واکنش شریعتمداری به توقیف نفت‌کش ایرانی
۸۸۲۲۹۴
۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۶
۶۲۹۲ 
 شریعتمداری درباره توصیه برخی جریانات داخلی به خویشتن داری ایران در مقابل اقدام انگلیس گفت: این جریان اگر احمق نباشد به یقین وابسته است و چه بخواهد و چه نخواهد، نقش ستون پنجم دشمن را بازی می کند.

خبرگزاری فارس: حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان گفت: در ماده ۱۴ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو آمده است «کشتی‌های تمامی کشورها اعم از کشورهای ساحلی یا غیر آن، می‌توانند در دریای ساحلی از حق عبور و مرور بی ضرر برخوردار باشند» و در تبصره ۴ از همان ماده آمده آمده است: «عبور و مرور کشتی ها تا جایی بی ضرر خواهد بود که به آرامش، نظم یا امنیت کشور ساحلی آسیب نرساند» و تصریح کرد که بند یک از ماده ۱۶ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو توضیح می دهد که تشخیص بی‌ضرر بودن عبور کشتی‌ها از آبراه نیز برعهده کشور ساحلی است.

شریعتمداری با اشاره به این که در مواد ۱۷ تا ۲۳ کنوانسیون ۱۹۸۲ جامائیکا نیز مواد مورد اشاره در کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو با تغییراتی جزیی در عبارات تکرار شده است، گفت: با توجه به مفاد این دو کنوانسیون، فقط عبور کشتی‌هایی از تنگه هرمز مجاز خواهد بود که برای «امنیت، نظم، آسایش و حقوق ملی» جمهوری اسلامی ایران «بی‌ضرر» تشخیص داده شود و از آنجا که انگلیس موضعی تخاصمی علیه ایران اتخاذ کرده و منافع ملی و نظم و امنیت کشورمان را به خطر انداخته است،

نه فقط ممنوعیت عبور کشتی های انگلیس از تنگه هرمز، بلکه توقیف شناورهای این کشور حق قانونی جمهوری اسلامی ایران است و چنانچه از این حق مسلم و قانونی خود استفاده نکنیم نه فقط روباه پیر را گستاخ تر کرده ایم بلکه توله های منطقه ای آن را هم درباره اقتدار مثال زدنی خود به توهم انداخته ایم !

واکنش شریعتمداری به توقیف نفت‌کش ایرانی

شریعتمداری در ادامه این گفت و گو گفت: انگلیس ادعا می کند که توقیف نفتکش ایران با استناد به تحریم نفتی سوریه از سوی اتحادیه اروپا بوده است که باید گفت: از کی تا به حال اتحادیه اروپا نقش سازمان ملل را برعهده گرفته است ؟! این تحریم برفرض که صورت گرفته باشد فقط شامل کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود و بدیهی است که اتحادیه اروپا نمی تواند و حق ندارد برای سایر کشورها تعیین تکلیف کند!

مدیر مسئول کیهان در پاسخ به این سوال که علت اصلی اقدام انگلیس را چه می دانید ؟ گفت: انهدام پهباد جاسوسی پیشرفته آمریکا، بی توجهی ایران به اینستکس، بی اعتنائی به درخواست های مکرر ترامپ برای مذاکره، زمین گیر شدن آمریکا و متحدان اروپائی و منطقه ای آن در یمن، سوریه، عراق و دهها نمونه دیگر از این دست، تحقیر شدید آمریکا و متحدان غربی و عبری و عربی آن را در پی داشته است و اقدام انگلیس واکنشی از سر استیصال به این تحقیرهاست که باید عکس العمل پشیمان کننده ایران را به دنبال داشته باشد. بستن تنگه هرمز به روی کشتی های انگلیس و توقیف نفتکش های این کشور کمترین پاسخی شکننده و صد البته کاملا قانونی است که از سوی ایران انتظار می رود.

شریعتمداری درباره توصیه برخی جریانات داخلی به خویشتن داری ایران در مقابل اقدام انگلیس گفت: این جریان اگر احمق نباشد به یقین وابسته است و چه بخواهد و چه نخواهد، نقش ستون پنجم دشمن را بازی می کند و افزود: این اولین بار نیست که جریان واداده مورد اشاره اصرار دارد هرگونه حق طلبی را “ تندروی”! قلمداد کرده و ایران اسلامی را از دسترسی به حقوق قانونی خود محروم کند!

مدیر مسئول کیهان در تشریح وادادگی این جریان گفت: دزدان دریائی که خواستگاه اصلی و بومی آنها انگلیس است، پرچم مخصوصی به رنگ سیاه داشتند که روی آن تصویر یک جمجمه با ۴ استخوان نقاشی شده بود. می گویند وقتی قصد حمله به یک کشتی تجاری را داشتند، ناخدای کشتی تجاری از مشاور خود پرسید: این پرچم سیاه بانقش جمجمه و ۴ استخوان به چه معنی است و مشاور او که عامل نفوذی همان دزدان دریائی بود جواب داد: قربان! علامت کله پاچه است! یعنی خوراک کله پاچه نذر کرده و خیرات می کنند !

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:14 - 1398/04/15
آقای شریعت مداری هر چه زودتر اقدام کنید تا دیر نشده
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1398/04/15
مطالبی که ایشان می گویند دقیقاً درست است. اما ایشان سواد این حرفها را نداره
Iran, Islamic Republic of
23:24 - 1398/04/15
این قوانین چرا در خصوص کشتی حامل دارو به یمن اجرا نشد و شکایتی نکردید.خبری هم از سرنوشت کشتی دیگر نشد.اگر هم حرف شما قابل قبول باشد بفرمائید سفید انگلیس چرا در ایران هست چرا سفارتخانه اش باز است .پس خودتان انگلیسی هستید که با آنها برخورد نمیکنی و پرو شان کردید.اول سفیران انگلیس از کشور اخراج شوند بعد کشتی آنها را بخوابانید .اگر بگذارند.
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1398/04/15
خیلی درست فرموده انگلیس جنایتکار رو باید ادب کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
یکی باید تو را ادب کنه
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1398/04/15
آقای شریعتمداری دیگر ماده تبصره بین المللی نمانده اگر جمهوری اسلامی جواب انگلیس کثافت را ندهد دیگر هر گشوری بخواهد هرکاری علیه گشورمان انجام میدهد
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1398/04/16
درود بر آقای شریعتمداری .بیایید یکبار هم که شده غرور ملی خود را به نمایش بگذاریم هرچند دراین راه ضربه ای هم بخوریم ولی لااقل به این گردن کلفتهای بیگانه بفهمانیم ایران وایرانی کیست .آخه تا کی باید تحقیر شویم زندگی با عزت بدرد میخوره نه با زلت .زنده باد ایرانی و تمدن ایرانی
پاسخ ها
مصطفی علیزاده
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
مهندس مثل اینکه جیبت پره .
Iran, Islamic Republic of
00:56 - 1398/04/16
ازفیش نجومیتون چه خبرآقای شریعتمداری؟؟؟فرصت کردین خرجش کنیدیادنبال دلاروسکه هستی؟
Iran, Islamic Republic of
01:17 - 1398/04/16
خخخخخخخخ دیگه روزنامه کیهان واسه اعمال نظر بعلت کاهش مخاطب از دست داده اومده اینجا اعمال نظر کنه ..اون کنوانسیون هم ایران امضا نکرده پس نمیتونه ازش بهره ببره ..در خلیچ فارس هم امتحان کردی و دیدی ثمرش را
Iran, Islamic Republic of
01:18 - 1398/04/16
مصرف شیره مغز ادمو فعال میکنه و صورت را لاغر و خشک
Iran, Islamic Republic of
01:30 - 1398/04/16
ای کاش آنقدر قدرت داشتیم که ما هم می توانستیم قوانین داخلی مان را بردیگر کشور ها تحمیل کنیم. اگر به نخبگان کشوربه عنوان پیشران توسعه اهمیت داده بودیم اکنون کشوری توسعه یافته و قوی بودیم .که دیگران به ما احترام میگذاشتند.
Iran, Islamic Republic of
02:57 - 1398/04/16
اگه یه حرف راست زده باشی . همینه........
Iran, Islamic Republic of
03:07 - 1398/04/16
تبصره برای خودتون باز نکن جناب جنگ طلب مردم شما را قبول ندارن حتی روزنامه شما را برای تمیز کردن شیسه ماشین استفاده میشه
United Kingdom
15:21 - 1398/04/16
آقای شریعتمداری عزیز، حیف که سن جوانی را پشت سر گذاشتید و دیگر نمیتوانید با تصدی مشاغل مهمتر بارهای سنگین‌تر از مسئولیت روزنامه را بعهده بگیرید، حالا فقط باید پشت میزتان بنشینید و انشاء بنویسید، حتی با فرض درست بودن بعضی از تحلیل‌هایتان باز نتیجه فرقی نمیکند چون متاسفانه در جایگاهی نیستید که بتوانید مثمر ثمر باشید.
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1398/04/16
آقای شریعتمداری یکبار برا همیشه بخاطر منافع مردم حرف بزن و بگو چرا ما با کشورهای که مشکل دارن دوست هستیم؟
چرا باید به کشور سوریه نفت بفرستین بخدا آنقدر خوشحالم که نفت به سوریه نرسید
Iran, Islamic Republic of
19:36 - 1398/04/16
برای اولین با ر با این اقا موافقم توقیف نفتکش ما بی قانونی ترین عمل ممکن است که هر واکنش از ایران به انگلیس کاملا قانونی منطقی و عقلانی است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج