کاهش دارو، بیماران را بیمارتر کرد!
۸۷۶۱۴۷
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۸
۶۴۲۱ 
متاسفانه طی چند ماه اخیر شاهد کاهش چشمگیر مراجعه بیماران به پزشکان هستیم که این خود می‌تواند تبعات منفی بسیاری را به‌دنبال داشته باشد. حال و روز وضعیت دارو به‌دلیل تاثیر نوسانات نرخ ارز و تحریم‌های بین‌المللی بانکی اگر بدتر از سایر بخش‌های زندگی نباشد، به‌طور قطع بهتر نیز نیست.

روزنامه آرمان: متاسفانه طی چند ماه اخیر شاهد کاهش چشمگیر مراجعه بیماران به پزشکان هستیم که این خود می‌تواند تبعات منفی بسیاری را به‌دنبال داشته باشد. حال و روز وضعیت دارو به‌دلیل تاثیر نوسانات نرخ ارز و تحریم‌های بین‌المللی بانکی اگر بدتر از سایر بخش‌های زندگی نباشد، به‌طور قطع بهتر نیز نیست.

طبق نظرسنجی‌های به‌عمل‌آمده یکی از مهم‌ترین دلایل عدم مراجعه بیماران به پزشک را می‌توان گرانی‌های اخیر دانست چراکه با افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها دیگر افراد توانایی مالی لازم را برای پرداخت هزینه‌های پزشک ندارند که ادامه داشتن این روند خود می‌تواند زنگ خطری جدی برای سلامت افراد جامعه باشد. به‌طور کلی باید در نظر داشت که بر اساس تحقیقات میدانی صورت گرفته میزان مراجعه مردم برای خرید خودسرانه دارو نیز طی ماه‌های اخیر بسیار کاهش یافته است.

به گونه‌ای که بیماران تنها یک بار توانایی مراجعه به پزشک را دارند و در صورت عدم درمان دیگر از نظر مالی نمی‌توانند دوباره به پزشک مراجعه کنند که این خود می‌تواند نشان از نامناسب‌بودن شرایط موجود داشته باشد تا جایی که ادامه داشتن این شرایط خود می‌تواند برای سلامت افراد و همچنین بد شدن شرایط بیماران نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

جالب است بدانیم که به‌رغم پیشرفت ایران در تولید دارو متاسفانه امروزه بسیاری از مواد اولیه تولید دارو و یا حتی برخی از داروهای مورد نیاز افراد مبتلا به بیماری‌های خاص از کشورهای دیگر تامین می‌شود که در سایه اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا بسیاری از بیمارها با مشکل مواجه شده‌اند، به گونه‌ای که در صورت پیدا کردن داروی مورد نظر خود باید رقم‌های نجومی را برای آن پرداخت کند، اما این در حالی است که هیچ‌ضمانتی برای دوباره پیدا کردن این دارو وجود ندارد، همچنین در صورت پیدا شدن دارو باید رقم بالاتر از گذشته نیز برای خرید آن پرداخت نمایند که این خود می‌تواند از نظر مالی مشکلات فراوانی را برای بیماران و خانواده‌های آنها فراهم کند.

بدیهی است که داروها از گذشته تا به امروز از تحریم معاف بودند اما این در حالی است که در سایه اعمال تحریم‌ها مشکلات عدیده‌ای بر سر نقل و انتقالات مالی ایجاد می‌شود که این خود می‌تواند تاثیرات بسزایی در تامین به موقع دارو داشته باشد به‌گونه‌ای که شرایط موجود باعث کمیاب شدن برخی از داروها و در نتیجه منجر به افزایش نارضایتی برخی از بیماران می‌شود بیمارانی که ادامه حیات آنها بستگی به تامین به موقع داروها دارد.

مستثنی‌بودن دارو از تحریم عوام‌فریبی است

همانگونه که می‌دانیم طبق قوانین بین‌المللی دارو نباید در زمره تحریم‌ها قرار بگیرد اما این در حالی است که امروزه متاسفانه به دلایل مختلف خواسته و یا ناخواسته داروها نیز تحت تاثیر تحریم قرار گرفته‌اند به گونه‌ای که در حال حاضر هنگام مراجعه به بسیاری از داروخانه‌ها به راحتی می‌توان به این مهم دست یافت که بسیاری از داروها دیگر در سایه تحریم‌ها در بازار وجود ندارد که این خود می‌تواند برای بیماران زنگ خطری جدی باشد‌.

لازم به ذکر است که در ابتدای اعمال تحریم‌های یک جانبه آمریکا تنها بیماران خاص مشکلاتی را برای تامین داروی خود داشتند، اما این در حالی است که امروزه متاسفانه بسیاری از بیماران برای تامین داروهای مورد نیاز خود با مشکل مواجه هستند که ادامه داشتن این روند خود می‌تواند منجر به از دست دادن بسیاری از بیماران شود.

گرانی‌ عامل گرایش به طب سنتی

شایان ذکر است که طی چند ماه اخیر و به‌دلیل افزایش بیش از اندازه قیمت ها شاهد عدم مراجعه مردم به پزشکان بودیم، هرچند در ابتدا بسیاری از مردم اقدام به مصرف خودسرانه دارو ها می‌کردند که این خود مشکلات بسیار زیادی را برای نظام دارو و همچنین مردم به‌دنبال داشت، چراکه شاهد سوء مصرف دارو در میان برخی از مردم بودیم مواردی که خود متاسفانه مشکلات عدیده‌ای را رقم زده است، اما با گذشت زمان و به‌دلیل افزایش بی‌‌‌رویه قیمت داروها نیز بسیاری از مردم ترجیح داده‌اند که به طب سنتی روی بیاورند، چراکه استفاده از طب سنتی در حال حاضر مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

هرچند متاسفانه استفاده از برخی از داروهای گیاهی و بدون مشورت از کارشناسان طب سنتی خود می‌تواند عاملی برای بد شدن شرایط بیمار نیز شود. در پایان باید خاطرنشان کرد که تنش‌های روانی بسیاری در بازار دارو وجود دارد که این خود می‌تواند تاثیر بسزایی در روحیه بیماران داشته باشد، اما این در حالی است که در شرایط موجود است متاسفانه وزارت بهداشت هنوز راهکار جدی و تحت تاثیرگذاری برای حل این معضل ارائه نکرده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1398/03/29
خدا لعنت تون کنه...بهتر بمیریم از دست شماها راحت بشیم....پول کجا بود که دکترربریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
یه معماچراشرایط ماقبل برجام بهتربودبااین برجام چیکارکرددولت
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1398/03/29
اگر اف ای تی اف و سی اف تی و پالرمو تصویب نشه وضع از این هم بدتر میشه ،دارو و غذا تحریم نیست اینو ما خوب می دونیم، اگر یک عده دلواپس بزارن البته،
برای وارد شدن دارو به کشور باید تحریم ها ی بانکی نباشه و این امر محقق نمیشه تا زمانی که این لوایح تصویب بشه ،
United Arab Emirates
08:37 - 1398/03/29
بعضی از داروها بیش از 100% افزایش قیمت داشته اند
بنده بازنشسته تامین اجتماعی هستم تا قبل از سال جدید بطور مادی ماهیانه ششصد هزار تومان هزینه دارو ام میشود اماّ هم اکنون این مبلغ بیش از یک میلیون تومان میشود که این افزایش هزینه دارو بیش از افزایش مستمر ی بازنشستگی ام هست مضاف اینکه بعضی از دارو ها بیش از شش ماه است که پیدا نمی کنم علاوه بر قیمت دارو هزینه عمل هم افزایش داشته است
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1398/03/29
سلام، این موضوع کاملا درست میباشد اما موردی که به ان اشاره نشده داروهایی که توسط پزشکان تجویز میشه بسبت به بیماری بی تاثیر میباشند که احتمالا داروسازان نهایت کم لطفی را میکنند اسانترین بیماری قبلا با یک یا دو امپول و یا قرص بهبود پیدا میکرد الان اینجور نیست کلی امپول و دارو مصرف میشود ولی از درمان خبری نیست و این نشانگر این است که داروها بعلت نبود و گرانی مواد اولیه و بعضا سواستفاده دارو سازان تاثیری در درمان ندارند.
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1398/03/29
مملکت وزندگی درست کردید برای ما خیر ندیده ها انشالله نسل شما از زمین برداشته بشه داریم بدبخت میشیم
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
اگر از زمین بر داشته شوند بروند زیر زمین آبهای زیر زمینی علاوه بر آلودگی از مردم دریغ خواهد شد
اگر به آسمان هم پرواز ملکوتی کنند آسمان تیره و تار خواهد شد
مانده ام کجا بروند که کسی آزار نبیند
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1398/03/29
چرا وزیر بهداشت قبلی استعفا داد ؟!؟؟؟!؟؟؟!!؟؟؟!!!!؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1398/03/29
دارو به راحتی پیدا نمیشه... دارن ولی نمیدن... دکترها هم خیلی هاشون تعداد کم مینویسن که سریعتر دوباره بری پیششون... . نامرد دکتره 1 دقیقه میگی بنویس که دولتی حساب بشه 40 تمن ازت می گیره... این یعنی دزدی... نظارت هم نیس.
Iran, Islamic Republic of
14:22 - 1398/03/29
فعلا که داریم دارو به عراق صادر میکنیم تا برادران عراقی خدای نکرده کمبودی نداشته باشند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج