علت افزایش «ازن» در تهران چیست؟
۸۸۲۳۱۴
۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۸
۵۰۱۶ 
مدیرکل هواشناسی استان تهران با اشاره به عوامل تأثیرگذار بر افزایش ازن گفت: افزایش دما علت اصلی افزایش آلاینده ازن در پایتخت است.

خبرگزاری تسنیم: مجتبی جلالی روز گذشته در جلسه کاهش آلودگی هوا با اشاره به عوامل مؤثر بر افزایش میزان اُزون اظهار داشت: تندی باد، دما، فشار و گرد و غبار بر افزایش یا کاهش میزان اُزون تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: دما عامل محرک برای تشدید ازن است که افزایش ساعت آفتابی ناشی از استقرار سامانه پرفشار بوده و کاهش بارندگی‌ها را هم داشتیم که سبب شده ذرات معلق بیشتری در تهران را شاهد باشیم و ازن افزایش پیدا کند.

مدیرکل هواشناسی استان تهران بیان کرد: در روز هشتم تیرماه دمای هوا تهران به صورت حداقل 20 درجه و حداکثر 34 درجه بوده که 9 درصد از میانگین بلندمدت بیشتر بوده است.

جلالی با بیان اینکه افزایش دما نسبت به میانگین بلندمدت سال گذشته بیشتر بوده تأکید کرد: تا 19 تیرماه روند افزایش دما را داشتیم که در همین راستا ازن هم بیشتر شده است بنابراین ارتباط معناداری بین افزایش دما و افزایش ازن وجود دارد و از 11 تیرماه روند کاهشی هوا را شاهد بودیم.

درخواست استاندار تهران از دستگاه‌های ملی و دولتی جهت همکاری برای مدیریت مصرف انرژی در تابستان

در ادامه این جلسه انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به اینکه مقابله و کاهش آلاینده‌ها جز با شناخت دقیق نوع و منشأ آلاینده میسر نیست اظهار داشت: در هر استانی باید منشأ بروز و ظهور ریزگرد‌ها بررسی شود و کارگروه ملی در همه استان‌ها این موضوع را دنبال کند و همه مکلف شوند تا نسبت به مقابله با گرد و غبار به صورت علمی و تخصصی عمل کنند و منابع مالی از سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین شود.

وی بیان کرد: ازن آلاینده ثانویه است که قطعاً شرایطی دارد و مخاطرات شدیدی بر سلامت آحاد جامعه دارد که در این زمینه مقرر شد کارگروهی برای هر آلاینده ثانویه شکل بگیرد و رصد و پایش شود تا تحت کنترل قرار گیرد.

استاندار تهران در ادامه با اشاره به طرح کاهش آلودگی هوا افزود: این طرح نسبت به طرح زوج و فرد بهتر است اما باید مدیریت و راهبری شود و نقاط قوت ضعف آن احصا شود تا منجر به کاهش آلودگی هوا شود که اکنون زمان برای قضاوت زود است.

وی همچنین بیان کرد: ماده 7 قانون هوای پاک باید مدنظر شهرداری قرار بگیرد تا روان‌سازی رفت و آمد مردم انجام شود.

محسنی بندپی تأکید کرد: مشکلات بوی واحدهای صنعتی، مجتمع دام‌گستر، عدم تصفیه فاضلاب‌های شهری در محدوده اتوبان باید برطرف شود چرا که به معضل ملی و فراملی تبدیل شده و زیبنده کشور نیست با این پیشرفت علمی شاهد این مشکلات باشیم.

وی با بیان اینکه 50 درصد منشأ بوی نامطبوع به واحدهای دام‌گستر برمی‌گردد گفت: مدیریت پساب و فضولات دامی باید با بهره‌گیری از روش‌های نوین اجرایی شود چرا که آلایندگی‌ها بر میزان مرگ و میر، تغییرات اقلیم و غیره اثر می‌گذارد و با توجه به پیشرفت‌های علمی باید در این زمینه فعال عمل کنیم.

استاندار تهران در مورد مصرف بهینه انرژی در تابستان تصریح کرد: 13 تیرماه بخشنامه اعلام شد و تمام دستگاه‌های دولتی و ملی مکلف هستند دستگاه‌های سرمایشی را روی 25 درجه تنظیم کنند و ظهر به بعد از مولدهای انرژی استفاده کنند.

محسنی بندپی در پایان خاطرنشان کرد: تغییر ساعت اداری در تهران دشوار است و تنها 45 روز برای اجرای این بخشنامه مانده و در این زمینه دستگاه‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1398/04/16
سوال ساده توجیح گسترش طرح دزد مابانه طرح زوج و فرد ، نه کسیاوزن می بینه نه خودشون میدوند چیه ، فقط دهن پر کنه باهاش میشه فکر مردم چندین سال مشغول کرد .
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1398/04/16
شاید کار آمریکا یا اسرائیل باشه ......خخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1398/04/16
بنزین آزمایشگاهی که می ریزید تو باک ماشینهای مردم ،کاملا معلومه،آقایون کبک !!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج