ستاد استهلال: تغییر زمان ماه رمضان کذب است
۸۷۱۱۲۵
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
۷۹۸۱ 
عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری بااشاره به اینکه در ستاد هیچ ملاحظه‌ای وجود ندارد گفت: موضوع استهلال کاری علمی و براساس نظر کارشناسان است و تغییر در روز‌های ماه رمضان سخنی متوهمانه است.

خبرگزاری فارس: حجت‌الاسلام موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و امیرحسین حسن‌زاده کارشناس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران باحضور در برنامه گفت‌وگوی شبکه خبر به بیان برخی جزئیات و پاسخ به ابهامات درباره استهلال ماه شوال پرداختند.

عیدفطر براساس تقویم است و تنها تغییر این است که ماه رمضان از ۳۰ روز به ۲۹ روز کاهش یافت

در این نشست موحدنژاد بااشاره به اینکه امسال ماه مبارک رمضان ۲۹ روز است، گفت: باتوجه به برخی سخنان مبنی بر جابجایی عید سعید فطر در تقویم باید بگویم آغاز ماه مبارک رمضان یک روز دیرتر از تقویم بود و اگر بر اساس تقویم ماه رمضان امسال ۳۰ روز باشد با توجه به عدم تغییر در روز عید فطر بر اساس تقویم ماه رمضان ۲۹ روز خواهد بود. بر این اساس عید سعید فطر بر اساس آنچه در تقویم رسمی کشور ثبت شده در روز خودش یعنی چهارشنبه خواهد بود.

در ستاد استهلال هیچ ملاحظه‌ای وجود ندارد

وی با اشاره به این که در ستاد استهلال هیچ ملاحظه‌ای وجود ندارد، گفت: حدود ۱۵ سال است که در این ستاد فعالیت می‌کنم و به یاد نمی‌آورم در موضوع استهلال در این سال‌ها ملاحظه‌ای رخ داده باشد.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی بر تغییر روز عید فطر به دلیل تقارن با روز ۱۵ خرداد مطرح شده بود که ملاحظه کردید با وجود اینکه روز نخست ماه مبارک رمضان تغییر کرد اما عید فطر مطابق تقویم در روز ۱۵ خرداد است.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری صحبت‌های مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر تغییر روز عید فطر را توهم دانست و گفت: هر هلال حکم خود را دارد و مطمئن باشید فقها و مراجع روزه‌داری و عید مردم را به موضوعات توهمی وابسته نمی‌کنند و این اتفاقات بر اساس نظرات دقیق کارشناسان و تایید مراجع صورت می‌گیرد.

گروه‌های استهلال در همه سال فعال هستند اما این امر در ماه‌های رمضان و شوال بیشتر می‌شود

وی درخصوص گروه‌های ستاد استهلال در شهرهای مختلف گفت: ستادهای استهلال در استان‌های مختلف از افرادی آموزش دیده در همان استان تشکیل شده که این افراد با تجهیزات تقریباً کامل برای استهلال ماه‌های مختلف اقدام می‌کنند، البته این اتفاق در ماه‌های رمضان و شوال کمی پر‌رنگتر است، زیرا در ماه‌های عادی حدود ۵۰ تا ۶۰ گروه اما در ماه‌های رمضان و شوال حدود ۷۰ تا ۸۰ گروه و حتی تا ۱۰۰ گروه برای استهلال اقدام می‌کنند.

کارشناس استهلال: ارتفاع بالای ماه شوال استهلال آن را راحت کرده است

در ادامه امیر حسن‌زاده کارشناس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران درخصوص هلال ماه شوال گفت: این که بیان می‌شود برای استهلال ماه شوال مشکلی وجود ندارد به دلیل این است که هلال ماه شوال ارتفاع زیادی دارد و رؤیت آن آسان است، همچنین این هلال حدود یک ساعت در آسمان خواهد بود که این فرصت زمان خوبی برای استهلال است.

فاصله زیاد ماه باخورشید استهلال را راحت‌‌تر می‌کند

وی ادامه داد: هر چقدر فاصله ماه از خورشید بیشتر باشد دیدن آن راحت‌تر است، همچنین وقتی ماه در زمان غروب خورشید ارتفاع بیشتری داشته باشد راحت‌تر دیده می‌شود و یا اینکه هنگامی که ماه از زمین فاصله‌اش زیاد باشد آرام‌تر جابجا می‌شود و وقتی به زمین نزدیکتر باشد جابجایی آن زودتر انجام می‌شود و فرصت رویت کمتر است.

کارشناس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از بررسی کارشناسان برای رویت همه ماه‌های سال خبر داد و گفت: موضوع استهلال امری کارشناسی است که در همه ماه‌های سال انجام می‌شود اما به دلیل اینکه در ماههای رمضان و شوال حساسیت بیشتر است و این اتفاقات رسانه‌ای می‌شود همه گمان می‌کنند که استهلال فقط در این ماه‌ها رخ می‌دهد در حالی که موضوع استهلال در همه ماه‌های سال توسط کارشناسان انجام می‌شود.

شورای تقویم براساس اطلاعات کارشناسان تصمیم‌گیری می‌کند

حسن‌زاده درخصوص تصمیم‌گیری در شورای تقویم گفت: اعضای شورای تقویم براساس اطلاعات استخراج شده توسط کارشناسان نظر می‌دهند و همه این اتفاقات بر مبنای رصد علمی صورت می‌گیرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/03/14
بودجه ستاد استهلال از کجا تامین میشه ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
بودجه این کار مهم فکرکنم از جیب خود اقایان و یا بیت المال باشد.!!!!»»»
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1398/03/14
چطور تمام کشورهای اطراف امروز عید بوده
افغانستان ترکیه عراق کویت عربستان. ......
پاسخ ها
ساوان صباحت
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
ازاین پس بفرماییدوزارت استهلال نگید ستاداستهلال
ش
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
بالاخره این در دست شماها است ‌.بخواهید متیوانید تغییر بدهید.و نخواهید میتوانید تغییرندهید.!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:59 - 1398/03/14
تشکر از این همه شفافیت
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1398/03/14
بغیر از ماه رمضان و عید فطر کار این ستاد چیست
Iran, Islamic Republic of
19:38 - 1398/03/14
زمان امام ها وپیامبر که ستاد استهلال نبوده چه جوری هلال ماه رو می فهمیدن آون وقع که این دم و دستگاه نبوده
United Arab Emirates
21:31 - 1398/03/14
قدیم مردم چگونه بدون ستاد استهلال ماه روزه میگرفتن ،
Iran, Islamic Republic of
22:10 - 1398/03/14
من خودم در روزی که اول ماه رمضان اعلام نشد ساعت 8شب به بعد بود که با چشم وبدون هیچ وسیله ای هلال ماه را در آسمان دیدم کاملا واضح و قابل رویت
محل سکونت من اطراف اصفهان
حالا بماند که چطور ماه دیده نشد
Iran, Islamic Republic of
22:10 - 1398/03/14
من خودم در روزی که اول ماه رمضان اعلام نشد ساعت 8شب به بعد بود که با چشم وبدون هیچ وسیله ای هلال ماه را در آسمان دیدم کاملا واضح و قابل رویت
محل سکونت من اطراف اصفهان
حالا بماند که چطور ماه دیده نشد
Iran, Islamic Republic of
22:49 - 1398/03/14
اگر در همه ماههای سال قمری هلال اول هر ماه رصد میشود،چرا یکبار در 11 ماه باقی مانده قمری حتی یک روز حتی در سالهای گذشته به غیر از ماه رمضان جابجایی نداریم!!!!!!؟
Iran, Islamic Republic of
00:31 - 1398/03/15
این سری ماه با چی روئت شد لابد بازم با تراز!!!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج