ابهام درباره درخواست نمایندگان راجع به بازنگریِ قانون اساسی
۸۶۸۱۷۲
۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۸
۴۲۷۰۸ 
نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نامه نمایندگان به رهبر معظم انقلاب درباره تغییر نظام ریاستی به پارلمانی بود، گفت: این نامه قدیمی است و ما با توجه به بیشتر بودن آسیب‌های نظام پارلمانی آن را مسکوت گذاشته و پیگیری نخواهیم کرد.

خبرگزاری ایلنا: یک عضو فراکسیون مستقلین ولایی با اعلام خبر تهیه «درخواست از مقام معظم رهبری» برای بازنگری در قانون اساسی گفت: قرار ما با دوستان این شد که اگر این درخواست به بالای ۲۰۰ امضا برسد ما آن را خدمت رهبری ارسال کنیم و این کار منهای خط و خطوط و جریانات سیاسی است ولی اگر در حد نصف باشد خیر.

تهیه نامه بازنگری در قانون اساسی توسط نمایندگان

عزت‌الله یوسفیان ملا:

* قانون اساسی اختیارات قوای سه‌گانه را تعریف کرده است، حال اگر شخصی اختیارات بیشتر از این محدوده بخواهد نیاز به اصلاح قانون اساسی دارد. یا اینکه باید جاهایی که امکان تفویض اختیار وجود دارد این اختیارات تفویض شود.

*اگر به تاریخ ریاست جمهوری در کشور مراجعه کنیم، طی چند سال گذشته هر رئیس‌جمهوری هر اختیاری که خواسته که در حیطه مقدورات مقام معظم رهبری بوده، به آنها داده‌ شده است. بنده طی این ۱۶ سال که در مجلس بوده‌ام، ندیده‌ام که یک رئیس‌جمهور از مقام معظم رهبری موردی را بخواهد و ایشان در اختیارش قرار ندهد. در این دوره هم اختیاراتی را در جلسات سران سه قوه داده‌اند و خود رئیس‌جمهور در تلویزیون گفتند که رهبر انقلاب فرموده‌اند مصوبات این شورا را قبل از اینکه نزد من بفرستید اجرا کنید.

*اعتقاد من این است که تفاوت شرایط الان ما با شرایط زمان جنگ این است که ما آن زمان مشکل اداره جبهه‌های جنگ به علاوه مدیریت جنگ اقتصادی را داشتیم. جنگ اقتصادی آن زمان البته به شدت امروز نبود بلکه آن‌موقع ما نفت خود را صادر می‌کردیم و فروش هم داشتیم و معاملات ما هم انجام می‌شد و کشورهایی مثل ترکیه تعامل دقیقی در داد و ستد مالی با ما داشتند و امام(ره) اگر اختیاری داده بودند در همین محدوده بود و در محدوده جنگی نبود.

* الان هم آقای رئیس‌جمهور باید بگویند که کجاها اختیار می‌خواهند، این امر اگر در دست مجلس باشد و اگر مجلس مجوز قانون اساسی را داشته باشد که بتواند بعضی از اختیارات را به رئیس‌جمهور بدهد قطعا و یقینا این کار را خواهد کرد و مقام معظم رهبری هم که این کار را کرده‌اند. درنتیجه اگر موارد مورد نظر به روشنی بیان شود خیلی راحت‌تر می‌توان درباره آن اقدام کرد.

*{ درمورد احیای پست نخست‌وزیری}: مجلس ما مجلسی است که در دنیا سابقه نداشته است. شما در دنیا مجلسی سراغ ندارید که رئیس‌جمهور یا یک مقام مافوق نتواند آن را منحل کند یا حداقل نتواند در آن انتخابات زودرس برگزار کند اما این را ما فقط در ایران داریم. این مجلس قابل انحلال نیست و حتما و قطعا هم کسی نمی‌تواند درباره انتخاباتش هم دخالتی کند. اما البته از باب اعمال اختیارات مقام ولایت مطلقه فقیه این اختیار به مقام معظم رهبری داده شده که ایشان در همه اصول قانون اساسی شرعا و قانونا می‌توانند ورود کنند و نظر دهند.

*بنده در نطق پیشین خود به موضوعی درباره بازنگری در قانون اساسی اشاره کردم که بیش از صد نماینده هم درخواستی را در این باره امضا کرده‌اند. در این نامه تعدادی از نمایندگان از مقام معظم رهبری درخواست کردند تا اجازه بازنگری در بعضی از بخش‌های قانون اساسی گرفته شود. به این دلیل که ما به قانون اساسی اعتقاد داریم یکی از اصول قانون اساسی این است که هر ده سال می‌توان در آن تجدید نظر کرد و قانون اساسی را رصد و به‌روز کرد. یعنی اجرای خود قانون اساسی مربوط به بازنگری هم هست.

* در آن نامه آمده قانون اساسی بعضی‌جاها قابل بازنگری است. یکی از موارد هم این است که آیا در شرایط فعلی نیاز به نخست‌وزیر داریم یا خیر؟ اگر نیاز داریم نخست‌وزیر از مجلس بیرون بیاید یا از سمت رئیس‌جمهور معرفی شود یا اینکه از طریق نظام انتخاباتی باشد. که این‌ها قابل بحث‌ است.

*بعضی هم می‌گویند برخی از مراجعی که ما باید تحت عنوان مجلس دوم داشته باشیم را نداریم. لذا این مجلس تنها شده و باید مرجعی وجود داشته باشد. در دنیا هم اینطوری است که در کنار یک مجلس عمومی یک مجلس تخصصی بالاتر وجود دارد. این را مجلس سنا می‌نامند و این نام شاید خوشایند نباشد بلکه می‌توان مجلس اعظم را در نظر گرفت. همه‌جای دنیا اینطوری است و کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که تک مجلسی باشد.

*اگر دومجلسی باشد بخشی از قوانین و مقررات در دست آن مجلس خواهد افتاد و تک‌روی پیش نمی‌آید که دولت از مجلس شاکی باشد و بگوید که ما نمی‌توانیم تصمیمات این مجلس را تجدیدنظر کنیم، درحالی که مقام معظم رهبری طبق قانون اساسی کاملا نظارت دارند. این‌ هم راه‌حلی است و این درخواست هروقت آماده شود ما تقدیم می‌کنیم.

نامه نمایندگان به رهبر انقلاب درباره نظام پارلمانی بود

عزت‌الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی درباره نامه‌ای که جمعی از نمایندگان خطاب به رهبر معظم انقلاب پیرامون بازنگری در بعضی از بخش‌های قانون اساسی نوشته‌اند، گفت: این نامه قدیمی و برای مدتی قبل است و با توجه به اتفاقات اخیری که افتاده یعنی بررسی موضوع نامه در مجمع تشخیص، آن را مسکوت گذاشته‌ایم.

وی در تبیین جزئیات نامه مذکور، با بیان اینکه این نامه به بحث تغییر نظام ریاستی به پارلمانی بازمی‌گردد، گفت: بنده به همراه جمعی از نمایندگان مدتها قبل این نامه را تهیه و تدوین کردیم و قصدمان این بود که با افزایش تعداد امضاها آن را به مقام معظم رهبری تقدیم کنیم. این نامه به تغییر نظام پارلمانی به ریاستی اختصاص داشت.

این نماینده مجلس در همین زمینه خاطرنشان کرد: پس از اظهارات اخیر رهبر معظم انقلاب درباره تغییر نظام از ریاستی به پارلمانی و بررسی‌های صورت گرفته در این زمینه متوجه شدیم ممکن است تغییر نظام به پارلمانی آسیب‌هایی برای کشور داشته باشد و لذا نامه خود را مسکوت گذاشته و آن را پیگیری نخواهیم کرد.

یوسفیان ملا با اشاره به اینکه تغییر نظام ریاستی به پارلمانی باید با بررسی های لازم صورت گیرد، اظهار داشت: ما اکنون که دریافتیم این بحث در مجمع بررسی شده و به این جمع بندی رسیده اند که آسیب های نظام پارلمانی بیشتر است دیگر اصراری بر این موضوع نداریم.

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1398/03/06
مدیران دانا==== تک تک افراد ملت در رفاه و آرامش مطلق
پاسخ ها
یوناس حقی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
اینا اصلن میدونن چی میخوان؟!!!
میدونن قانون اساسی یعنی چی؟ میدونن راه قانونی یعنی چی؟
مگه نگفتن که من در امور دخالت نمیکنم!!!! مگه قانون راهی پیش بینی نکرده؟!!! نامه می‌نويسن کسب تکلیف میکنن!!! جلسه میزارن تا کسب تکلیف کنن!!! خودتون پس کجای کارید؟؟؟ اختیار هیچی ندارید و فقط لاف میزنین !!!!!
بدون نام
Czech Republic
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
باید اجازش صادر شه بعله
هیچ کسی اختیاری نداره وگرنه....
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1398/03/06
تو رو خدا یوسف خان شما نمیخواد کاری کنید وضعیت و از اینی که هست بدتر نکنید
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1398/03/06
چقدر محتاط حرف میزنه اقا این روش غلط بوده نتیجه را ببینید و سرنوشت ایران و ملت اینده را .
هرچند نسخه ای که شما بپیچید و اگر درمان که نیست هیچ مسکن هم نیست بیشتر مایه خنده و تنش خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1398/03/06
تو به عنوان نماینده و ناظر دستگاه دولتی تا اینجا چه نظارتی به این اختیارات داشته ای که نتیجه اش اینهمه گند کاری بوده ، به قول معروف تو جیب مارو نزن اختیترات بیشتر پیشکش
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1398/03/06
وای بر شما هنوز دارید در مورد اختیارات حرف میزنید
اختلاس رو بچسب مردم بیکار رو بچسب اشتغال رو بچسب تورم و گرانی لحظه ای رو بچسب لعنت به این دولت و مجلس
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1398/03/06
این سنگ بزرگی که برداشتی امضابه ۲۰۰ نفر برسد سنگ بزرگ علامت نه انداختن است ما سر کاریم خیلی وقتی
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1398/03/06
احتمالأ همه نیروهای انسانی درمجلس کاملأسیرشدن که تصمیم به بازنگری به قانون اساسی قانون اساسی خوب نوشته شده بد اجرا باتبعیض های حقوقی مثل معلولین مظلوم بهزیستی بامستمری ماهیانه 100 وهشت تومن که کاش اول معلولین بهزیستی نسبت به درصد معلولیت شان حقوق بگیریند نه همه یکسان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
شک نکنیدبازفتنه دیگه ای هست مجلس ودولت
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1398/03/06
مثلا الان مجلس اول چه گلی به سرمون زده که مجلس دوم بخواد بزنه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1398/03/06
مگه قانونی هم تو این مملکت است که اگر بود این همه دزدی و بی عدالتی نبود گفتی تک مجلسی خودمون که از همه جا مجلس داریم
Iran, Islamic Republic of
20:13 - 1398/03/06
چرا هیچوقت از مردم که صاحبان اول و آخر این کشورند سوال و نظرخواهی نمیشود!!! رفراندوم یا همه پرسی رو برای همین وقتها گذاشتند....باید نظر مردم شرط اول باشد...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
برین جمع کنین اصلاحات گندزدیدنمیدونیدچکارکنیدخاک برسرمااگردیگربه این حزب رای بدیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
دوست عزیز اشتباه میکنی....
...
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
چون ما هیچی نمیفهمیم و فقط یه نفره که خوب و بدمون رو بهتر میدونه و دانای مطلقه و صاحب همه ست
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1398/03/06
اون قانون اساسی رو نخبه ها نوشتند این شد
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1398/03/06
آقا ی یوسفیان ملا اول برای اینکه شائبه پارتی بازی شما در مورد مامور به خدمتی دخترتان در اذهان عمومی برطرف شود لطفا روشن بفرمایید چطور شد از میان این همه جوان برنا و دانشمند و توانمند شاهین اقبال مامور بخدمتی یهویی و بدون قصد و غرض بر دوش دختر با هوش و ذکاوت و با تدبیر شما نشست؟ تا بتوانیم در مورد ۱۰۰ یا ۲۰۰ نفر نماینده یک فکری بکنیم
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1398/03/07
بعضیها آنقدر به رادیو بی‌بی‌سی و رادیو آمریکا گوش دادند که حرفهای مزخرف آنها را بعنوان دیدگاه مطرح میکنند و فقط و فقط مخالفم را یاد گرفته اند. وقتی فرصت اعلام دیدگاه هست چرا حرفهای عجیب و غریب!
حتما من هم جیره بگیر هستم که اینو گفتم حضرات.
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1398/03/07
خدا ب خیر کنه

شک ندارم هر چی هست ب ضرر مردمه
اینا کاری نمیکنن سودش به مردم برسه ..
دفعه قبل ک باز نگری شد چی شد ؟؟
چه گلی ب سرمون زدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج