رشد ۱۰.۸درصدیِ نرخ بیکاری در بهار امسال
۸۸۲۹۰۸
۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
۳۶۹۰ 
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، طبق نتايج طرح آمارگيری نيروی كار در بهار سال ١٣٩٨ ،بررسي نرخ بيكاری افراد ١٠ ساله و بيش‌تر نشان می‌دهد كه ١٠,٨ درصد از جمعيت فعال بيكار بوده‌اند.

خبرگزاری فارس: جمعیت شاغلان ١٠ ساله و بیشتر در فصل بهار امسال ٢٤ میلیون و ٣٨٢ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ١٣٩٧) ، ٣٢١ هزار نفر افزایش داشته است.

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در بهار سال ١٣٩٨ منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ١٠,٨ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧ )،١.٣ درصد کاهش یافته است.

در بهار ١٣٩٨، به میزان ٤٠,٦ درصد جمعیت ١٠ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧) ٠.٥ درصد کاهش داشته است.

جمعیت شاغلین ١٠ ساله و بیشتر در این فصل ٢٤ میلیون و ٣٨٢ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ١٣٩٧) ، ٣٢١ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٨، بخش خدمات با ٤٩,٦ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣١,٥ درصد و کشاورزی با ١٨.٩ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله حاکی از آن است که ٢٣,٧ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی در بهار ١٣٩٨ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧) ١.٨ درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٨، ١٠,٠ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٩.٣ درصد از شاغلین ١٠ ساله و بیش‌تر، ٤٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

مرکز آمار ایران از فصل آتی با در نظر گرفتن آخرین تغییرات صورت گرفته در استاندارد مربوط به تعیین جمعیت در سن کار، نسبت به مبنا قرار دادن حداقل سن ١٥ سال به جای ١٠ سال در ارائه شاخص‌های بازار کار اقدام خواهد نمود؛ ولی تا پایان سال جاری نتایج مربوط به محاسبه شاخص­های اصلی همچنان برای هر دو جمعیت فوق الذکر منتشر خواهد شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1398/04/17
عمدا تیتر خبر غلط نوشته شده است .
کاهش نرخ بیکاری را رشد ده درصدی نرخ بیکاری نوشته اید . اصلاح که نمیکنید نظر ما را هم که نشان نخواهید داد . حداقل بدانید که متوجه شدیم کافی ست. خبرگزاری فارس
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1398/04/17
حتما شما گدایی ودستفروشی وساززدن توی خیابان را شغل حساب كرده اید
Iran, Islamic Republic of
17:22 - 1398/04/17
چندروزپیش که تیترزده بوین بیکاری کم شده ازدسست این مسولین دولت دروغگو
پاسخ ها
بیخبر
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
متن خبر نشان دهنده غلط بودن تیتر خبر است . خبرگزاری فارس دروغ نوشته
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج