چه اتفاقی مانع نوسانات قیمت دلار شد؟
۸۸۲۰۳۶
۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
۵۰۴۱ 
این روزها بازار دلار به‌رغم افزایش تنش‌های سیاسی هیچ رمقی برای افزایش ندارد. برای خیلی از مردم این سوال مطرح شده است که راز آرامش بازار دلار آن هم در اوج اخبار داغ تنش‌های سیاسی چیست؟

دنیای اقتصاد نوشت: این روزها بازار دلار به‌رغم افزایش تنش‌های سیاسی هیچ رمقی برای افزایش ندارد. برای خیلی از مردم این سوال مطرح شده است که راز آرامش بازار دلار آن هم در اوج اخبار داغ تنش‌های سیاسی چیست؟

تحلیلگران اعتقاد دارند که علت اصلی آرامش بازار دلار، عمیق‌تر شدن بازار ثانویه است که از اواسط تابستان پارسال به‌صورت ناقص اجرا شد، ولی هیچ‌وقت در حد بازار ثانویه کامل تکامل نیافت، بلکه بیشتر شکل بازار ثالث به خود گرفت؛ اگرچه همان شکل ناقص بازار ثانویه مانع تداوم جهش دلار شد.

بعد از اعلام سیاست اضطراری دلار ۴۲۰۰، اقتصاددانان برجسته خواستار تشکیل بازار ثانویه‌ای برای مبادلات ارزی با هدف مهارافزایش قیمت دلار در بازار آزاد شدند که متاسفانه جدی گرفته نشد و نرخ دلار در بازار آزاد اوج گرفت. با اجرای ناقص بازار ثانویه از تابستان پارسال صعود دلار متوقف شد؛ اما آرامش کامل ایجاد نشد که به نظر می‌رسد با تکامل بازار ثانویه این آرامش در حال حاکم شدن بر بازار است.

سال گذشته برخی اقتصاددانان با پرچمداری حسین راغفر و دستیارش، تحرکات عجیب و گسترده‌ای برای جلوگیری از تشکیل بازار ثانویه انجام دادند و حتی با انتشار نموداری اعلام کردند که با این سیاست، نرخ دلار تا پایان سال ۹۷ به ۴۵ هزار تومان خواهد رسید! این دو نفر و طرفدارانشان، اقتصاددانان دلسوز و گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» را که پیشنهاد تشکیل بازار ثانویه را برای مهار جهش دلار داده بود با انواع اتهامات تخریب کردند؛ اما اکنون معلوم شده است که حق با مجموعه «دنیای اقتصاد» بوده و هر چه بازار ثانویه عمیق‌تر شده، آرامش بازار دلار نیز بیشتر شده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1398/04/15
الان با 13 هزار آرامش کامل هست.نوش جونت قیمت گوشت و برنج و..... چی؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1398/04/15
رازش در تزریق دلارهای بادآورده نفتی به بازار است تا به شکل دستوری نرخ دلار را پایین نگهدارند

دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره این فنر فشرده هم امسال نه سال دیگه در میره

وای به حال ما مردم که باید یه جهش چهار پنج برابری دیگه رو تحمل کنیم
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1398/04/15
با ثبات قیمت ارز در دولت اصلاحطلب ، دلیل گرانی های پیوسته چیست ؟!؟؟؟!!؟؟؟؟؟؟؟؟!!!؟؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج