چراییِ افزایش فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر
۸۸۲۳۷۸
۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۲
۲۷۰۴ 
روزنامه «همدلی» در گزارشی افزایش فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر را بررسی کرده است.

روزنامه «همدلی» در گزارشی افزایش فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر را بررسی کرده است.

بیکاری در کنار افزایش تورم، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که به باور بسیاری از آگاهان اقتصادی، معیشت دهک‎‌های درآمدی متوسط و ضعیف را هدف گرفته است. رشد این دو در کنار یکدیگر باعث شده است تا شاخص فلاکت در سال‌های اخیر رشد کند.

آن‌طور که بررسی آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، شاخص فلاکت (مجموع نرخ بیکاری و نرخ تورم) در زمستان سال ۹۷ به ۳۹ درصد رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ حدود ۱۰درصد افزایش نشان می‌دهد. بر اساس گزارش‌های مختلف، شاخص فلاکت در دولت روحانی از 22درصد سال 94 به 39درصد در زمستان سال 97 رسیده است.

رشد ضریب جینی

مهم‌ترین شاخصی که اقتصاددان‌ها برای بررسی میزان نابرابری در یک جامعه معرفی می‌کنند شاخصی به نام ضریب جینی است. ضریب جینی برای سنجش میزان نابرابری در توزیع درآمد یا ثروت در یک جامعه آماری استفاده می‌شود و رقمی از صفر تا یک یا از صفر تا 100 را دربرمی‌گیرد. این شاخص برای سنجش میزان نابرابری در توزیع درآمد جامعه است. این ضریب با اعداد بین صفر و یک نشان داده می‌شود، بنابراین هر تغییر کوچک در این شاخص، نشان‌دهنده شکاف بزرگ درآمدی در جامعه است.

هر چه این ضریب به عدد صفر نزدیک‌تر باشد به این معنی است که جامعه دارای توزیع درآمد بهتر و شکاف طبقاتی کمتری است و هر چه به عدد یک نزدیک‌تر شود، یعنی توزیع درآمد در جامعه وضعیت بدی پیدا کرده و شکاف طبقاتی در حال افزایش است.بنابراین، این ضریب می‌تواند به ما نشان دهد که عملکرد هر دولت در توزیع درآمد و ثروت به چه شکلی بوده است و درآمد نیازمندان در مقایسه با ثروتمندان جامعه چه تغییری کرده است.

بر اساس آمار‌های رسمی، ضریب جینی در سال پایانی دولت دهم معادل 37/0 بود که در سال 92 یعنی نخستین سال کاری دولت روحانی به همین میزان ثابت ماند و در سال بعد به38/0 افزوده شد.

آنطور که گزارش‌های مختلف نشان می‌دهند، ضریب جینی در دولت روحانی ادامه پیدا کرده و در سال 94، این شاخص به39/0 رسیده است.

این یعنی با افزایش ضریب جینی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با روندی افزایشی حرکت کرده و فاصله طبقاتی بیشتر شده است.

افزایش شکاف طبقاتی

طبق روایت مرکز آمار، روند ضریب جینی در سه سال پاپانی دولت دهم، نزولی بوده و با کاهش آن از 0.41 در سال 89 به 0.37 در سال 90 و تثبیت آن در سال 91، زمینه برای کاهش بیشتر فاصله طبقاتی فراهم شده بود. این در حالی است که در سال‌های اخیر روند افزایشی این شاخص بیشتر از گذشته صورت گرفت و روند افزایش فاصله طبقاتی اوج گرفته است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1398/04/16
برای بانک اقزاداشون آن آب پول لازم دارند از هف من وتو باید جیبه اقزادهش پور برهما نداریم بذرک اقزاداشون پول لازم دارند انشالله خدا هی مارا از شان بگیرد انشالله
پاسخ ها
علی هستم
Turkey
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
آغا یکی اینو ترجمه کنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
مجبور نکردن که فارسی بنویس
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/04/16
برسی لازم نیست اونایی که پست ومقام دارند
تامی تونن دزدی میکنند
وطبقه پایین بندهای خدا
بایدحرص بخورن
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1398/04/16
دسترسی قدرتمندان به ثروت بسیار سهل تر از افراد میانی و سطح پایین جامعه است...و از همه مهمتر اینکه مسئولین هم خود میخورند و هم چشمان خود را میبندند ....خدا به دادتون برسه اگر اعتقاد دارید...که اگر داشتید اینگونه نمیکردید
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1398/04/16
در اصل فاصله طبقه خودی ها و غیر خودی های جامعه زیاد شده وگرنه اکثریت مردم مثل هم ان
الان ایران شده طبقه ثروتمند و مرفه خودی که تعدادشون خیلی هم نیست
و طبقه فقیر بقیه مردم عادی
کاج کبیر! باخت ۶ بر۱ در آسیا ۶ بار حذف از مرحله گروهی آسیا!
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1398/04/16
ما تو این مملکت مثل گوشت قربونی هستیم!! یا همون خروسی که چه تو عزا و چه تو عروسی سرش را می برند! پس بازی جناحی فقط دودش تو چشم مردم میره!!
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1398/04/16
این تعریف مطالب کاملا اشتباه است فاصله طبقاتی مواردی دارد که جامعه سرمایه داری کنونی باعث گردیده ودرضمن اقتصاد اسلامی هم در جایی خودرا نشان نداده است وامروزه بسیاری از گرفتاریها را می توان برمبنای تعاون بر طرف کرد
پاسخ ها
01
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
یعنی کشورهای پیشرفته از نظر اقتصادی دنیا ، مثل سوییس و اتریش و ... ، که فاصله طبقاطی کمی دارند ، از اقتصاد اسلامی و تعاون استفاده کردند ؟
باید جای دیگه دنبالش گشت عزیزم من
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
کاربر محترم 01 اتفاقا این کشورهایی که نامبردی رفتار وعملکردشان بر الگوهای است که همردیف تعاون اسلامی است ودر سفری که به یکی از این کشورها رفته بودم این موضوع کاملا برایم عجیب بود که قوانین وعملکردها بر قواعد چیزهایی است که در دین ما شفارش شده وآنها به عمل دارند ولی ما به حرف هم نداریم و و
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج