محکومیت مرد مبتلا به ایدز که کلیه‌اش را فروخت
۸۷۷۱۲۳
۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
۹۳۶۶ 
۱۳ سال بعد از مرگ مهندس جوان که به دلیل دریافت کلیه آلوده به ایدز جانش را از دست داد و همسرش نیز به این بیماری مبتلا شد، دادگاه عامل فروش کلیه را به پرداخت دو فقره دیه محکوم کرد.

روزنامه شرق: ۱۳ سال بعد از مرگ مهندس جوان که به دلیل دریافت کلیه آلوده به ایدز جانش را از دست داد و همسرش نیز به این بیماری مبتلا شد، دادگاه عامل فروش کلیه را به پرداخت دو فقره دیه محکوم کرد.

خبر این مرگ غم‌انگیز سال ۸۵ به مأموران پلیس داده شد و خانواده مهندس جوان اعلام کردند به‌تازگی متوجه شده‌اند علت مرگ فرزندشان کلیه آلوده‌ای بوده که فرد فروشنده به مهندس جوان داده است.

پرونده با شکایت این خانواده به جریان افتاد و تحقیقات بعدی نشان داد نه تنها مهندس جوان، بلکه همسرش نیز به ایدز مبتلا شده است.

همسر مهندس جوان به بازپرس گفت: شوهرم ۳۶ ساله بود که کلیه‌هایش از کار افتاد و به عمل پیوند کلیه نیاز داشت. او را در بیمارستان بستری کردیم و کلیه‌ای را به مبلغ چهار میلیون تومان از یک فرد خریدیم. چند ماه بعد از عمل پیوند حال محمد بد شد. وی که از ضعف عمومی شدید رنج می‌برد، بار دیگر در بیمارستان بستری شد، ولی پزشکان به‌علت بی‌حالی عمومی او پی نبردند. محمد به بیمارستان دیگری منتقل و با تکمیل آزمایش‌ها معلوم شد او به بیماری ایدز مبتلا شده است.

این زن ادامه داد: این ماجرا شوک بزرگی برای ما بود. اولین شکایت خود را در دادسرای امور پزشکی علیه بیمارستانی که در آن عمل پیوند صورت گرفته بود، مطرح کردیم، چون گمان می‌کردیم بیماری ایدز به دلیل آلوده‌بودن وسایل و تجهیزات اتاق عمل به او منتقل شده، اما وقتی روشن شد قصوری از سوی بیمارستان صورت نگرفته است، ظن ما متوجه فروشنده کلیه شد.

شاکی در ادامه گفت: این در حالی بود که هیچ ردی از فروشنده کلیه به نام بهنام و خانواده‌اش در دست نداشتیم. سرانجام با گذشت ۱۷ ماه از عمل جراحی پیوند کلیه، همسرم جانش را از دست داد.

پلیس در تحقیقات متوجه شد احتمالا اهداکننده کلیه برای انجام آزمایش‌ها یک فرد سالم را به بیمارستان معرفی کرده تا بتواند بیماری‌اش را پنهان کند. در حالی که هیچ ردی از این فرد و خانواده‌اش در دست نبود، خواهر محمد سرنخ خوبی ارائه داد. وی به‌خاطر آورد روزی که عمل جراحی پیوند صورت گرفته بود برای نخستین بار با پدر اهداکننده روبه‌رو شده و دریافته بود این مرد سال‌ها قبل با او در وزارت نفت همکار بوده است.

این زن با مراجعه به بایگانی وزارت نفت پرونده پدر بهنام را یافت و فهمید این مرد قبل از بازنشستگی دوبار درخواست وام بلاعوض را مطرح کرده بود. یک بار به دلیل ابتلای پسرش به بیماری ایدز و یک بار هم برای برگزاری مراسم ختم پسرش که مدتی پیش به دلیل بیماری ایدز جان سپرده بود. با این سرنخ نشانی از خانواده بهنام به دست آمد و این در حالی بود که بهنام چند ماه قبل به دلیل بیماری ایدز جان سپرده بود.

با توجه به اینکه بهنام هنگام فروش عضو مجرد بود و پدر و مادرش رضایت خودشان را از انجام عمل پیوند اعلام کرده بودند، پدر بهنام به جرم مخفی نگه‌داشتن واقعیت بازداشت شد.

این مرد گفت: قبول دارم ما وضع مالی خوبی نداشتیم، ولی نمی‌دانم چرا پسرم تصمیم گرفت کلیه‌اش را بفروشد. او پول کلیه را برای خودش می‌خواست و از من خواسته بود بیماری او را از دریافت‌کننده کلیه و خانواده‌اش پنهان کنم.
به این ترتیب، پدر بهنام با حکم قضائی به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او با گذراندن دوسوم دوران محکومیتش توانست از عفو مشروط بهره ببرد و آزاد شود.

در این میان، مشخص شد همسر محمد نیز به ایدز مبتلا شده است. به این ترتیب، پرونده بار دیگر به جریان افتاد و خانواده محمد که اولیای دم محسوب می‌شدند، به همراه همسر بیمار وی در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران حاضر شدند و به تشریح شکایت‌شان پرداختند.

در این جلسه که همسر محمد حضور داشت، وکیل‌مدافع وی به قضات گفت: با توجه به اینکه وزارت بهداشت مسئول احراز هویت اهداکننده و دریافت‌کننده اعضا در عمل‌های جراحی پیوند است، به نظر می‌رسد در این مسئولیت قصور کرده و متوجه آزمایش‌های اشتباهی اهداکننده کلیه نشده است. از این‌رو، چون وزارت بهداشت دارای ردیف بودجه است چنانچه این موضوع اثبات شود، به خاطر مرگ محمد و همچنین بیماری همسر وی درخواست دریافت دیه داریم.
وی ادامه داد: همسر محمد در این سال‌ها که با بیماری ایدز دست‌وپنجه نرم می‌کند، به‌سختی زندگی‌اش را می‌گذراند. او خسارت زیادی را متحمل شده و بهنام و پدرش مقصر اصلی این ماجرا هستند به‌همین‌دلیل ما درخواست دریافت دیه کامل محمد و دیه جبران خسارت‌های همسرش را از صندوق بیت‌المال داریم.

در پایان جلسه هیئت قضائی وارد شور شد و پدر بهنام را به پرداخت دو فقره دیه محکوم کرد. رأی صادره مورد اعتراض متهم قرار گرفت و در دیوان عالی کشور نقض شد. این بار پرونده به شعبه ۴ دادگاه کیفری استان تهران رفت. متهم یک بار دیگر پای میز محاکمه رفت و گفت: من فکر نمی‌کردم چنین اتفاقی بیفتد درست است پنهان‌کاری کردم، اما فکر نمی‌کردم دریافت‌کننده کلیه هم به ایدز مبتلا شود. ضمن اینکه فروشنده پسرم بوده و من نبوده‌ام و او خطا را مرتکب شده است حالا مرده و من مسئولیتی ندارم.

گفته‌های متهم مورد قبول قرار نگرفت و قضات یک بار دیگر متهم را به پرداخت دو فقره دیه کامل در حق زن جوان و اولیای‌دم محمد محکوم کردند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1398/04/01
یعنی چی ؟ کلیه رو که تو خونه پیوند نمیزنن ! یعنی تو بیمارستان قبل از عمل هیچ آزمایشی روی کلیه و خون اهدایی انجام نمیشه که بیماری نداشته باشه ؟؟؟! دیگه انقدر بی درو پیکر هم مگه میشه کشور ؟
پاسخ ها
شهریار
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
نه جانم، در گزارش گفته شده که برای ازمایشها کس دیگری به جای ایشون رفته، بنابراین اون مرکزی هم که تست گرفته به دلیل عدم دقت در احراز هویت مقصره!
ش
France
۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
فروشنده کلیه ایدزی که دیگه در این دنیا زندگی نمیکند .که ایشان را محکوم کردید.!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1398/04/01
یعنی چی.یعنی کلی را بدون آزمایش و اقدامات پزشکی دیگر پیوند میزنند.واقعا که.کادر پزشکی میبایست محکوم شوند نه اون ایدزی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
چقدر ساده اید اینجا پول مهمتر از جان یک انسانه اینجا ایرانه وگرنه ایدز با یک ازمایش ساده مشخصه..خیلی خیلی نامردی بود...سنبل مملکت ما اختلاسگرا.بعد رشوه خورها برای تایید کارهای بانکی و اداری ومدرکی...اخه این یکی مخفی کاری اقای دکتر و ازمایشگاه از ایدز .لامصب به چه قیمتی??چند نفر جونشون رو الکی از دست دادن
France
11:10 - 1398/04/01
و دیه از صندوق بیت المال اهدا میگردد !!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
ایران تنها کشور دنیاست که خرید و فروش اعضای بدن قانونی است
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/04/01
مگه توبیمارستان تمام آزمایشات اولیه انجام نمیشه چرا همش دنبال پول ومال وملال هستین اون رییس بیمارستان بایددیه دونفرروپرداخت کنه مقصراصلی بیمارستان که توش پیوندانجام شده چرامزخرف مینویسین
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1398/04/01
مگه همه نوع بیماری چک نمیشه ازاهداکننده یافروشنده پس ممکنه مرگ مغزی هاهم دچار ایدز باشند توروخدابیشتردقت کنید!کسی که دریافت کننده کلیه یاهرچیزدیگری هست میخواد بهتربشه نه بدترازاین !
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1398/04/01
تقسیر دکتر و بیمارستانه نه پدر طرف
پاسخ ها
ش
France
۰۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
ایا میشه اعلام بفرمایید چرا دیگه همسر گیرنده کلیه.به بیماری ایدز دچار شده.؟
پرستش
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
کاربر6/44تو دیگه کی هستی.گیرنده کلیه شوهر اون خانم بوده واین یعنی اون زن هم از شوهرش ایذر گرفته ازاین واضحتر بگم آیا.؟
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1398/04/01
پلشت چطور خودشو میزنه به اونراه
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/04/01
اون پزشک نمیدونست قبل از اهدا یا فروش کلیه باید آزمایش بگیره به نظر من دکتر مقصره باید دکتر جواب گو باشه
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1398/04/01
لطفا از خرید و فروش .و پیوند کلیه جدا خودداری فرمایید.تا به بیماری ایدز مبتلا نشوید.
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1398/04/01
بدون آزمایش پیوند میزنن....کلیه گوسفند هم بیار حله ...
پاسخ ها
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
واقعا مضخرف بوداون پیرمرد دروغ گفته هفت سال حبس کشیده تاوان اشتباه پسرشو داده اینا اگه پول داشتن کلیه نمیفروختن این وسط مقصر اصلی وزارت بهداشت وبیمارستان که پیوند انجام داده واقعا حکم دادگاه شرم اور
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1398/04/01
بیشتر شبیه ی طنز تلخه واقعا متاسفم این پدر بدبخت چکارهست شاید من بودم هم وسوسه میشدم واقعا بیمارستان چکار کرده
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1398/04/01
مگه میشه اهدا کننده یه نفر دیگه رو بعنوان آزمایش دهنده معرفی بکنه
این چجور بیمارستانیه
و این چجور راییه واقعا که به حال این مملکت باید گریست
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1398/04/01
فرزند عاقل بالغ در قانون مسعول کار خودش است نه پدرش ....یکم قانون بخوانید
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1398/04/01
مقصراون بیمارستانی هست که عمل پیوند کلیه انجام شده.مگه آزمایش نمیگیرن .چه شیر توشیریه تو بیمارستانها
.
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1398/04/01
خیلی دردناک بود و تاسف آور آخه قصور بیمارستان تا کجا میتونه باشه
Germany
15:05 - 1398/04/01
اخبارو درست بخونید
نوشته آدم سالم رو فرستاده برای آزمایش به جای خودش
یعنی جعل هم.کرده
United Arab Emirates
16:03 - 1398/04/01
تقصیر بین همشون تقسیم میشه که ماها هم کمی تقصیر داریم با این جامعه
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1398/04/01
مگه میشه پیوند را بدون انجام آزمایشات انجام دهند؟مقصر اصلی پزشک وبیمارستانه که آزمایش H.I.V از اهدا کننده نگرفته !
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1398/04/01
چون مجرد بوده مسئول اشتباهش پدرش هست! یعنی طبق قانون در ایران افراد تا وقتی که ازدواج نکنند به بلوغ فکری نرسیده اند حتی اگه چهل ساله باشند!!؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1398/04/01
فرد اهدا کننده باید در بیمارستان بستری بشه وآزمایشات انجام بشه !در اینجا مقصر اصلی بیمارستان وپزشکه که سرپایی آزمایش انجام داده ودرخواست آزمایش ایدز وهپاتیت نداده اند
United Arab Emirates
17:53 - 1398/04/01
وکیل خانم محمد گفته که ردیف بودجه... یعنی؛ حقوق میگیرن تا فرد اهدا کننده از آزمایش گرفته تا معرفی نکردن شخص دیگری ..بررسی وبعدمجوز عمل صادر...این متهم که پول دفن وکفن پسرش رو وام گرفته کجا وچطوری دیه محمد و همسرش را بپردازد ؟ اینجوری که نوشتید هم بهداشت هم همه چی جای سوال ایجادنکرده؟!! تو زیر زمین و یواشکی پیوند نزده ... حکم اولیه بر پرداخت دو دیه از بیت المال صادر و دیوان رد کرده مجددا حکم قبلی مبنی بر پرداخت از صندوق داده شده.
Iran, Islamic Republic of
19:12 - 1398/04/01
عجب مملکت بی در و پیکری خیلی مسخره است یعنی قبل از پیوند آزمایشات لازم انجام نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1398/04/02
عزیزان شما کجای دنیا دیده شده از کسی که میخواد کلیه بدهد همان موقع اهدای کلیه باید چک اپ بشه .از نظر من بیمارستان که متولی ازمایش است مقصر است چرا این بابای بیچاره باید دیه بده اون اگر داشت به بچه اش میداد که نره کلیه اش را بفروشه.
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1398/04/02
وای خدا چرا دقت نمیکنید بابا تو بیمارستان ازمایش ایدز انجام شده ولی فرد اهدا کننده رفته یکی دیگه رو جای خودش جا زده و فرد سالمی ازمایش داده ازمایشم خوب بوده و بیمارستان با گزارش ازمایش سالم عمل پیوند انجام داده هی میگن چرا ازمایش نکردن چرا ازمایش نکردن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج