتری برخوردار است. این در حالی است رعایت بهداشت دهان و دندان در سلامت افراد نقش دارد و باید خدمات ویژه‌ای برای این بخش از سوی مسئولان امر لحاظ شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:04 - 1398/02/28
دیگه چی توی سبد خانوار ایرانی باقی مونده که دندونپزشکی باقی مونده باشه؟
خدا لعنت کنه مسولین و حکام ایران رو که مردمو بدبخت و بیچاره کررن
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1398/02/28
چه متن مسخره ای،هزینه ی دندانپزشکی سرسام آوره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
الان خمیردندونهای تو ژاپن و اروپا هست که استفاده ازش پوسیدگی دندان و از بین میبره ولی با فشار بعضی دندانپزشکان وارد ایران نشد چون از پولشون میترسیدن کم بشه حالا این داستان مال قبل از تحریمهای شدید بعد از خروج آمریکا از برجام بود الان که دیگه با تحریمها عمرا وارد بشه اما اگر وارد میشد چقدر در کاهش پوسیدگی مفید بود
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1398/02/28
ایرانیا دیوونه نیستن نسبت به خودشون بی تفاوت باشن،لطفا امکانات فراهم کنید ،چشم بیش از اروپایی ها اهمیت میدیم
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1398/02/28
99درصد دندان های من شکسته و خراب شده توانایی های مالی کم است همیشه دو. تاش درد می کنه
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1398/02/28
مشکل پوسبدگی دندان مردم ایران خود قانونگذار هستند که دندان را جز عضو بدن نمیدن تا شامل بیمه بشه.چون دندان بعد از تولد در میاد وحضرات فکر میکنند یه چیز اضافه است و باید از بدن دربیاد.مشکل ما اینجاست..بیخود دنبال راه کار نگردید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
دندان و جزو زیبایی حساب میکنن حتی درمان پوسیدگی و عصب کشی رو نه ارتودنسی رو
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1398/02/28
هزینه دندان خیلی زیاد هست توی کشور و همین باعث میشه که اگر دندانی پوسیده یا سیاه بشه ادم نتونه بره بکشه وقتی میبینه سر برج باید یکی دوملیون قسط بده پس باید حق بدیم که قسط در الویت قرار بگیره تا دندان. پس باید یک تدبیری اندیشیده بشه که انشالله مردم بتونن به بهداشت دندان و سلامتیشون برسن.
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1398/02/28
هزینه های دندان پزشکی بقدری گران است که آدم مجبور میشود بدنبال درمان نباشند
فهم این مسئله اینقدر سخت نیست
France
08:58 - 1398/02/28
هزینه های سرسام آور مگر میگذارد
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1398/02/28
چون هزینه اش زیاده و پول ندارن
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1398/02/28
دردمان زیاد شده که درددندان رومان اثر نداره پول کجاست که بریم؟ پیش دندان پزشک
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/02/28
دندانی که درد میکند اگر نکشیم باید تعمیر وعصب کشی وپر شود.ولی افراد کمی میتوانند هزینه سنگین آن راپرداخت کنند.بیمه ها هم تعهدی به تامین آن ندارند. شمابگید چکار کنیم؟ بااین گرانیها به زور لوازم ضروری رامیتوان تامین کردوپولی برای رفتن به دندان پزشکی نمی ماند.
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1398/02/28
شما چرا نمک روی زخم مردم میریزید نمیدونید عصبکشی و ترمیم دندان یا کاشتن چقدر هزینه سرسام اوری دارد دولت دوست داره مردم درد داشته باشه اگه راست میگویند با دفترچه بیمه بگذارند عصب کشی و ترمیم و کاشت دندان را رایگان انجام دهند که این سلامت رایگان دندان وظیفه دولت هستش مثل بقیه کشورها . کسی که بخواد دندانش را ترمیم کنه وام باید بگیره بدبختی اینجاست که وام گیرنده ضامن گیرش نمیاد بخاطر همین مردم به سلامتی دندانهایشان اهمیت نمیدند حالا فهمیدید مغز زنگ زده ها
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1398/02/28
با این اوضاع گرونی دیگه بودجه کشیدن دندون هم نداریم تا چه رسد به ترمیم، سه تا دندونم چند ماهه درد میکنه نشون دادم دومیلیون هزینه پر کردن و حدود 500 تومن اجرت کشیدن با جراحیه روزی دو بار هم مسواک
میزنم خرابی دندونها ربطی به مسواک زدن نداره به جیب خالی مردم ربط داره
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1398/02/28
اشکال نداره سرت سلامت دندون میخوای چه کنی،دنیا دوروزه
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1398/02/28
اينجا هميشه همينى بوده كه الان هست. فقط حدود نيم قرن پيش بود كه چهار صباحى پول مفت نفت باعث شد تقليدى از زندگى آدميزاد در اينجا هم راه پيدا كنه از قبيل بهداشت و اين حرفها. منتها به مزاج ملت بيدار و هميشه در صحنه نساخت و برگشتيم به همون چيزى كه در تمام طول تاريخ شكوهمند و پرافتخارمون بوديم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
توهم زدی برو ببین قبل از انقلاب چند تا پزشک بود خانه بهداشت حتی تو بسیاری از روستاها نبود
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1398/02/28
متاسفانه مراکز دندانپزشکی دانشگاهی هم اخیرا" با قیمت نزدیک به بخش خصوصی بیماران را پذیرش می کنند که امیدوارم در کاهش نرخ خدمات خود اقدام کنند تا قشر ضعیفی که نا چار به مراجعه به این مراکز هستند دچار مشکل نشوند
United Arab Emirates
05:22 - 1398/02/29
من خودم یکی از افرادی هستم‌که قادر به پرداخت هزینه درمان دندان رو ندارم.واقعا برای من مقدور نیست و خیلی هم معذب هستم ولی متاسفانه تو کشور ما هیچ بیمه ایی هزینه درمان رو تقبل نمیکنه.این در حالی است که در تمامی کشورها هزینه درمان دندان تحت نظر بیمه است و کمکی شایانی به افراد میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج