بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند
۸۶۷۸۲۹
۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷
۵۸۶۱ 
حقوقدانان در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گویند طبق قانون بازیگرانی که از رضوی و امامی پول گرفته‌اند؛ باید پول‌ها را پس بدهند.

حقوقدانان در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گویند طبق قانون بازیگرانی که از رضوی و امامی پول گرفته‌اند؛ باید پول‌ها را پس بدهند.

افکار عمومی در حالی به استقبال دادگاه‌های بانک سرمایه می‌رود که مدت‌هاست با بحث پولشویی در سینما و شبکه نمایش خانگی و اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان توسط افرادی از قبیل حسین هدایتی، هادی رضوی و محمد امامی آشناست. احسان دلاویز نام جدیدی است که حالا در کنار این افراد در جریان دادگاه‌های بانک سرمایه مطرح می‌شود.

وقتی درخصوص منابع مالی سریال «شهرزاد» غوغایی به پا شد، رضا کیانیان گفت: «بعضی از همراهانم مدعی هستند، منابع مالی سریال «شهرزاد» پاک نیست و در نتیجه از من پرسیدند چرا پذیرفتم که در فصل دوم این سریال بازی کنم؟ من ابتدا خواهش می‌کنم، درستى این مطلب را روشن کنند و دلایل مستند خود را مبنى بر این ادعا ارائه کنند» وی سپس حتی حضور امامی به‌عنوان سرمایه‌گذار فصل دوم را زیر سوال برد.

ترانه علیدوستی هم پاسخی به نادر فتوره‌چی داد که کمپین «نه به شهرزاد» را راه انداخته بود و در آن بیان کرد: «این ارقام برای ساخت پروژه‌ای در این سطح عجیب نیست اما قبول کنید هر قدر هم رانت در آنها دخیل باشد، بسیار کمتر از آنند که کسی برایشان هشت هزار میلیارد اختلاس کند.

نغمه ثمینی که نویسنده مجموعه شهرزاد بود هم گفت: «عوامل سریال هدف‌های اشتباهی برای اعتراض بر فساد مالی کلان کشور هستند.» در اینستاگرام، کمپینی با نام «آری به شهرزاد» راه‌اندازی شد و همه این هنرپیشه‌ها به اضافه افرادی از قبیل شهاب حسینی رسما به آن پیوستند.

رسول کوهپایه‌زاده، وکیل دادگستری و علی نجفی‌توانا، عضو کانون مرکزی وکلا، دو حقوقدانی هستند که در این‌باره از آنها پرسیده‌ایم. کوهپایه‌زاده می‌گوید: «تمام این پول‌ها به علت تحصیل‌شان از منابع نامشروع باید به خزانه برگردند و عوامل فیلم‌ها شکایت جداگانه‌ای تنظیم کنند و از امثال امامی و رضوی بخواهند تا پول‌شان را از منبعی مشروع پرداخت کنند.» نجفی‌توانا البته می‌گوید: «این پول‌ها تا جایی که دستمزدها متعارف بوده، لازم نیست برگردد اما حد بالاتر از عرف قراردادهای قانون کار باید به خزانه مسترد شود.»

بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند

علی نجفی‌توانا: مدیران فرهنگی هم باید محاکمه شوند

درمورد بانک سرمایه صرف‌نظر از اینکه این بانک وجودش قانونی است یا نه، آنچه اهمیت دارد این است که وجوه به‌دست آمده توسط این افراد به‌اضافه مجازات مقرر در ماده ۲ قانون باید به افراد ذی‌نفع مسترد شود. درمورد اقداماتی که افراد و مسئولان نهادها با وجوه غیرقانونی اما با انعقاد قراردادهای قانونی انجام داده‌اند، باید قائل به تفکیک شویم؛ چون این افراد در قالب قرارداد مشخصی وظایفی را به‌عهده داشته‌اند و آن وظایف را انجام داده‌اند. در عین حال ممکن است این افراد زائد بر تعرفه و خلاف عرف پول دریافت کرده باشند، در این صورت این وجه نسبت به مازاد حق متعارف باید مسترد شود. دو روش در این خصوص قابل اعمال است؛ یک روش در خود مراجع قضایی است، یعنی اگر آن هنرمند از وقوع جرم مطلع بوده، باید پول را کلا برگرداند، چون با تبانی یا خلاف ضوابط، باعث تصرف در اموال دولتی شده است. اما اگر خود این افراد متهم پرونده نیستند، چون نمی‌دانستند منشأ پولی که دریافت کرده‌اند کجاست، دیگر قابل تعقیب کیفری نیستند ولی از لحاظ حقوقی، پولی که دریافت کرده‌اند قابل مطالبه بوده و قانون شکل این مطالبه را مشخص کرده است. باید شخصی که بعدا به‌عنوان مدیر منصوب این موسسات انتخاب می‌شود، با ارسال اظهارنامه و سپس تقدیم دادخواست، وجوه اضافی مازاد بر حد متعارف را مطالبه کند.

رسول کوهپایه‌زاده، وکیل دادگستری: سینماگران پول‌ها را پس بدهند

در جریان دادگاه‌های بانک سرمایه، جایی که بحث به پولشویی متهمان توسط سینما و شبکه نمایش خانگی رسید، این سوال پیش آمد که آیا چهره‌های مشهور، از لحاظ قانونی باید دستمزدهای نامتعارفی را که از چنین افرادی گرفته‌اند، برگردانند؟

چند نکته در اینجا مطرح است؛ اول اینکه آیا منشا این پول‌ها نامشروع بوده و از وجوهی پرداخت شده که محل تحصیل آنها ارتکاب اعمال مجرمانه است یا خیر؟ اگر چنین بوده باشد، قطعا باید این پول‌ها مسترد‌ بشوند اما صرف ادعا کافی نیست و باید یک پروسه قضایی قانونی لازم طی بشود، منجر به صدور حکم قطعی بشود و مشخص شود که محل اخذ و منشا پرداخت پول‌ها غیر‌مشروع بوده‌اند. اگر چنین باشد بله؛ این پول در هر جایی و توسط هر شخصی با هر عنوانی و تحت هر معامله‌ای دریافت و پرداخت شده باشد، ولو اینکه دریافت‌کننده از محل پرداخت مطلع نباشد و به عبارت بهتر از منشا مجرمانه و نامشروع وجوه اطلاع نداشته باشد، در هر حال قانون تکلیف کرده که این وجوه باید برگردد.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1398/03/05
یه مشت دزد پرورش دادید . دمتون گرم . خدا هم جوابتونو بده .
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1398/03/05
دی کاپریود پارسال پول گرگ وال استریت رو پس داد چون سرمایه گذاراش دادگاهی شده بودن
حالا اون نه ادعا خدا داره نه هیچ چیز دیگه ای
ولی این تازه به دوران رسیده ها پول دزدی می خورن و از فاسد ها حمایت میکنند و هزار ادعا حقوق بشری دارن تو توییتر و اینستا
پاسخ ها
بدون نام
Moldova, Republic of
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
اونا کافرند اخ و پیف اند ما مسلمان
کاش میدید که یه عده تمام پولشون که از مشاغل عادی پر زحمت مثل معلمی وغیره ذره ذره جمع شده بود سر این لختلاس ها از دست دادند و چه اشکی که ریختند
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1398/03/05
همه سینما که با پول دزدیه
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1398/03/05
من کاری به حلال و حروم بودن بودجه این سریال ندارم فقط میدونم که سریال مزخرفی بود و یه کپی مسخره از پدر خوانده
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1398/03/05
باش تا اینا پس بدن.
پولا رو خوردن یه آب هم روش.
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1398/03/05
چه ربطی به بازیگر داره اون پولشو گرفته بازی کرده حالا از هر جا اومده​باشه
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
پول مال دزدیه.
بازیگر ها هم حکم مالخر رو دارن.
بدون نام
Moldova, Republic of
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
مال دزدی حم مال دزدیه حتی اگر پنجاه بار دست به دست بشه
به علاوه اینکه این حضرات بازیگر خودشون در جریان کثیف و دزدی بودن سرمایه پروژه بودن
یعنی یه عده سوارشونم بشی باز خاضعانه بیشتر سواری میدن یعنی اینقدر خراب طرفداری از این بازیگرها هستن
Iran, Islamic Republic of
03:18 - 1398/03/06
پس چرادرموردبرگرداندن پول بازیکنهاوعوامل پرسپولیس همه این آقایان خفه خان گرفته اند
Iran, Islamic Republic of
03:21 - 1398/03/06
ازهرکی پس نمیگیرین ازترانه پس بگیرین عقده ای تازه بدوران رسیده
حیف حمیدخان علیدوستی
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1398/03/06
خوب بايد همشونوممنوع الخروج كنيد تا بيان و پولاي باد اورده رو پس بدن با همين پولاي كثيف پولدار ميشن دم در ميارن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج