امیدواری فرانسه به راه‌اندازی سامانه اینستکس
۸۸۱۶۳۳
۱۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
۵۶۰۰
تارنمای شبکه تلویزیونی المیادین لبنان روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد: "برونو لومر" وزیر دارایی فرانسه ابراز امیدواری کرد که نخستین نقل و انتقال مالی با ایران از طریق ساز و کار اینستکس در چند روز آینده انجام شود.

تارنمای شبکه تلویزیونی المیادین لبنان روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد: "برونو لومر" وزیر دارایی فرانسه ابراز امیدواری کرد که نخستین نقل و انتقال مالی با ایران از طریق سازو کار اینستکس در چند روز آینده انجام شود.

المیادین به جزئیات بیشتری از این خبر هیچ اشاره ای نکرده است.

سخنان لومیر یک روز پس از آن انجام می شود که "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران خطاب به اروپایی ها گفته بود: امروز اینستکس تنها سازوکاری بدون پول است و اینستکسِ توخالی به هیچ دردی نمی‌خورد، اما اگر اینستکس فعال شده و پول فروش نفت ایران به آنها به‌واسطه آن حاصل شود با وجود ایرادات آن، می‌توان تا حدی آن اقدام را قبول کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران نیز در این باره اعلام کرد: پس از خروج ترامپ از برجام، اروپایی ها ۱۱ تعهد اعلام کردند که شامل فروش نفت ایران، بازگشت پول نفت ایران، سرمایه‌گذاری در ایران، حمل و نقل، هوانوردی و کشتیرانی می‌شود که تعهدات به صورت رسمی همان روز اعلام شد.

امیدواری فرانسه به راه‌اندازی سامانه اینستکس

ظریف تصریح کرد: در هیچکدام از این تعهدات اینستکس یا سازو کار مالی وجود ندارد، بلکه آنچه وجود دارد ۱۱ تعهد است. اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای برای اجرای ۱۱ تعهد خواهد بود. اروپایی‌ها باید آن ۱۱ تعهد را انجام دهند؛ از آن ۱۱ تعهد، اروپایی‌ها در چهارچوب خود برجام مواد ۱ تا ۳ ضمیمه را ببینند در ماده ۳ ضمیمه ۲ به طور صریح آورده شده است.

وی اعلام کرد: اینکه اروپا یک اقدامی انجام داده و یک قانونی را لغو کرده، کافی نیست بلکه آثار آن قانون را باید نشان دهد. ما به صراحت گفتیم اگر اروپا به برجام متعهد باشد ما هم به آن متعهد خواهیم بود.

وزیر امورخارجه ایران اعلام کرد: به هر صورت ما از اروپایی‌ها می‌خواهیم که تعهدات‌شان را انجام دهند. تعهدات اروپا بسیار فراتر از اینستکس است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:38 - 1398/04/13
ما به راه‌اندازی این چیزی نه امیدی داریم نه اعتقادی، فقط امیدواریم زود دولت روحانی جمع کنه و بره
Russian Federation
04:21 - 1398/04/14
روزیکه ترامپ فرمان خروج از برجام امضا کرد خیلی واضح گفت همه کشورها بین ایران و امریکا انتخاب کنند .ارتباط تحاری همزمان ممکن نیست الان وقتش رسیده اروپا انتخاب کنه بین ایرا و آمریکا یکی باید انتخاب کنه .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج