احمدی‌نژاد رکورد نامه‌نگاری با سران آمریکا را زد
۸۷۸۶۸۵
۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
۱۱۸۰۲ 
از اولین نامه محمود احمدی‌نژاد به چهل‌و‌سومین رئیس‌جمهور آمریکا جرج دبلیو بوش حدود ۱۳ سال می‌گذرد. نامه را در اردیبهشت سال ۸۵ شمسی به جورج بوش، رئیس‌جمهور آمریکا نوشت، این نامه قریب به ۲۰ صفحه بود که در آن احمدی‌نژاد از مدیریت جهانی و حل مسائل اساسی جهان سخن گفت.

روزنامه شرق: از اولین نامه محمود احمدی‌نژاد به چهل‌و‌سومین رئیس‌جمهور آمریکا جرج دبلیو بوش حدود ۱۳ سال می‌گذرد. نامه را در اردیبهشت سال ۸۵ شمسی به جورج بوش، رئیس‌جمهور آمریکا نوشت، این نامه قریب به ۲۰ صفحه بود که در آن احمدی‌نژاد از مدیریت جهانی و حل مسائل اساسی جهان سخن گفت.

محمود احمدی‌نژاد در فرودگاه مهرآباد درحالی‌که تهران را به مقصد اندونزی برای شرکت در نشست گروه هشت کشور‌های اسلامی ترک می‌کرد، خبر داد که نامه‌ای برای جرج بوش ارسال کرده که حاوی نظرات ملت ایران و پیشنهاد‌هایی برای حل مشکلات میان دو کشور است. این نامه توسط سفارت سوئیس در ایران که حافظ منافع ایالات متحده آمریکا در کشورمان است، ارسال شد.

وزارت امور خارجه آمریکا در اولین واکنش به نامه محمود احمدی‌نژاد، آن را «تلاشی ضعیف» برای گفتگو با مردم آمریکا خواند. احمدی‌نژاد در آن نامه گفته بود سیاست‌های آمریکا مسئول ریخته‌شدن خون بی‌گناهان در سراسر جهان است. او بوش را نصیحت کرده بود که بهتر است راه انبیا را برگزیند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در خطبه نماز جمعه تهران، نامه محمود احمدی‌نژاد به جورج بوش را «عملی فوق‌العاده» و از «الهامات خدا» خواند. آن زمان بعضی از مطبوعات نوشتند نامه رئیس‌جمهوری ایران در ادامه سنت حضرت محمد، پیامبر اسلام است که در زمان خود با نوشتن نامه‌هایی به رهبران وقت جهان و از جمله به پادشاه ایران آنان را دعوت کرد که به راه راست بیایند. در آن هنگام همگان منتظر پاسخ رئیس‌جمهور آمریکا به نامه رئیس دولت بهار بودند؛ اما کاخ سفید رسما اعلام کرد پاسخی به نامه محمود احمدی‌نژاد نخواهد داد.

احمدی‌نژاد در آبان ۱۳۸۷ نامه‌ای به باراک اوباما، چهل‌وچهارمین رئیس‌جمهور آمریکا، به مناسبت پیروزی در انتخابات این کشور نوشت. احمدی‌نژاد در این نامه نوشت: امیدوارم جناب‌عالی با ترجیح مصالح حقیقی مردم و انصاف و عدالت بر تقاضا‌های سیری‌ناپذیر اقلیتی خودخواه و ناصالح، از فرصت خدمت، حداکثر استفاده را به عمل آورید و نام نیکی از خود به جای بگذارید.

احمد توکلی در همان زمان نامه‌ای به رئیس‌جمهور فرستاد و از پیام تبریک رئیس‌جمهور کشورمان به اوباما انتقاد کرد. او که منتقد سرسخت اقتصادی دولت بود، در این مقوله نیز وارد شد و در نامه خود نوشت: نامه آقای احمدی‌نژاد به اوباما قابل دفاع نیست.

برخی از خبر‌ها حکایت داشت که محمود احمدی‌نژاد برای دومین‌بار در اسفند ۸۸ نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا نوشته است که این خبر به نقل از رحیم‌مشایی، از نزدیکان رئیس دولت دهم، مطرح شد. مشایی درباره محتویات آن نامه گفت: در این نامه رئیس‌جمهور سؤالاتی را درباره تلقی دولت آمریکا از ماجرای برج‌های دوقلو که زمینه‌ساز حمله به عراق و افغانستان و حضور در منطقه شد، مطرح کرد. البته در آن مقطع احمدی‌نژاد هم در برنامه زنده تلویزیونی «بدون حاشیه» شبکه اول سیما از ارسال نامه دوم به همتای آمریکایی خود خبر داد.۱۸ مرداد ۹۵ آخرین نامه‌اش را به اوباما نوشت و به سفارت سوئیس تحول داد.

زمانی که احمدی‌نژاد دیگر رئیس دولت نبود. در این نامه آمده بود: «گرچه انتظار این بود که در دوره ریاست‌جمهوری شما، گذشته جبران شود یا دست‌کم از ظلم جدید علیه ملت ایران ممانعت شود، اما مسائل فراوانی اتفاق افتاد که از بین همه فقط به یک مورد می‌پردازم که اخیرا روی داده است.

نامه این‌جانب مطلقا جنبه سیاسی ندارد، بلکه صرفا از منظر حقوق انسانی و در دفاع از حق مسلم ملتم نگاشته شده است و چنان‌چه جناب‌عالی آن را با نگاه و ملاحظات سیاسی مطالعه کرده‌اید، ضروری است یک بار دیگر و صرفا از منظر نگارنده آن را مرور نمایید». او تاکنون سه نامه هم به ترامپ نوشته است. او در نامه‌ای که اسفند سال ۹۵ برای ترامپ، رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا نوشت، آورده بود که: «انتظار این است که ثروت ربوده‌شده ملت‌ها به آن‌ها بازگردد. چه کسی به دولت آمریکا مأموریت برقراری امنیت در جهان را داده است؟ نارضایتی از حاکمان آمریکا به‌حدی است که با انتخابات آزاد، مخالفان دولت آمریکا برنده قطعی خواهند بود».

او نامه ۱۳ صفحه‌ای‌اش را- که هم‌زمان به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده- به دو روش به دست ترامپ رسانده بود؛ یکی ارائه نامه به سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکا در کشورمان است و دیگری ارسال آن به توییتر شخصی ترامپ. این در حالی است که به گفته کاربران توییتر، این باکس توییتر ترامپ بسته است و امکان برقراری ارتباط با او وجود ندارد. اما سفارت سوئیس در ایران نامه را برگشت زده و علت این اقدام را «نامه‌رسان» نبودن خود اعلام کرده بود. سفارت سوئیس صرفا حافظ منافع آمریکا در ایران است، این سفارت پیام‌رسان و صندوق پستی نیست. به احتمال زیاد نامه‌های پیشین احمدی‌نژاد به ویژه نامه وی به اوباما نیز به این سرنوشت دچار شده‌اند. احمدی‌نژاد، اما مسیر نامه‌نگاری‌اش را ادامه داد و بعد از آن دو نامه دیگر به ترامپ نوشت، اما مشخص نیست که آیا آن‌ها را هم از همین مسیر سفارت سوئیس ارسال کرده یا نه! در نامه‌ای هم که تیر ۹۷ برای ترامپ نوشت، ضمن انتقاد از سیاست‌های وی در قبال خروج از توافق هسته‌ای ایران با شش کشور بزرگ جهان، تحریم‌های جدید آمریکا علیه تهران را ظالمانه خوانده و گفته بود تحریم‌های یک‌جانبه و ظالمانه دولت شما فقط مردم مظلوم ایران را تحت فشار‌های غیرانسانی قرار داده و خواهد داد.

او در پایان ضمن دفاع از سیاست‌های ایران، گفته است «دولت‌های مختلف آمریکا، به‌ویژه در ۴۰ سال اخیر، همواره سیاست خود در ارتباط با ایران را بر مبنای رویکردی تخریبی پی‌ریزی کرده و هزینه‌های سنگینی را از حیث مالی و انسانی به مردم دو کشور تحمیل ساخته‌اند و دولت شما نیز، این رفتار خصمانه و غیرقابل‌توجیه را دنبال کرده است؛ رفتاری که جز پایداری و مقاومت فزاینده ملت ایران، انباشته‌شدن کینه‌ها و بیشترشدن فاصله‌ها، حاصلی دربر نداشته و نخواهد داشت».

احمدی‌نژاد در آخرین حرکت خود و سومین نامه به ترامپ در نقش یک تبذیرکننده خطاب به ترامپ می‌گوید: «به خود آیید و بیندیشید که شما در مقایسه با حاکمیت جهانی ایرانیان و مدیریت مقتدرانه و در عین حال انسانی، عادلانه و بشردوستانه کورش کبیر، علی‌رغم برخورداری از جنگ‌افزار‌ها و قوای نظامی هزاران بار قوی‌تر و مخرب‌تر، منطقا و عملا از چه جایگاهی برخوردارید و آگاه باشید که ملت فهیم و شریف ایران و نیز افکار عمومی جهان درباره منطق فکری و منش عملی شما چگونه قضاوت خواهند کرد».

احمدی‌نژاد به ترامپ گفته است نامه‌اش مطلقا سیاسی نیست، بلکه از سوی یک انسان به انسانی دیگر نگاشته شده: این نامه مطلقا سیاسی به معنای رایج آن نیست بلکه امروز از یک انسان به یک انسان دیگر است. این نامه از موضع انسانی و علاقه‌مندی و دلسوزی به مردم آمریکا و دیگر ملت‌ها نوشته می‌شود. انتظار دارم که جناب‌عالی نیز بر همین منوال و با دید انسانی، آن را مطالعه نمایید... سؤال اساسی این است که چه کسی به دولت آمریکا مأموریت برقراری امنیت در جهان را داده است؟ دخالت در امور دیگران و لشکرکشی به دیگر مناطق و تحمیل هزاران پایگاه نظامی و امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در نقاط مختلف جهان جز ناامنی، جنگ، تفرقه، کشتار و آوارگی ملت‌ها چه نتیجه‌ای داشته است؟ آیا این اقدامات جز ایجاد کینه و نفرت نسبت به سردمداران آمریکا، بدنامی برای ملت این کشور و تحمیل هزینه‌های نظامی، دستاورد دیگری برای آمریکا به همراه داشته است؟ اگر همه دولت‌ها بخواهند رفتاری مانند دولت آمریکا داشته باشند، کدام چشم‌انداز روشن از صلح و امنیت در برابر جامعه بشری قرار خواهد گرفت؟ آیا بهتر نیست با توقف جنگ‌افروزی و عدم دخالت نظامی در دیگر نقاط جهان، بر ایجاد فضای تفاهم بین‌المللی و پایان‌دادن به رقابت تسلیحاتی و جنگ و کشتار مردم تأکید شود؟

برخی فعالان و کارشناسان حوزه سیاست خارجی کشور بر این باورند اقدامات ناگهانی احمدی‌نژاد در قالب نامه‌نگاری به مسیری که دیپلمات‌ها و دستگاه دیپلماسی در پیش دارند، لطمه خواهد زد، چون امری غیرمرسوم، خارج از چارچوب دیپلماتیک و غیرهماهنگ‌شده با وزارت خارجه به عنوان سکان‌دار عرصه سیاست خارجه کشور است و از طرفی بدون پاسخ‌ماندن نامه‌نگاری‌های او (به عنوان رئیس‌جمهور سابق جمهوری اسلامی ایران) از سوی مخاطبانش برای کشور و نظام اسلامی ایران پسندیده و مطلوب نیست

برچسب ها:
انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1398/04/05
بهترینی دکتر
پاسخ ها
بی نما
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
دکترهاله نور خالی بنداعظم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
باز این گفت هاله نور بنده خدا مثل رفیقای و ولی نعمتعای شما دیگه نگفت هودج و سفینه و ادم فضایی خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1398/04/05
نخود هر اش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
به نامه هاش نگاه هم نمیکنند
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1398/04/05
بخدا احمدی نژاد از روحانی خیلی بهتر بود باز خدماتی داد روحانی چی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
خلایق هر چ لایق
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
اره خلایق هر چه لایق نوش جونت دلار بیست تومنی و پراید 50 میلیونی کاسب برجام ننگین
United Kingdom
10:17 - 1398/04/05
خب که چی اینهمه در مورد نامه‌ها شرح داده‌اید؟, چه نتیجه‌ای میخواهید بگیرید؟.
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1398/04/05
یکی نیست به این آقا بگه توچکاره مملکتی که خودت و نخود هر آشی میکنی
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/04/05
اقای احمدی نژاد هری چیزی که شما بگید هست یا نیست اما داخل دوره ریاست جمهوری ب مردم خدمت کرد و زندگی رو برا مردم هموار کرد اما اقای روحانی چیکار کرده بجز کلید سازی
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/04/05
اقای احمدی نژاد مثل ترامپ رکورد همچیو زده دیکه رکوردی نمونده که نزده باشن
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1398/04/05
بازاین؟!!!!!!!بابا توروخدااین احمدی نژاد دیگه نشو مردم ندید بسه پدراقتصادهمین معلول ذهنی دراوردپرایددوزاری شدپنجاه میلیون،طلایه قرونی شدپونصدهزار،رکورددار آمارطلاق دردولت و...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
بهترین ریس جمهوربعدانقلاب احمدی نژادبالا۷۰درصدرای دارهمین الان ودورریاست جمهوری برعکس روحانی زیر۸درصدرای ومحبوبیت ومقبولیت
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1398/04/05
بازم این ؟!؟!؟!فرااااااااااااااریاخدابازاین بی عقل اومد
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/04/05
ناز نفست کفتر نامه نویس
آخه بنجل تو نامه ننویسی نمیشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
هرکی پشت سر داش احمدنژاد حرف بزند باملت ایران طرف است جگر والله
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
احمدی نژاد چرا محاکمه نمیشه بخاطر رابطه با کشور های دشمن ؟؟؟؟؟اصلا کی به احمدی نژاد اجازه داده بره مشورت کنه مگه ظریف نیست ؟؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
درودبردکترمحموداحمدی نژاد ،مردبزرگ تاریخ
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1398/04/05
امریکا جز زبان زور چیزی نمیفهمد باید شاخش شکست
-
10:55 - 1398/04/05
امان از جنس مرغوببببببببببببببببببببببببب !!!
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1398/04/05
سلام هرچه باشه جناب دكتر احمدى رئيس دوره هشت سال ايران بود وبجاى تمركزتان بر ريس جمهور وهموطنتان به امريكا تمركز كنيم كه هم زورگو وياوه گو والاغ چرون بعضى از اعراب و غير از دروغ چيزى نميداند و كشورهاى اورپاى او را همراهى ميكنند ومشتى عياش هموطن كه داره وطن فروشي ميكنن
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/04/05
مرگ بر امريكا و اسرائيل والسعود درزمان جنگ شعار ما همين بود وتا ابد همينه
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1398/04/05
این دیگه کاملا دیوانه هست
درزمان ریاست جمهوری خودت چه کردی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
پرایدو کرد پنجاه میلیون
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
چی نکرد هااااا؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1398/04/05
یعنی واقعا عقلش نمیکشه که کسی نامه هاشو نمیخونه؟بجای مغز چی توکلشه
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
تو چه دانی
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1398/04/05
اگر عملکرد دولت اصلاحطلب قابل قبول است چرا با خبرنگاران نشست خبری برگزار نمی کند !!؟؟!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Turkey
12:08 - 1398/04/05
تو تو مملکت خودت ... اونوقت میخوای دنیا رو درستش کنی؟
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1398/04/05
چکاره هستی رییس جمهور سابقه این که دیگه منصب نیست
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1398/04/05
ضرر ترامپ و اوباما و جرج بوش جمعا از ضربه‌ای که احمدی نژاد به کشور زد کمتر است.
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/04/05
درود به دکتر احمدی نژاد،هر چقدر بد گویی کنید باز پرچم دولت بهار بالاست، دولت بعدی معلوم میشه اینا چه گندی زدن،کلید ساز رو میگم
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1398/04/05
اون موقعه که حضرت اقا ریاست جمهور یک مملکت بود ترامپ داشت لاستیک میچرخوند با دمپایی اگه کاری کنه لاستیک بخوردش میدیم امتحانش مجانی........
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1398/04/05
حتما می خونن ولی به روی خودشون نمیارن .... دکتر احمدی نژاد یک ایرانی با شرفی .فدای داری داداش
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1398/04/05
خداوند شفا عطا فرماید محمود!اگر شفا عطا نمیفرماید وجود،ن.ح.س.ت را از زمین برداشته وشرت را از سر ایران وایرانی کم کند انشاالله.، تقاضای اعطای عقل از جانب پروردگار برای محمود نه به صلاح مردم است نه کشور پس این تقاضا از حضرت حق نمیشود.
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
چرا با خودت درگیری هااااا
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1398/04/05
دکتر احمدی نژاد واقعا بدون کلید بهتر از حسن کلید بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج