پزشکان زیر بار پیوند عضو از اعدامیان نمی‌روند
۸۸۲۱۰۸
۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
۶۶۳۲ 
طرح آیین‌نامه‌ای مبنی بر اهدای عضو از محکومان به اعدام، واکنش افراد شاخص حوزه پیوند کشور مانند دکتر ایرج فاضل- پدر پیوند عضو ایران و رییس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی تهران را به دنبال داشت و تاکید کردند که چنین کاری از نظر اخلاقی درست نبوده و تیم‌های پیوند حاضر به انجام آن نیستند.

خبرگزاری ایسنا: طرح آیین‌نامه‌ای مبنی بر اهدای عضو از محکومان به اعدام، واکنش افراد شاخص حوزه پیوند کشور مانند دکتر ایرج فاضل- پدر پیوند عضو ایران و رییس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی تهران را به دنبال داشت و تاکید کردند که چنین کاری از نظر اخلاقی درست نبوده و تیم‌های پیوند حاضر به انجام آن نیستند.

در ادامه این واکنش‌ها دکتر علی جعفریان - رییس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی (ره) نیز ضمن مخالفت با اهدای عضو از محکومان به اعدام، گفت: سابقه این موضوع محدود به چین است؛ چراکه هم تعداد اعدام‌هایشان زیاد است و هم مشکلاتی از نظر فرهنگ اهدای عضو از فرد مرگ مغزی دارند.

وی با بیان اینکه در دنیا به شدت با این موضوع مخالفت شده است، گفت: زیرا عنوان می‌شود که وقتی موضوع اهدا مطرح است، فرد حتی برای بعد از مرگش موافقت می‌کند که اعضایش را اهدا کند، کارت اهدای عضو دریافت می‌کند و خودش مایل به اهدای عضو است، اما فرد اعدامی اصلا چنین شرایطی ندارد و معنای تمایل برای او معلوم نیست و در واقع وقتی این موضوع مطرح می‌شود، فشار زیادی بر روی فرد وجود دارد.

جعفریان تاکید کرد: از طرفی اگر قرار باشد، حکم اعدام به صورت اهدای عضو اتفاق بیفتد، گروه پزشکی زیر بار چنین کاری نمی‌رود. در این رابطه دکتر فاضل نامه‌ای نوشتند و با این اقدام مخالفت کرده‌اند. طبیعتا هیچ یک از ما چنین کاری نخواهیم کردند. حال مدل دیگری وجود دارد که فرد با وسیله دیگری مانند تزریق دارو یا هر چیزی اعدام می‌شود و بعد اگر رضایت داده باشد، از ارگان‌هایش استفاده می‌شود. در این حوزه هم از آنجایی که این اقدام را در سایر موارد انجام نمی‌دهیم، در اینجا هم که بحث اخلاقی مطرح است، قطعا انجام نخواهیم داد.

پزشکان زیر بار پیوند عضو از اعدامیان نمی‌روند
رییس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی (ره) همچنین گفت: به نظر من طرح این موضوع نوعی نپختگی بوده است و از هیچ یک از کسانی که باید در این حوزه مشورت گرفته می‌شد، مشاوره نگرفتند. تصور کردند که با این اقدام مشکلی حل می‌شود، اما این اقدام اصلا مساله‌ای را حل نمی‌کند و از نظر اخلاقی زیر سوال است. گروه‌های پزشکی هم چنین اقدامی را انجام نمی‌دهند.

جعفریان تاکید کرد: چنین اقدامی اشتباه است و فضای اهدای عضو را در کشور کاملا به شائبه‌های اجباری بودن، آلوده می‌کند. بنابراین این اقدام نه از نظر تعداد مشکلی را حل می‌کند و نه از نظر پرستیژ کشور مناسب است و تاکید می‌کنم که گروه‌های پیوند هم اصلا این اقدام را انجام نمی‌دهند. تدوین چنین آیین نامه‌ای، اقدام شتاب زده‌ای بوده که بدون مشورت با افراد شاخص این حوزه، مطرح شده و اصلا عملیاتی نیست.

وی همچنین اظهار کرد: تیم های پیوند با این اقدام مخالفند و انجمن علمی پیوند اعضا هم رسما نامه زده و با این اقدام مخالفت کرده است. افراد شاخص حوزه پیوند مانند دکتر ملک حسینی و دکتر فاضل نیز با این اقدام مخالفت کرده‌اند. باید توجه کرد که انجام چنین کاری به نفع کشور هم نیست.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1398/04/15
احسنت باین پزشگان .افرین بشما انسانها شریف
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
اگر قبل ازاینکه اقایان چنین فکری را درسر داشتند با اهل فن همین اقایانی که مخالفت کردن (تیم پیوند)مشورت میکردن و نظرخواهی احتمالا حداقل در موارد اضطرای را تایید میکردن چرا که در مملکت ما همیشه دیده شد که هر قانونیکه در مجلس ثبت بشه یتبصره ویا یماده در کنارش هست که
اصطلاحا بهش
راه فرار اضطراری نامیده شده حتی بندو سطرو اینچیزار راهم بعنوان ادرس اون
نامیده میشه تبصره .ماده .بند .سطر و الا ماشا الله
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
چه اشکال داره البته اگر معتاد نباشه بدبخت زندانی سیاسی که خودش با اعتصاب غذا مردنی میشود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
شبیه کره شمالی و چین کمونیست دهه ۶۰ شدیم
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1398/04/15
متاسفانه شیوع انجام کارهای ضد ارزشی و اخلاقی در جامعه بجایی رسیده است که آدمی از بیان آن شرم دارد
جا دارد از پزشکان عالیقدر و متخصص سپاسگزارم که در این موضوع ورود کردند امیدوارم ای عزیزآن در انجام وظایف خطیر پزشکی موفق و موید باشند
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1398/04/15
همیشه گفتن از این ستون تا اون ستون فرجه شاید پای دار بخشیده شد، ولی اینطوری میمیره بعدم چه فشار روانی باید تحمل کنه دست دکترای پیوندم درد نکنه که قبول نکردن
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1398/04/15
دمتون گرم پزشکان تورو خدا جلوی این برنامه رو بگیرین وگرنه بازاری میشه اعدام
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1398/04/15
این موضوع یک مسئله ی قضائیه به پزشکان ربطی نداره اگه قرارباشداجراشودبایدانجام دهندبعدش اون هم بصورت داوطلبانه است ۳فایده داره دست کم ۱ جان چندین نفرنجات پیدامیکنه ۲ ثوابی هم برای محکوم داره وازبارگناهش وعذاب وجدانش کم میشه ۳دردکمتری میکشه
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1398/04/15
آفرین بر این دکتر ،
دکتر تلاش میکنه مریض را نجات بده
نمیتونه قاتل باشه
Netherlands
14:59 - 1398/04/15
خدای بدبخت اونی که اعدام میشه دیگه جونی براش نمونده. جلو خانواده اش میکشن. دیگه انصاف نیست بعد از مردن هم تکه تکه کنن...
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1398/04/15
زنده باد برشما غیور مردان وزنان سلامت وبا شرف که ازادگی را فدای هیچ چیزی نمی کنید
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1398/04/15
درود بر شما بزرگان ایران و استادان با تجربه خدا اموات شمارا بیامرزه
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1398/04/15
خب اونهایی که رضایت در مقابل دریافت پول برای ورثه میدهند که بد نیست مریضی نجات و ورثه اون هم به نوایی میرسد
Romania
17:49 - 1398/04/15
درود بر پزشکان باوجدان و پاک
United Arab Emirates
07:14 - 1398/04/18
اینا تمامش فقط اینو میرسونه که هیچ ارزش واحترامی برا مردم چه مجرم واعدامی وعادی قائل نیستن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج