خداحافظی با کیلوگرم ملی!
۸۷۸۳۶۷
۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
۱۳۱۲۸ 
رئیس مرکز اندازه‌شناسی سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به پیگیری شاخص‌های جدید اندازه‌گیری و اندازه‌شناسی در سطح بین‌المللی از برنامه‌ریزی ایران برای پیوستن به این مسیر جدید و تلاش برای عقب نیفتادن از این تحول خبر داد.

خبرگزاری ایسنا: رئیس مرکز اندازه‌شناسی سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به پیگیری شاخص‌های جدید اندازه‌گیری و اندازه‌شناسی در سطح بین‌المللی از برنامه‌ریزی ایران برای پیوستن به این مسیر جدید و تلاش برای عقب نیفتادن از این تحول خبر داد.

خسرو معدنی‌پور اظهار کرد: سازمان بین‌المللی استاندارد که به عنوان نخستین مؤسسه جهانی یک فرآیند استانداردسازی در محاسبه کمیت‌ها و کیفیت‌های استانداردی را بنا گذاشت، از چندی قبل به سمت یکسان‌سازی یکاهای SI حرکت کرده و بسیاری از کشورهای جهان نیز از این موضوع پیروی کرده‌اند.

وی درباره چگونگی اجرای این فرآیند توضیح داد: در گذشته کشورها یک شاخص استاندارد را بر اساس برخی عوامل ساخت بشر یعنی مسائل قراردادی تعیین می‌کردند و از همان به عنوان شاخص اظهار کرد: استفاده می‌شد، اما در برنامه‌ریزی جدید، هفت اصل ثابت و بنیادی فیزیک مبنا قرار می‌گیرد و از این پس همین موضوع در تعیین استانداردها در سطح جهانی مطرح خواهد شد.

رئیس مرکز اندازه‌شناسی سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: برای مثال ما در ایران یک شاخص کیلوگرم ملی داشتیم که بر اساس محاسبات موجود به این عدد دست یافته و پس از آن استانداردها را طبق این شاخص تعیین می‌کردیم. در ساختار پیشین برای آنکه کیلوگرم ملی ایران با استاندارد جهانی یکسان شود، این شاخص به فرانسه فرستاده می‌شد و در جریان مقایسه با کیلوگرم جهانی میزان صحت آن مشخص شده و به کشور باز می‌گشت، اما در چارچوب جدید تمام مبناها یکسان خواهند بود.

معدنی‌پور با بیان این‌که این فناوری به تازگی در جهان کلید خورده تاکید کرد: دلیل پیگیری جدی سازمان ملی استاندارد این است که در ورودی این برنامه ایران از سایر کشورها عقب نماند و بتوانیم همزمان با دیگر بخش‌های جهان نام خود را در این شاخص وارد کنیم.

وی با اشاره به لزوم دستیابی به فناوری‌های نوین و پیچیده برای رسیدن به این مقیاس‌ها تصریح کرد: به این منظور سازمان استاندارد مذاکراتی را با دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های علمی کشور آغاز کرده تا ما بتوانیم با فعال کردن ظرفیت‌های علمی این مقیاس را همزمان با سایر نقاط جهان در ایران فعال کنیم.

رئیس مرکز اندازه‌شناسی سازمان ملی استاندارد ایران خاطر نشان کرد: در این زمینه مذاکرات خوبی با بخش‌های علمی کشور انجام شده و این امید وجود دارد که در آینده نزدیک با امضای تفاهم‌نامه کار بر روی این موضوع آغاز شود، زیرا در غیر این صورت یا از این مقیاس دور خواهیم ماند یا برای دستیابی به آن نیاز به اتکا به کشورهای خارجی داریم. البته این امید وجود دارد که با توجه به ظرفیت‌های موجود در داخل کشور این مقیاس جهانی در ایران نیز آغاز به کار کند.

به گزارش ایسنا، پیروزبخت - رئیس سازمان ملی استاندارد - هم صبح دوشنبه (سوم تیرماه) ابراز امیدواری کرد که مقیاس‌های جدید اندازه‌شناسی در جهان تا پایان سال جاری میلادی مقدمات فعال شدن در ایران را نیز طی کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1398/04/04
بدبختی!بزودی در وزن کردن هم اختلاص میشه
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1398/04/04
من سه بار این مطلب را خواندم بلاخره نفهمیدم مثلا کیلوگرم چه خاکی تو سرش شده؟؟؟؟
پاسخ ها
شانجانی
France
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
قبلا کیلو گرم مساوی بود با هزار گرم.ولی با پیشرفت زمان کارخانه های لبنی شیر یک کیلو گرمی را به ۹۰۰گرم رساندند و قیمت همان شیر نهصد گرمی را افزایش دادند .و دو باره وزن شیر نایلونی را به هشتصد گرم رساندند و دو باره بازهم افزایش قیمت شیر را رقم زدند.و خلاصه اینکه هر کیلو مساویست با هشتصد گرم.!™™
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1398/04/04
باز چه نقشه ای در سر دارید ؟؟؟
میخواهید ۹۰۰ گرم را جایگزین ۱ کیلو کنید ؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
بابا ۸۰۰ گرمو
Iran, Islamic Republic of
16:04 - 1398/04/04
یعنی خودشم نفهمید چی نوشته.
Iran, Islamic Republic of
16:04 - 1398/04/04
یعنی خودشم نفهمید چی نوشته.
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1398/04/04
به جای کیلو گرم ریال باید حذف کنی ازبس اشتباه دارن همه تومان بهتره اه من همیشه اشتباه میکنم تومان بهتره
Iran, Islamic Republic of
20:38 - 1398/04/04
اخش این مشکل ما هم حل شد وامشب راحت میخوابیم
Iran, Islamic Republic of
21:19 - 1398/04/04
یه بار خودت بخونش ببین میفهمی چی نوشتی بالاخره قراره یک کیلو چی بشه
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1398/04/06
ماکه نفهمیدیم خودت فهمیدی چی نوشتی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج