بازار خودرو؛ تداوم روند کند کاهش قیمت‌ها
۸۸۲۴۲۸
۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
۷۷۳۰ 
بازار این روزهای خودروی پایتخت حاکی از روند بطئی و کند کاهش قیمت خودروهای داخلی و رکود سنگین حاکم بر خرید و فروش خودروهای خارجی و تعادل نسبی قیمت ها در این بازار است.

خبرگزاری ایرنا: بازار این روزهای خودروی پایتخت حاکی از روند بطئی و کند کاهش قیمت خودروهای داخلی و رکود سنگین حاکم بر خرید و فروش خودروهای خارجی و تعادل نسبی قیمت ها در این بازار است.

بررسی میدانی حاکی است، بطور نمونه پژو ۴۰۵ که هفته گذشته در حدود قیمت ۸۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی قرار داشت، امروز به ۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ پنج از ۱۰۵ میلیون تومان به ۹۹ میلیون تومان، همچنین پژو ۲۰۶ تیپ دو ظرف یک هفته از ۸۵ میلیون به ۸۴ میلیون تومان کاهش یافته است.

علاوه براین دیگر خودرو ساز داخلی، سایپایی ها تغییر قیمت چندانی در یکی دو هفته اخیر تجربه نکرده اند و پراید ۱۱۱ همچنان ۴۹.۵ میلیون تومان و پراید ۱۳۱ به ا رزش ۴۵ میلیون تومان داد و ستد می شود.

بررسی قیمت ها نشان دهنده کاهش شدید قیمت خودروسازان داخلی با مشخصه مونتاژ است. به طوری که هایما اس ۷ به ۲۸۵ میلیون تومان، هایما اس ۵ به ۲۶۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۰۸ به ۳۲۲ میلیون تومان، سراتو ۳۰۵ میلیون تومان، چانگان ۱۸۰ میلیون تومان، جک اس ۵ به ۲۸۰ میلیون تومان و سیتروئن سی ۳ مدل ۹۷ به ۳۶۰ میلیون تومان و همین خودرو در مدل ۹۸ به ۳۹۰ میلیون تومان قیمت دارند.

همچنین در برخی موارد فروش کارتکسی خودروها از سوی نمایندگی ها با تحویل روز گزارش شده است.

برخی کارشناسان در گفت وگو با ایرنا، دلیل تداوم ریزش هر چند اندک قیمت ها را سخنان وزیر صنعت مبنی بر تکمیل تعداد زیادی از خودروهای باقی مانده در کف کارخانه ها و عرضه آنها به بازار می دانند که اثر روانی خود را بر جای گذاشته است.

آنان همچنین به وعده های خودروسازان مبنی بر تکمیل ۲۰ تا ۳۰ هزار دستگاه خودرو طی روزهای آینده استناد کرده و همین موضوع را عاملی بر کاهش بیشتر قیمت ها در بازار کنونی با خریدار کم عنوان می کنند.

یک نمایشگاه دار در شرق تهران در این زمینه به ایرنا گفت: قیمت های کنونی خودروها به هیچ عنوان با واقعیت تناسبی ندارد، حتی اگر فرض کنیم در یک سال گذشته قیمت ها ۱۰۰ درصد افزایش یافته باشد، پژو ۲۰۶ که پارسال ۳۶ میلیون تومان قیمت داشت باید ۷۲ میلیون تومان باشد نه ۸۶ میلیون تومان، یا پژو ۴۰۵ که پارسال ۳۳ میلیون تومان قیمت داشت با دو برابر شدن قیمت باید ۶۶ میلیون تومان و نه ۷۸.۵ میلیون تومان باشد.

وی که خواست نامی از او در گزارش ذکر نشود، افزود: بازار هنوز با قیمت های ۱۸ فروردین ماه که خارج از انتظار و بی ضابطه افزایش یافته بود، فاصله دارد و اگر سیگنال های منفی مثل نبود قطعه، ورشکستگی خودروسازان و غیره به آن وارد نشود، کاهش های بیشتری انتظار می رود.

این بنگاه دار معتقد است که بازار خودرو به شدت روانی و احساسی است و مشتری برای خرید خودرو صف نکشیده است.

بررسی خبرنگار ایرنا همچنین حاکی از قیمت ۸۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی سمند ال. ایکس و یکصد میلیونی پژو پارس است.

برخی منابع آگاه خبر می دهند که حدود ۱۰ هزار دستگاه خودرو از سوی خودروسازان فاکتور شده و به زودی به دست مشتریان می رسد. اکثر این خودروها نیز پژو ۲۰۶ تیپ پنج و پژو پارس است.

رکود سنگین بازار خارجی ها

«کوروش طواحن» نمایشگاه دار خودروهای خارجی در منطقه یوسف آباد تهران نیز گفت: طی هفتنه های گذشته قیمت های تعادلی را شاهد بودیم، اما رکودی خیره کننده بر بازار حاکم است، به طوری که از اواخر خرداد ماه که شکست قیمت ها و رکود بر معاملات را شاهد بودیم، تا امروز تغییر خاصی مشاهده نمی شود.

وی اظهار داشت: این روزها کسی برای سرمایه گذاری در زمینه خودرو به نمایشگاه ها مراجعه نمی کند و خریداران واقعی نیز به دلیل انتظار کاهش بیشتر قیمت ها، دست نگه داشته و خرید خود را به تعویق انداخته اند.

طواحن، شایعات اخیر درخصوص احتمال واردات خودرو از سوی خودروسازان برای پاسخگویی به تعهدات معوق مانده مشتریان را بعید دانست و گفت: شرایط ارزی کشور اجازه چنین تصمیمی را نمی دهد، علاوه بر آن ثبت سفارش خودروهای خارجی مسدود است.

وی افزود: اگر شرایط برای ترخیص بیش از ۱۰ هزار خودروی باقی مانده در گمرک روان سازی می شد، می توانست بر نزولی شدن قیمت ها تاثیرگذار باشد، اما عملی نشدن این موضوع و بالا بودن تعرفه های گمرکی که برای برخی خودروها تا ۴۰۰ و حتی ۵۰۰ میلیون تومان آب می خورد، مانعی بر سر آن است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1398/04/16
چه کاهشی چه کشکی؟!!!!!خودتونو مسخره کردین...
Bulgaria
11:29 - 1398/04/16
اره خب کاهشی بوده در طول هفته 5تومن کاهشی اخر هفته 7تومن میاد روش این کجاش کاهشیمردم مسخره کردن
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1398/04/16
این روند کاهشی نیست کاهش روندیه
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1398/04/16
اخه خدا نابودتون کنه کی این همه پول داره بده ماشین که تا یه سال پیش خیلی ارزون بودن حالا سر به فلک کشیدن مگه شماها مسلمان نیستین چرا اینقدر ربا خواری میکنید
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1398/04/16
اخه خدا نابودتون کنه کی این همه پول داره بده ماشین که تا یه سال پیش خیلی ارزون بودن حالا سر به فلک کشیدن مگه شماها مسلمان نیستین چرا اینقدر ربا خواری میکنید
پاسخ ها
فتا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
خودشون بهدخودشون معاملهدمیکنند کی بخره خخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1398/04/16
خاک بر سرت این کاهش نه واقعا این کاهشه چی زدی؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1398/04/16
الان هر منبع خبری یه جور تفسیر میکنه الان بعضی منابع خبری به طور مثال ۷۸ تومن واسه ۲۰۶تیپ ۲ قیمت زدن ولی اینجا ۸۴تومن بی نظر قضیه چی میتونه باشه!
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1398/04/16
پراید تیرماه پارسال ۲۲/۵ میلیون بود و الآن دو برابر ؟!!!؟؟؟؟!!!؟؟؟!؟؟!!!؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1398/04/16
اگه واقعا کسی نره اولین خودرو که درجا ۳براب میشه با وام وقسط برای بدبخت کردن خودش بخره وهمونجا بپوسه خوب حتما بعدشی رو بنگاهی نمیره بیاره ویا حداقل چند مدت صبر کنن اینطور روز بروز بالا نمی بردن . هرچند بی وسیله سخته ولی طاقت بیارید
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1398/04/16
تا شد ۶۰میلیون گرفتین تا ۸۰شدگرفتین دیدن بیشتر جا داره کردن ۱۰۰میلیون مثلا پارس گرفتین نتیجه میشه این .ولی الان دیگه قشر متوسط دیگه نمیتونن مگه بافروش خونه که هیچ ادم عاقلی خونه فکرنکنم بفروشه حالا اگه از ۱۰۰ بالاتر رفت پس درسته .ازترس بیشتر شدن مردم متوسط تا اینجا بردنش بالا ۵۰ وام وباقی پراید فروختن خوب بیشتر از این دیگه راه نداره.خوب الان مقصر کیه خوده مردم
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1398/04/16
شرکت رامک خودرو دارد جنایت میکند. چرا کسی پاسخگو نیست. این شرکت در اردیبهشت 1396 با وعده سه ماهه ماشین را به قیمت 104 میلیون تومان و با پیش پرداخت 50 میلیون تومان فروخته است. حالا ماشین را به قیمت ۳۹۰ میلیون تومان و وعده یک ماهه دارد تحویل میدهد.
خدایا خودت به دادمان برس.
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1398/04/17
اینهمه نکشین پایین. یهو سر میخوره دیگه کاریش نمیشه کرد
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1398/04/25
هنوز این قیمتها ۴ برابر ارزش واقعی خودروهاست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج