جوادی‌آملی: جای بنده خریدن، اخلاق داشته باشید
۸۶۵۷۱۵
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
۸۴۲۹ 
آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: به جای اینکه بنده بخرید اخلاق داشته باشید تا بتوانید جامعه ای را بخرید.

شفقنا: آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: به جای اینکه بنده بخرید اخلاق داشته باشید تا بتوانید جامعه ای را بخرید.

این مرجع تقلید شیعیان در برنامه حکمت ربّانی که در ماه مبارک رمضان از شبکه سوم سیما پخش می شود، با اشاره به نامه امیر المومنین(ع) به فرزندش امام حسن مجتبی(ع) بیان کردند: حضرت فرمودند؛ عاجزترین مردم کسی است که نتواند در جامعه برای خود دوستی صادق و برادر ایمانی داشته باشد تا مشکل او را در روز خطر حل کند و عاجزتر از او کسی است که برادر ایمانی فراهم کرده ولی در اثر رعایت نکردن و ادامه ندادن اخلاق آن برادر را از دست داده است.

ایشان با اشاره به بیانی دیگر از حضرت علی(ع) گفتند: ریشه این سخن در بیانات پیغمبر(ص) نیز است و حضرت فرمودند؛ من در عجبم که مردم مال می‌دهند و بنده می‌خرند اما اخلاق را رعایت نمی کنند که آزاد مرد را بخرند، مردان آزاده اگر ببینند کسی خوش خلق، صادق، امین و پاک است به او دل می سپارند.

آیت الله جوادی آملی ادامه دادند: به جای اینکه بنده بخرید اخلاق داشته باشید تا بتوانید جامعه ای را بخرید، و اگر در ظاهر مشکلی پیش آمد و بیمار شدید، شب بر می خیزند و برای تو دعا می کنند از این نعمت بالاتر نیست. چرا شما به این فکر هستید که بنده ها را بخرید به این فکر باشید که آزاده ها را بخرید.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به حذیثی از امام رضا(ع) گفتند: یکدیگر را ترک نکنید و به زیارت یکدیگر بروید و محفل یکدیگر را پر کنید زیرا شما شیعیان ما هستید و وقتی کنار هم جمع می شوید احادیث ما را نقل می کنید و فایده کلمات ما این است که در جامعه عاطفه ایجاد می کند.

ایشان افزودند: همه ما شنیده ایم که سنگ روی سنگ بند نمی شود الان برج هایی که می سازند اگر طبقه اول سنگ گذاشتند برای سنگ طبقه دوم نیاز به یک ملات است که اگر نباشد سنگ بر روی سنگ بند نمی شود. دستورات اخلاقی ما و عاطفه و ایمان همان ملات است که جامعه بسته را به هم مرتبط می کند.

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج