مجازات‌های بانکی برای دارندگان چک برگشتی
۸۷۱۷۴۲
۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۱
۸۸۹۴ 
مجازات‌های بانکی برای دارندگان چک برگشتی را بتوان در یک کلام به توقف انجام عملیات‌های بانکی از ممنوعیت افتتاح حساب تا توقف واریز وجه به حساب فرد خاطی اطلاق کرد.

خبرگزاری مهر: مجازات‌های بانکی برای دارندگان چک برگشتی را بتوان در یک کلام به توقف انجام عملیات‌های بانکی از ممنوعیت افتتاح حساب تا توقف واریز وجه به حساب فرد خاطی اطلاق کرد.

 قانون جدید چک که حاصل یک اصلاح طولانی در دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مرتبط با قانون قدیم چک است، این روزها به یکی از ابزارهای مهم برای بازگرداندن اعتبار به چک در اقتصاد ایران تبدیل شده است. مدتی است که قانون جدید چک از سوی بانک مرکزی به نظام بانکی ابلاغ شده تا بتوان بر مبنای آن، علاوه بر اینکه تعداد چک‌های برگشتی را کاهش داد، بلکه شرایط را به نحوی مدیریت کرد که خودکنترلی‌های لازم از سوی دارنده چک بر روی صدور چک معتبر صورت گیرد.

واقعیت آن است که چک به یکی از ابزارهایی طی سال‌های گذشته در اقتصاد ایران تبدیل شده بود که بر اساس آن، هر فردی در مراودات تجاری خود به جای پرداخت وجه نقد و البته بیشتر در فضای رکودی اقتصاد ایران، چک را ملاک عمل قرار می‌داد و تلاش می‌کرد تا پرداخت خود را به تعویق انداخته و بر این اساس، فرصت بیشتری داشته باشد تا وجه حاصل از کسب و کار و فروش کالای خود را به فروشنده کالا یا مواد اولیه‌ای را که خریداری کرده بود، بازگرداند و از طریق آن، رونق بیشتری به کسب و کار خود دهد، اما به مرور این دریافت و پرداخت با تأخیر وجه کالای فروخته شده، منجر به شکل‌گیری گودالی دردسرساز در اقتصاد ایران به نام چک برگشتی شده بود.

آمارهای رسمی از صدور چک برگشتی

بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی، در بهمن ماه سال گذشته تعداد چک‌های برگشتی ۶۴۲ هزار فقره بوده که ارزشی معادل ۸۲ هزار میلیارد ریال داشته است. البته بانک مرکزی به این نکته هم اشاره می‌کند که صدور چک‌های بلامحل کاهش یافته است؛ اما همچنان سهم عدد و رقمی بالایی در اقتصاد ایران دارد.

این آمارها به این نکته اشاره دارد که حدود ٦١٦ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٧٦ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در کل کشور از نظر تعداد ۹۵.۹ درصد و از نظر ارزش ۹۲.۸ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده و در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٢٠٣ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٠ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در استان تهران از نظر تعداد ۹۴.۴ درصد و از نظر ارزش ۹۰.۲ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

قانون جدید چک دقیقاً چه می‌گوید؟

حسن روحانی، رئیس جمهور ۴ آذرماه قانون چک را برای اجرا ابلاغ کرده است. این در حالی است که در این اصلاحیه، در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک بانک مکلف است مبلغ موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد و دارنده با قید مبلغ دریافت‌شده پشت چک، آن را به بانک تسلیم کند.

همچنین بانک مکلف است بنا به درخواست دارنده چک فوراَ کسری مبلغ چک را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی وارد کند و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهینامه‌ای با مشخصات مذکور در ماده قبل، آن را به متقاضی تحویل دهد.

اما به تازگی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی بخشنامه‌ای به نظام بانکی ابلاغ کرده که بر مبنای آن، پرداخت وجه چک از سایر حساب‌های دارای موجودی فرد صادرکننده چک نیز امکان پذیر شده است که البته با اما و اگرهای حقوقی از سوی کارشناسان مواجه شده است و باید در این رابطه منتظر اظهارنظر رسمی بانک مرکزی هم بود؛ اما بر اساس این دستورالعمل که بر مبنای مفاد قانون جدید چک و دستورالعمل حساب جاری بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ شده است، در صورت کافی نبودن موجودی حساب صادرکننده چک، بانک‌ها مکلف به پرداخت وجه چک از محل موجودی سایر حساب‌های صاحب‌حساب به‌ترتیب اولویت از حساب جاری، حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت و همچنین مسدود کردن کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده به‌میزان مبلغ چک هستند.

در این بخشنامه تاکید شده بود که در زمینه عملیاتی نمودن مفاد جدید قانون چک به‌منظور مسدودی حساب در صورت کافی نبودن موجودی حساب، تأکید شده که باید مشخصات صادرکنندگان چک برگشتی از سوی بانک مرکزی جهت شناسایی حساب‌های ایشان و انسداد مبالغ چک‌های برگشتی از طریق بستر سامانه کاشف انجام شود که پس از اعمال تغییرات لازم اعلام خواهد شد؛ استفاده از سامانه کاشف در این زمینه در دستور کار بوده و با عملیاتی‌سازی نسخه جدید کاشف در آینده‌ای نزدیک این مورد به سامانه تعاملی کاشف افزوده خواهد شد.

مجازات‌های بانکی برای دارندگان چک برگشتی

اما اگر یک فرد دارای چک برگشتی باشد، برخی مجازات‌های بانکی در انتظار او است که بر مبنای آن یک فرد دارنده چک برگشتی، نه تنها اجازه افتتاح حساب جدید نخواهد داشت، بلکه اجازه دریافت وام جدید را نیز نخواهد داشت. یک مقام مسئول در نظام بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد که اگر یک فرد چک برگشتی داشته باشد، دیگر اجازه افتتاح حساب جدید نخواهد داشت و اجازه دریافت تسهیلات نیز وجود ندارد؛ بنابراین کسی که چک صادر می‌کند باید حواسش جمع باشد که می‌تواند آن را پاس کند یا خیر.

وی افزود: در فازهای بعدی، کار به نحوی طراحی شده تا فردی که چک برگشتی دارد، سند خودرو، سند ملک هم نتواند بگیرد و عضو هیأت مدیره شرکت هم نتواند بشود و ممنوع الخروج هم بشود. پس هر چیزی که نیاز به ثبت دارد، در مورد فردی که چک برگشتی دارد، متوقف شود. در این صورت حتی می‌توان در شرایط سختگیرانه، واریز وجه به حساب دارنده چک برگشتی را هم متوقف کرد.

به گفته این مدیر بانکی، اگر این اتفاقات رخ دارد، دیگر نیازی نخواهد بود که فرد بابت داشتن چک برگشتی، زندانی شود. اعتبار به چک بازخواهد گشت. نباید انتظار داشت که همه منضبط باشند، بلکه ضمانت‌های اجرایی باید به سمتی پیش رود که بخشنامه اثرگذار باشد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1398/03/17
اگر همه این حرفها عملی شد من شصت ساله یک پشتک میزنم که یک قانون بلاخره در ایران سبز شد و میوه خواهد داد.
پاسخ ها
@@ قهرمان ابی @@
United Arab Emirates
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
این دولت نالایق نمیداند تمام مردم چک برگشت خورده دارند حتی مسعولان حال چه کسی میخواهد اینها را‌محاکمه کند هنوز معلوم نیست
احتمالا بعد از شام هنگام خوابیدن چنین خبری را ارسال کردن
@@ قهرمان ابی @@
United Arab Emirates
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
شما گفتین مردم هم باور کردن
خخخخخخخخخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1398/03/17
این جور باشه که عالی میشه
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1398/03/17
دولت اگربخواهد میتواندمشکل صدور چک بلامحل راحل می کند ومیتواند مثل سایرکشورها به خواستار دسته چک پشتوانه مالی و وثیقه اخذکند وبرای هر برگ چک مبلغ حداکثری تعیین کندتادرصورت عدم موجودی از وثیقه استفاده کند/طرف میبینی دراسمان یک ستاره هم ندارد بانک ازچندین بانک دسته چک50 برگی دارد
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/03/17
نوش دارو بعد از مرگ سهراب، این کارا رو باید چند سال پیش انجام می‌دادند، تا این وضع پیش نیاد، چک بیقانون و روندهای طولانی دادگستری باعث شد خیلی از کسبه و تجار بخاطر اینکه کلاهشون و بردند و در قوه قضائیه هم کارشون پیگیری نشد الان خودشون هم نتوانند چکهاشون و پاس کنند و به جرگه دارندگان ب چک برگشتی بپیوندند، الان برای اینها چه برنامه ایی داریند، و البته که هیچ،
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/03/17
به نظرمن این روش روش خوبی نیست به خاطر اینکه اگر درهر صورت یک فرد با ابرو وکاسب اگر اتفاقی برایش بیفتد ویایک چک برگشت بخورد زندگی وی را نابود میکنیدواین کار درست نیست
اگه خیلی زرنگ وقانون مدارهستید جلو دزدها وکلاهبردارهای میلیاردی رو بگیرید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
اکی منطقی
United Kingdom
10:59 - 1398/03/17
هیچکس نمیخواد چکش برگشت بخوره این شمایید که با اقتصاد مریضتون باعث ورشکستگی مردم شدید
United Kingdom
11:00 - 1398/03/17
این قانون خیلی سال پیش باید تصویب میشد ولی در حال حاضر رکود اقاصادی باعث برگشت خوردن چک میشه
United Kingdom
11:01 - 1398/03/17
شاید یک درصد از دارندگان چک. برگشتی پول داشته باشن و نخوان بدن وگرنه بقیه پولشو ندارن که بدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
تمام انهایی که چک برگشتی دارن کلاه بردارنیستن بلکه بالارفتن تورم ومشکلات باعث شده نتونن چکشون راپاس کنن خیلی از این چکها بابت پول نزول داده شده که حالا چند برابر شده وندارن چک راپاس کنن تکلیف انها چی اونا نمیخواستن جزوکلاه بردارها باشن روزگار این مشکل رابراشون دزست کرد فکری هم برای انها بکنید
United Kingdom
11:06 - 1398/03/17
چهارده ماهه که به نهادی قطعات دادم و خیلی راحت پول نمیده و میگه فعلا پول نداریم. بانکها هم وام ندادن هرچیزی هم داشتم فروختم یکم از چکهامو پاس کردم چکهای من برگشت خورده مقصر منم یا دولت که این وضعیتو درست کرده ؟ بخدا بیصبرانه منتظر حمله آمریکا هستم تا از این وضعیت نجات پیدا کنم
پاسخ ها
همفری بوووووگارت
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
داداش همه منتظریم
فقط توبدبخت نشدی
گوشه کنارتونگاهکن
هزاران نفرمثل منوتوبدبخت شدن
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1398/03/17
باید اشد مجازات اعمال شود. چراپول مردم را ندهد و حرام خوارباشد.
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1398/03/17
یعنی بی کار شدن چندین انسان معتبر درقبال سیاست های اقتصاد آبکی.ناپایدار.ازدلار چهار دویستی چند نفر نه چند ملیون ازجمعیت متنعم استفاده کردند.سودش به جهنم چندین ملیون نفر ضرر کردند.
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1398/03/17
اولا.اگر تمام حسابهای کسی رو که چک برگشتی داره رو ببندند راحت می توانه به نام یکی از نزدیکانش حساب بانکی باز کنه.واینطوری تمام این تحریم ها رو دور بزنه.2.همیشه اینجوری بوده اگر چک برگشتی داشته باشی هیچ وقت نمی توانستی وام بگیری پس این از گذشته بوده.3.اقتصاد ایران دچار سرطان بدخیم شده و مانند بیماری است که دکتر جوابش کرده و گفته فقط خدا کمکت کنه کاری از دست کسی ساخته نیست.
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1398/03/17
به نظر اگه یه فرد یک فقره چک برگشتی داشته باشه با این محدودیت ها باید خودکشی کنه ولی اگه دزدی کنه حداقل میتونه بره خارج کشور وزندگی راحتی داشته باشه
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/03/17
اخه جلوگیری ازواریزوجه به حسابش که احمقانه است بلکه کسی بده کارش بودوخواست پلوش روبه همون حساب چک برگشتی بریزه تا چک پرداخت بشه اون زمان چکا باید بکنی
Iran, Islamic Republic of
16:04 - 1398/03/17
مقصرتمام این بدبختی هابه عهده اقای همتی که هردقیقه قانون طرح میکند ودوم اینکه دولت باگرانیهای فاجعه بارکه برای کارخانه دارها تولیدکننده ها وووؤومردم بوجوداورده چکها برگشت میخوره همش برمیگرده به. بی مدیریتیهانه اینکه هردقیقه قانون چک عوض بشه ازاصل باید دروست بشه نه باحرفهای تکراری وبیهوده؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
انچنان رونق اقتصادی کنیم احتیاج به یارانه نداشته باشین
Iran, Islamic Republic of
17:34 - 1398/03/17
خودبانک راحت پولاشومیگیره بخاطراقتصادبیمارمون قسطام عقب افتتد محترمانه دستگیرم کردن وچندماه آب خنک خوردم واومدم بیرون وشروع کردم به فروختن وسیله وقسط دادن وسیله هام تموم شد قسط بدمصب بخاطرسود در سودش تموم نشد زنگ زدن دوباره حکم جلب گرفتن حلالم کنید ونفرین به کسانی که باآبروی آدم بازی میکنن بانک قوامین امین مردم ایران زمین
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1398/03/18
آقا این طرح فازهای بعدی رو درک نمی کنم !!!
واریز وجه به حساب دارنده چک برگشتی هم متوقف می شود . یعنی چی ؟؟؟ !!!
شایدبهتره : اولابرای چکهابر اساس اطلاعات گردش حساب فرد سقف تعیین بشه
ثانیابه اندازه تعدادبرگ چکهایی که دراختیارفرد هست وجهی دربانک برای پاس شدن چک بلوکه بشه
ثالثااگه بد حسابه بدهی شخص رو از محل حسابهای بانکی دیگراین شخص پرداخت بشه
رابعابرای مجازات هم وجوه واریزی به حسابهای فردخاطی روبرای مدتی بلوکه کنند تاجواب کارش رو به این شکل ببینه
United Arab Emirates
10:18 - 1398/03/18
دولت نالایق==مردم بیسواد==بازار گرم شیادان
Iran, Islamic Republic of
23:04 - 1398/03/19
این جور باشه که عالی میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج