رقم فرار مالیاتی در ایران؛ ۱۲هزار میلیارد تومان
۸۷۵۰۱۰
۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۳
۴۹۶۳ 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که ظرفیت اخذ مالیات به مفهوم فشار بر مردم نیست گفت: در سال ۹۷ با بررسی تراکنش های بانکی حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از کسانی که یک بار در اقتصاد ایران مالیات نداده بودند وصول شد.

خبرگزاری تسنیم: محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جایگاه نفت در مجموع درآمدهایی که در کشور به کار گرفته می شود بیش از 50 درصد است که به تدریج در سالهای مختلف کاهش پیداکرده است.

پورابراهیمی گفت: اتکا به کاهش درآمدهای نفتی در مقاطعی به دلیل توفیق اجباری بوده است نه برنامه ریزی بنابراین وقتی در سال 91 با تحریم های آمریکا مواجه شدیم کاهش درآمدها خواسته و ناخواسته به سمت کاهش درآمدهای نفتی پیش رفت.

پورابراهیمی گفت: به دلیل سهولت دستیابی به درآمدهای نفتی دولت ها عملا آنچه را که به عنوان ضوابط بوده به آن نپرداخته اند.

در زمان تعدیل برنامه ششم سهم درآمدهای نفتی به 35 درصد کاهیش میانگین مجموع درآمدهای دولت از نفت بوده که در بودجه امسال این درصد کاهش یافته است و تاکید مجلس بر کاهش بیشتر درآمدهای نفتی در بودجه است و باید سهم بودجه از درآمدهای نفتی به یک چهارم (25 درصد) کاهش بیابد.

پورابراهیمی گفت: در دنیا میانگین نسبت میران مالیات به تولید ناخالص 20 درصد است و در برنامه ششم برای کشور ما 10 درصد را تعیین کرده ایم.

او افزود: فقط در سال 97 با بررسی تراکنش های بانکی حدود 12 هزار میلیارد تومان مالیات از کسانی که یک بار در اقتصاد ایران مالیات نداده بودند وصول شد بنابراین ظرفیت اخذ مالیات به مفهوم فشار بر مردم نیست بلکه کسانی که بیشترین درآمد را دارند در این حوزه شناسایی می شوند.

یکی از سرفصل ها ساماندهی معافیت های مالیاتی است که با این روش 50 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی ساماندهی می شود.

یکی از اهداف طرج جامع مالیاتی گرفتن حقوق حقه دولت بوده و اینکه فرار مالیاتی به صفر برسد اما وقتی سامانه اطلاعاتی اخذمالیات وقتی اجرایی نمی شود شاهد این هستیم که دانه درشت ها از پرداخت مالیات فرار می کنند.

پورابراهیمی گفت: اعتقاد مجلس این است که برخی سازمان ها دسترسی ها را محدود کرده اند و قانون گذار به سازمان امور مالیاتی امکان ورود داده اند اما برخی دستگاه ها به دلایل مختلف امکان دسترسی به اطلاعات را با توقف روبرو کرده اند.

او افزود: یکی از دغدغه های ما اجرا نشدن طرح جامع مالیاتی است.

سیدمحمدهادی سبحانیان کارشناس مسائل اقتصادی درباره گزارش مجلس درباره اداره اقتصاد کشور بدون نفت گفت: یکی از اهداف تحریم های ظالمانه با استفاده از تحریم نفت بود و دشمن سعی کرده از راه نفت به اقتصاد ما ضربه برساند که نهادهای کارشناسی و مرکز پژوهش های مجلس با انتشار این گزارش سعی کردند این اقدام را در دستور کار قرار دهند.

او افزود: با توجه به اینکه عملکرد دولت به صورت بچه پولدار بوده، دولت با استفاده از پول نفت تلاش قابل توجهی در اقتصاد بدون نفت نداشته و ما باید بتوانیم از تحریم استفاده کنیم و کشور را بدون وابستگی به اقتصاد نفتی اداره کنیم.

او افزود: چارچوبی را برنامه ریزی کرده ایم و 10 عنوان منابع پیشنهاد شده که می توانیم از آن محل ها منابعی را برای کشور پیش بینی کنیم.

یکی از موضوعات مهم در اقتصاد کشور موضوع مالیات بر عایدی است که پایه های مالیاتی در کشور ما چون وجود ندارد تمرکز مجلس بر املاک و مستقلات بوده است.

کلیات مالیات املاک در بخش مالیات بر عایدی در کمیسیون اقتصادی تصویب شده است و پیش نویس آن برای ارائه به مجلس آماده شده است و پایه های مالیاتی نیز در کمیسیون اقتصادی در دست تکمیل و آماده ارائه به صحن مجلس است.

سبحانیان با نقد معافیت های مالیاتی گفت: یکی از راههای برون رفت از اقتصاد نفتی موضوع فرار مالیاتی است.

او گفت: اگر پایه های مالیاتی افزایش یابد فشاری که بر تولید وارد می شود کاهش می یابد بنابراین با توسعه پایه های مالیاتی به رونق اقتصادی کمک خواهد شد.

کارشناس اقتصادی گفت: یک سال و نیم است که آمریکا از برجام خارج شده بنابراین اگر با اقدامات درست جلوی ضربه به اقتصاد را نگیریم موفق نخواهیم بود.

او افزود: وزارتخانه ها، موسسات مالیاتی، شهرداری ها، بانک ها، سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور از جمله دستگاه هایی هستند که باید اطلاعات مالیاتی را اعلام کنند اما برخی دستگاه ها این اطلاعات را بر منافع ملی کشور ترجیح می دهند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1398/03/26
رقم فرار مالیاتی خیلی بیشتر از این حرفهاس
تقریبا بالای 80درصد شرکتهای خصوصی فرار مالیاتی دارن بخصوص شرکتهای سرشناس و حتی شرکتهایی که مالکینشون جزء ژنهای برتر هستن
به شخصه شرکتهایی رو میشناسم که مجموعا بالای یکصد میلیارد تومن فرار مالیاتی دارن و در تمامی اونها ممیزین مالیاتی بزرگترین سود رو میبرن
هم از توبره میخورن هم از آخور
انقدر هم وقیح شدن که شماره حساب میدن
خخخ
پاسخ ها
مهربانی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
دولت به اینا کاری نداره.
میخاد دستشو توو جیب مردم بکنه.
دولت خودس این رو میدونه کجا چخبره
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/03/26
مالیات== افراد فقیر در رفاه و ملت در تمامی امکانات
Iran, Islamic Republic of
12:20 - 1398/03/26
دولت خدمتگذر ؛آن شخصی که مالیات میدهد مالیاتش را چهار برابر میکند ودر صدا وسیما اعلام میکنه که فرار مالیاتی را پیدا کردیم وامسال نسبت به پارسال سی درصد از مردم پول زیادی گرفتیم. خدا به راه راست هدایتشان کند
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1398/03/26
آقای پورابراهیمی نماینده مردم کرمان بیاد داشته باش این دروران ریاست زودگذره اما کا ری بکن که محرومین بگویند خدا رحمت ش کند : مستمری معلولین شدید بهزیستی با ماهی 100 وهشت تومن چطورامرارمعاش کنند؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!! خودتان با ماهیانه چند میلیون تومن امرارمعاش می کنید؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
دست.فراریان مالیاتی درد نکند.»»»»»
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج