اشتباهی که به مرگ بیمار ختم شد
۸۷۳۱۴۳
۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۹
۱۰۵۸۷ 
کادر درمانی اتاق عمل یک بیمارستان که به‌دلیل سهل‌انگاری در رسیدگی به وضعیت مرد میانسال بعد از عمل جراحی باعث مرگ وی شده بودند از سوی قاضی دادگاه جرایم پزشکی مقصر شناخته شدند.

روزنامه ایران: کادر درمانی اتاق عمل یک بیمارستان که به‌دلیل سهل‌انگاری در رسیدگی به وضعیت مرد میانسال بعد از عمل جراحی باعث مرگ وی شده بودند از سوی قاضی دادگاه جرایم پزشکی مقصر شناخته شدند.

 اواسط زمستان سال 95 بود که «مرتضی» به‌دلیل بیماری و مشکلات اورولوژی تحت درمان قرار گرفت مدتی بعد علایم بیماری تا حدود زیادی از بین رفت و به‌نظر می‌رسید بیماری‌اش تحت کنترل درآمده است. پزشکان نیز عمل جراحی را برای وی ضروری ندانستند. اما چند هفته بعد «مرتضی» به‌دلیل احساس درد شدید در ناحیه لگن با آمبولانس به بیمارستان انتقال یافت.

درد آنقدر شدید بود که پزشکان پس از انجام چند آزمایش، بلافاصله بیمار 61 ساله را به اتاق عمل بردند. جراحی اول موفقیت‌آمیز به نظر می‌رسید اما سهل‌انگاری کادر اتاق عمل در گذاشتن سوند برای بیمار سبب پارگی مجاری ادراری وی شد. وقتی پزشک معالج متوجه این ماجرا شد چاره‌ای جز جراحی ترمیمی نداشت. این جراحی‌های ضروری در بازه زمانی دو هفته چندین بار تکرار شد اما بدن این بیمار میانسال توان تحمل جراحی‌های پی‌درپی را نداشت و او در شانزدهمین روز بستری تسلیم مرگ شد.با مرگ «مرتضی»، خانواده وی به مسئولان بیمارستان اعتراض کردند چراکه بیماری سبب مرگ او نشده بود بلکه یک اشتباه در سوندگذاری، آنها را داغدار و سیاهپوش کرده بود.

به این ترتیب همسر و فرزندان «مرتضی» برای شکایت به دادسرای ناحیه 19(جرایم پزشکی و دارویی) رفتند و پرونده با دستور بازپرس شعبه نهم برای تعیین علت دقیق مرگ به کمیسیون پزشکی فرستاده شد.

تأیید قصور 70 درصدی کادر اتاق عمل

در کمیسیون پزشکی اول و دوم که در فاصله چند ماه پس از مرگ مرد 61 ساله برگزار شد، با توجه به اینکه مدارک پزشکی بیمار نشان می‌داد او به‌دلیل پارگی مجاری ادراری پس از چندین عمل جراحی جان باخته بود، اعضای کمیسیون؛ پزشک معالج را به میزان 20 درصد، مسئول فنی را به‌دلیل استفاده از نیروی بی‌تجربه به میزان 15 درصد و پزشک کشیک را به‌دلیل تأخیر در شروع درمان و انتخاب روش نامناسب برای رفع عوارض 35 درصد مقصر شناختند.

این رأی با اعتراض متهمان به کمیسیون 7 نفره فرستاده شد و این بار کارشناسان پزشک معالج را به‌دلیل حضور نیافتن بر بالین بیمار، انجام درمان ناصحیح و نداشتن نظارت کافی برای امور درمانی توسط پرستار 55 درصد و مسئول فنی بیمارستان را به علت نبود نظارت کافی بر عملکرد پرستاران 15 درصد مقصر شناختند اما پزشک کشیک تبرئه شد.

نظریه این کمیسیون نیز مورد اعتراض قرار گرفت و کمیسیون 9 نفره بار دیگر پرونده را بررسی و اعلام نظر کرد.بدین ترتیب کیفرخواست پرونده با موضوع تقصیر در امر پزشکی منجر به قتل غیرعمدی صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه 1043 دادگاه کیفری 2 (مجتمع شهید قدوسی) به ریاست قاضی محبوب افراسیاب ارسال شد. قاضی نیز پس از بررسی شواهد و مدارک و شنیدن اظهارات طرفین، هر سه متهم پرونده را از جنبه عمومی جرم در مجموع به پرداخت 30 میلیون تومان جزای نقدی جایگزین یک سال حبس و از جنبه خصوصی پزشک معالج را به پرداخت 45 درصد، پزشک کشیک را 15 درصد و مسئول فنی را به پرداخت 10 درصد دیه کامل انسان محکوم کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1398/03/21
این اشتباهات پر تعداد و مرگ عزیزان مردم بری اونا میشه پدر مادر فرزند؟؟؟ نهایت با ی دیه الکی سره ته قضیه رو هم میارن
پاسخ ها
Tina Ariaee
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
مگه پول براشون پدر میشه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1398/03/21
تا این دولت تدبیر وامیده ومسئولان ایشون به قصورانجام شده رسیدگی کنند،آب از آب نکون نمی خوره وشاکیان تواین دولت حالا حالا هابدونند وپول خرج کنند!!؟؟
تدبیر وامید یا تبخیر وناامیدی!
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/03/21
بــله دیگه وقتی ۹۰درصد جامعه ما بدون توجه ب علایق و توانایی هاشون میرن رشته تجربی با تکیه بر حرف "تجربی شغلت تضمین شدس"،همین میشه دیگه!!!دیگه تضمین سلامت بیمار فــرت
ظرفیت پر میشه توانمندا کنار زده میشن،یه عده هم با پول وارد همچین دانشگاهایی میشن...ی عده هم که از وقتی دانشجو میشن فقط منتظرن عکسشون با اون روپوش سفید بزارن استوری برای فخر فروشی
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1398/03/21
دمش گرم قاضی عزیز مردبدبخت روکشتن بازاعتراضم میکنن
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1398/03/21
ای خدا باید تا کی بیماران تاوان بی تجربگی و بی سوادی بعضی پزشکان و پرستاران را باید بده تا کی لعنت بر این بی مدیریتی مسئولان
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1398/03/23
کل بیمارستانها حدودا کادرشون همینه عادیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج