نژادفلاح: برانکو را به قطبی ترجیح دادم
۸۶۵۱۴۳
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۱
۸۷۳۵ 
محمدحسین نژادفلاح نزدیک به یک دهه عضو هیات‌مدیره پرسپولیس بود.

فرهیختگان: محمدحسین نژادفلاح نزدیک به یک دهه عضو هیات‌مدیره پرسپولیس بود. آخرین دوره حضور او توامان شد با مدیریت در تیم موردعلاقه‌اش، در آن سال پای برانکو را به ایران باز و پروفسور کروات را به‌عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب کرد تا شروعی باشد برای سلطنت سرخ‌های پایتخت بر فوتبال ایران. به بهانه قهرمانی سوم پرسپولیس با برانکو و ادعای عجیب قطبی، سراغ او رفتیم. گفت‌وگو را با نژادفلاح در ادامه می‌خوانید.

حتما می‌دانید برای چه تماس گرفتیم!

(می‌خندد) بله، برای قهرمانی دوباره پرسپولیس با برانکو. جا دارد ابتدا به‌عنوان یک هوادار، این قهرمانی را به خانواده بزرگ پرسپولیس، هواداران و به‌خصوص به برانکو تبریک بگویم و از پرسپولیسی‌ها برای اینکه خوشحال‌مان کردند تشکر ‌کنم.

خیلی‌ها سعی می‌کنند خود را عامل حضور و حفظ برانکو بدانند. با این حال، این مساله را باید به نام شما عنوان کرد!
بیش از 10 سال در پرسپولیس بودم. درباره انتخاب برانکو هم در آن زمان گفتم خدایا اوج توکلم به توست، من عاملم، کمکم کن بهترین مربی را به پرسپولیس بیاورم چون هواداران این تیم سال‌هاست خون دل خورده‌اند.

افشین قطبی اخیرا در مصاحبه‌ای گفته قبل از برانکو مدیران پرسپولیس با او توافق کرده بودند. انتخاب شما از اول قطبی بود یا برانکو؟

من احترام زیادی برای قطبی قائلم. عضو هیات‌مدیره که بودم قطبی سرمربی پرسپولیس بود و معتقدم فرهنگ تعاملی خاصی وارد فوتبال ما کرد. رفتار قطبی در آن سال هم شیرین بود و هم لازم برای فوتبال ما‌. در آن سال که می‌خواستم مربی پرسپولیس را انتخاب کنم، اولویت را گذاشتم به اینکه مربی‌ای باشد که فوتبال ما را بشناسد.

هم قطبی فوتبال ما را می‌شناخت و هم برانکو، اما قطبی مدت کمی بود که از پرسپولیس رفته بود، درحالی که برانکو سال‌ها در ایران نبود و با وجود شناخت عمیقی که از فوتبال ایران داشت می‌توانست شوک لازم را ایجاد کند‌. دیدید اتفاقا همین هم شد، اگر یادتان باشد، بدون اینکه قرارداد امضا کند برای تماشای یک بازی آسیایی به تهران آمد که پای بیش از صد هزار نفر تماشاگر به استادیوم باز شد. در هرصورت در جمع‌بندی نهایی برانکو را به قطبی ترجیح دادم.

برانکو وقتی به ایران آمد که پرسپولیس از لحاظ مالی شرایط خوبی هم نداشت.

بله. آن زمان بحث سر واگذاری تیم به شرکت خصوصی بود و ما در هر بازی یک اسپانسر می‌گرفتیم تا هزینه‌های تیم را بدهیم. شخصیت برانکو واقعا ارزشمند است. او هیچ‌وقت نمی‌گفت اول پول من را بدهید. ما دغدغه‌ای برای پرداخت به او نداشتیم. برانکو می‌گفت اول پول بازیکنان را بدهید تا آنها دغدغه مالی نداشته باشند . این اخلاق و شخصیت بالایش را نشان می‌دهد هرچند معتقدم نباید از اخلاق او سوءاستفاده شود.

در قراردادی که با او بستید بند خاصی هم قید کرده بودید؟

بندی در قرارداد با برانکو وجود دارد که انتخاب سرمربیان پایه‌ها هم با خودش باشد. اینجوری اگر برای یک سلام و علیک هم به پایه‌ها سر بزند برای آنها ایجاد ‌انگیزه می‌کند، اما نمی‌دانم چرا مدیران پرسپولیس از این ظرفیت استفاده نمی‌کنند.

به نظر شما رمز موفقیت برانکو با پرسپولیس در چیست؟

اول رفاقتی که در تیم ایجاد می‌کند، بازیکنان در زمین سرشان را برای هم می‌دهند و دوم روحیه جنگندگی بین بازیکنان. او از تیم ستاره می‌سازد و با ستارگان تک‌محور کاری ندارد، شما دیدید با وجود محرومیت از خرید بازیکن، ناز هیچ‌کسی را نکشید و حتی بعضی‌ها را بیرون کرد. برانکو می‌گوید اگر بی‌نظمی‌ها را من و همکارانم نبینیم، خدا تنبیه‌مان می‌کند و در زمین بازنده می‌شویم، همین‌‌ها باعث موفقیت شده است.

حرف خاصی درباره برانکو هست که بخواهید بگویید؟

زمانی می‌گفتند بمب می‌ترکانیم، من می‌گفتم برانکو بمب نقل‌وانتقالات ماست. همه فکر یارگیری بودند، اما برانکو از یک بازیکن معمولی هم ستاره می‌سازد. به شما می‌گویم با این مربی بزرگ و با دانش سال بعد هم موفق می‌شویم.

حرف پایانی؟

یک‌بار در زمان مدیریت رویانیان که عضو هیات‌مدیره بودم به او گفتم هواداران قهرمانی می‌خواهند، اگر موفق نباشیم، باعث ریزش تماشاگر می‌شویم. حالا چندجا شنیده‌ام که بچه‌های کم‌سن‌وسال می‌گویند ما از وقتی یادمان می‌آید پرسپولیس قهرمان شده تا حالا! این یعنی بچه‌هایی که تازه معنی رنگ و تیم را می‌فهمند به طرف پرسپولیس گرایش پیدا می‌کنند و خوشحالم این اتفاق رخ داده است.

انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1398/02/29
جناب نژاد فلاح اون بچه ها هنوز زبون باز نکردن برات حرف بزنن تیمت سه ساله داره قهرمان میشه قبلش همش سیزدهم چهاردهم بود خخخخخخخخخخخ
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
تو اون زیر چطور نفس میکشی کیسه کش خخخخخخخخخخخخخخ
hm@
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
برانکو باهزینه تیم ملی با فوتبال ایران اشنا شد بعدش هم چهارساله قرارداد ملیاردی اش تمدید میشه فقط تیم های حکومتی این امکان رودارن وگرنه استقلال هیچوقت نمیتونه همچین مربی رو جذب کنه جون وزیر مستقینا جلوش رومیگیره فاتح تریم گونش وحتی کرانچار نمونه اش که وزیر حلوقراردادش روگرفت.
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1398/02/29
درود بر نژاد فلاح افرین به این هوش خوب شد شفر نیاوردی وگرنه الان سیزدهم چهاردهم جدول بودیم
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/02/29
درود بر تو مردک دقل،
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/02/29
سلام ممنون آقای نژاد فلاح عزیز. مرسی از اینکه آقای برانکو آوردین پرسپولیس. کیسه کشا بسوزین تا ته ته. برانکو واقعا مربی بی حاشیه ودنبال این هست که علم فوتبالی شو به بازیکنان انتقال بدهد. ممنون آقای نژاد فلاح عزیز
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج