حذف دلار ۴۲۰۰تومانی قیمت کالا‌ها را بالا نبرد
۸۷۱۲۷۴
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
۶۴۹۴ 
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، با بیان اینکه حذف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی کالاها، قیمت آنها را تغییر نداد، گفت: مصرف‌کنندگان پیش از این اقدام، تورم آن را کاملا پرداخته بودند.

خبرگزاری مهر: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، با بیان اینکه حذف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی کالاها، قیمت آنها را تغییر نداد، گفت: مصرف‌کنندگان پیش از این اقدام، تورم آن را کاملا پرداخته بودند.

سیدرضی حاجی آقامیری با بیان اینکه اقتصاد منطق خود را در بخش‌های مختلف از جمله بازار ارز، دارد گفت: تجربه خروج دولت از تخصیص دلار ۴,۲۰۰ تومانی به برخی کالاها نشان داد که نرخ آنها در بازار تغییری برای مصرف‌کننده نداشته است و تنها رانت‌ها، حذف شده است؛ چراکه در ماههای قبل از اتخاذ این تصمیم، مصرف‌کنندگان تورم آن را پرداخته بودند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: هم اکنون اخذ دلار ۴۲۰۰ تومانی یا نیمایی، تفاوتی برای مردم و مصرف‌کنندگان ندارد؛ بنابراین دولت نباید نگران آسیب دیدن مردم از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی باشد؛ بلکه باید با اشتیاق این کار را انجام دهد، چراکه رانت را از بین می‌برد.

وی تصریح کرد: هم اکنون تفاوت نرخ دلار در سامانه نیما با بازار آزاد نیز همچون تفاوت نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی با سامانه نیما است و بنابراین اگر دولت تلاش کند که یک نرخ را به جای چند نرخ در بازار ارز اعمال کند، به طور قطع بساط بسیاری از رانت‌ها برچیده می‌شود؛ این در حالی است که حذف دلار نیمایی هم برای بسیاری از کالاها، بار تورمی بر جای نخواهد گذاشت.

به گفته میری، اگرچه دولت معتقد است که نرخ کنونی ارز در بازار منطقی نیست، اما به هر حال این نرخ هم اکنون بر اساس عرضه و تقاضا پیش می‌رود و نباید مجدد کاری کرد که فنر ارز به صورت مصنوعی فشرده شود؛ بلکه دولت باید با ساز و کارهای مناسب، زمینه‌ای را فراهم کند که بساط ارز چند نرخی برچیده شود و همه از یک نرخ مبتنی بر عرضه و تقاضا پیروی کنند.

وی اظهار داشت: البته این نکته را هم نباید نادیده گرفت که اقتصاد ایران اکنون دچار هیجان است و نرخ ارز هم بر اساس همین واقعیت هیجانی در بازار تنظیم می‌شود؛ اما به هر حال مبتنی بر عرضه و تقاضا است و نباید شرایطی را فراهم کرد که کار به شکل مصنوعی پیش رود.

رضی میری با بیان اینکه بانک مرکزی نیز متوجه شده است که برخی شیوه‌های بازگشت ارز صادراتی، از سوی صادرکنندگان قابل استفاده نیست؛ گفت: صادرکنندگان شناسنامه دار کاملاً بر روی بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اصرار دارند؛ چراکه بر این باورند که برای ادامه کار خود باید ارز را به چرخه اقتصاد برگردانند؛ اما شیوه بازگشت آن هم مهم است.

وی اظهار داشت: اگر دولت معتقد است که نرخ ارز هم اکنون هیجانی است، این صفت هیجانی از واقعیت‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور برگرفته می‌شود و بنابراین باید تابع واقعیت بود و هیجان منفی ایجاد نکرد؛ در غیر این صورت در سیستم اقتصادی اختلال ایجاد می‌کند که باید در صدد رفع آن بود.

به گفته این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، همه ما می‌دانیم که بانک مرکزی نیز با مشکلاتی بر سر راه تنظیم بازار ارز مواجه است؛ این موضوع تا حدود زیادی قابل درک است؛ اما بانک مرکزی باید تلاش کند که توانمندی خود را تبدیل به اهرم برای نرخ ارز کرده و هیجانات را کنترل نماید.

وی اظهار داشت: دولت‌ها همیشه به پایین بودن نرخ ارز علاقمند هستند تا بتوانند تورم را کنترل کنند؛ در حالیکه تجربه نشان داده این علاقمندی، بدون رعایت سایر معیارهای اقتصادی، تنها فنر ارز را فشرده خواهد کرد و مشکلات پیش روی اقتصاد ایران را بیشتر خواهد کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:26 - 1398/03/15
ملت دانا== فقر نابود //; ملت نادان== تولید فقر و فلاکت
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1398/03/15
اخی ..موشکهای نقطه زن میتونم تولید کنیم ولی اقتصاد وفساد رو نمیتونیم قیمت دلار وغیره که اصلا ....
France
07:49 - 1398/03/15
چون از اول تاثبرنداشت و از روی آن هیچوقت قیمت محاسبه نگردید
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1398/03/15
اصلا دلار 4200 تومن به دست مردم رسید؟؟؟؟؟
فقط یه درصد ادم از خدا بیخبر و بی وجدان از اون استفاده کردن
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1398/03/15
خودتو خر گیر اوردی یا مردم
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/03/15
وقتیکه دلار جهانگیری برای غذای سگ وماشین وسایر اقلام غیر ضروری استفاده شود مشخص است که حذفش تاثیری درقیمت اقلام ضروری ندارد چون اون اقلام با قیمت دلار ازاد به متقاضیان فروخته شده
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1398/03/15
بازم حرف مفت...دیگه قیمتها چطوربالابره حتمن میخوایدسیب زمینی بشه۳۰تومن یاپرایدبشه۱۰۰تومن خاک توسرمملکتمون افتاده دست یه‌عده بیسواد نالایق پررو بیشرف دزد
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1398/03/15
بر پدر مادر درغگو لعنت.چطور قیمتها را بالا نبرد گوشت منجمد از کیلویی 30 هزار تومان شده بیش از 50 هزار تومان چرا حرف چرت و پرت تحویل مردم میدید خجالت بکشید
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1398/03/15
بی عرضگی وقتی از حد بگذرد به غیر از دشمنی معنی دیگری ندارد ، دشمنی دولت با مردم مستضعف ،....
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1398/03/15
توهمت مبارک خیلی خوابی....
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1398/03/15
هرکاری این دولت تواین ۶سال کردبه ضررایران وایرانی وبه نفع دشمنان وغرب
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج