حساب بانکی‌تان را اجاره دهید، ۴میلیون بگیرید
۸۷۵۹۲۹
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
۹۲۳۰ 
بازار اجاره حساب‌های بانکی با هدف پولشویی، فرار مالیاتی و کلاهبرداری در ماه‌های اخیر رونق زیادی یافته که بر اساس آن ماهانه به ازای هر حساب بانکی مبلغ ۲ تا ۴ میلیون تومان به افتتاح کنندگان حساب، اجاره پرداخت می‌شود؛ اجاره دهندگان از کلاهبرداری و فرارهای مالیاتی میلیاردی که به نام آنها انجام شده بی‌خبر هستند.

ایرنا نوشت: بازار اجاره حساب‌های بانکی با هدف پولشویی، فرار مالیاتی و کلاهبرداری در ماه‌های اخیر رونق زیادی یافته که بر اساس آن ماهانه به ازای هر حساب بانکی مبلغ ۲ تا ۴ میلیون تومان به افتتاح کنندگان حساب، اجاره پرداخت می‌شود؛ اجاره دهندگان از کلاهبرداری و فرارهای مالیاتی میلیاردی که به نام آنها انجام شده بی‌خبر هستند.

در ماه های اخیر، روشی جدید برای کلاهبرداری و دور زدن محدودیت های قانونی شایع شده که بر اساس آن به ازای هر حساب بانکی که همراه با رمز اینترنتی و سایر اطلاعات باشد به دارندگان حساب مبالغی برای اجاره پرداخت می شود.

مبلغ اجاره حساب متغیر است اما به طور میانگین برای اجاره کردن هر حساب بانکی در هر هفته ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان پرداخت می شود، البته افراد می توانند چند حساب بانکی به متقاضی اجاره دهند که بر اساس آن میزان اجاره نیز چندین برابر می شود، در یکی از اطلاعیه های اجاره حساب اعلام شده بود که «یک تا بیش از ۱۰۰ حساب می توانید به ما اجاره دهید.»

با توجه به مشکلات اقتصادی در جامعه، برخی افراد از اجاره دادن حساب های بانکی خود استقبال کرده و جستجویی کوتاه در فضای مجازی نشان دهنده بازار داغ این کاسبی غیرقانونی است.

سازوکار اجاره حساب در فضای مجازی

بازار اجاره حساب بانکی در فضای مجازی برقرار است. متقاضیان این نوع حساب ها، افراد بی اطلاع و یا نیازمند را با دادن وعده های جذاب ترغیب به این کار می کنند.

اجاره دهندگان حساب باید یک حساب بانکی با موجودی خالی باز کنند و سپس رمز دوم، اینترنت بانک، کارت بانکی، همراه بانک و سایر اطلاعات لازم را در اختیار متقاضیان قرار دهند.

البته بررسی ها نشان می دهد که بخش عمده ای از اجاره کنندگان این حساب های بانکی، خوش حساب بوده و مبلغ اجاره را به موقع و به صورت هفتگی یا ماهانه پرداخت می کنند.

اما مشکلی که وجود دارد این است که اجاره دهندگان حساب نمی دانند چه معاملات و نقل و انتقالاتی از طریق حساب های بانکی آنها در حال انجام است.

علت شیوع حساب های اجاره ای

سابقه حساب های اجاره ای به سال های دور می رسد اما در ماه های اخیر پس از اعمال محدودیت های قانونی در تراکنش های بانکی، وقوع این نوع تخلف شیوع بیشتری یافته است.

همچنین افزایش نظارت بانک مرکزی برای مقابله با پولشویی نیز باعث تشدید این تخلفات شده، زیرا متخلفان ترجیح می دهند تراکنش های مالی غیرقانونی خود را از طریق حساب های بانکی دیگران انجام دهند تا شناسایی نشوند.

علت دیگر گسترش این نوع حساب های اجاره ای، تلاش برخی فعالان اقتصادی برای فرار مالیاتی است. بدین طریق این افراد می توانند از شناسایی درآمدهای خود برای پرداخت مالیات فرار کنند اما عواقبت آن بر عهده اجاره دهندگان این حساب ها خواهد بود.

کلاهبرداری و پولشویی از طریق حساب های اجاره ای

آماری از شمار حساب های اجاره ای در دست نیست اما جستجویی کوتاه در فضای مجازی نشان دهنده رونق رو به گسترش این تجارت سیاه است.

افرادی که اقدام به اجاره دادن حساب های بانکی خود کرده اند، توجهی به کلاهبرداری و پولشویی هایی که امکان دارد به نام آنها انجام شود ندارند که این موضوع دیر یا زود می تواند گریبانشان را بگیرد.

بر اساس قانون، دارندگان حساب بانکی باید پاسخگوی کلاهبرداری میلیاردی و سایر تخلفاتی باشند که به نام آنها انجام شده است؛ بنابراین مسوولیت قانونی و حقوقی هر تخلفی که از طریق این حساب های اجاره ای انجام می شود بر عهده دارندگان حساب خواهد بود.

هشدار بانک مرکزی

بانک مرکزی پیش از این نسبت به شیوع این نوع تخلف هشدار داده و اطلاعیه ای صادر کرده بود. بانک مرکزی در اطلاعیه خود اعلام کرده است: با وجود اینکه کارت بانکی در اختیار هر شخص دیگری باشد، مشخصه‌های تراکنش از جمله کدملی در سابقه دارنده حساب مربوطه (افتتاح کننده حساب نزد بانک) درج خواهد شد.

بانک مرکزی تصریح کرده است: بنابراین در صورتی که اشخاص نخواهند به لحاظ مبادلات پولی ناشی از معاملات غیرقانونی مورد شناسایی قرار گیرند، با مراجعه به اشخاص کم اطلاع از قوانین و مقررات و با جلب رضایت آنان از طریق پرداخت وجوهی ناچیز با استفاده از مدارک آنان اقدام به افتتاح حساب کرده و با اختیار گرفتن کارت بانکی مربوطه تمامی مراودات پولی خود را بابت معاملات نامشروع و غیرقانونی به حساب و به اسم افتتاح کنندگان حساب انجام می دهند.

بدین ترتیب و بعد از مدتی، افتتاح کننده حساب متوجه می شود که از طریق کارت بانکی آنها معاملاتی انجام گرفته است که مالیات‌های متعلقه به عهده ایشان محول شده و یا برخلاف قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم متهم به جرائم مختلفی ناشی از پولشویی شده اند.

بانک مرکزی به همه دارندگان کارت‌های بانکی و صاحبان حسابهای جاری هشدار می‌دهد که از قرار دادن دسته چک‌های بانکی و یا کارت پرداخت بانکی در اختیار افراد غیر حتی فروشندگان کالا خودداری کرده و خود را در مظان اتهامات کلاهبرداری، پولشویی، بدهکاران مالیاتی و … قرار ندهند.

ضرورت همراهی بانک مرکزی و دستگاه قضا برای مقابله با حساب های اجاره ای

شیوع این نوع تخلف می تواند تلاش های انجام شده برای ساماندهی نظام نقل و انتقال پول در کشور و مقابله با پولشویی و فرارهای مالیاتی را به چالش بکشاند و حجم پرونده های تخلف مالی را در محاکم قضایی حجیم تر کند، بنابراین نظام بانکی و قضایی کشور باید سریعتر فکری به حال آن کند.

وجود مشکلات اقتصادی در کشور و ناتوانی بسیاری از خانواده ها در تامین معیشت می تواند بسیاری از افراد نیازمند و ناآگاه را به سوی این نوع درآمدهای سهل الوصول سوق دهد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/03/28
پس وزارت اطلاعات و پلیس فتا مگر حواسشون نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
چراهست منتهابه بیرون افتادن موی سرخانمها
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/03/28
شماهم اگه تو دسته میلیونی زیر خط فقر بودین یکی که سهله ده تا حساب اجاره میدادید تا بتونید سر ماه رو به تهش برسونید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
حساب شخصی افراد به ما ربطی نداره
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1398/03/28
پناهبرخدا ازدست پول حرام.وفاصله بین فقیر وغنی.واز دست دولت ملعون و بی وجدان وبی بی برنامه ورشوه گیران موجود دربدنه دولت...
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1398/03/28
درخدمتم اجاره حساب اجاره ماشین ای جوووووونم چاله ای پرمیشه شکر
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1398/03/28
دربعضاز بانکها وقتی برای دریافت وام ضامن میشود ازشما میخواهند حسابی باز کنید بدون انکه برای شما کا
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1398/03/28
در بعضی از بانکها وقتی شما ضامن کسی میشوید برای شما حساب بانکی باز میکنند بدون اینکه برای شما کارتی صادر کنند ایا از این حسابها سو استفاده نمیشود ؟!
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1398/03/28
دقیقا موافق کاربر۱۴:۲۴هستم
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1398/03/28
متاسفانه پلیس فتا خیلی کند عمل می کنه ووقتی که کارازکارگذشت وارد عمل میشه الان مدت دوسال است که از حساب بانکی دختر وپسرمن سواستفاده میشده درحالی که هیچ پیام یاتراکنشی ازطرف بانک روی گوشی های آنها نمی امده تااینکه چندروز پیش ناگهان برایشان حکم جلب صادرشده حالا شما بگویید ما باید چکارکرده وچگونه بیگناهی آنها را ثابت کنیم چرا سیستم امنیتی بانکها اینقدرضعیف است لطفا فکری برای مابکنید
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1398/03/28
وقتی به اسم مدرسه سازی از زیر بار پرداخت مالیات فرار میکنن دیگه چه توقعی دارین. طرف باید ۱۰ میلیارد مالیات بده ۳ میلیارد مدرسه میسازه ۷ میلیارد میره تو جیبش.
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1398/03/28
اخ جون ننه ما پولدار شدیم اخر
Iran, Islamic Republic of
22:21 - 1398/03/28
این دلال ها و سود جو ها اقتصاد کشور به هم زدند
یا با کارت ملی‌ مردم میرن ماشین میگیرن گوشت میگیرن حالا هم حساب اجاره میکنند
Iran, Islamic Republic of
01:14 - 1398/03/29
وقتی نان شب رو طرف نداره پانصد هزارم بدن کارت رو میده
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1398/03/29
يعني ايراني جماعت خود شيطان رجيم هست
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1398/03/29
والا خوبه جولوی اونارو نمیتونن بگیرن مردم که ناچارن و زیر فقر گرسنگی دست به این کار میزنند رو محکوم میکنن.
خودشون اگه گرسنگی بکشن همدیگرو میخورن ولی مردم بدبخت باید تاوان بی عدالتی هارو بدن.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج