دیوان محاسبات: برخی نجومی‌بگیران زندانی شدند
۸۸۲۳۶۱
۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۳
۲۷۵۴ 
رئیس دیوان محاسبات کشور گفت : در مجموع با توجه به گزارش های اول و دوم و سوم این دیوان ، حدود ۵۷ میلیارد تومان پول ناشی از حقوق های نامتعارف را به خزانه برگرداندیم.

مهر نوشت: رئیس دیوان محاسبات کشور گفت : در مجموع با توجه به گزارش های اول و دوم و سوم این دیوان ، حدود ۵۷ میلیارد تومان پول ناشی از حقوق های نامتعارف را به خزانه برگرداندیم.

عادل آذر با حضور در برنامه تلویزیونی "نگاه یک" درباره سرانجام حقوق‌های نجومی با اشاره به اینکه دیوان محاسبات، سه گزارش تخصصی و کاملاً حرفه‌ای درباره پرونده معروف به حقوق‌های نجومی یا نامتعارف به مجلس و سران سه قوه داده است، گفت: مردم در جریان یکی از آنها که نخستین گزارش ما بود قرار گرفتند که در صحن علنی مجلس هم قرائت شد.

وی افزود: در آن زمان اعلام شد که از ۱۰۰ هزار مدیر پایه که حقوق و مزایای آنها رسیدگی شد، ۳۹۴ نفر حقوق نامتعارف و غیر قانونی داشتند.

آذر اضافه کرد: پس از آن، گزارش محرمانه‌ای به رئیس مجلس و کمیسیون مجلس شورای اسلامی و سران دو قوه دیگر دادیم و گزارش خیلی محرمانه هم دادیم که دستگاه، موضوع و فرد در آن گزارش آمد.

وی با اشاره به روند اقدامات قانونی علیه حقوق‌های نجومی و پاسخگویی به مطالبات مردمی در این زمینه گفت: علاوه بر پرداخت حقوق‌های نامتعارف، وام‌های نامتعارف با سودهای صفر درصد و یا یک درصد و مانند آن هم داشتیم.

آذر ادامه داد: حدود ۷۰ پرونده از دستگاه‌های مختلف بابت حقوق‌های غیر قانونی برای رسیدگی قضائی به دادسرا ارسال کردیم که بر اساس آرای صادره، ۵۷ میلیارد تومان به خزانه بازگشت.

وی اضافه کرد: به اذعان کارشناسان و اغلب نمایندگان مجلس، فنی‌ترین و تخصصی‌ترین کار را دیوان محاسبات در این زمینه انجام داد.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: تعدادی از حقوق بگیران نامتعارف، معزول شدند و برخی‌ها هم به زندان رفتند.

آذر با بیان اینکه متأسفانه در برخی موارد، قوانین اجازه پرداخت حقوق‌های نامتعارف را داده است، افزود: موارد خلاء های قانونی در پیوست گزارش محرمانه دوم این دیوان آمده است.

وی اضافه کرد: ملاک دیوان محاسبات، اجرای قانون است و قوانین باید اصلاح شود.

آذر افزود: در گزارش دوم، جزوه ۲۰ صفحه‌ای در خصوص خلاء ها و روزنه‌های قانونی پرداخت حقوق‌های نامتعارف، اعلام شد و پس از آن، بحث اصلاح نظام پرداخت، مطرح شد.
وی با تاکید بر اینکه دیوان محاسبات به طور مستمر، امورات مالی دستگاه‌ها را رسیدگی می‌کند، اضافه کرد: حدود یک ماه پیش ۲ مورد را کشف کردیم که حقوق حدود ۳۵ و ۳۸ میلیون تومان پرداخت شده بود.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: اختیاراتی که به هیئت مدیره و مجامع داده شده است هنوز پابرجاست گرچه در قانون بودجه‌های ۹۷ و ۹۸ برخی ضوابط را قرار داده اند اما
تفاسیر قانونی، اجازه برخی پرداخت‌های نامتعارف را می‌دهد.

آذر افزود: بیشتر موارد حقوق‌های نامتعارف، در شرکت‌های نسل دوم و نسل سوم اتفاق می‌افتد زیرا در بیشتر اوقات، قانونگذار لایه اول و دستگاه‌های اجرایی را در نظر می‌گیرد و احکام را برای آنها می‌نویسد غافل از آن که شرکت‌هایی داریم که در لایه‌های دوم و سوم هستند و بیشتر پرداخت‌های نامتعارف، در آن جا اتفاق می‌افتد و باید نظام پرداخت آنها را
اصلاح کرد.

وی تاکید کرد: شرایط نظام پرداخت باید شفاف و دقیق باشد و حقوق‌ها بر اساس شایستگی و عملکرد افراد به آنها پرداخت شود.

آذر گفت: در سه سال اخیر به طور متوسط سالانه حدود ۵ هزار میلیارد تومان برگشت بیت المال به خزانه داریم یعنی حسابرسان ما تشخیص داده اند که در محل خود هزنیه نشده
است و آن را به خزانه برگشت دادیم.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: دو سوم آن یعنی حدود ۳ هزار تا ۳ هزار و پانصد میلیارد تومان آن، ورود دیوان محاسبات به صورت پیشگیرانه و از طریق مشاوره‌های حقوقی و آموزش به مدیران انجام شده است.

وی افزود: حدود ۱۵۰۰ تا ۱,۷۰۰ میلیارد تومان هم پس از وقوع تخلف به خزانه برگشت داده شده است و دستگاه مربوط مکلف به جبران آن می‌شود و اگر تشخیص داده شود جرمی ارتکاب یافته است پرونده برای رسیدگی به قوه قضائیه ارجاع می‌شود.

آذر اضافه کرد: دیوان محاسبات به طور مستمر دستگاه‌های دولتی یا نهادهای عمومی غیر دولتی را پایش می‌کند اما در برخی جاها دعواهای حقوقی داریم. تا کنون در جایی که سهم دولت در شرکت، کمتر از ۵۰ درصد است یا در شرکت‌های نسل دوم و سوم از جمله شرکت‌هایی که زیر نظر بانک‌ها هستند و یا شرکت‌های خودروساز، دیوان محاسبات نمی‌تواند نظارت کند که باید قانون در این موارد اصلاح شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1398/04/16
چرا این حضرات اراذل نجومی بگیر را به بیگاری ننیبرید
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1398/04/16
ملت دانا== مدیران خدوم و خدمت گزار
Kuwait
08:49 - 1398/04/16
همه ی نجومی بگیران بایدزندانی یا اعدام بشوند ‌‌ بهتره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
همش دروغه همشون فرارکردن اون ور آب دارند عشق و صفا می کنند. این دروغ بزرگ هم برای کلاه گذاشتن سر مردم ه
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1398/04/16
دولت یه چندر گاز یارانه به بدبخت بیچاره ها میده هزار بارم منت میزاره اونوقت یه تعداد از حق این ملت مظلوم میان برا خودشون زندگی میسازن اینو میگن یه نظام هر به هرکی هرکس پارتی داره. زندگی میکنه هرکس نداره باید بمیره
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1398/04/16
ای دروغگو ها مگه همه سر از کانادا وکشور های دیگه در نیاوردن
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1398/04/16
برای بردگان نان و آب نمیشود. خرج به دلار و حقوق و دستمزد به ریال یعنی آخر برده داری آن هم در قرن بیست و یکم آن هم در ایران دارنده اولین منشور حقوق بشر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! البته حقوق مدیران نجومی به دلار محاسبه و پرداخت میشود فقط بردگان هستند که باید نانی بخور و نمیر به آنان داد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج