چرا دلار این روز‌ها در حال کاهش است؟
۸۷۲۳۲۰
۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۹
۷۷۴۹ 
وحید شقاقی درباره آرامش نسبی بازار ارز در هفته‌های اخیر گفت: خیلی مسائل بر آرام شدن بازار در چند وقت اخیر دخیل هستند. در واقع در این مدت گشایش‌هایی صورت گرفته. یکی از این گشایش ها، این است که برخی از بانک‌ها مثل مثلا بانک کنلون چین با ایران اعلام همکاری کرده. بحث بعدی، بهبود تراز ارزی کشور است. در این ۲، ۳ ماهه اخیر بخشی از ارز حاصل از صادرات غیر نفتی به کشور بازگشته که خود این موضوع بر کاهش تلاطمات ارزی بسیار تاثیر گذار بود. از طرفی، ۲، ۳ کشور هم اعلام کردند همکاری خود را با ایران قطع نخواهند کرد.

پایگاه خبری انتخاب: وحید شقاقی، اقتصاددان و استاد دانشگاه می‌گوید: تحریم بخش‌هایی از صنعت پتروشیمی ایران از سوی آمریکا در بلندمدت در صادرات این محصولات تاثیرگذار نیست.

شقاقی در گفتگویی درباره تحریم بخشی از صنعت پتروشیمی ایران از سوی آمریکا گفت: ما سال گذشته ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته ایم که از این میزان، ۱۴ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی بوده. یعنی یک سوم صادرات سهم پتروشیمی بوده. از طرفی، از ۱۸/۷ میلیارد دلار ارزی که به کشور بازگشته، بخش عمده از آن پتروشیمی بوده است. از این رو، بخش پتروشیمی بسیار برای ایران مهم است.

او با بیان اینکه هر قدر تراز ارزی کشور کاهش پیدا کند، نوسانات ارزی را تشدید خواهد کرد، گفت: باید منتظر ماند و دید چه میزان صادرات پتروشیمی تحت الشعاع این تحریم‌ها قرار خواهد گرفت. فهم بنده این است که تحریم‌های پتروشیمی خیلی نمی‌تواند صادرات پتروشیمی را تحت الشعاع قرار دهد، ولی ممکن است در بازار ارز، تلاطمی را شاهد باشیم. واقعیت این است که در کوتاه مدت، یک تاثیر منفی را در بازار ارز خواهیم دید.

او همچنین درباره آرامش نسبی بازار ارز در هفته‌های اخیر گفت: خیلی مسائل بر آرام شدن بازار در چند وقت اخیر دخیل هستند. در واقع در این مدت گشایش‌هایی صورت گرفته. یکی از این گشایش ها، این است که برخی از بانک‌ها مثل مثلا بانک کنلون چین با ایران اعلام همکاری کرده. بحث بعدی، بهبود تراز ارزی کشور است.

در این ۲، ۳ ماهه اخیر بخشی از ارز حاصل از صادرات غیر نفتی به کشور بازگشته که خود این موضوع بر کاهش تلاطمات ارزی بسیار تاثیر گذار بود. از طرفی، ۲، ۳ کشور هم اعلام کردند همکاری خود را با ایران قطع نخواهند کرد.

این اقتصاددان افزود: خود این که این موضوع که احتمال بهبود شرایط در آینده هم مطرح می‌شود، تاثیرگذار بوده. اما تحریم روز گذشته بسیار غافلگیرکننده انجام گرفت به طوری که هیچ گونه پیش بینی از این تحریم در روز گذشته نداشتیم.

شقاقی تصریح کرد: این تحریم شاید در کوتاه مدت تاثیرات منفی داشته باشد، اما در بلند مدت ما شاهد این تاثیرات منفی و تلاطمات نخواهیم بود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: برای توسعه صادرات غیرنفتی به ویژه در حوزه صادرات مشتقات غیرنفتی باید بسیار آگاهانه عمل کنیم. اگر بخواهیم تلاطمات بازار ارز را مدیریت و کنترل کنیم، نیازمند این هستیم که تراز ارزی خود را بهبود ببخشیم؛ هم ارز حاصل از صادرات غیرنفتی باید به کشور بازگردد و هم بتوانیم به صادرات غیرنفتی خود ادامه دهیم و یکی از بخش‌های مهم هم همین صادرات پتروشیمی است.

شقاقی تاکید کرد: باید منتظر ماند و دید که آیا تحریم‌های بخش پتروشیمی می‌تواند جلوی صادرات پتروشیمی را بگیرد یا این که طبق گفته دوستان، خیلی نمی‌تواند مانعی بر صادرات پتروشیمی باشد. یک نکته دیگر این است که صادرات پتروشیمی مانند صادرات نفت نیست، چراکه محصولات پتروشیمی را می‌توان به صورت زمینی و با شرکت‌های مختلف صادر کرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:38 - 1398/03/19
برترین ها......
لطفا بنویس چرا دلار به سه هزار تومان نمیرسد؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
علت کاهش قیمت دلار اینست که دلارهای سرگردان که در داخل خانه ها مخفی شده بودند .خود را تسلیم کرده و انها روانه بازار شده اند .وبه این علت است کاهش قیمت دلار.!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
01:45 - 1398/03/19
چه ارزووون...واااو همه چی ارزونه ...مفت ...!!!
Iran, Islamic Republic of
01:58 - 1398/03/19
به خاطر وضعیت بد اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم و نبودن کالاهای وارداتی به دلیل تحریم ها ........
Iran, Islamic Republic of
02:12 - 1398/03/19
خیلی ببخشیدا... ر خودتونید ، آره،!
Iran, Islamic Republic of
02:33 - 1398/03/19
اين داره مياد پايين تو ول نميکني
Iran, Islamic Republic of
04:37 - 1398/03/19
چون در حال کاهش هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
۵ملیون بیکارشدن ...
-
05:44 - 1398/03/19
تا اینهارو می نویسید قیمت دلار روز به روز افزایش پیدا می کنه
Iran, Islamic Republic of
06:27 - 1398/03/19
معلوم نیست باز چه بازی بامردم دارید
Iran, Islamic Republic of
06:27 - 1398/03/19
معلوم نیست باز چه بازی بامردم دارید
Iran, Islamic Republic of
07:04 - 1398/03/19
چرانباشد.دلار که3700 بوده الان یه کم کاهش پیدا می کنه.چرا داره.اگرهم افزایش داره کار دولته واگر پابین نمیاد بازم کاردولت.ریش وقیچی دستشه.
Iran, Islamic Republic of
07:09 - 1398/03/19
چندروز دیگه دویاره بالا میره همه چیز دوبرابرمیشه ..ولی وقتی دلار ارزون میشه چیزی تکون نمیخوره چرا "
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/03/19
میخوان دلار های مردمو از جیبشون بکشن بیرون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
با بلایی که سر خریداران سکه آورده اند عمرا اگر مردم دلارهای خودشون رو به دست اینها بدهند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج