سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند
۸۶۶۷۹۸
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۸
۹۷۷۴ 
یکی از چهره‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در دو مصاحبه جداگانه با محمد سرافراز رئیس پیشین صدا و سیما و هوشنگ امیراحمدی ایرانی مقیم امریکا، ادعاها و اتهاماتی را متوجه برخی نهادهای نظام و جریان‌های سیاسی کرده است.

روزنامه ایران نوشت: یکی از چهره‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در دو مصاحبه جداگانه با محمد سرافراز رئیس پیشین صدا و سیما و هوشنگ امیراحمدی ایرانی مقیم امریکا، ادعاها و اتهاماتی را متوجه برخی نهادهای نظام و جریان‌های سیاسی کرده است.

سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

با عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات تاریخ معاصر و از تحلیلگران سیاسی اصولگرا درباره اهداف این جریان گفت‌وگو کرده‌ایم که در زیر می‌آید:

* کاملاً روشن است که نوعی درماندگی سیاسی موجب شده تا این جریان تلاش کند از هر امکانی برای خروج از این وضعیت استفاده کند. مشخصاً آقای هوشنگ امیراحمدی متعلق به نحله‌ای به نام «واسطه‌های سیاسی» یا «دلالان عرصه سیاسی» است. این دلالان در مقطعی؛ چه در عرصه تسلیحات و چه در رد و بدل کردن پیام، کارآیی داشتند. ما امروز برای انتقال پیام نیازی به دلال نداریم.

* اما در گذشته دلال‌ها در عرصه‌های مختلف ایفای نقش می‌کردند. البته دلالان غالباً هم سنخ طرف مقابل بودند، یعنی براساس یک عرق ملی عمل نمی‌کنند. به عنوان مثال آقای امیر قربانی‌فر در عرصه تسلیحات برای ما دلالی می‌کرد، اما او کاملاً امریکایی بود و در کودتای نوژه هم نقش داشت.

* این ادعاها بسیار گزافه است. اولاً که خانم آلبرایت بابت کودتای 28 مرداد عذرخواهی نکرد. در اظهارات ایشان اصلاً کلمه apologize یا کلمات دیگری که نشان از عذرخواهی باشد، وجود ندارد. خانم آلبرایت گفت «من ناراحتی ایرانیان را درک می‌کنم، اما ما دلایل خودمان را داشتیم» آیا این به معنای عذرخواهی است؟ این به معنی تأکید بر صحت عملکرد خودشان است. ادعای او درباره ترامپ هم سخن گزافه‌ای است.

* عوامل تأثیرگذار در این شرایط می‌تواند کاملاً متأثر از عوامل قدرت در داخل کشور باشد، نه خارج از آن. یعنی اگر در موقعیت برتر باشید، قطعاً ترامپ به شما روی می‌آورد تا با شما گفت‌وگو کند. اگر در موقعیت برتر نباشید و در داخل از اهرم‌های مناسبی برخوردار نباشید، هرگز ترامپ چنین کاری را نمی‌کند. بنابراین سخن از جانب آقای امیراحمدی مسموع نیست.

* اکنون آقای هوشنگ امیراحمدی کارکرد خود را از دست داده و طبیعتاً از وضعیت فعلی سیاست خارجی ناراضی است، زیرا تا پیش از این، این افراد از طریق همین دلالی و واسطه‌گری به امکاناتی دست پیدا می‌کردند و توجهی به آنان می‌شد، کما اینکه وزارت خارجه مرتب آنان را به ایران دعوت می‌کرد، آنان هم می‌آمدند و امکانات مالی و اعتبار سیاسی کسب می‌کردند.

* مسأله اصلی این است که امروز با تحولاتی که در ایران روی داده، دوره این افراد و این نوع روابط سپری شده است. طبیعتاً آقای امیراحمدی با عدم درک این تغییرات و گذشت زمان، یک عنصر ناراضی است. متأسفانه امروز آقای احمدی‌نژاد به طرف هر کسی که ناراضی است، دست دراز می‌کند. کما اینکه آقای سرافراز ناراضی بود که چرا خانمی که او به عنوان مشاور انتخاب کرده، فاقد صلاحیت دانسته شد.

* در دوره احمدی‌نژاد انتظار داشتیم این مجاری بسته شود که متأسفانه این اتفاق نیفتاد و آقای احمدی‌نژاد هم در همان دام قرار گرفت. بعد از جنجال 88، یک خلجان ذهنی در آقای احمدی‌نژاد ایجاد شد که حالا بهترین موقعیت برای تثبیت او در قدرت است. آقای احمدی‌نژاد به این جمع‌بندی رسید حالا که مشکلاتی برای نظام ایجاد شده، بهترین موقعیت است تا از این فضا برای خود بهره ببرد.

* او تصور می‌کرد نظام با یک جریان سیاسی در تقابل قرار گرفته و دچار مشکل شده، پس حالا او می‌تواند برای خودش امتیاز بگیرد تا قدرت را در انحصار خودش دربیاورد و قدرت دیگر از دست او خارج نشود. اما تصور نمی‌کرد که رهبری نظام همزمان در دو جبهه درگیر شود؛ یعنی هم با آقای احمدی‌نژاد و هم عناصر تندروی اصلاح‌طلب.

* یکی از قدرت‌ها یا ابزارهای باطل، نفوذ امریکا در معادلات منطقه است و نیز معادلاتی که عده‌ای در داخل کشور خود را با قطب‌نمای امریکا تنظیم می‌کنند. به زعم آقای احمدی‌نژاد و برخی از اصلاح‌طلبان، اگر امریکا از آنان حمایت کند، می‌تواند در داخل کشور عده‌ای را با آنان پیوند بزند. لذا آقای احمدی‌نژاد در دو سال آخر دولت دوم خود بسیار آشکار بحث ضرورت عادی‌سازی روابط ایران و امریکا را مطرح کرد.

* در این دوره آقای احمدی‌نژاد اقتصاد را تقریباً رها کرده بود و بعد هم به صراحت برخی از وزرا را خدمت رهبری فرستاد که ما نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم و باید با امریکایی‌ها از سر دوستی دربیاییم. بعدها که آقای مشایی صراحتاً کارهایی درباره انگلیس کرد و اظهاراتی درباره اسرائیل داشت، همه برای این بود تا اعتماد امریکایی‌ها را نسبت به خود جلب کنند.

دلیل بی توجهی امریکایی‌ها این بود که هیچ عنصر سیاسی وزین داخل کشور از احمدی‌نژاد استقبال نکرد. احمدی‌نژاد با این موضعگیری‌ها نه تنها نتوانست دیگران را به سمت خود جذب کند، بلکه اطرافیان خود را هم از دست داد. نیروی بیگانه وقتی درباره یک جریان داخلی سرمایه‌گذاری می‌کند که شعاع داشته باشد. جریانی که دارد شعاع خود را از دست می‌دهد، ارزش سرمایه‌گذاری برای آنان نداشت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1398/03/02
مگه از امثال شما درمانده تر هم داريم!!!
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1398/03/02
مردمان ترسو == مدیران ترسو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
بازم تو آخه چقدر متن تکراری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
غلط ارزیابی کردی دروغ پراکن.وامانده.شیاطین،.. احمدی نژاد بزرگترین حامی محرومان و مستضعفان ایران است والسلام.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
آقا این یارو که متن چند کلمه ای میزن مشکل مغزی داره
France
10:07 - 1398/03/02
نه عزیزم زوحانی ها در مانده شدن
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1398/03/02
منظورش خودشم هست دیگه...خخخخ. شدید احمدی نژادی بود.
United Arab Emirates
10:46 - 1398/03/02
سلیمی باز چرت گفت
عقل کل الان روحانی در باتلاق گیر کرده یا احمد آقا
احمد جان اگر جای روحانی بود پدر ترامپ را در میاورد
او مگه می گذاشت ترامپ آب خوش از گلویش پایین برود روحانی ترسو است.
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/03/02
قابل توجه اقای یمین که گفته دوره اقای احمدی نژادتمام شده پس چرا ازکاندید شدن اقای دکتر ترس دارید ورد صلاحیت می کنید شما که میگید دکتر هیچ پایگاهی درمیان مردم ندارد پس ترستان ازچیست درضمن خودتان بهتر میدانید که بی دون هیچ مشکلی اورا ردصلاحیت کردی
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1398/03/02
اگه فکر میکنید احمدی نزاد بین مردم منفور هست چرا اینقدر ازش میترسین!!؟؟ به غیر از اینکه هر دو جناح دستتون توی جیب ملت بوده و هست و احمدی نزاد اومد و تا جایی که تونست نونتون رو برید؟؟ احمدی نزاد از همتون محبوب تر هس
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1398/03/02
انگشت کوچیکه احمدی نژادنمیشین
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1398/03/02
کور خوندی احمدی نزادی ها هیچ وقت درمانده نشده و نمی شوند و محکم و استوار پای مرد عدالت و حامی محرومین ایستاده اند اونکه درمانده شده شماها و امثال شماها هستید احمدی نزاد مانند شیر در همه صحنه ها هست و ملت هم پشت سرش اگه قبول نداری وقتی جایی میره سخرانی چشمت باز کن و ببین شماها هم برید ببینیم ملت براتون تره هم خورد نمی کنند الان هم اکثر ملت خصوصا محرومین چشم و دلشان بهه اوست
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1398/03/02
اتفاقا کسی که الان سرافراز هستش مرد خدا احمدی نژاد هستش این اخبار داغ دروغ هر کس را چاپ نکن که تو اون دنیا مدیون احمدی نژاد هستی ، به خدا همه مسئولین الان یک هزارم احمدی نژاد شهامت و کارایی ایشان را ندارند و نیاز به گفتن ندارد چیزی که ایان است چه حاجت به بیان است....
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1398/03/02
صد رحمت به دولت احمدی نژاد وای کجای دکتر جان بیای نجات مون بدی.
Iran, Islamic Republic of
22:27 - 1398/03/03
چهره نشون میده کی درمانده ‌شده به قیافت یه نگاه بندار وببین
دلاوران راه امام هیچ گاه درمانده نمیشن زندان و اسارت وشهادت برای مردان بزرگ پیروزی و افتخار است حالا برو و بسوز
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج