شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو بر می‌گردد
۸۶۷۸۵۹
۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
۶۵۸۱ 
رییس سازمان بازرسی کل کشور طی نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهور خواستار لغو مصوبه ستاد تنظیم بازار و بازگشت شورای رقابت به عرصه قیمت‌گذاری خودرو شد.

خبرگزاری ایسنا: رییس سازمان بازرسی کل کشور طی نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهور خواستار لغو مصوبه ستاد تنظیم بازار و بازگشت شورای رقابت به عرصه قیمت‌گذاری خودرو شد.

 ناصر سراج طی نامه‎‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور خواستار لغو مصوبه مورخ 17-10-97 ستاد تنظیم بازار مبنی بر فروش فوری 20 درصد از تولید روزانه خودروسازان با قیمت حاشیه بازار و همچنین بازگشت شورای رقابت به عرصه نظارت بر قیمت‌گذاری خودرو شد.

در حال حاضر پایش قیمت خودروها در بازار حاکی از آن است علیرغم وعده و پیش‌بینی‌های مدیران شرکت‌های خودروسازی و وزیر صمت مبنی بر کاهش تدریجی قیمت‌ها بر اساس قیمت‌گذاری حاشیه بازار، این موضوع نه‌تنها منجر به کاهش قیمت محصولات خودروسازان نگردیده، بلکه شاهد افزایش شدید قیمت‌ها در بازار هستیم که منجر به نارضایتی عمومی شده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در نامه اخیر خود به اسحاق جهانگیری با اشاره به ماده 58 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی که تعیین مصادیق و تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار کالاها و خدمات انحصاری را بر عهده شورای رقابت گذاشته، حذف شورای رقابت از مرجع تعیین قیمت خودروهای تولید داخل را تفسیری اشتباه از مصوبه نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی دانسته و متذکر شده است که فرآیند قیمت‌گذاری خودرو باید به روند پیشین و شورای رقابت بازگردد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخشی از نامه خود آورده است:

با امعان نظر به بند 3 مصوبه نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مبنی برای اینکه «هرگونه تصمیم‌گیری در مورد نرخ و ضوابط قیمت‌گذاری و تعیین سهمیه مقداری کالا و خدمات که به‌موجب قوانین و مقررات مختلف در اختیار دستگاه‌ها و شوراهای مختلف قرارگرفته است، منوط به تأیید ستاد تنظیم بازار است» آنچه از آن مستفاد می‌شود حکایت از آن دارد که شورای رقابت بر اساس مواد صدرالذکر موظف است مصادیق انحصار را تعیین و دستورالعمل تعیین قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار کالا و خدمات را پس از کار کارشناسی جهت تأیید نهایی به ستاد تنظیم بازار ارائه نماید و این ابلاغیه نافی وظایف قانونی شورای رقابت موضوع ماده 58 قانون صدرالاشاره نبوده و شورای رقابت می‌بایست مطابق موازین قانونی و بند 3 ابلاغیه مذکور اقدام نماید.

این در حالی است که تصمیمات متخذه در جلسه مورخ 17-10-1397 ستاد تنظیم بازار در خصوص نحوه قیمت‌گذاری خودروهای مشمول قیمت‌گذاری و غیر مشمول بدون اخذ نظر شورای رقابت تعیین تکلیف گردیده و وفق مفاد صورت‌جلسه ستاد تنظیم بازار حداکثر 20 درصد تولید روزانه، به فروش فوری محصولات با قیمت حاشیه بازار واگذار شده است.

قاضی سراج در ادامه افزوده است: از طرفی نقش سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای کنترل شرایط بی‌ثباتی بازار خودرو نیز مشخص نیست و نهادی هم بر روی عرضه محصولات خودروسازان و قیمت خودرو نظارتی ندارد. در واقع سازمان مذکور مدعی بود با وجود شورای رقابت، در بازار خودرو ورود نخواهد کرد، اما در حال حاضر شورای رقابت از موضوع قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته‌شده و همچنان از سوی سازمان حمایت اقدامی مشاهده نمی‌شود و به‌طورکلی معلوم نیست در حال حاضر کدام نهاد بر روی قیمت‌گذاری و میزان عرضه خودروسازان نظارت دارد.

بر اساس این گزارش، سازمان بازرسی کل کشور در مهرماه و آذرماه سال گذشته نیز طی گزارش‌های هشداری جداگانه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرده بود که عملیاتی شدن مصوبه فروش خودروهای سبک تولیدشده توسط خودروسازان به قیمت حاشیه بازار و حذف شورای رقابت از فرآیند تعیین قیمت، مصرف‌کنندگان را با موج جدیدی از افزایش قیمت مواجه می‌نماید.

برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
12:24 - 1398/03/05
هیچی .باز ماشین گرون شد.
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1398/03/05
خدا لعنتت کنه با این ماشینهاتون
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/03/05
چه فایده. اونهایی که گرون خریدند چی؟
پاسخ ها
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
نباید میخریدند
حقشونه که گرون بره تو پاچشون که صف نکشن گرون بخرن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
میخاستن نخرن سود جویان بی مصرف
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1398/03/05
خاک تو سرتون که فقط با آزمون و خطا دارید مملکت رو می گردونید
سرمایه مردم و آینده جوونها شده بازیچه دست شما مدیران بیسواد متظاهر

کارت سوخت رو راه میندازید بعد برمیدارید دوباره راه می ندازید
شورای رقابت حذف میشه قیمت میره بالا دوباره میگن شورای رقابت بیاد
سه تا وزارتخانه رو ادغام می کنن بعد دوباره میگن نه بد شد میخوایم جدا کنیم دوباره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
وااای به خدا حرف دل منو زدید
اما من واقعا فکر میکنم این کاراشون عمدیه
چطور امثال من وشما که شهروندان معمولی کشوریم اینو میدونیم اما اون بالاییها نمیدونن!!!!!!
تو این آزمون وخطاها کلی پول یا مفت میره تو جیب ی عده از ما بهترون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
حرف دل من
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1398/03/05
ننگ بر این دولت بی تدبیر خا ین بر رای مردم که سرش تو لاک خودش کرده و هیچ اقدامی برای این تورم افسار گسیخته نمی کند
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1398/03/05
وای چه اتفاقی میخواد بیفته اخ اخ اقا دار میاد ماشین ارزان شد ها ها ها .......
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1398/03/05
حالا که قیمت خودروها دهبرابر وبیست برابرشد وسربه فلک کشید بازگشتشون چه فایده ای داره
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/03/05
خودتون را سر کار گذاشتید ؟؟؟؟؟ مثلا چیکار میتونه بکنه شورای رقابت ؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
حسین عصری
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
وقتی شورای رقابت وارد شه قیمت خودروهای نو و کارکرده تصویب و تثبیت میشه و دیگه کسی به دلخواه خودش نمیتونه قیمت بگه..هر کسی هم خودروشو چه صفر و چه کارکرده را با قیمتی بیشتر از مصوبه قیمت گزاری کنه جلوش گرفته میشه و باید قیمت خودروشو تعدیل کنه ودر غیر اینصورت جرم‌ اخلال در نظم‌اقتصادی مرتکب میشه
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1398/03/05
همشون دستشون تو یه کاسه هست
ننگ برشماباد
خدایا بحق این شبهای عزیز خائنان ومفسدان این مملکت را از ریشه نیست و نابود بگردان
الهی آمین
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1398/03/05
جان عزیزانتان بیخیال شید
یبار شورای رقابت اومد ظرف یک هفته پراید 16میلیونی رو 20 میلیون کرد واسه 7 پشت ما بسته
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1398/03/05
تنها چاره جلوگیری از مافیای خودرو در ایران واردات خودرو است والسلام
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1398/03/06
منظورتون از این کارها چیه .یک دسته از مسیولین کسری دریافت اقا زادهاشون رو از جیب مردم تامین میکنن پس نرخ ارز زیاد شد ارزش ریال پایین اومد کسری سود کم شد و نتیجه فشار بر مردم برای گرفتن سود بالا از مردم .2 مسولین که نباید تاوان بدن مردم عادی تحریم شدن اینها شهروندهای کشور دشمن ایرانن نتیجه باید اینها هم همراه ریس جمهور خودشون باشن و به مردم ایران فشار بیاورن وهم سود خوبی ببرن . بعضی از مسولین هم محکم چسبیدن به میز شون به این کارها هم کار ندارن هر چی میشه بشه ولی اب درشت و میز و ازشون نگیرن راضین مردم کیلو چن خودمو عشق.
United States
11:58 - 1398/03/06
شورا کیلوی چند.. ایران‌خودرو وسایپا از خداشونه.. بازار دست دلال های آون است... مرد می خواهد که گردن مدیر عامل هاشون رو بزنه.. که وجودش نیست
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1398/03/06
اگر تونستید موشکی بسازید که تا عمق ۴۰ متری زمی فرو رود و بعد منفجر شود کاری کردید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج