دلیل مخالفت پلیس با طرح زیست شبانه
۸۷۷۵۶۹
۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
۲۱۴۱ 
یک عضو شورای شهر تهران معتقد است در صورتی که زیست شبانه در پایتخت اتفاق بیفتد و مردم بتوانند در ساعات مختلف شهر، در شهر تردد داشته باشند و بخشی از مراکز خدمات و تجاری باز باشد، امنیت شهر توسط مردم تامین می شود.

خبرآنلاین: مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران درباره تامین امنیت شهر در طرح جدید شورای شهر که طی آن، برخی مراکز خرید، رستورانها، اصناف و مغازه ها در تمام ساعات شبانه روز باز هستند، معتقد است حضور مردم باعث تقویت امنیت شده و علاوه بر رونق اقتصادی، جرم هایی که تهدیدکننده امنیت تهران هستند را کاهش خواهد داد.

پلیس می گوید زیست شبانه ممکن است باعث ناامنی هایی در شهر شود و اعضای شورای شهر هم اصرار دارند زیست شبانه را در تهران عملی کنند و شهر را بیدار نگه دارند. کدام به صلاح و خیر عمومی مردم تهران بیشتر نزدیک است؟

نظر شورای شهر برای این که بتوانیم حیات را هنگام شب به شهر برگردانیم و اجازه ندهیم شب مردگی اتفاق بیفتد، طرحی بود که به صورت «زیست شبانه» پیشنهاد شد. طرح بر این استدلال بود که اگر از یک سو بخواهیم ترافیک و آلودگی شهر تهران را کنترل کنیم و از سوی دیگر باعث رونق اقتصاد و کسب و کار مردم در شب شویم، باید اجازه بدهیم زندگی شهری در زمان های بیشتری جریان داشته باشد و فعالیت اقتصادی و حضور مردم در شهر ادامه یابد. اگر ما اجازه دهیم بخشی از فعالیت اقتصادی مردم، خریدهای شهروندان و حضور مردم در شهر بعد از ساعت ۱۲ شب اتفاق بیفتد، می توانیم بخشی از ترافیک و آلودگی شهر و جمعیت متراکم شهر را به آن ساعتها انتقال دهیم. بخشی از مردم که می خواهند در رستوران ها حضور پیدا کنند، خرید در ساعات خلوت تری داشته باشند و دور هم باشند، بتوانند از ساعات شب استفاده کنند.

چطور زیست شبانه باعث رونق می شود؟ کسی که بخواهد خرید کند در ساعات معمول مشکلی برای خرید دارد؟

در فضای اقتصادی که در جامعه داریم و فشارهایی که قصد دارد اقتصاد ما را منزوی کند و ما را در فشار بگذارد باید تلاش کنیم رونق اقتصادی اتفاق بیفتد، مسلما اگر بخشی از مراکز اداری، تجاری، خرید و رستورانها ساعات طولانی تر فعالیت کنند باعث رونق بیشتر کسب و کار و تولید خواهد شد.

مشکل احتمال ناامنی چطور حل شدنی است؟

پلیس می گوید تعداد نیروهایش در شیفت شب کم است و با استدلال اینکه ممکن است باعث ناامنی هایی در شهر شود، با این طرح مخالف بود و البته نظر اعضای شورای شهر بر این است که حضور مردم در ساعات شب، خود، امنیت بخش است و باعث می شود بخش عمده ای ازتخلفات و سرقتها کم شود. جرایمی که باعث ناامنی اجتماعی می شود در زمانی اتفاق می افتد که کسی حضور ندارد. سرقتها غالبا در ساعتهای پایانی شب و در زمانی است که کسی سارقان را نمی بینند. بر این اساس می گوییم اگر مردم در شهر باشند، امنیت بیشتر می شود. در نهایت به راه حل بینابین رسیدیم و قرار شد ۵ راسته، محله و منطقه را به صورت آزمایشی در نظر بگیریم و زیست شبانه در آنجا را توسعه دهیم و در نهایت ارزیابی کنیم نتیجه ای که از این طرح حاصل شده را می توان به کل تهران تسری داد یا نه.

پلیس درباره آزمایش زیست شبانه در ۵ نقطه مخالفت ندارد؟

به صورت رسمی چیزی از سوی پلیس دریافت نکردیم. فرمانداری هم مخالفتی نداشت و مصوبه شورای شهر به تصویب هیات تطبیق مستقر در فرمانداری رسید.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1398/04/02
پلیس نگران خودش است .بیخوابی حقوق اضافه برای شیفت شب و.....صبحها بگردد دنبال بی حجاب ها راحتتر است
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1398/04/02
یه زمانی هم اهواز زیست شبانه داشت ولی متاسفانه اینقدر نا امن شد که دیگه از شهر شب بودن خارج شد. اون وقتها مردم ساعت 3 شب تازه میرفتن پارک
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج