اختلاف‌ مجلس و دولت بر سر درصد افزایش حقوق
۸۷۱۸۶۶
۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹
۱۱۴۴۳ 
آخرین بررسی‌ها از روند تغییر حقوق کارکنان در سال جاری نشان می‌دهد که بر اساس مصوبه مجلس حقوق‌ها بین ۱۱ تا ۴۲ درصد می‌تواند افزایش پیدا کند اما آنچه که دولت مد نظر دارد افزایش حقوق بین ۱۶ تا ۳۵ درصد است. با افزایش حقوق‌های جدید، در مجموع حداکثر پرداختی در بین حقوق بگیران دولتی به بیش از ۲۲ میلیون تومان خواهد رسید، در حالی که این سقف در سال گذشته ۲۰ میلیون تومان بوده است.

ایسنا: نزدیک به سه ماه از سال ۱۳۹۸ گذشته است، اما اختلاف نظر بین مجلس و دولت برای افزایش حقوق در سال جاری و نحوه اعمال آن همچنان پابرجاست. پایان بحث‌های حقوقی در زمان بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۸ ، تصویب افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان به طور یکسان و همچنین افزایش ضریب ریالی سالیانه به میزان ۱۰ درصد بوده است؛ اما در رابطه با نحوه اعمال این مصوبه حتی بعد از ابلاغ قانون بودجه نیز اختلاف نظرها بین دولت و مجلس ادامه داشت.

در این شرایط با اینکه دو ماه حقوق کارکنان پرداخت شده، اما نحوه اعمال مورد انتقاد مجلس است و هنوز یکپارچگی در نحوه اجرای قانون حقوقی مجلس دیده نمی‌شود. این در حالی است که اخیراً مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به بررسی روند افزایش حقوق‌ها پرداخته است که مقایسه روش مد نظر دولت در افزایش حقوق و مجلس نشان از وجود ارقام متفاوتی در سال جاری خواهد داشت.

رشد تا ۴۲ درصدی حقوق با مصوبه مجلس

بر این اساس اگر افزایش حقوق بر اساس سیاست مجلس اجرایی شود، کارمندان دولت با احتساب نرخ مالیات در مقایسه با سال گذشته بین ۱۱.۴ تا ۴۲ درصد افزایش حقوق خواهند داشت.

در این حالت برای گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر، حقوق کمتر از دو میلیون تومان بین ۵۲۵ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان، حقوق بین دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش بین ۶۳۰ هزار تا ۷۲۰ هزار تومان و حقوق پنج میلیون تا ۱۰ میلیون تومان نیز بین ۷۷۰ هزار تا ۹۰۰ هزار تومان افزایش دریافتی خواهند داشت. همچنین کارکنان دارای حقوق ۱۱ میلیون تا ۱۵ میلیون تومان بین یک میلیون تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و حقوق‌های بین ۱۶ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش دریافتی دارند.

بر این اساس درصد افزایش حقوق اقشار پایین‌تر بیشتر است و با پیاده سازی نظام پلکانی نزولی مورد نظر مجلس، حقوق و مزایای مستمر گروهی از جامعه کارکنان دولت ۳.۵ برابر گروه‌های دیگر افزایش می‌یابد.

طبق مصوبه مجلس حداکثر پرداختی‌ها در دولت به ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد که با کسر مالیات پلکانی خالص پرداختی به ۱۷ میلیون و ۶۳۵ هزار تومان می‌رسد.

میزان افزایش حقوق کارکنان بر اساس مصوبه مجلس

اختلاف‌ مجلس و دولت بر سر درصد افزایش حقوق

افزایش ۱۶ تا ۳۵ درصدی حقوق از نگاه دولت

اما اجرای مصوبه هیأت وزیران برای افزایش حقوق کارمندان که رشد ۱۸ درصدی را به همراه دارد، با احتساب نرخ مالیات در مقایسه با سال گذشته موجب افزایش بین ۱۶ تا ۳۵ درصدی حقوق خواهد شد.

با در نظر گرفتن مصوبه هیأت وزیران افزایش حقوق برای کارکنان کمتر از دو میلیون تومان دریافتی به ۴۴۰ هزار تومان می‌رسد. همچنین حقوق‌های بین دو میلیون و ۵۰۰ تا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بین ۴۵۰ هزار تا ۷۲۰ هزار تومان و حقوق‌های بین پنج میلیون تا ۱۰ میلیون تومان حدود ۷۷۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش خواهد داشت. کارکنان دارای حقوق ۱۱ میلیون تا ۱۵ میلیون تومان بین یک میلیون و ۳۶۵ هزار تا یک میلیون و ۹۵۵ هزار تومان و حقوق‌های ۱۶ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان بین دو میلیون و ۷۰ هزار تا دو میلیون و ۵۴۰ هزار تومان افزایش حقوق دارند.

بر این اساس با پیاده سازی مصوبه دولت حقوق و مزایای مستمر گروهی از جامعه کارکنان دولت حدود ۵.۷۷ برابر گروه دیگر افزایش می‌یابد که در مقایسه با افزایش ۳.۵ برابری انجام شده طبق مصوبه مجلس اختلاف ایجاد خواهد کرد.

با مصوبه هیأت وزیران حداکثر حقوق پرداختی دولت تا ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که با کسر مالیات خالص پرداختی ۱۸ میلیون و ۶۳۵ هزار تومان خواهد بود.

اما سیاست مالیاتی مجلس برای سال جاری دریافت مالیات پلکانی تا ۳۵ درصد بوده که در خصوص حقوق کارکنان سبب شده تا حقوق ۱۰ میلیون تومانی نظام پلکانی نزولی اعمال شود؛ به نحوی که افزایش حقوق به ۱۰ درصد (با مصوبه مجلس) و ۱۳.۳ درصد (مصوبه هیأت وزیران) می‌رسد اما بعد از آن حقوق ۲۰ میلیون تومانی با مصوبه مجلس ۱۱.۴ درصد و بر اساس مصوبه هیأت دولت رشد ۱۶ درصدی خواهد داشت که با آنچه در قانون مصوب شده در تعارض است.

در هر صورت فعلاً توافقی بین دولت و مجلس برای افزایش حقوق دیده نمی‌شود و مشخص نیست که در نهایت پرداخت‌های حقوقی سال جاری برای کارکنان و مدیران چگونه اعمال خواهد شد.

میزان افزایش حقوق کارکنان با مصوبه دولت

اختلاف‌ مجلس و دولت بر سر درصد افزایش حقوق

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1398/03/17
دولت تدبیروامید بعد از هفتادو هفت روز که از سال جدید می گذرد
هنوز سر اضافه حقوق سالیانه چانه زنی می کند تدبیر امید خخخخخ
پاسخ ها
@@ قهرمان ابی @@
United Arab Emirates
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
مجلس هیچ اقدامی انجام نمیده دو سه هزار نفر در مجلس ماهی ۱۰۰ میلیون میگیرند
بدون هیچ نتیجه ای
نمونه بارز وجود لاری جانی او دوست مهم روحانی است و روی حرف او نظر نمیدهد ....
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1398/03/17
اگه قراره مصوبات مجلس اجرا نشود باید مجلس را منحل کرد
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1398/03/17
جای بس تاسف است از اینکه رئیس جمهور از اجرای قانون خودداری می کنه.همه جای دنیا قانون توسط قوه مقننه تصویب می شه و توسط قوه مجریه به اجرا گذاشته میشه.برای مملکت ما باید خون کریه کرد.
France
18:03 - 1398/03/17
ببینید برا خودسون چطور چک وچونه میزنن که حقوقهای ۱۰ میلیون به بالا رو چقدر افزایس بدن . ولی کارگران و بازنشسته و مستمر بگیران رو برای ۴۰۰ تومن خون به دلشان کردن خدا به داد مردم برسه فقط از دست ظالمین خدا نشناس
Iran, Islamic Republic of
18:13 - 1398/03/17
زیاد زور نزنید شماها عرضه ندارید تفاوت حقوقها که از یک و نیم میلیون شروع میشود تا سی میلیون کم کنید
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1398/03/17
ابن افزایش ها هیچ تعقیری در زندگی کارکنان دولت وبازنسستگان ندارد چون به همان نسبت گرانیها وتورم سه برابر حقوقها شده است تنها یک قلمش افزایش اجاره بها وسایر اقلام .........که مسئولین خود رابه گیجی زده اند
Iran, Islamic Republic of
18:44 - 1398/03/17
یک پیشنهاد دارم به دولت دارم و قول میدهم هم شدنی است و هم دولت هیچ ضرر نمیکند و ان این است کسانی که بالای ۲۰ میلیون تومان حقوق میگیرند ده میلیون کم کند و الباقی توزیع کند به یک و نیم میلیون تومانیها که حدود ۷ الی ۸ میلون تومان برسد و باور کنید اسمان به زمین نمیاید و هیچ اتفاقی نمییفتد
Iran, Islamic Republic of
19:17 - 1398/03/17
ملت دانا== همه اقشار ملت در رفاه
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1398/03/17
ولا من کارگر خدماتی یا حجمی یاساعتی رنگ حقوق ۹۸هنوز ندیدیم.با ماهی یک ملیون میدن اون هم سه چهار ماهی میگذره یک ماهش زورکی میدن
Iran, Islamic Republic of
19:36 - 1398/03/17
اونی که زیر دو تومن میگیره ۵۰۰ تومن و کسی که بالا پانزده میگیره دو تومن افزایش حقوق همش دم از عدالت میزنید
Canada
20:26 - 1398/03/17
مجلسیان عزیز ول کنید بسه دیگه.زورتان به نوبخت نمیرسه.خلاص
Iran, Islamic Republic of
22:34 - 1398/03/17
خیلی جالبه کسی که حقوقش بالا بوده بیشتر اضافه شده واقعا دستشون درد نکنه با این تصمیم‌گیری هاشون حقوق بالای 5 اصلا نباید اضافه میشد تا اختلاف طبقاتی کم بشه وتورم بالاتر نره
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1398/03/17
اونوقت سزاواره به حقوق منه بازنشسته تامین اجتماعی سیصد تومن اضافه بشه؟
من که از بانی این افزایشها نمیگذرم . الهی خودشو و خونواده اش نابود بشه. عذاب قبر نثارش . لعنت خدا به اونائی که حق منو و امثال منو خوردن.
Iran, Islamic Republic of
02:56 - 1398/03/18
چه تقسیم عادلانه ای اینجوری همسان سازی میخواست بشه.....
بجای این که اونی که حقوق کمتر میگیره افزایش بیشتر داشته باشه بر عکس اتفاق افتاده
اون۱۶میلیونیجالبه افزایش حقوقش اندازه کل حقوق یه کارگر...ههه
Iran, Islamic Republic of
06:41 - 1398/03/18
فعلا چند سالیه با این مجلس بی تفاوت اقای نوبخت تصمیم می گیره و به ریش همه می خنده اصلا چرا باید حقوق بالای ده میلیون در یک کشور اسلامی باشه مگر چه گلی بسر مردم زده اند که اینقدر حقوق بگیرند کجای مملکت را سامان داده اند
Iran, Islamic Republic of
06:49 - 1398/03/18
اینها مقصرنیستن ما۸۰میلیون ایرانی بی غیرت مقصریم
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1398/03/18
اقا همش شد کارمند پس کارگر چی شد چرا حرفی از کارگر نبیست با حقوق ۱۵۰۰۰۰۰میشه زندگی کرد .‌
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1398/03/18
... برای ما کلا ۲۳۰ تومن اضافه کردن حقوق ما به یک میلیون هفتصد هزار رسیده با ۱۲ ساعت کار در روز بدون تعطیلی ....
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/03/18
حقوق من پارسال دو سیصد بود امسال شده دو سیصد سی .این جای تاسف داره که دولت میخواد از ما دزدی کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج