هشدار عارف درباره افول کارآمدی در بین مسئولان
۸۷۱۱۱۷
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
۲۴۲۷ 
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: خطر افول کارآمدی و اخلاق در مدیران برای انقلاب ما که یک انقلاب فرهنگی بود از خطر جنگ هم بیشتر است.

خبرگزاری مهر: رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: خطر افول کارآمدی و اخلاق در مدیران برای انقلاب ما که یک انقلاب فرهنگی بود از خطر جنگ هم بیشتر است.

محمدرضا عارف با حضور در مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در نشستی با دانش پژوهان و فارغ التحصیلان این مرکز با قدردانی از زحمات همه دست اندرکان این مرکز و با گرامی‌داشت یاد و خاطره اژه‌ای، مؤسس مرکز ملی استعداهای درخشان، به سی‌امین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: عنصر اصلی اندیشه امام خمینی (ره) را حاکمیت اخلاق در جامعه تشکیل می‌داد و در سخنان متعدد ایشان بارها به ضرورت حاکمیت اخلاق در جامعه اسلامی تاکید شده است.

وی با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی به ویژه شهدای ۱۵ خرداد و با بیان اینکه اگر اخلاق در جامعه باشد با ایجاد آرامش و تفاهم، همبستگی و مسئولیت‌پذیری بسیاری از مشکلات از بین می‌رود، خاطرنشان کرد: اگر اخلاق در جامعه حاکم نباشد دچار سرخوردگی، ناکارآمدی و فساد از درون خواهیم شد.

رئیس فراکسیون امید تاکید کرد: یکی از مشکلات امروز جامعه ما با کمال تأسف کم‌رنگ شدن اخلاق است. متأسفانه در برخی حوزه‌ها با نوعی اضمحلال اخلاقی رو به رو هستیم. در جامعه دینی ما قرار نبود و نیست اخلاق در حاشیه قرار بگیرد.

عارف ریشه اغلب ناکارآمدی و مشکلات جامعه را کنار رفتن اخلاق دانست و تصریح کرد: باید به صورت جدی به این مساله مهم و چاره اندیشی برای حاکمیت اخلاق در همه شئون اجتماعی، مدیریتی، سیاسی و فردی و خانوادگی پرداخته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه توسعه و پیشرفت کشور نیازمند انسان‌های توسعه یافته و نخبه است، گفت: هیچ جامعه‌ای از موهبت توسعه و پیشرفت برخوردار نمی‌شود مگر اینکه سرمایه انسانی و استعدادهای درخشان مدیریتی و سرمایه اجتماعی آن جامعه رشد و ارتقا پیدا کند. اگر چنین نشود سرمایه‌ها و منابع دیگر از جمله منابع زیر زمینی مانند نفت هم کارآمدی خود را از دست خواهند داد و در مسیر زوال جامعه قرار می‌گیرند.

عارف با اشاره به اتکای دولت‌ها به درآمد نفتی، چالش ناکارآمدی که امروز در کشور با آن رو به رو هستیم را ریشه در توجه به منابع فیزیکی و غفلت از اهمیت منابع انسانی دانست و گفت: دولت‌ها چون پول نفت بوده است به مرور از توجه به سرمایه‌های انسانی غافل شده‌اند و کارآمدی و بهره‌وری مغفول واقع شد.

وی ادامه داد: برخی سیاست گذاری‌های غلط هم باعث شد تا رانت‌ها و منفعت طلبی‌ها گسترش یابد و بیش از پیش انسان‌های شایسته و توانمند به حاشیه بروند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تجارب مدیریتی خود، یادآور شد: همواره دغدغه کشف استعدادهای درخشان و پرورش آنها و حفظ و نگهداری و توسعه سرمایه اجتماعی را بر خود فرض می‌دانستم و از آنجا که جوانان در ایجاد این سرمایه نقش کلیدی دارند، خودم را به آنان متعهد می‌دانم. به همین دلیل برای خودم یک مأموریت جدی قائل بودم و آن اینکه در گذار از نسل اول انقلاب به نسل سوم و آماده کردن جوانان برای پذیرش مسئولیت هر آنچه که دارم را به کار گیرم و از تجربیات خودم و دیگران حداکثر استفاده را به عمل آورم.

وی با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم در مسیر پیشرفت و توسعه کشور موفق شویم هیچ راهی جز اعتماد به جوانان نداریم، خاطرنشان کرد: در سطح کلان کشور و در سطح سازمان‌ها نیازمند حضور مدیرانی جدید، با انگیزه و توانمند هستیم.

عارف در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اخلاق حرفه‌ای و جایگاه اخلاق در مدیریت پرداخت و گفت: متأسفانه برخی از نیروهای ارزشمند و انقلابی به مرور زمان در دام فرصت طلبی گرفتار شده‌اند. افول کارآمدی و اخلاق در مدیران و در جامعه به یک چالش اخلاقی تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: خطر افول کارآمدی و اخلاق در مدیران برای انقلاب ما که یک انقلاب فرهنگی بود از خطر جنگ هم بیشتر است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در دهه پنجم انقلاب باید در سازمان‌های متولی توسعه استعدادها، توسعه و پرورش چنین استعدادهایی را مبنا حرکت خود قرار دهند و روی توسعه مهارت‌های فردی، شخصیتی و اجتماعی اخلاق‌گرا سرمایه گذاری کنند.

عارف با بیان اینکه بارها در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها از اخلاق به عنوان شاخص کلیدی و بنیادی تمام رویکردها و جهت‌گیری ها نام برده‌ام، گفت: معتقدم برای پیشرفت و توسعه فراگیر و پایدار نیازمند تدوین و سپس تعهد به اخلاق حرفه‌ای در همه شئونات جامعه اعم از خانواده، فرهنگ، کسب و کار، سیاست، اقتصاد، علم و دانشگاه هستیم.

رئیس فراکسیون امید، اخلاق گرایی را مقدمه و زیر بنای تدوین هر برنامه و سیاستی دانست و اظهار امیدواری کرد که نسل جوان کشور نسلی پرتلاش، مسئولیت پذیر، خودباور و توانمند و متعهد باشد تا بتوانند در دهه پنجم انقلاب بار مسئولیت و پیشرفت و توسعه کشور را بر عهده بگیرند.

عارف همچنین با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده از سوی دانش پژوهان و فارغ التحصیلان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، با تاکید بر توصیه‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از نخبگان کشور بر ضرورت رسیدگی جدی به مشکلات نخبگان با همراهی دولت و مجلس تاکید کرد و گفت: مطمئناً اگر روی نخبگان کشور سرمایه گذاری شود به مراتب نتیجه بهتری را کسب می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نسل اول انقلاب به دلیل درگیر شدن به امور اجرایی عملاً از نسل جوان غافل شدند، گفت: متأسفانه در مقطعی با کارهای پوپولیستی و به نام عدالت مشکلاتی را برای مرکز ملی استعدادهای درخشان ایجاد کردند در حالی که معتقدم اگر امکاناتی خاص برای جامعه نخبه کشور ایجاد کنیم خلاف عدالت نیست بلکه عین عدالت است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به پیشتازی زنان و دختران کشور در علم و دانش بر ضرورت توجه جدی به جوانان و زنان تاکید کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1398/03/14
کاملا درسته مسئولان باید برای کارآمدی ایشون رو الگو قرار بدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
زبون باز کرده برا انتخابات
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1398/03/14
چی شده آقای عارف بعد از 6 سال یادت افتاد که تذکری هم بدی! نکند بوی انتخابات به مشام سرکار رسیده!؟ ساعت خواب.
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1398/03/14
جناب عارف . خودتو ناراحت نکن . همه که مثل شما ژن خوب ندارن
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1398/03/14
پسرت حالش خوبه با ژ ن خوب چکار میکنه
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1398/03/14
آقای عارف شما بهتره یک کتابخانه پیدا کنی و مطالعه فرمایید وقت مردم و مجلس را نگیرید
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1398/03/14
دیگه این افراد ، کوچکترین شانسی ندارند جامعه ، تشنه ی افراد مورد اعتماد جدید است که کارایی داشته باشند....این حرفهای روشنفکر مآبانه هم دیگر خریداری ندارد ....جامعه تشنه ی تغییرات است.... باید فردی بیاید که تغییرات بنیادی ایجاد کند اینها دیگه حرفهاشونو قبلا زده اند و شانسی ندارند بازهم شاید من اشتباه می کنم اکثر این مهره ها سوخته اند....
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1398/03/14
به خدا خودت از همه بی کارآمدترینی .

توی این چند سالی که رفتی مجلس فقط خواهشا یک کاری برای رفاه مردم انجام دادی رو بگو ؟
یه کار نه یه حرفی که بدرد مردم بخوره رو بگو .

جز سکوت کاری کردی ؟
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1398/03/14
پسر ایشون که ژن خوب دارن هم الگوی خوبی میتونن باشن
Iran, Islamic Republic of
17:44 - 1398/03/14
تو میدونی که خیلی فرصت طلب هستی
Iran, Islamic Republic of
22:31 - 1398/03/14
نمیدونم چرا از این دوبرابر شریعتمداری متنفرم
Iran, Islamic Republic of
02:36 - 1398/03/15
ظاهراهرچه به زمان انتخابات مجلس نزدیک میشویم گویی آمار تعداد منتقدین اوضاع زشت و ناپسنداقتصادی ومردمگرایی نمایندگان روبه افزایش وبیداری میل دارد.15/3/1398
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/03/15
افول!!!!!! مگه قبلا صعود بود!!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج