سکته بازار مسکن در شرق تهران
۸۷۹۹۱۷
۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
۵۹۸۳ 
در آخرین ماه از فصل بهار، اولین نشانه‌های افت بازار مسکن از شرق تهران بروز کرد؛ خرید و فروش در پرمعامله ترین مناطق شرق پایتخت نسبت به اردیبهشت ماه تقریباً نصف شد و دو منطقه نیز به رشد منفی قیمت رسید.

خبرگزاری ایسنا: در آخرین ماه از فصل بهار، اولین نشانه‌های افت بازار مسکن از شرق تهران بروز کرد؛ خرید و فروش در پرمعامله ترین مناطق شرق پایتخت نسبت به اردیبهشت ماه تقریباً نصف شد و دو منطقه نیز به رشد منفی قیمت رسید.

بازار مسکن، بهار سال جاری را با دو پیش نشانه از ورود تدریجی به دوران رکود به پایان رساند. با اینکه قیمت مسکن شهر تهران به عنوان شهر پیشتاز در سیکل‌های رونق و رکود کشوری املاک از مرز ۱۳ میلیون تومان عبور کرد، علائم هشداردهنده پیش رکود در این بازار خود را نشان داد.

در شرایطی که سرعت افزایش قیمت مسکن در شهر تهران کاهش پیدا کرده، کارشناسان، صعود ملایم قیمت تا پایان فصل تابستان و سپس ورود به دوره رکود را محتمل‌ترین گزینه در بازار مسکن می‌دانند. در خردادماه ۱۳۹۸ قیمت مسکن تهران نسبت به فروردین ۱۳۹۶ معادل ۱۹۴ درصد رشد نشان داده که مقدار اندکی از رشد بازار ارز، پایین‌تر است و به همین دلیل چشم‌انداز اندکی برای افزایش تا پایان تابستان را پیش روی خود می‌بیند.

خردادماه ۱۳۹۸ میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به خرداد سال قبل ۱۰۴ درصد و نسبت به اردیبهشت امسال ۴.۹ درصد افزایش نشان داد. این در شرایطی است که تورم ماهیانه ملک به کمتر از نصف کاهش یافت؛ چرا که اردیبهشت ماه قیمت مسکن شهر تهران نسبت به ماه قبل از آن ۱۲.۵ درصد رشد کرده بود.

با اینکه در خردادماه اکثر مناطق با رشد قیمت مواجه شدند و منطقه ۱۰ رکوردار بالاترین افزایش سالیانه با ۱۳۴ درصد بود، نبض رشد قیمت در مناطق دارای معاملات سفته بازانه، کند شد. کمترین میزان رشد سالیانه قیمت در منطقه ۱ با ۸۹ درصد به ثبت رسید. اما نکته قابل تأمل، رشد منفی ماهیانه در مناطق ۱۴ و ۱۵ در جنوب شرقی تهران بود. در شرایطی که اردیبهشت ماه امسال میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱۴ بالغ بر ۹ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان بود در خردادماه به ۹ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید. معاملات این منطقه نیز که در اردیبهشت ماه ۷۰۰ فقره بود در خردادماه به ۳۶۶ فقره تقریباً معادل نصف ماه قبل کاهش یافت. در منطقه ۱۵ نیز میانگین قیمت در اردیبهشت ماه ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود که در خردادماه به ۷ میلیون تومان رسید. معاملات نیز از ۵۴۲ فقره در اردیبهشت ماه به ۲۹۹ فقره در خردادماه کاهش یافت.

همچنین در منطقه ۴ تورم ماهیانه مسکن تنها ۰.۷ درصد بود. قیمت آپارتمان در این منطقه پهناور که محله‌هایی همچون پاسداران، تهرانپارس، جوادیه، حکیمیه، خاک سفید، سوهانک، شمس آباد، شمیران نو، قنات کوثر و لویزان را در خود جای داده از میانگین متری ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در اردیبهشت ماه به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در خردادماه رسید. این کمترین میزان رشد ماهیانه در این منطقه از آذرماه ۱۳۹۶ تا کنون بوده است. میزان معاملات نیز از ۱۱۱۵ فقره در اردیبهشت ماه به ۸۹۶ فقره کاهش یافت

پیش از این نیز گزارش‌های میدانی از افت معاملات و قیمت در بعضی محله‌های منطقه ۴ حکایت داشت. سکته ماهیانه قیمت مسکن در منطقه ۴ به عنوان دومین منطقه پر معامله تهران در صورت ادامه می‌تواند نشانه‌ای از نزدیک شدن بازار مسکن پایتخت به رکود ۱۲ فصلی باشد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/04/09
گرفتن میانگین قیمت مخصوصا در منطقه ای مثل منطقه 4 کاملا اشتباه است.
در پاسداران قیمت ها تا متری پنجاه میلیون است و در جنوب هروی متری ده میلیون
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1398/04/09
خدا لعنت تان کند .با این قیمتها دیگه کی می تونه خونه داره بشه.تورم،گرانی و فقر وبدبختی رو برای مردم به ارمغان آوردید.
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1398/04/09
من املاک دارم تاسال اینده قیمت مسکن نصف خواهدشدهرکس ملک بخردتاسال اینده صددرصد ضررخواهدداداین تجربه بیست ساله است فعلا به هیچ عنوان ملک نخرید قیمت ملک روبه سرپایینی است وتاسال رکودکامل مسکن وملک راخواهدگرفت وقیمت هانصف خواهدشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
چیزی تا الان تو این مملکت ارزون شده که خونه دومیش باشه؟؟؟؟
United Arab Emirates
18:43 - 1398/04/09
این تجارت مافیایی هست . هدفشون نابود کردن ارزش پول ملیست . دولت هیچ کاری نمیکنه ... تنها راه مبارزه با این تورم و تجارت خانه برانداز محدود سازی خرید و فروش املاک هست . دولت باید فروش بیش از دو بار هر ملک رو ممنوع کنه . در اینصورت دیگه کسی به طمع سود زیاد سرمایه خودش رو تو ملک نمیخوابونه ... وقتی خیلی از پولها تو مسکن دراز کش بشه تورم رو به رشد توقف میکنه و این جریان رو هم باید به خودرو نیز تزریق کرد .. خودرو و ملک دو دو نیاز خانواده هاست که نباید بی حساب و کتاب جلو بره .. سودهای کلان مال ثروتمنداست اجاره نشینی و بدبختی مال اقشار کم دارمد ........ بخدا نه مجلسیها نه دولت هیچ کدوم اهل سیاست و فن نیستند .. مطمئن باشید دست خیلیها هم تو کاره این تجارت کافیایی هست ... دولت روحانی خیلی ضعیفه و نمیتونه با اینها برخورد کنه ... ما یه دولت قوی میخواهیم فقط همین ...
United Arab Emirates
01:50 - 1398/04/10
منطقه ۱۵ وحشتناک شده قیمتها من موندم مستاجرهای بدبخت میخوان چکار کنن با این وضع و اوضاع
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج