تلویزیون، پوشش متنوع زنان را به رسمیت شناخت
۸۸۲۲۱۰
۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
۱۳۴۲۲ 
شبکه خبر سیما در گزارشی با عنوان « مخالفت با قانون» با دختران و زنان مصاحبه کرد و بحث رعایت «حجاب» را از منظر قانونی و نه شرعی با آنان در میان گذاشت تا به این نتیجه برسد که اولا غالب مردم از «الزام قانونی رعایت حجاب آگاه نیستند» و ثانیا «اصرار بر رعایت حجاب تنها به خاطر ملاحظات شرعی نیست».

عصر ایران: شبکه خبر سیما در گزارشی با عنوان « مخالفت با قانون» با دختران و زنان مصاحبه کرد و بحث رعایت «حجاب» را از منظر قانونی و نه شرعی با آنان در میان گذاشت تا به این نتیجه برسد که اولا غالب مردم از «الزام قانونی رعایت حجاب آگاه نیستند» و ثانیا «اصرار بر رعایت حجاب تنها به خاطر ملاحظات شرعی نیست».

از این رو کسانی که دختران و زنان را به حجاب کمتر یا کنار گذاشتن آن توصیه می‌کنند جدای بحث های شرعی، در واقع با قانون مخالف‌اند. از سوی دیگر بر پایۀ قانون با مصاحبه شوندگان زبان مشترک پیدا کنند.

این گزارش که ساعت 13:45 شنبه 15 تیر ماه 1398 از شبکه خبر پخش شد از چند منظر متفاوت بود:

1. با دختران و زنانی مصاحبه شد که پوشش رسمی نداشتند و هر چند در کوی و خیابان و در سطح شهر اگر نه غالب خانم ها که بخشی از زنان این گونه لباس می پوشند اما تلویزیون سعی در انکار و نادیده گرفتن آنان دارد. کما این که در همۀ سریال های تلویزیونی نیز حجاب زنان هنرپیشه ولو در خانه کامل است و غالبا با پوشش کمتر خود زنان هنر‌پیشه هم متفاوت است.

این قاعده تنها در گزارش‌های راه‌پیمایی‌های 22 بهمن و گاهی در انتخابات نقض می‌شد ولی در این گزارش بی آن که از خانم ها خواسته شود شال یا روسری خود را جلو بکشند با آنان مصاحبه شد. هر چند که شکل مصاحبه در مفهوم مصطلح را نداشت و بیشتر «نظر» بود تا «خبر».

2. روی میکروفون ها آرم صدا وسیما نقش نبسته بود و می‌توان حدس زد که مصاحبه شوندگان نمی‌دانسته‌اند با صدا و سیما مصاحبه می‌کنند چون اگر می‌گفتند گزارش برای صدا وسیماست ممکن بود برخی امتناع کنند. تلویزیون اصرار دارد میکروفون های آرم دار خود را به رخ بکشد و از این نظر عجیب بود که با میکروفون عادی مصاحبه کنند.

در برخی مصاحبه ها هم احساس می‌شد پرسش دیگری مطرح شده و تنها پاسخ را پخش می‌کنند یا پاسخ ها تقطیع شده هر چند اثبات این ادعا منوط به آن است که مصاحبه کنندگان فیلم کامل را در اختیار داشته باشند و منتشر کنند.

3. خبرنگار دنبال این هدف بود که ثابت کند رعایت نکردن حجاب نقض قانون است و باید با نقض قانون برخورد شود. می توان حدس زد برخی پاسخ هایی داده باشند که پخش نشده باشد.

مثلا این که یکی بگوید ماهواره ای که در خانه می بینیم هم غیر قانونی است. فیلتر شکنی که برای تلگرام استفاده می کنیم نیز. موزیک آن سوی آب ها را که در داخل اتومبیل می شنویم نیز. شهریه ای که مدرسه فرزندم به بهانه های مختلف می گیرد نیز. این را هم به حساب همان ها بگذارید.

یا دیگری گفته باشد اگر موضوع صرفا قانونی است آیا مجلس می تواند این قانون را تغییر دهد؟ چون قانون یعنی آنچه مجلس تصویب و شورای نگهبان تأیید کند.

4. با این که گزارش دنبال آن بود که بحث قانونی را خصوصا به نسل تازه یادآور شود اما دقیقا نگفت در قانون مجازات اسلامی چه مجازاتی در نظر گرفته شده شاید از بیم آن که افراد بگویند «خوب جریمۀ 50 هزار تومانی را می‌پردازیم، دیگر چرا به زور سوار گشت ارشادمان می‌کنید».

به هر رو واقعیت پوشش زنان ایرانی حد اقل در طبقه متوسط شهری با آنچه از تلویزیون می بینیم متفاوت است و باید دید آیا در گزارش های غیر مرتبط با جریمۀ بدحجابی هم خانم هایی را که در محیط های غیر اداری می بینیم در قاب تلویزیون هم مشاهده می کنیم یا نه؟

 
در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید
 
تلویزیون، پوشش متنوع زنان را به رسمیت شناخت
برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1398/04/15
چقدر بهشون پول دادید؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
شماها اگر اکثریت جامعه بودید تا الان حرف خودتونو به کرسی نشوندید.تا اطلاع ثانوی در اینترنت بی شمار باشید
به۱۲:۲۷
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
خب اگه اکثریت مثل تو هستن
پس چرا از عصبانیت داری میمیری
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1398/04/15
نانوایی ها هم غیرقانونی نان را گران میفروشن و بانک ها هم به افراد حکومتی وام کلان میدهند ولی به افراد عادی نمیدهند و موتوری ها هم قانون را رعایت نمیکنند و کلی موارد غیرقانونی
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1398/04/15
برده داری هم روزی قانون بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
جنبش می تو رو دنبال می کنید؟ نمی تونید با تمام جاذبه های جنسی در جامعه باشید و همه چیز هم خوب و خوش باشه
Iran, Islamic Republic of
20:46 - 1398/04/15
دست از این دلقک بازی ها تو رو خدا بردارید ، این فیلمها رو برای چند درصد از جامعه درست میکنید ؟
Iran, Islamic Republic of
21:08 - 1398/04/15
بازم خودشونن فیلم ساختن
ههه
Iran, Islamic Republic of
21:52 - 1398/04/15
برید دزداروبگیرید مسخره ها
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
چه ربطی داره؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
صدا و سیما بره دزدا رو بگیره چی میزنی
Germany
21:57 - 1398/04/15
پس خواهشا اول از بازیگرا و ورزشکارا شروع کنید به نظرم اینطوری خیلی بهتره چون بالاخره الگوی خیلیا اونان دیگه.
Iran, Islamic Republic of
23:52 - 1398/04/15
جمع کنیداین دلقک بازیهارونصف ایران افغانیااشغال کردن بودجه ومنابع شغلمون دارغارت میکنن وجرم وجنایت فسادتجاوزوجنایت میکنن شمابهدفکرمدهستین فعلا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
خیلی دلت از افغانی ها پره. چیزی شده بگو
آخه چه ربطی داره حجاب به افغانی ها
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1398/04/16
واقعا آدم عاقلی هم پبدا میشه برنامه های صدا و سیمای ایران رو نگاه کنه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
ما نگاه می کنیم.اینقدر حرص بخورید تا جونتون...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
بله با افتخار
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج