دلایل افزایش قیمت روغن اعلام شد
۸۷۵۱۱۴
۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
۵۵۴۰ 
دبیر انجمن روغن نباتی گفت: افزایش حقوق و دستمزد، حمل و نقل و مواد اولیه تولید از جمله دلایلی بود که منجر شد سازمان حمایت مصرف کنندکان و تولید کنندگان با افزایش ۹ تا درصد روغن نباتی مصرف خانوار موافقت کند.

خبرگزاری تسنیم: امیرهوشنگ بیرشک دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران اظهار کرد: 47 کارخانه فرآوری روغن و بسته بندی فعال در کشور داریم که این کارخانه ها در سال 97 ، یک میلیون و 818 هزار تن انواع روغن نباتی در احجام مختلف 625 گرمی تا عرضه در تانکر و گالنهای 18 کیلوگرمی تولید و توزیع کردند که این رقم در سال 96 ، یک میلیون 510 هزار تن بود.

وی با بیان اینکه در سال 97 حدود 20 درصد رشد تولید و توزیع روغن داشتیم افزود: در سال 97 شاهد رشد ارز را داشتیم که این رویداد منجر به افزایش حجم صادرات روغن نباتی شد و محصولات روغنی به دلیل مابه التفاوت نرخ ارز در ماه های ابتدای صادر میشد.

صادرات چیپس و شیرینی و شکلات با روغن دولتی!

دبیر انجمن روغن نباتی ادامه داد: بر اساس تصمیم دولت و مشورتهایی که با بخش خصوصی صورت گرفت از اواخر تیر ماه سال گذشته(1397) صادرات انواع روغن نباتی (به دلیل بهرمندی از ارز 4200 تومانی برای واردات ماده اولیه روغن خام) ممنوع شد.

وی تصریح کرد: در مقابل ممنوعیت صادرات انواع روغن نباتی، صادرات برخی از محصولات مانند چیپس و شیرینی و شکلات که از روغن (یارانه ای) استفاده می کنند افزایش چشمگیری داشت و تقاضا برای روغن در این صنایع افزایش یافت.

بیرشک گفت: از طرفی با وجود ممنوعیت صادرات رسمی روغن نباتی صادرات غیر رسمی این محصول در 9 ماه ابتدای سال جاری وجود داشت؛ از طرفی تقاضای مردم نیز برای خرید این محصول افزایش یافت که همه این موارد دست به دست هم داد تا میزان مصرف و تولید روغن نباتی را در سال گذشته افزایش داد.

وی اظهار داشت: در سال گذشته با وجود تحریم و مشکلات انتقال ارز سال آرامی برای صنعت روغن نباتی کشور بود و حتی افزایش قیمتی نیز نداشتیم.

دلیل افزایش قیمت روغن

دبیر انجمن روغن نباتی گفت:در سال جاری مستندات قیمت تمام شده محصولات خود را به سازمان حمایت مصرف کنندگان و مصرف کنندگان ارائه کردیم که شامل افزایش حقوق و دستمزد، حمل و نقل و مواد اولیه تولید است که آنها نیز بر اساس بررسی های خود قیمتی را برای انواع روغن تعیین کردند.

وی تصریح کرد: هر زمانی که سازمان حمایت مصرف کنندکان و تولید کنندکان قیمت تعیین میکنند، تمام کارخانه های این نرخ ها را رعایت می کنند و نوسانات بازار تاثیری بر قیمتهای ما ندارد.

بیرشک با بیان اینکه گران فروشی روغن در میان برخی از واحد های صنفی مشاهده شده، ارتباطی با صنایع تولید کننده ندارد گفت: دستگاه نظارتی نیز با این متخلفان برخورد کرده است که اطلاعات آن نیز در سانه ها منتشر شده است؛ محصولات روغن همیشه در فروشگاه های زنجیره ای به قیمت مصوب به فروش رفته و حتی در ایام خاص مانند ماه رمضان با قیمت کمتری به فروش رسیده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: در سال جاری سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان برای انواع روغن نباتی مصرف خانوار 9 تا 10 درصد افزایش قیمت در نظر گرفت .

دبیر انجمن روغن نباتی گفت: صد در صد تولیدات صنایع روغن نباتی مصرفی کشور داخلی است و تنها روغن خام به عنوان ماده اولیه واردات میشود و نیازی به واردات محصول نهایی روغن از سایر کشورها نداریم.

وی در ارتباط با مشکل کمبود عرضه روغن نیمه جامد (قوطی حلبی) در سال گذشته گفت: به دلیل تفاوت نرخ ارز صادرات ماده اولیه پت صورت گرفت و منجر به کمیاب و گران شدن این محصول شد به طوری که قیمت مواد اولیه پت افزایش 300 درصدی را تجربه کرد.

بیرشک افزود: فولاد مبارکه اصفهان تنها تولید کننده ورق حلب در کشور است که 100 هزار تن در سال تولید دارد و مابقی نیاز کشور وارد می شود اما در سال گذشته ورود این محصول برای جبران کسری صنایع مختلف به سختی انجام شد.

وی ا ظهار داشت: درباره ورق حلب مطرح است که استفاده دو منظوره دارد به همین منظور واردات آن در سال گذشته به سختی انجام شد از طرفی ارز واردات ورق حلب نیز در سال 97 به ارز نیمایی تبدیل شد که این امر هزینه تمام شده واردات این محصول را افزایش داد و در نتیجه واردات این محصول به کشور را کاهش یافت و قیمت آن را گران کرد.

این مقام مسئول گفت: از همه ظروف برای بسته بندی روغن نمیتوان استفاده کرد و باید وزارت بهداشت آن را تایید کند زیرا ممکن است روغن با آن بسته بندی واکنش شیمیایی داشته باشد.

هر ایرانی سالانه چقدر روغن می‌خورد؟

دبیر انجمن روغن نباتی گفت: مصرف سرانه در ایران 18 تا 20 کیلوگرم است که این رقم در آمریکا 36 کیلوگرم و در اروپا 25 کیلو گرم است اما این رقم در کشوری مانند پاکستان کمتر از ایران است. در این سرانه مصرف روغن موجود در شیرینی، شکلات، فست فود و دسر نیز در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: 60 تا 65 درصد روغن تولید، توزیع و مصرف روغن در کشور به صورت مایع است و مابقی آن به صورت نیمه جامد تولید میشود که روغن نیمه جامد مصرف صنف و صنعت دارد . عمده روغن خوارکی کشور با ترانس صفر درصد تولید میشود و وزارت بهداشت بر صحت و سلامت آن تاکید دارد.

بیرشک اظهار داشت: در دهه 80 شمسی حدود 70 درصد روغن مصرفی کشور جامد بود این اگوی مصرف روغن بر اساس فرهنگسازی انجام شده تغییر کرد و کارخانه های روغن نیز خود را این تغییر هماهنگ کردند.

بیرشک گفت: سالانه یک میلیون و 300 تا یک میلیون 500 هزار تن روغن خام مورد نیاز کارخانه ها است که در این راستا یک میلیون 100 هزار تن روغن خام به کشور وارد و حدود 400 هزار تن روغن خام نیز از کارخانه های روغنکشی داخلی دریافت شده است. برای واردات روغن روغن خام حدود یک ملیارد دلار هزینه شد.

وزارت راه فکری برای دریافت هزینه اضافی پشت بارنامه کند

دبیر انجمن روغن نباتی گفت: روغن خام توسط کارخانه ها، شرکت های بازرگانی و شرکت بازرگانی دولتی ایران دولتی ایران انجام می شود و هیچ محدودیت یا انحصاری برای واردات روغن خام نداریم.

وی اظهار داشت: برای حمل و نقل در این صنعت روغن نباتی مبالغ اضافی تحت عنوان هزینه پشت بارنامه دریافت می‌شود که لازم است وزارت راه و شهرسازی برای این رفع مشکل اقدام کند که ما نیز برای رفع این مشکل روش های مختلفی را به کار می بریم و سعی می کنیم انگیزه شرکت های حمل و نقل را برای جابه جایی روغن بالا ببریم.

کنترل خروج غیرقانونی روغن از بازارچه های مرزی

وی اظهار داشت: در صنعت روغن یک شرکت چند ملیتی داریم که یکی از سهامداران آن عربستانی است و بعد از تغییرات مسائل سیاسی با برخی از کشور های همسایه، کماکان در ایران در حال فعالیت هستند و در کنار بقیه کارخانه ها فعالیت می کنند.

بیرشک گفت: به دلیل تفاوت نرخ ارز خروج غیرقانونی روغن از بازارچه های مرزی وجود داشت که اکنون این خروج کنترل شده و به حداقل رسیده است. با توجه اینکه از مصرف روغن استان های مرزی کشور مطلع هستیم به اندازه نیاز در آن مناطق روغن توزیع می‌کنیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1398/03/26
مگه افزایش قیمت در ایران دلیل هم داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/03/26
اين سازمان حمايت از کي هست دقيقا خودرو لبنيات روغن ماکاراني همه ميگين ما رفتيم اونا گفتن گرون کن يکي نيست بگه آقاي حمايت از مصرف کننده هم هستي ها حقوقاي ما هم نامه بديم ميبري بالا چه جوري حساب ميکني به همه مجوز گرون کردن ميدي
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1398/03/26
با همین ذره ذره زیاد شدن قیمت ها سبد نفس کشیدن به 6میلیون رسیده و در آمد بنده کفاف یک هفته نفس کشیدن را میدهد
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1398/03/26
بی لیاقتی دلیل اصلی گرونیه
وانشالله بزودی افراد بی لیاقت از سیستم حذف میشوند!
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1398/03/26
مردم نادان گوش کنید فقط واسه گرون شدن هر چیزی میخوان توجبه کنن ...
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/03/26
مردم رو قشنگ درگیر گرونی کردن...همه مشغولیم
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/03/26
دلایل نمیخواد خر تو خره...روغنی که از بیست و چهار هزار تومان چند ماه پیش رسیده به پنجاه شصت هزار تومان.دیگه ما هیچ انتظاری از شما ها نداریم
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1398/03/26
خیلی ممنون که دلایلشو گفتین، آلان با لبی خندان ودلی شاد میریم روغن نباتیه گرونتر رو میخریم
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1398/03/26
همه چیز تهش به کاسبان تحریم بر می گرده

اول تحریم می شه بعد ارزش پول ملی صفر می شه بعد با دلار دولتی واردات می کنن. بعد یه چیزی را تولید می کنن با مواد اولیه و کارگر نسبتا ارزان با توجه به کاهش ارزش پول ایران. و بعد همان را به نرخ دلار آزاد صادر می کنن و بازهم سود می کنن. خوب حق دارن که بگن ملت ایران مقاومت می کنن و تحریم ها اثری ندارد
United Arab Emirates
13:07 - 1398/03/26
هیچ دلیلی نداره بغیر از بی عرضگی شما
پاسخ ها
شانجانی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
لطفا دلایل گران کردن محصولات لبنی را هم اعلام نمایید .که چگونه شیر نایلونی ۸۰۰گرمی از قیمت قبلی خود که۲۳۰۰تومان بود به ۳۳۰۰ تومان و ماست دبه ای از۸۷۰۰تومان به ۱۲۵۰۰تومان افزایش قیمت میرسد.تا قانع شویم خیلی ممنون از دولت خدمتگذار.
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/03/26
دليلي لازم نداره... . عشقیه... دست خود نامردتون تو کاره
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1398/03/26
به به من چقدر خوشبختم ....همه چی آرومه ....
Canada
13:11 - 1398/03/26
با دلایل بیخود خوددتان را توجیح نکنید کدام جنس ظرف چهار ده ارزان شده که شما ایجاد کردید
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1398/03/26
لابد روغنی که دوسه برابر شده ما توایران نیودیم اخه در موردمردم چی فکر میکنید که اراجیف تحویل میدید
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1398/03/26
هر جا هرج و مرچ باشه همینه
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1398/03/26
چرا ای قدر زحمت میکشین تا دلیل بیارین
ما که دلیلی نمیخوایم وهم گی تو صفیم شما لطف کنین ........زیاد کنین
Iran, Islamic Republic of
18:51 - 1398/03/26
چرا دولت منفور اصلاحطلب برای افزایش قیمتها دلیل داره ولی برای کاهش قیمتها نه ؟؟؟!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1398/03/27
لعنت به دولت کلید که فقط به غرب تکیه کرده
Iran, Islamic Republic of
07:00 - 1398/03/27
اگر بخواهد علت گرانی سرش از مردم شروع می شود که به ته دولت مردان منتهی می شود ولاغیر چون مردم عادی سر از قوانین در نمی آورن تا بتوانند تا تهش اجرا کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج