وزارت نیرو: نوبت‌بندی آب نداریم
۸۷۸۷۴۱
۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
۱۰۵۶۸ 
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ضمن پیش‌بینی افزایش ۱۱ تا ۲۰ درصدی مصرف آب در تابستان سال جاری گفت: در هیچ کدام از شهرهای کشور نوبت‌بندی برنامه‌ای آب نداریم اما ممکن است کاهش فشار، ترکیدگی یا از مدار خارج شدن تجهیزات وجود داشته باشد.

خبرگزاری ایسنا: مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ضمن پیش‌بینی افزایش ۱۱ تا ۲۰ درصدی مصرف آب در تابستان سال جاری گفت: در هیچ کدام از شهرهای کشور نوبت‌بندی برنامه‌ای آب نداریم اما ممکن است کاهش فشار، ترکیدگی یا از مدار خارج شدن تجهیزات وجود داشته باشد.

حمیدرضا جانباز در حاشیه همایش ملی سازگاری با کم‌آبی در جمع خبرنگاران با بیان این‌که متوسط سرانه مصرف آب کشور ۱۵۵ لیتر به ازای هر نفر در روز است، اظهار کرد: البته این عدد در استان‌های مختلف بسته به منابع آب در دسترس بیش‌تر یا کمتر است.

وی با بیان این‌که متوسط مصرف آب در کشور از بیش از ۲۲۰ لیتر به ازای هر نفر در روز به ۱۵۵ لیتر کاهش پیدا کرده است، گفت: البته هنوز مقایسه این عدد با سرانه آب در بسیاری از کشورها نشان می‌دهد که هنوز می‌توانیم در مصرف صرفه‌جویی کنیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: در برخی از نقاط کشور همچنان شاهد این هستیم که از آب شرب برای آبیاری فضای سبز، منازل، شست‌وشوی غیرمجاز و حتی به عنوان جارو استفاده می‌شود.

لزوم استفاده از لوازم کاهنده مصرف

جانباز با تاکید بر این‌که علاوه بر موضوع اطلاع‌رسانی باید از ابزار کاهنده مصرف هم استفاده شود، عنوان کرد: با نصب تجهیزات کاهنده فشار روی شیرهای آب مصرفی میزان مصرف حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: نصب این تجهیزات حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان برای مشترک هزینه دارد و در این راستا طی بخشنامه‌ای به شرکت‌های آب و فاضلاب اعلام کرده‌ایم که این میزان را به صورت اقساط از روی قبوض کم کنند.

اعمال تغییرات در سیستم جمع‌آوری فاضلاب در شهرها

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب در ادامه با اشاره به موضوع بازچرخانی و تصفیه پساب اظهار کرد: تغییراتی در سیستم جمع‌آوری فاضلاب در سطح شهرها اعمال شد و تصفیه خانه‌های متمرکز تبدیل به تصفیه خانه‌های غیرمتمرکز در محلات و در سطح مجتمع‌های مسکونی شدند.

جانباز ادامه داد: می‌توان در یک کشور کم‌آب مانند ایران که بخش عمده‌ای از مصرف آب در صنایع صورت می‌گیرد، توسط بازچرخانی فاضلاب و تصفیه آن بحران کم‌آبی را مدیریت کرد.

سامانه‌های توزیع آب در برخی از شهرها دچار مشکل است

وی با بیان این‌که ۲۳۳ شهر در تنش آبی هستند، گفت: در برخی از شهرها منابع تأمین آب نداریم. برای مثال شهرهایی مانند کرمان، خراسان جنوبی و بخش‌هایی از استان فارس از آب‌های زیرزمینی بهره‌مند می‌شوند اما در برخی از شهرها سامانه‌های توزیع آب وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ادامه داد: کم‌آبی‌ها در بخش‌هایی از استان اصفهان به این دلیل است که نتوانستیم بخش‌هایی از سامانه‌هایی که باید آب را تأمین کند، احداث کنیم یا در بخش‌هایی از کشور با کمبود مخزن مواجه هستیم. البته از حدود پنج سال قبل با هوشمندسازی شبکه و مدیریت فشار توانستیم کم‌آبی‌ها را جبران کرده و از پرت جلوگیری کنیم.

جانباز از کاهش فشار شبکه در طول شب خبر داد و گفت: کاهش فشار شبکه در شب‌ها باعث می‌شود بخش زیادی از پرت شبکه‌ها کمتر شود.

برای نوبت‌بندی آب برنامه‌ای نداریم

وی در ادامه با تاکید بر این‌که برای نوبت‌بندی آب در هیچ کدام از شهرهای کشور برنامه‌ای نداریم اظهار کرد: البته ممکن است کاهش فشار داشته باشیم، همچنین ممکن است در بخش‌هایی از سامانه‌های گسترده در سطح کشور احتمال ترکیدگی یا از مدار خارج شدن وجود داشته باشد.

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب تابستان امسال نسبت به سال‌های گذشته وضعیت آب هم در روستاها و هم در شهرها بهتر است.

۱.۲ میلیارد مترمکعب آب بازچرخانی می‌شود

جانباز در ادامه با بیان این‌که میزان مصرف آب حدوداً هفت میلیارد مترمکعب در سال است، گفت: از این میزان ۱.۲ میلیارد مترمکعب توسط سامانه‌های مدرن بازچرخانی می‌شود و در نظر داریم این عدد را تا پایان برنامه ششم به دو برابر برسانیم.

طرح‌های انتقال آب به تنهایی مشکل‌گشا نیستند

وی با تاکید بر این‌که طرح‌های انتقال آب به تنهایی مشکل کم‌آبی را حل نمی‌کنند، گفت: برای مثال برای تأمین آب تهران از نقاط مختلف مانند کرج، لار، لتیان، ماملو، آب را منتقل کردیم اما همچنان بر میزان تقاضا در مناطق مختلف از جمله منطقه ۲۱ و ۲۲ در محور جنوبی البرز اضافه می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب تاکید کرد: بنابراین در کنار مدیریت تأمین، باید مدیریت مصرف هم صورت بگیرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1398/04/05
يک بار حقيقت رابگو ..به خدا وپيغمبر قسم بيش از هفت ساله جيره بندي هستيم.. .چرا دروغ به مردم ميدين ..
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1398/04/05
دروغ میگه رفسنجان اصلا آب نیست
Turkey
12:03 - 1398/04/05
دروغگو همین الانش تو شهر ما نوبتیه
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1398/04/05
کرمان جزو ایران نیست؟
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1398/04/05
..اب منطقه ما شیراز شب تا صبح قطع هست
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1398/04/05
بنده ازبوشهر هستم ماهر چهل وهشت ساعت فقط دوازده ساعت اب داریم .حتی ازیک روز درمیان هم کمتر است . البته حق دارید که بوشهر بی خبر باشید . البته پیگیری ابن موضوع کار سختی نیست با یک تماس همه چیز روشن می شود .
Iran, Islamic Republic of
12:39 - 1398/04/05
وزیرنیروخبر شیفت بندی وقطعی آب فاضلاب روستایی فارس بخصوص جنوب شرق فارس ندارند؟
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1398/04/05
وزیرنیرو خبر ازقطعی آب،وشیفت بندی استان فارس بخصوص جنوب شرق فارس ندارند!!!!!؟
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/04/05
با اینهمه بارندگی و سیل نباید هم داشته باشیم
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1398/04/05
۲۰ملیون افغانی پرکردین اینااب وبرق گازمصرف نمیکنن خوردوخوراک نمیخورن شغلی نمیخواهن شغلی که مصرف میکنن اب وبرق نمیخواهد
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1398/04/05
نوبت بندی اب نداریم .ولی دزدی قراعت کنتور برق را از دو ماه یعنی (۶۰ ) روز را به ( ۲۰ ) را داریم .و این اقایان دزد وزارت نیرو میخواهند هر ۲۰ روز قراعت کنتور برق داشته باشند.یعنی قبلا که قراعت ۶۰روزه بود .به ۲۰روز کاهش داده وسه بار از مشترک برق .ابونمان برق.عوارص برق.مالیات بر ارزش افزوده .دریافت دارند...و در پایان .از تخفیف.مدیریت مصرف.۷۴ریالی که به ما ارزانی داشته اند کمال تشکر وقدر می نماییم.!!!
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1398/04/05
دروغ شاخ وگوشت داره؟ چقدر دروغ آخه.بندردير استان بوشهر سهمیه بندی آب کردن، هرروز چندساعت آب نداريم.در گرمای 50درجه چه کسی پاسخگو است...صدای مارا بشنوييد
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1398/04/05
چرا دروغ میگی اخه.بوشهر هر محله وهر روستاهای اطراف سه روز یکبار اب داریم درجایی که اینجا فعلا اول تابستان وگرماست.اگر یک خانواده نتوانند یک نوبت ابگیری کنندحالا به هر دلیلی باید چهار روز دیگه صبر کنند تا نوبت اب شود.متاسفانه همه دروغ تحویل مردم میدهند.
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/04/05
اقایان انقدر به مردم دروغ میگن که خودشان هم باور میکنند.دیگه قبح دروغ گفتن ریخته.اقای وزیر بفرمایند چرا ماکرمانیها یک هفته اب نداریم تواین گرما.
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1398/04/05
دروغگو .
بندر گناوه ساعت هشت شب تا ده شب فقط آب داره .
Iran, Islamic Republic of
03:26 - 1398/04/06
دروغ الان مدت یکماهه ازاول ماه رمضان تا به امروز منطقه رسالت اهواز منازل ۲۵۴دستگاه ازساعت ۱۰/۵صبح الی ۱۲ شب آب قطع میشه ۱ساعت آب میاد دوباره قطع میشه تاساعت ۲ شب اینم شد زندگی من کارگر که باید صبح برم سرکار باید بشینم آبگیری کنم لااقل ساعت ۲بعدظهر آب راقطع کنید تاساعت ۸شب ۱۵ ساعت آب نداشته باشیم آقایون مسئول لطفا رسیدگی کنید ممنون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج