‌رییس سنای افغانستان، خلیل‌زاد را تهدید کرد
۸۷۵۳۶۴
۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۸
۵۵۲۴ 
رییس مجلس سنا افغانستان خطاب به زلمی خلیل زاد گفت: اگر چیزی را از مردم پنهان کنی در مقابلت می ایستیم.

ایرنا: رییس مجلس سنا افغانستان خطاب به زلمی خلیل زاد گفت: اگر چیزی را از مردم پنهان کنی در مقابلت می ایستیم.

«فضل‌هادی مسلمیار» اظهارداشت: خلیل زاد برای دادن جزئیات در روند صلح به خانه‌های افراد می‌رود؛ اما با اعضای شورای ملی، به ویژه مجلس سنا دیدار نمی‌کند.

وی افزود: خلیل زاد به عنوان مامور آمریکا برای صلح افغانستان مسوولیت خود را ادا نکرده؛ اگر به مجلس سنا نمی‌آید؛ جزئیات مذاکرات با طالبان را با کمیته روابط خارجی این مجلس در میان بگذارد.

نمایندگان مجلس سنا پیش از این نیز نسبت به مخفی ماندن جزئیات گفتگوهای صلح آمریکا و طالبان از دولت و مردم افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.

سناتورها از خلیل زاد نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان خواستند تا در جزئیات گفتگوهایش با طالبان را در اختیار دولت و مردم افغانستان قرار دهد.

سنا معتقد است خلیل زاد، جزئیات گفتگوهای صلح با طالبان را کتمان می‌کند و مردم افغانستان نمی‌دانند با سرنوشت آنان چه معامله‌ای صورت می‌گیرد.

«عبدالوهاب عرفان» یکی از اعضای مجلس سنا گفت: کتمان کاری توسط خلیل زاد در روند صلح با طالبان وجود دارد و او تمامی جزئیات این گفتگوها را با دولت و با مردم افغانستان درمیان نمی گذارد.

‌رییس سنای افغانستان، خلیل‌زاد را تهدید کرد

وی افزود: در اراده آمریکا مبنی بر تامین صلح در افغانستان تناقض وجود دارد، زیرا از یک سو دولت این کشور می‌گوید که خواستار تامین صلح در افغانستان است اما از طرف دیگر «سیگار» (بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا برای بازسازی افغانستان) می‌گوید که صلح با طالبان به معنای ختم جنگ در افغانستان نیست.

به گفته عرفان، این تناقضات مردم افغانستان را بیش از پیش نسبت به اراده آمریکا مبنی بر تامین صلح در کشور، نگران کرده است.

«کامل بیک حسینی» دیگر عضو سنا نیز گفت: دور هفتم مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در حال آغاز شدن است اما مردم و دولت افغانستان از نتایج شش بار مذاکرات انجام شده چیزی نمی‌دانند.

وی ابراز امیدواری کرد که دور هفتم مذاکرات صلح سرنوشت ساز باشد و خلیل زاد تمامی جزئیات روند صلح را با دولت و مردم افغانستان درمیان بگذارد.

«محمد علم ایزدیار» معاون اول مجلس سنا نیز خاطر نشان کرد که خلیل زاد با در نظرداشت حساسیت‌های روند صلح، جزئیات مذاکراتش به دولت و مردم افغانستان بگوید.

به‌گفته او، هرچند خلیل زاد گفته است که در این دور از سفرش با اقشار مختلف مردم افغانستان دیدار خواهد کرد اما او در این دیدارها باید پیشرفت‌ها در روند صلح را بازگو کند.

معاون اول مجلس سنا تاکید کرد که این مجلس ضمن آنکه طرفدار حل مساله افغانستان از طریق گفتگو است؛ اما می‌خواهد که در روند صلح افغانستان تمامی طرف‌های دخیل از جمله دولت و مردم افغانستان، کشورهای منطقه و جهان باید سهیم باشند تا مساله جنگ در افغانستان به صورت اساسی حل شود.

شش دور مذاکرات میان طالبان و آمریکا در دوحه قطر در حالی برگزار شد که نمایندگان دولت افغانستان در این مذاکرات حضور نداشتند.

کابل همواره ناخشنودی خود را از عدم حضور در مذاکرات صلح، به طرف‌های آمریکایی گوشزد کرده است.

طالبان نیز اعلام کرد مذاکرات بین الافغانی زمانی برگزار می‌شود که جدول زمانبندی خروج نیروهای متجاوز از افغانستان نهایی شود.

مجلس سنا ۱۰۲ نماینده دارد که یک سوم آن توسط شوراهای شهرستانها (۳۴ نماینده) برای یک دوره سه ساله انتخاب می‌شوند. یک سوم توسط شوراهای استانی (۳۴ نماینده از ۳۴ استان) برای یک دوره چهار ساله انتخاب شده و یک سوم دیگر توسط رئیس جمهور منصوب می‌شوند.

نیمی از اعضای انتصابی بایستی زنان باشند. دو نفر نماینده افراد معلول و مجروح و دو نفر هم از میان کوچی‌ها (عشایر) انتخاب می‌شوند.

سنا بیشتر یک نهاد مشورتی و نظارتی است تا نهاد قانون گذاری، هرچند تا حدی حق وتوی قوانین را دارد.

ریاست این مجلس از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۸۹ بر عهده «صبغت الله مجددی» از رهبران جهادی بود.

از سال ۱۳۸۹ تاکنون، سنا بر عهده «فضل هادی مسلمیار» از فرماندهان مجاهدین در ولایت ننگرهار و عضو حزب دعوت اسلامی «عبدالرب رسول سیاف» می‌باشد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1398/03/27
بافت فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی ،....‌بعضی از کشورها انقدر عقب مانده است که توانایی تحمل مخالف هم وطن خود را ندارند و فقط به فکر سرکوب مخالف خود به قیمت فلاکت کشور هستند ، مذاکره امریکا بدون دخالت دیگران کار کاملا درستی است .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج